Справа№938/540/19
Провадження № 2/938/229/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 грудня 2019 року смт Верховина, Верховинський район, Івано-Франківська область
Верховинський районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючого судді Бучинського А.Б.,
з участю: секретаря судових засідань Фурманюк В.М.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача ОСОБА_2 ,
представників відповідача ОСОБА_3 , Маковійчук С.С. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду, цивільну справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, за позовом ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства Яблуницька амбулаторія загальної практики сімейної медицини Верховинської районної ради про стягнення заборгованості по заробітній платі та середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні, -
в с т а н о в и в:
позивач звернулася до суду із позовними вимогами, предмет позову за якими змінила заявою від 27.11.2019, просить стягнути з відповідача заборгованість по заробітній платі за період з 01.04.2019 по 10.06.2019 в розмірі 12122 гривні 79 копійок та середній заробіток за весь час затримки розрахунку при звільненні за період з 11.06.2019 по день ухвалення рішення суду виходячи із середньоденної заробітної плати 134, 61 грн., та судові витрати. В решті позовних вимог прийнято відмову позивача від позову та закрито провадження у справі ухвалою суду від 04.12.2019.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що з 1987 року працювала у Яблуницькій лікарні. Після реорганізації дільничної лікарні в порядку переведення, 20.09.2018 її прийнято на роботу в КНП Яблуницька амбулаторія загальної практики сімейної медицини Верховинської районної ради на посаду молодшої медичної сестри палатного стаціонару з оплатою 0,75 ставки. Згідно наказу головного лікаря КНП Яблуницька амбулаторія загальної практики сімейної медицини Верховинської районної ради №10 від 05.06.2019 її звільнено з роботи у зв`язку з скороченням штату працівників. Однак, в день звільнення, відповідачем їй не виплачено належні до виплати суми, зокрема заборгованість по заробітній платі, яка за період з 01.04.2019 по 10.06.2019 складає 12122 грн. 79 коп. Дані обставини вже встановлювалися судом, за результатами розгляду яких головного лікаря ОСОБА_3 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.41 КЗпП України. Враховуючи наведене, вважає, що вона також має право на стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні. Просить позов задовольнити.
Ухвалою судді від 02.10.2019 прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Ухвалою суду від 08.11.2019 відмовлено в задоволенні клопотання представника відповідача про залучення до участі в справі в якості третьої особи Верховинську району раду.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та представник позивача ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали, просять позов задовольнити та стягнути на користь ОСОБА_1 витрати пов`язані з наданням правничої допомоги адвоката в сумі 2000,00 гривень.
Представники відповідача ОСОБА_3 , Маковійчук С.С. в судовому засіданні позовні вимоги визнали частково, а саме в частині позовних вимог про стягнення заборгованості по заробітній платі. Щодо стягнення з відповідача середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні, вважають що такі вимоги є безпідставними, оскільки стаціонарне відділення КНП Яблуницька АЗПСМ є підпорядковане іншій юридичній особі. Також підставою для стягнення середнього заробітку є встановлення незаконності наказу про звільнення. Просять в задоволенні позову в цій частині відмовити.
Заслухавши пояснення учасників справи, їх представників, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, дослідивши та перевіривши усі обставини справи, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, суд ухвалює рішення про наступне.
Як вбачається із трудової книжки, позивач ОСОБА_1 працювала у КНП Яблуницька АЗПСМ на посаді молодшої медичної сестри стаціонарного терапевтичного відділення з оплатою 0,75 ст. за основним місцем роботи з 19.09.2018 та була звільнена 10.06.2019 згідно наказу від 05.06.2010 №10 на підставі п.1 ст.40 КЗпП України (скорочення штатів).
Згідно з наказом головного лікаря КНП Яблуницька амбулаторія загальної практики сімейної медицини Верховинської районної ради №10 від 05.06.2019 (а.с.25) Про скорочення штатних посад і звільнення працівників КНП Яблуницька АЗПСМ у зв`язку із значним недофінансуванням галузі охорони здоров`я, з метою посилення фінансової дисципліни, цільового використання коштів, на виконання наказу №6 від 05.04.2019 Про планове скорочення штатних посад і звільнення працівників КНП Яблуницька АЗПСМ , та з метою оптимізації штатної чисельності працівників КНП Яблуницька АЗПСМ вирішено скоротити з 10.06.2019 зі штатного розкладу КНП Яблуницька АЗПСМ наступні посади із послідуючим звільненням працівників на підставі ст.40 п.1 КЗпП України, в тому числі молодша медична сестра стаціонарного терапевтичного відділення 2,25 ст. Звільнити ОСОБА_1 з посади 0,75 ст. молодшої медичної сестри стаціонарного терапевтичного відділення 10.06.2019 ст.40 п.1 КЗпП України. Виплатити розрахункові кошти ОСОБА_1 в кількості 26 кал. днів.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 40 КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред`явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме довідки про заборгованість по заробітній платі виданої КНП Яблуницька АЗПСМ від 18.11.2019 №54 (а.с.80), загальна сума доходу молодшої медичної сестри КНП Яблуницька АЗПСМ ОСОБА_1 за період з 01.04.2019 по 10.06.2019 становить 12122,79 гривень.
Також, з оглянутого в судовому засіданні адміністративного матеріалу відносно головного лікаря КНП Яблуницька АЗПСМ ОСОБА_3, якого постановою Верховинського районного суду від 23.08.2019, що набрала законної сили, притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.41 КЗпП України, встановлено, що головним державним інспектором Управління Держпраці в Івано-Франківській області при проведенні позапланового заходу контролю у формі інспекційного відвідування у КНП Яблуницька АЗПСМ було виявлено, зокрема порушення ст.116 КЗпП України, а саме при звільненні працівників, зокрема ОСОБА_1 , виплата всіх сум, що належать їм в день звільнення не проводено.
Як безспірно встановлено в судовому засіданні, суми що підлягали виплаті позивачу ОСОБА_1 в день її звільнення 10.06.2019, з посади 0,75 ст. молодшої медичної сестри стаціонарного терапевтичного відділення КНП Яблуницька АЗПСМ , а саме заборгованість по заробітній платі, на даний час не виплачено.
За наведених обставин суд приходить до переконання про те, що дійсно на даний час має місце затримка з вини відповідача виплата позивачу всіх сум, що належать їй в день звільнення, і така затримка є протиправною всупереч правовому положенню щодо їх виплати в день звільнення, а тому є підставною вимога позивача про стягнення з відповідача заборгованості по заробітній платі за період з 01.04.2019 по 10.06.2019 включно в розмірі 12122,79 гривень.
Щодо позовних вимог в частині стягнення з відповідача середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні, суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст. 117 КЗпП України визначено, що в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Не проведення з вини власника або уповноваженого ним органу розрахунку з працівником у зазначені строки є підставою для відповідальності, передбаченої статтею 117 Кодексу, тобто виплати працівникові його середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку. Після ухвалення судового рішення про стягнення заборгованості із заробітної плати роботодавець не звільняється від відповідальності, передбаченої статтею 117 КЗпП України, а саме виплати середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, тобто за весь період невиплати власником або уповноваженим ним органом належних працівникові при звільненні сум.
Така правова позиція викладена у Постанові Верховного Суду України 29 січня 2014 року в справі № 6-144ц13.
Невиплата звільненому працівникові всіх сум, що належать йому від власника або уповноваженого ним органу, є триваючим правопорушенням, а отже, працівник може визначити остаточний обсяг своїх вимог на момент припинення такого правопорушення, яким є день фактичного розрахунку.
Пунктом 32 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про практику розгляду судами трудових спорів № 9 від 06 листопада 1992 року передбачено, що у випадках стягнення на користь працівника середнього заробітку за час вимушеного прогулу в зв`язку з незаконним звільненням або переведенням, відстороненням від роботи невиконанням рішення про поновлення на роботі, затримкою видачі трудової книжки або розрахунку він визначається за загальними правилами обчислення середнього заробітку, виходячи з заробітку за останні два календарні місяці роботи. При цьому враховуються положення Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 року № 100.
Відповідно до п. 3 розділу 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 100 від 08 лютого 1995 року, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов`язана відповідна виплата.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме довідки про доходи (а.с.77, 78) виданій ОСОБА_1 , загальна сума доходу позивача за останні 2 календарні місяці роботи перед її звільненням, а саме квітень-травень, становить 5653,85 гривень. А тому середньоденна заробітна плата, що підлягає застосуванню для обчислення середнього заробітку, становить 134,62 грн. (5653,85 грн. : 42 робочих дні).
В спірному випадку періодом, впродовж якого за працівником ОСОБА_1 зберігається середній заробіток у зв`язку з затримкою розрахунку при звільненні є період з 11.06.2019 по 04.12.2019 (день ухвалення рішення в справі) та складає 123 робочих дні, а тому середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні становить 16558 гривень 26 копійок (134,62 х 123 = 16558,26).
З врахуванням наведеного, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги позивача слід задовольнити, та стягнути з відповідача на користь позивача за період з 01.04.2019 по 10.06.2019 невиплачену заробітну плату в розмірі 12122 гривні 79 копійок та середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за період з 11.06.2019 по 04.12.2019 в розмірі 16558 гривень 26 копійок.
При цьому, суд вважає безпідставним посилання відповідача на те, що стаціонарне відділення КНП Яблуницька АЗПСМ підпорядковане іншій юридичній особі, а тому середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні з КНП Яблуницька АЗПСМ слід стягувати не з них, оскільки як вбачається з статуту КНП Яблуницька АЗПСМ являється юридичною особою публічного права, яка організовує свою діяльність відповідно до фінансового плану, затвердженого Засновником, а саме Верховинською районною радою.
До того ж, постановою Верховинського районного суду від 23.08.2019 встановлено, що саме з вини відповідача не виплачено позивачу заробітну плату у день її звільнення. А тому, оскільки по даний час розрахунок з відповідачем не проведено, її вимоги про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні є обгрунтованими.
Судові витрати у відповідності до положень ст.141 ЦПК України покласти на відповідача. Крім цього, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені позивачем і документально підтверджені витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 2000,00 гривень, які належним чином підтверджені з врахуванням ст.137 ЦПК України наявними в матеріалах справи договором про надання правової допомоги, актом виконаних робіт та квитанцією про оплату таких.
Керуючись ст.ст.10-13, 76-81, 141, 259, 263-265, 268, 273, 354, 355, Розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України, суд, -
у х в а л и в:
позов ОСОБА_1 задовольнити.
Стягнути з Комунального некомерційного підприємства Яблуницька амбулаторія загальної практики сімейної медицини Верховинської районної ради на користь ОСОБА_1 заборгованість по заробітній платі за період з 01.04.2019 по 10.06.2019 в розмірі 12122 гривні 79 копійок та середній заробіток за весь час затримки розрахунку при звільненні за період з 11.06.2019 по 04.12.2019 включно, день ухвалення рішення суду, в сумі 16 558 гривень 26 копійок, а всього в сумі 28 681 гривень 05 копійок (двадцять вісім тисяч шістсот вісімдесят одна гривня п`ять копійок). Сума зазначена судом без утримання податків та інших обов`язкових платежів, обов`язок по справлянню та сплаті яких лежить на роботодавцю та працівнику.
Стягнути з Комунального некомерційного підприємства Яблуницька амбулаторія загальної практики сімейної медицини Верховинської районної ради на користь ОСОБА_1 понесені і документально підтверджені судові витрати - витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 2 000 гривень 00 копійок (дві тисячі гривень нуль копійок).
Стягнути з Комунального некомерційного підприємства Яблуницька амбулаторія загальної практики сімейної медицини Верховинської районної ради на користь держави судовий збір в розмірі 768 грн. 40 коп. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Івано-Франківського апеляційного суду через Верховинський районний суд Івано-Франківської області або безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1; персональний ідентифікаційний номер НОМЕР_1 .
Відповідач: КНП Яблуницька амбулаторія загальної практики сімейної медицини Верховинської районної ради, юридична адреса: с Яблуниця, Верховинський район, Івано-Франківська область; код ЄДРПОУ 42417490.
Повний текст судового рішення складено 09 грудня 2019 року.
Суддя: Бучинський А.Б.
Суд | Верховинський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 04.12.2019 |
Оприлюднено | 11.12.2019 |
Номер документу | 86216353 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Верховинський районний суд Івано-Франківської області
Бучинський А. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні