Ухвала
від 10.12.2019 по справі 580/3572/19
ЧЕРКАСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

10 грудня 2019 року Справа № 580/3572/19

м. Черкаси

Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Кульчицький С.О., розглянувши заяву приватного підприємства Україна-Центр про забезпечення позову у справі за позовом приватного підприємства Україна-Центр до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради та Управління інспектування Черкаської міської ради про визнання протиправними дій та рішень, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

14.11.2019 до Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов приватного підприємства Україна-Центр до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради та Управління інспектування Черкаської міської ради, в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії Управління інспектування Черкаської міської ради щодо складання акта від 17.10.2019 про перевірку кафе Папа Карло по бул. Шевченка, 423 у м. Черкаси;

- визнати протиправним та скасувати рішення Управління планування та архітектури Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради про анулювання паспорта прив`язки тимчасової споруди від 24.05.2019 № 862 по бул. Шевченка, 423 у м. Черкаси;

- визнати протиправним і скасувати повідомлення Управління планування та архітектури Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради від 11.11.2019 № 4542-01-14 про прийняття рішення про анулювання паспорта прив`язки тимчасової споруди від 24.05.2019 № 862 по бул. Шевченка, 423 у м. Черкаси .

Одночасно з позовною заявою, позивачем подано заяву про забезпечення позову, яка ухвалою від 18.11.2019 залишена без розгляду.

Ухвалою від 19.11.2019 відкрито провадження у справі за даним позовом.

04.12.2019 позивач повторно подав до суду заяву про забезпечення позову, в якій просить:

- зупинити дію рішення Управління планування та архітектури Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради про анулювання паспорта прив`язки тимчасової споруди від 24.05.2019 № 862 по бул. Шевченка , 423 у м. Черкаси до набрання законної сили рішенням суду у даній справі;

- заборонити будь-кому, у тому числі Черкаській міській раді, Виконавчому комітету Черкаської міської ради, Управлінню планування та архітектури Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської, Управлінню інспектування Черкаської міської ради, Департаменту муніципальної інспекції Черкаської міської ради, Робочій групі з впорядкування території м. Черкаси та відповідними підрядним організаціям - здійснювати будь-які дії щодо підготовки, організації та демонтажу тимчасової споруди - сезонного майданчика (літня тераса) біля кафе Папа Карло по бул. Шевченка, 423 у м. Черкаси, яка розміщена на підставі паспорта прив`язки тимчасової споруди від 24.05.2019 № 862, виданого Управлінням планування та архітектури Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради, договору № 1136 щодо пайової участі в утриманні об`єкта благоустрою від 24.05.2019 та належить приватному підприємству Україна-Центр до набрання законної сили рішенням суду у даній справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 154 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

У період з 02.12.2019 по 09.12.2019, включно, суддя Черкаського окружного адміністративного суду Кульчицький С.О. перебував у відпустці, з огляду на що розгляд заяви про забезпечення позову здійснюється у перший робочий день після відпустки - 10.12.2019.

Вказана заява від 04.12.2019 відповідає вимогам визначеним ст. 152 КАС України.

Перевіривши зазначені у заяві про забезпечення позову доводи позивача, враховуючи відсутність необхідності у виклику позивача для подачі ним пояснень або додаткових доказів, що підтверджують необхідність забезпечення позову, суддя вважає за можливим здійснити розгляд даної заяви без проведення судового засідання та виклику позивача.

Розглянувши подану заяву, суддя зазначає про таке.

Відповідно до ст. 150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або

2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Відповідно до ч.ч. 1,2ст. 151 КАС України позов може бути забезпечено:

1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;

2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;

3) встановленням обов`язку відповідача вчинити певні дії;

4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;

5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

Для застосування заходів забезпечення адміністративного позову обов`язковою умовою є встановлення судом хоча б однієї із таких обставин: існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі; неможливість захисту прав, свобод та інтересів позивача після набрання законної сили рішенням в адміністративній справі без вжиття таких заходів; необхідність докладання значних зусиль та витрат для відновлення прав позивача у майбутньому; очевидність ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень.

Згідно з п. 17 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 № 2 Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ , в ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також вказати ознаки, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень.

Таким чином, забезпечення позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів позивача проти несумлінних дій відповідача, що гарантує реальне виконання позитивно прийнятого рішення.

У вирішенні питання про забезпечення позову суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням такого:

- розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову;

- забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу;

- наявності зв`язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги;

- імовірності утруднення виконання або невиконання рішення адміністративного суду в разі невжиття таких заходів;

- запобігання порушенню у зв`язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.

Так, у заяві про вжиття заходів забезпечення позову позивач зазначає, що демонтаж спірної споруди може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист поновлення порушених прав або інтересів заявника.

Суд зазначає, що будь-яке забезпечення позову в адміністративній справі є наданням тимчасового захисту до вирішення справи по суті, який застосовується у виключних випадках за наявністю об`єктивних обставин, які дозволяють зробити обґрунтоване припущення, що невжиття відповідних заходів потягне за собою більшу шкоду, ніж їх застосування.

Вирішуючи питання про забезпечення позову суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням: розумності, обґрунтованості і адекватності заявлених вимог щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв`язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв`язку з вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.

Під час вирішення питання щодо забезпечення позову, обґрунтованість позову не досліджується, адже питання обґрунтованості заявлених позовних вимог є предметом дослідження судом під час розгляду спору по суті і не вирішується ним під час розгляду клопотання про забезпечення позову.

Обґрунтовуючи необхідність вжиття заходів щодо забезпечення позову у даній справі шляхом зупинення дії рішення Управління планування та архітектури Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради про анулювання паспорта прив`язки тимчасової споруди від 24.05.2019 № 862 по бул. Шевченка, 423 у м . Черкаси до набрання законної сили рішенням суду у даній справі, позивач посилається на наявність очевидних ознак протиправності оскаржуваного рішення та порушення таким рішенням прав, свобод та інтересів позивача.

Суд зазначає, що перевірка протиправності рішення можлива лише на підставі з`ясування фактичних обставин справи, а також оцінки належності, допустимості і достовірності як кожного доказу окремо, так і достатності та взаємного зв`язку доказів у їх сукупності під час судового розгляду справи на підставі позову, про забезпечення якого просить позивач. Тобто, встановлення ознак протиправності оскаржуваного рішення є фактично вирішенням адміністративного спору по суті, що не відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову та є неприпустимим на даній стадії судового процесу.

Відтак суд висновує про необгрунтованість та передчасність посилання позивача на наведену підставу для забезпечення позову, оскільки у разі задоволення з цієї підстави заяви про забезпечення позову судом фактично ухвалюється рішення без розгляду справи по суті, що не відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову. Суд не вправі вживати такі заходи забезпечення адміністративного позову, які є фактично рівнозначними задоволення позовних вимог.

Щодо посилання позивача на необхідність вжиття заходів щодо забезпечення позову, з огляду на появу в засобах масової інформації про ухвалення 03.12.2019 виконавчим комітетом Черкаської міської ради рішення про демонтаж спірної тимчасової споруди - сезонного майданчика (літньої тераси) біля кафе Папа Карло по бул. Шевченка, 423 у м . Черкаси , що унеможливить виконання рішення суду та ефективний захист і поновлення порушених прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, суд зауважує, що вказане рішення про демонтаж спірної тимчасової споруди не є предметом судового розгляду даної справи.

Відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 151 КАС України не допускається забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення суб`єкта владних повноважень, яке не є предметом оскарження в адміністративній справі, або встановлення заборони або обов`язку вчиняти дії, що випливають з такого рішення.

Таким чином, здійснивши оцінку обґрунтованості доводів позивача щодо необхідності вжиття відповідних заходів забезпечення позову, з урахуванням розумності та обґрунтованості таких вимог; забезпечення збалансованості інтересів сторін та запобігання можливості порушення у зв`язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу; наявності зв`язку між заходами забезпечення позову і предметом позовних вимог, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову, суд приходить до висновку, що заява про забезпечення позову не належить до задоволення.

Керуючись ст.ст. 150-154, 241, 242, 243, 256, 294 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви приватного підприємства Україна-Центр про забезпечення позову у справі за позовом приватного підприємства Україна-Центр до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради та Управління інспектування Черкаської міської ради про визнання протиправними дій та рішень, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Копію ухвали направити позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до суду апеляційної інстанції через Черкаський окружний адміністративний суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.О. Кульчицький

СудЧеркаський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення10.12.2019
Оприлюднено11.12.2019
Номер документу86234829
СудочинствоАдміністративне