Рішення
від 02.12.2019 по справі 546/839/18
РЕШЕТИЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

єдиний унікальний номер справи 546/839/18

номер провадження 2/546/257/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2019 року місто Решетилівка

Решетилівський районний суд Полтавської області у складі:

головуючої судді Лизенко І.В.,

за участю секретаря судового засідання Коваленка А.В.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду № 1 в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

13.08.2019 позивачі звернулися до суду із вказаним вище позовом, вимоги по якому уточнено заявою від 12.06.2019, у якому остаточно просять суд надати їм додатковий строк для прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 .

Провадження у справі відкрито 23.08.2018 суддею ОСОБА_6. Розгляд справи не було завершено, у зв`язку зі звільненням судді ОСОБА_6 у відставку 27.09.2018.

У зв`язку з відсутністю в Решетилівському районному суді Полтавської області суддів, які б мали повноваження на здійснення судочинства, проведення автоматизованого розподілу справи між суддями було неможливим, що підтверджується відповідним протоколом від 18.10.2018.

За результатами повторно проведеного автоматизованого розподілу справ між суддями,19.02.2019 справу передано на розгляд новому складу суду із головуючою Лизенко І.В., яка прийняла справу до провадження ухвалою від 05.03.2019 та призначила підготовче судове засідання, попередньо ухваливши повторно розглядати справу за правилами загального позовного провадження.

За результатами проведення підготовчого судового засідання, справа була призначена до розгляду по суті.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 відкрилася спадщина і позивачі є спадкоємцями за заповітом, в рівних частинах на вказану вище земельну ділянку; спадкоємцями першої черги за законом є відповідачі; позивачі звернулися до нотаріуса після того, як дізналися про смерть спадкодавця, проте у прийнятті їхніх заяв відмовлено, оскільки ними пропущено строк для подання заяв про прийняття спадщини; позивачі зазначили, що нотаріус має обов`язок зробити виклик спадкоємців шляхом повідомлення через публічне оголошення або у пресі, проте такий обов`язок нею виконано не було і про смерть ОСОБА_5 вони дізналися від відповідача ОСОБА_3 у квітні 2018 року, тому причини пропуску ними строку - поважні. В судове засідання позивачі не з`явилися; позивачі належним чином повідомлені про час, дату та місце розгляду справи; 02.12.2019 від кожного із позивачів надійшла письмова заява, у якій кожен із них просив суд розглядати справу без його участі, зазначив, що вимоги зміненої позовної заяви підтримує у повному обсязі і просить задовольнити позов.

Відповідачі також не з`явилися в судове засідання, при цьому належним чином повідомлені про час, дату та місце розгляду справи.

22.05.2019 від відповідачки ОСОБА_7 надійшла письмова заява, у якій вона просила розглянути без її участі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , зазначила, що викладені у позові обставини відповідають дійсності і вона не заперечує проти задоволення позовних вимог.

Від відповідача ОСОБА_3 жодних заяв не надходило, причини його неявки суду не відомі.

Вивчивши письмові докази, суд приходить до висновку, що змінені позовні вимоги обґрунтовані і підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

Відповідно до ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

13.04.2018 приватним нотаріусом Т.В. Дубовою винесено постанову, якою відмовлено у прийнятті заяв про прийняття спадщини від ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , поданими після смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , як спадкоємцями за заповітом, з тих підстав, що ними пропущено строк для подачі заяв, визначений ст. 1268 ЦК України (а.с. 5).

Копію заповіту досліджено судом. Заповіт складено 15.03.2013; ОСОБА_5 на випадок своєї смерті зробив таке розпорядження: належну йому земельну ділянку площею 7,03 га, розташовану на території Демидівської сільської ради Решетилівського району (а.с. 6,7), він заповів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в рівних частинах (а.с. 4).

Із відповіді на запит суду до приватного нотаріуса Т.В. Дубової, яка надійшла 05.04.2019, встановлено, що єдиним спадкоємцем, який прийняв спадщину після смерті ОСОБА_5 , є відповідач ОСОБА_3 (а.с. 51); заява про прийняття спадщини ОСОБА_3 міститься в матеріалах справи (а.с. 78); інформаційні довідки зі спадкового реєстру та витяги зі спадкового реєстру свідчать, що на підставі такої заяви було заведено спадкову справу(а.с. 79-80, 84-87).

З матеріалів справи судом також встановлено, що 15.02.1999 ОСОБА_5 було складено заповіт на користь сина ОСОБА_3 (а.с. 90), проте такий заповіт складено раніше за той, спадкоємцями у якому зазначено позивачів.

Таким чином, позивачі не реалізували своє право на спадщину за заповітом, оскільки не подали у визначений законом строк заяви про прийняття спадщини; виходячи із позову, позивачі мають намір успадкувати майно після смерті заповідача ОСОБА_5 і вважають, що пропустили строки для подання заяви з поважних причин, оскільки вони не були публічно повідомлені про відкриття спадщини.

Статтею 63 Закону України Про нотаріат визначено, що нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме; нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.

Докази того, що таке повідомлення мало місце в матеріалах справи відсутні, проте це не звільняє позивачів від їхнього обов`язку, як спадкоємців, подати заяви про прийняття спадщини після смерті спадкодавця.

В той же час, позивачі зазначили, що про смерть ОСОБА_5 їм не було відомо.

З матеріалів справи не вбачається, що позивачі є близькими родичами спадкодавця або що вони проживали поряд із ним.

Позивачі вказали, що дізналися про смерть спадкодавця у 2018 році від сина померлого - ОСОБА_3 ; вказана обставина визнана однією із відповідачів - ОСОБА_4 , яка є дружиною померлого, що встановлено зі свідоцтва про шлюб (а.с. 8), яка вказала у своїй заяві про визнання позову, що зазначені у позові обставини відповідають дійсності.

Відповідно до п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування , суд повинен дослідити поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. Поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

З урахуванням вищезазначеного, суд визнає, що позивачі не знали про відкриття спадщини після померлого ОСОБА_5 , оскільки їм не було відомо про смерть останнього.

Суд вважає за можливе визнати вказані причини пропущення строку для подання заяви про прийняття спадщини - поважними, оскільки той факт, що позивачам не було відомо про смерть спадкодавця, об`єктивно завадив їм подати до нотаріуса заяви про прийняття спадщини вчасно.

Тому суд вважає за можливе визначити позивачам додатковий строк для прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 . Суд вважає достатнім та обґрунтованим строк тривалістю у три місяці.

На підставі викладеного вище, керуючись ст. ст. 1223, 1216, 1268, 1270, 1272 ЦК України, ст. ст. 259, 263-265, 277-279 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити вимоги позовної заяви ОСОБА_1 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) та ОСОБА_2 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 )до ОСОБА_3 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3) та ОСОБА_4 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , додатковий строк тривалістю три місяці, перебіг якого починається з дня набрання даним рішенням суду законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 .

Визначити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , додатковий строк тривалістю три місяці, перебіг якого починається з дня набрання даним рішенням суду законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду через Решетилівський районний суд Полтавської області .

Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Суддя І.В.Лизенко

СудРешетилівський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення02.12.2019
Оприлюднено12.12.2019
Номер документу86257719
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —546/839/18

Рішення від 02.12.2019

Цивільне

Решетилівський районний суд Полтавської області

Лизенко І. В.

Ухвала від 09.09.2019

Цивільне

Решетилівський районний суд Полтавської області

Лизенко І. В.

Ухвала від 05.03.2019

Цивільне

Решетилівський районний суд Полтавської області

Лизенко І. В.

Ухвала від 23.08.2018

Цивільне

Решетилівський районний суд Полтавської області

Горулько О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні