Справа № 603/629/19
Провадження №2/603/355/2019
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" грудня 2019 р. м. Монастириська
Монастириський районний суд Тернопільської області у складі:
головуючого судді Іванчука В. М.
при секретарі : Осиф Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Монастириська справу за позовом ОСОБА_1 до Підліснянської сільської ради Монастириського району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Підліснянської сільської ради Монастириського району Тернопільської області, в якому просить ухвалити рішення, яким визнати за ним право власності на спадкове майно за законом, яке залишилось після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла прабаба позивача - ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилась спадщина на спадкове майно, до якого входить земельна ділянка площею 1,4671 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Підліснянської сільської ради Монастириського району, та земельна ділянка площею 0,4710 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Підліснянської сільської ради Монастириського району. На вказане спадкове майно ОСОБА_3 було складено заповіт на ім`я батька позивача - ОСОБА_2 . Вказану спадщину ОСОБА_2 прийняв, оскільки вступив у фактичне управління спадковим майном.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилась спадщина на майно, до якого входять земельні ділянки площею 1,4671 га та 0,4710 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовані на території Підліснянської сільської ради Монастириського району Тернопільської області.
Позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем за законом першої черги, оскільки є сином спадкодавця ОСОБА_2 , проте при зверненні до нотаріальної контори йому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку з відсутністю оригіналів правовстановлюючих документів. Крім того, ОСОБА_2 не оформив спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3 , у зв`язку з чим позивачу рекомендовано звернутися в суд.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи. Від представника позивача - Андрусенка ОСОБА_4 . надійшла заява про розгляд справи у його відсутності та відсутності позивача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача Підліснянської сільської ради Монастириського району в судове засідання не з`явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце розгляду справи, подав заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги визнає.
Згідно ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання сторін, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з`ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи із наступного.
ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 08.02.2019 року Монастириським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області, актовий запис №06.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 за життя на праві приватної власності належала земельна ділянка площею 1,4671 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Підліснянської сільської ради Монастириського району, та земельна ділянка площею 0,4710 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Підліснянської сільської ради Монастириського району, на підставі державного акту, на право приватної власності на землю серії Р1 668041.
Належність вищевказаних земельних ділянок спадкодавцю підтверджується витягами з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-6111231362019 від 23.08.2019 року та №НВ-6111231412019 від 23.08.2019 року, а також довідкою №33, виданою Підліснянською сільською радою Монастириського району Тернопільської області від 14.02.2019 року.
Також, як вбачається з відповіді відділу у Монастириському районі ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області №329/111-19 від 23.10.2019 року, Державний акт на право приватної власності на земельну ділянку серії Р1 №668041, на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва , що розташована на території Підліснянської сільської ради Монастириського району, виданий ОСОБА_3 на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ТР №015734.
Відповідно до заповіту від 26.04.1996 року, посвідченого секретарем виконавчого комітету Підліснянської сільської ради Тернопільської області, ОСОБА_3 на випадок своєї смерті належний їй на праві особистої власності жилий будинок з надвірними спорудами, все майно і город, що знаходиться в с.Підлісне Монастириського району, належний їй земельний пай в с.Підлісне Монастириського району, заповіла ОСОБА_2 .
Після смерті спадкодавця ОСОБА_3 відкрилась спадщина на належне їй майно, яку прийняв ОСОБА_2 , оскільки вступив в управління спадковим майном, що підтверджується довідкою довідкою №33, виданою Підліснянською сільською радою Монастириського району Тернопільської області від 14.02.2019 року.
Так, відповідно до роз`яснень Пленуму Верховного Суду України Постанови №7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування відносини спадкування регулюються правилами ЦК (16.01.2003), якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року.
Відповідно до ст. ст. 548, 549 ЦК УРСР (1963 р.) для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв.
Спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
Згідно довідки №33, виданої Підліснянською сільською радою Монастириського району Тернопільської області від 14.02.2019 року, після смерті ОСОБА_5 спадщину прийняв її онук ОСОБА_2 , який доглядав за домогосподарством, сплачував податки та інші послуги.
Таким чином, судом встановлено, що спадщину після смерті ОСОБА_3 прийняв ОСОБА_2 .
Також судом встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 11.04.2000 року відділом реєстрації актів громадянського стану Івано-Франківського міськвиконкому, актовий запис №268.
Після його смерті відкрилась спадщина на спадкове майно, до якого входить земельна ділянка площею 1,4671 га, та земельна ділянка площею 0,4710 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташовані на території Підліснянської сільської ради Монастириського району.
Спадщину після смерті ОСОБА_2 прийняв позивач - ОСОБА_1 , оскільки вступив в управління спадковим майном, що підтверджується довідкою №04, виданою Підліснянською сільською радою Монастириського району Тернопільської області від 10.01.2019 року.
Факт родинних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 виданим 03.07.1992 року.
Наведені обставини встановлені рішенням Монастириського районного суду Тернопільської області від 22.05.2019 року, яке набрало законної сили.
Згідно ч.4 ст.82 ЦПК України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, судом встановлено, що спадщину після смерті ОСОБА_2 прийняв його син - позивач ОСОБА_1 .
З метою оформлення спадкових прав, позивач ОСОБА_1 звернувся до нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, що залишилась після смерті ОСОБА_2 , проте як вбачається із відповіді нотаріуса Монастириської державної нотаріальної контори №133/07-16 від 12.03.2019 року, нотаріус відмовив позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину у звязку з відсутністю правовстановлюючих документів на землю, а саме, Державного акту на право власності на земельну ділянку.
Згідно ч.1 ст.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Частиною 1 ст.1273 ЦК України встановлено, що спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу. Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Інших спадкоємців, які претендували б на спадкове майно немає.
Також, судом встановлено, що на день розгляду справи Державний акт на право приватної власності на землю серія Р1 №668041 - загублено, про що позивачем подано оголошення в районну редакцію газети Вісті Придністров`я .
На даний час виготовити правовстановлюючі документи на вищевказане майно не можливо через смерть спадкодавця, оскільки його цивільна правоздатність, як фізичної особи, припинена у момент його смерті.
Крім того, не проведення реєстрації переходу права власності ОСОБА_2 після смерті ОСОБА_3 , позбавляє права позивача ОСОБА_1 на оформлення свідоцтва про право на спадщину на вищевказане спадкове майно.
Відповідно до положень ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ст.392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановленні судом.
Оцінюючи всі перевірені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд приходить до переконання, що позов підлягає до задоволення.
Керуючись ст. ст. 10, 60, 212 ЦПК України, ст. 328, 392, 1222, 1225, 1268 ЦК України, ст.81 Земельного Кодексу України, суд,-
УХВАЛИВ :
Позов ОСОБА_1 до Підліснянської сільської ради Монастириського району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно за законом, яке залишилось після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме на:
- земельну ділянку площею 1,4671 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 6124287500:01:001:0033, що розташована на території Підліснянської сільської ради Монастириського району Тернопільської області, згідно державного акту на право приватної власності на землю серії Р1 №668041;
- земельну ділянку площею 0,4710 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 6124287500:01:001:0676, що розташована на території Підліснянської сільської ради Монастириського району Тернопільської області, згідно державного акту на право приватної власності на землю серії Р1 №668041.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Тернопільського апеляційного суду через Монастириський районний суд Тернопільської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , с.Підлісне, Монастириського району Тернопільської області, паспорт громадянина України серії НОМЕР_4 .
Відповідач: Підліснянська сільська рада Монастириського району Тернопільської області, с.Підлісне, Монастириського району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 01034774.
Повний текст рішення складено 12 грудня 2019 року.
Суддя В. М. Іванчук
Суд | Монастириський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 11.12.2019 |
Оприлюднено | 13.12.2019 |
Номер документу | 86294944 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Монастириський районний суд Тернопільської області
Іванчук В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні