ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.12.2019м. ДніпроСправа № 904/4542/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДНІПРОВСЬКИЙ ЗАВОД СПЕЦІАЛЬНИХ ТРУБ"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЄВРОМАШСТАЛЬ"
про розірвання договору та стягнення 20 000,00 грн. попередньої оплати
Суддя Юзіков С.Г.
Без участі представників сторін
СУТЬ СПОРУ:
Позивач просить розірвати Договір поставки №19032019/6 від 19.03.19р. та стягнути з Відповідача 20 000,00 грн. попередньої оплати.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 15.10.19р. справу №904/4542/19 призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами. Заперечень щодо порядку розгляду справи від сторін не надходило. Судом зобов`язано: Відповідача, протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, надати відзив на позовну заява; Позивача, протягом 5 днів з дня одержання відзиву, надати відповідь на відзив.
Про вирішення спору сторони повідомлялися належно, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштових відправлень.
Всупереч вимог суду, викладених в ухвалі суду від 15.10.19р. Відповідач відзив на позовну заву не надав, у зв`язку із чим, відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України, справа розглядається за наявними матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
19.03.19р. сторонами укладено Договір поставки №19032019/6 (далі Договір), за п.1.1. якого Постачальник (Відповідач) приймає на себе зобов`язання поставляти і передавати у власність Покупця труби (далі товар), а Покупець (Позивач) зобов`язався приймати та оплачувати товар в порядку та на умовах, визначених цим Договором.
Асортимент, номенклатура товару, його кількість, вартість і строки поставки товару, код товару згідно з УКТ ЗЕД та інші дані, необхідні для організації поставок, визначаються у специфікаціях, які оформляються на кожну партію товару і є невід`ємними частинами даного Договору (п.1.3. Договору).
Строки поставки товару визначаються у специфікаціях, які оформляються на кожну партію товару невід`ємними частинами даного Договору (п.2.1. Договору).
Поставка товару за цим Договором здійснюється на умовах, що визначаються у специфікаціях, які оформляються на кожну партію товару і є невід`ємними частинами (п.2.2. Договору).
Приймання-передача товару за кількістю і якістю здійснюється на складі покупця на підставі супроводжувальних документів і у відповідності з вимогами Інструкцій №П-6 і П-7. Якщо за результатами приймання якість товару не відповідає встановленим стандартам, технічним умовам та умовам даного Договору, то Покупець має право відмовитися від приймання товару з настанням наслідків визначених у п.5.4. даного Договору (п.2.7. Договору).
Ціна товару визначається сторонами на момент підписання специфікації та підтверджується видатковою накладною, які оформляються Постачальником на кожну партію товару (п.3.1. Договору).
Строк проведення розрахунків Покупцем визначається у специфікаціях, які оформляються на кожну партію товару і є невід`ємними частинами даного Договору (п.3.6. Договору).
Цей Договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами та діє до 31.12.2020 року, але у будь-якому випадку до виконання сторонами своїх зобов`язань по даному Договору.
Якщо жодна із сторін за 1 (один) календарний місяць до закінчення дії даного Договору не заявить в письмові формі про намір його припинити, Договір продовжує свою дію на кожний наступний рік, на тих самих умовах (п.9.1. Договору).
Цей Договір може бути розірваний до закінчення строку дії Договору за умови попередження іншої сторони за 1 календарний місяць, при умові належного виконання усіх умов Договору стороною, яка заявила бажання розірвати Договір (п.9.4. Договору).
У специфікації №1 від 19.03.19р. сторони погодили строк виготовлення труб: на протязі 7-14 календарних днів, з моменту 30 % передоплати.
Умови оплати: 30 % передоплата, 70 % на протязі 3-х календарних днів після постачання продукції на склад покупця.
Відповідач виставив Позивачеві рахунок на оплату №16 від 19.03.19р. на суму 135 000,00 грн., з урахуванням ПДВ.
Позивач, на виконання своїх договірних зобов`язань, сплатив Відповідачеві 40 500,00 грн. - 30% вартості послуг, що підтверджується платіжним дорученням №1912 від 20.03.19р., із зазначенням призначення платежу: "за трубу согл. сч. 16 от 19.03.19р. ".
За даними Позивача, не спростованими Відповідачем, останній порушив свої договірні зобов`язання, щодо своєчасної поставки товару - товар не поставив.
Позивач направив Відповідачеві листа №12 від 22.04.19р., у якому просив повернути грошові кошти у сумі 40 500,00 грн.
За даними Позивача, Відповідач залишив зазначений лист без відповіді, а 04.07.19р. перерахував на рахунок Позивача 20 500,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 391 від 04.07.19р., з призначенням платежу: повернення передплати за труби згід.листа №12 від 22.04.19р.
27.08.19р. Позивач направив Відповідачеві досудову вимогу №200-19/1-ДЗ, у якій пропонував достроково розірвати Договір поставки та протягом 7 днів повернути 20 000,00 грн. передоплати.
Як стверджує Позивач, зазначену вимогу Відповідач залишив без відповіді й задоволення.
Наведені обставини стали причиною звернення Позивача з позовом та є предметом спору у даній справі.
Відносини, що виникли між сторонами у справі на підставі Договору, є господарськими зобов`язаннями, тому, згідно зі ст. 4, 173-175 і ч. 1 ст. 193 ГК України, до цих відносин мають застосовуватися відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей передбачених Господарським кодексом України.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно зі ст. 265 ГК України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
Аналогічні положення містить ст. 712 ЦК України, якою також передбачено, що до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Статтею 193 ГК України визначено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону та інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до ст. 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його не виконання або виконання з порушенням умов, які визначені змістом зобов`язання. Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Статтею 599 ЦК України встановлено, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Пунктом 1 ч. 1 ст. 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору.
Згідно з ч. 2,3 ст. 202 ГК України господарське зобов`язання припиняється у разі його розірвання або визнання недійсним за рішенням суду. До відносин щодо припинення господарських зобов`язань застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Згідно з ч. 2 ст. 693 ЦК України, якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.
Законодавство визначає, що підставою для розірвання договору у судовому порядку може бути доведений належними та допустимими доказами факт невиконання стороною зобов`язань за договором, відсутність результатів, на які розраховувала сторона, укладаючи договір, і тим, що в дійсності вона змогла отримати.
Зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду (ст. 188 ГК України).
Відповідно до ст. 74, 77 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Статтями 76, 77 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно із ст. 78, 79 ГПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідач не надав суду доказів поставки товару (виконання договірних зобов`язань), доказів відсутності боргу чи контррозрахунку стягуваної суми, доводи Позивача не спростував. Доказів порушення Позивачем договірних зобов`язань, які б унеможливили виконання договірних зобов`язань Відповідачем, останній суду також не надав.
Оскільки Позивач передплатив (40 500,00 грн.) обумовлені Специфікацією №1, а Відповідач у встановлений строк, товар не поставив, на листи Позивача не відповів, а 04.07.19р. повернув Позивачеві частину передоплати - 20 500,00 грн., чим підтвердив надходження сплачених Позивачем коштів на рахунок Відповідача, то Позивач має право вимагати повернення решти попередньої оплати у розмірі 20 000,00 грн.
Позивач направляв Відповідачеві пропозицію (досудова вимога №200-19/1-ДЗ від 27.08.19р.) про розірвання договору поставки, але Відповідач не надав Позивачеві повідомлення про результати розгляду даної пропозиції.
Судом встановлено, що Позивач належним чином виконав умови Договору, внісши передоплату за товар, який мав поставити Відповідач, а Відповідач не виконав свої Договірні зобов`язання, у зв`язку з чим, неотримання Позивачем очікуваного при укладенні Договору результату, суд розцінює істотним порушенням Відповідачем умов Договору, що, у свою чергу, відповідно до п. 9.4 Договору і чинного законодавства, дає Позивачеві підстави розірвати Договір до закінчення строку його дії.
З урахуванням викладеного, беручи до уваги належне виконання договірних зобов`язань Позивачем і невиконанням договірних зобов`язань Відповідачем, суд вважає, що вимога про розірвання договору також є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Згідно зі ст. 129 ГПК України господарські витрати у справі слід покласти на Відповідача.
Керуючись ст. 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241,247 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ДНІПРОВСЬКИЙ ЗАВОД СПЕЦІАЛЬНИХ ТРУБ" до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЄВРОМАШСТАЛЬ" про розірвання договору та стягнення 20 000,00 грн. попередньої оплати - задовольнити.
Розірвати договір поставки №19032019/6 від 19.03.19р. укладений Товариством з обмеженою відповідальністю "ДНІПРОВСЬКИЙ ЗАВОД СПЕЦІАЛЬНИХ ТРУБ" (52035, Дніпропетровська область, Дніпровський район, с. Горянівське, вул. Горянівська, 1, код 33338597) з Товариством з обмеженою відповідальністю "ЄВРОМАШСТАЛЬ", 53200, м. Нікополь, пр. Трубників, 91, оф. 2013 (код 41834566).
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЄВРОМАШСТАЛЬ", 53200, м. Нікополь, пр. Трубників, 91, оф. 2013 (код 41834566) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ДНІПРОВСЬКИЙ ЗАВОД СПЕЦІАЛЬНИХ ТРУБ", 52035, Дніпропетровська область, Дніпровський район, с. Горянівське, вул. Горянівська, 1 (код 33338597) 20 000,00 грн. - попередньої оплати, 3 842,00 грн. - судового збору.
Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складене 12.12.2019
Суддя С.Г.Юзіков
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2019 |
Оприлюднено | 13.12.2019 |
Номер документу | 86278389 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Юзіков Станіслав Георгійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Юзіков Станіслав Георгійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Юзіков Станіслав Георгійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Юзіков Станіслав Георгійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Юзіков Станіслав Георгійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні