ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/3686/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гіглави О.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Чорнухи-птиця" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -
В С Т А Н О В И В:
01 жовтня 2019 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Чорнухи-птиця" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі автогаража птахокомплексу Товариства з обмеженою відповідальністю "Чорнухи-птиця" за адресою: 37130, Полтавська область, Чорнухинський район, с. Кізлівка, вул. Лісна, 94, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, зафіксованих у пунктах 2, 7, 9, 10, 11, 12 опису виявлених порушень акту, складеного за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, від 01.08.2019 №49.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за результатами перевірки щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки ТОВ "Чорнухи-птиця" встановлено та зафіксовано у акті перевірки порушення останнім вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, які мали місце при експлуатації будівлі автогаража птахокомплексу за адресою: Полтавська область, Чорнухинський район, с. Кізлівка, вул. Лісна, 94. Вказує, що подальша експлуатація вказаної будівлі створює загрозу життю та здоров`ю людей, а відтак, слід застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації вказаної будівлі.
Ухвалою суду від 07.10.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі №440/3686/19, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 11:00 год 24.10.2019, яке відкладалося через неявку учасників справи на 09:30 год 18.11.2019.
Відповідач правом на надання відзиву на позов не скористався.
Ухвалою суду від 18.11.2019 підготовче провадження у даній справі закрито та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні в приміщенні Полтавського окружного адміністративного суду на 10:00 28.11.2019.
В судове засідання 28.11.2019 представник позивача подав заяву, у якій вказав, що позовні вимоги підтримує та просить суд провести розгляд справи у порядку письмового провадження.
Відповідач явку свого уповноваженого представника в судове засідання 28.11.2019 не забезпечив, будучи належно повідомленим про дату, час та місце розгляду справи. На засідання 24.10.2019 та 18.11.2019 за підписом директора ТОВ "Чорнухи-птиця" до суду були направлені клопотання, у яких останній просив провести вказані засідання за відсутності уповноваженого представника товариства та не заперечував проти позовних вимог управління (а.с. 49, 51). На засідання 28.11.2019 відповідач про причини неявки суд не повідомив.
Згідно з частиною дев`ятою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи викладене, а також зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд вирішив розглянути справу у письмовому провадженні.
Частиною четвертою статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши наявні у матеріалах справи документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить наступних висновків.
Судом встановлено, що ТОВ "Чорнухи-птиця" (код ЄДРПОУ 05385237) зареєстроване як юридична особа, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 21-22).
Згідно довідки ТОВ "Чорнухи-птиця" від 17.09.2019 №59 автогараж птахокомплексу товариства знаходиться за адресою: Полтавська область, Чорнухинський район, с. Кізлівка, вул. Лісна, 94 (а.с. 23).
Частиною другою статті 64 Кодексу цивільного захисту України визначено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
Відповідно до приписів статті 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1052 /надалі - Положення №1052/, встановлено, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Згідно з пунктом 3 Положення №1052 основними завданнями ДСНС є: 1) реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності; 2) здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб; 3) внесення на розгляд Міністра внутрішніх справ пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у зазначених сферах; 4) реалізація в межах повноважень, передбачених законом, державної політики у сфері волонтерської діяльності.
Пунктом 7 Положення №1052 передбачено, що ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до частин першої, другої статті 7 Закону України від 05.04.2007 № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" /надалі - Закон №877-V/ для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові і засвідчується печаткою.
Частиною сьомою статті 7 Закону №877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Судом встановлено, що на підставі наказу від 20.06.2019 №203 "Про здійснення планових перевірок суб`єктів господарювання щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту у липні 2019 року" (а.с. 25) та посвідчення на проведення перевірки №49 (а.с. 43) у період з 31.07.2019 по 01.08.2019 проведено планову перевірку дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки ТОВ "Чорнухи-птиця"; види об`єктів щодо яких проводився захід - ТОВ "Чорнухи-птиця", Полтавська область, Чорнухинський район, смт Чорнухи, вул. Сковороди, 15; птахокомплекс ТОВ "Чорнухи-птиця", Полтавська область, Чорнухинський район, с. Кізлівка; складські будівлі комбікормового заводу ВАТ "Чорнухи-птиця", Полтавська область, Чорнухинський район, с. Галяве, за результатами якої складено акт від 01.08.2019 №49 (а.с. 28-35).
Перевіркою встановлено та зафіксовано у акті перевірки від 01.08.2019 №49, серед іншого, порушення вимог пожежної безпеки, що мали місце в приміщенні автогаража птахокомлексу ТОВ "Чорнухи-птиця" за адресою: Полтавська область, Чорнухинський район, с. Кізлівка, а саме:
- дерев`яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) будівлі автогаража птахокомплексу не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності, чим порушено пункт 2.5 глави 2 розділу ІІІ Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417, який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 №252/26697 /надалі - Правила/;
- будівлю та приміщення автогаража птахокоплексу не обладнано автоматичною пожежною сигналізацією, відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту", чим порушено пункт 1.2 глави 1 розділу V Правил;
- в приміщенні автогаража птахокоплексу з`єднання жил проводів електромережі здійснено за допомогою скруток, чим порушено пункт 1.6 глави 1 розділу ІV Правил;
- в приміщенні автогаража птахокоплексу з`єднання та відгалуження жил проводів в розподільчій коробці здійснено за допомогою скруток, чим порушено пункт 1.6 глави 1 розділу ІV Правил;
- в приміщенні автогаража птахокоплексу вимикачі встановлені на горючій основі без підкладання під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра, чим порушено пункт 1.17 глави 1 розділу ІV Правил;
- приміщення автогаража птахокоплексу не забезпечено вогнегасниками, чим порушено пункт 3.6 глави 3 розділу V Правил.
01.08.2019 ГУ ДСНСУ у Полтавській області видано припис про усунення ТОВ "Чорнухи-птиця" встановлених порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки (а.с. 36-37).
Наявність зазначених порушень стало підставою для звернення позивача до адміністративного суду з даним позовом.
Так, відповідно до пункту 2.5 глави 2 розділу ІІІ Правил у будинках, крім будинків V ступеня вогнестійкості, дерев`яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) повинні оброблятися засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності. Необхідність обробляння засобами вогнезахисту дерев`яних елементів інших конструкцій будинків визначається відповідними нормативними документами за видами будинків.
Згідно з пунктом 1.2 глави 1 розділу V Правил будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту".
Пунктами 1.6, 1.17 глави 1 розділу ІV Правил визначено, що з`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів мають здійснюватися за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів. Місця з`єднання жил проводів і кабелів, а також з`єднувальні та відгалужувальні затискачі повинні мати мінімальний перехідний опір, щоб уникнути їх перегрівання і пошкодження ізоляції стиків. Втрати опору ізоляції на стиках повинні бути не більше втрат опору ізоляції на цілих жилах цих проводів і кабелів.
Електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати повинні встановлюватися на не горючі основи (конструкції) або з підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра.
Згідно з вимогами пункту 3.6 глави 3 розділу V Правил територія підприємств, будинки, споруди, приміщення, технологічні установки повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку.
Судовим розглядом встановлено, що за результатами проведення планової перевірки автогаража птахокомплексу ТОВ "Чорнухи-птиця" виявлено факти порушення останнім приписів вказаних вище пунктів Правил.
Відповідач в ході розгляду справи заперечень з приводу допущення ним таких порушень та їх не усунення станом на момент розгляду справи не висловив, у клопотаннях про проведення засідань 24.10.2019 та 18.11.2019 за відсутності представника товариства директор товариства зазначив, що проти позовних вимог управління не заперечує.
Відповідно до частини другої статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.
За приписами частини другої статті 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Враховуючи вищезазначені положення нормативно-правових актів, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, визначених Кодексом цивільного захисту України, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами має право звернутися до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів.
Таким чином, оскільки товариством не дотримано вимоги законодавства у сфері пожежної безпеки, подальша експлуатація будівлі автогаража птахокомплексу за адресою: Полтавська область, Чорнухинський район, с. Кізлівка, вул. Лісна, 94, створює загрозу життю та здоров`ю людей.
Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Суд враховує, що виявлені порушення у своїй сукупності можуть призвести до виникнення пожежі, не дозволять вчасно її ліквідувати, призведуть до її стрімкого розвитку та потенційно загрожують життю і здоров`ю людей.
З огляду на викладені обставини, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги виникнення загрози життю та/або здоров`ю людей та з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров`ю людей, а також беручи до уваги не надання відповідачем доказів на підтвердження усунення порушень пункту 2.5 глави 2 розділу ІІІ, пункту 1.2 глави 1 розділу V, пунктів 1.6, 1.17 глави 1 розділу ІV та пункту 3.6 глави 3 розділу V Правил, які були встановлені в ході планової перевірки, суд доходить висновку про необхідність застосування до ТОВ "Чорнухи-птиця" (код ЄДРПОУ 05385237) заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі автогаража птахокомплексу ТОВ "Чорнухи-птиця" за адресою: 37130, Полтавська область, Чорнухинський район, с. Кізлівка, вул. Лісна, 94, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, зафіксованих у пунктах 2, 7, 9, 10, 11, 12 опису виявлених порушень акту від 01.08.2019 №49, складеного за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Таким чином, позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Стосовно встановлення порядку та способу виконання даного рішення, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною першою статті 372 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб`єктів владних повноважень можуть бути покладені обов`язки щодо забезпечення виконання рішення.
З огляду на зазначене, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров`ю людей, суд вважає за доцільне встановити порядок і спосіб виконання судового рішення шляхом відключення від електропостачання будівлі автогаража птахокомплексу ТОВ "Чорнухи-птиця" за адресою: 37130, Полтавська область, Чорнухинський район, с. Кізлівка, вул. Лісна, 94, та заборони ТОВ "Чорнухи-птиця" (код ЄДРПОУ 05385237) здійснювати користування за призначенням будівлею автогаража птахокомплексу - до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Отже, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області (вул. М. Бірюзова, 26/1, м. Полтава, Полтавська область,36007, код ЄДРПОУ 38610079) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Чорнухи-птиця" (вул. Сковороди, 15, смт Чорнухи, Полтавська область, 37100, код ЄДРПОУ 05385237) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) задовольнити.
Застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю "Чорнухи-птиця" (код ЄДРПОУ 05385237) заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі автогаража птахокомплексу Товариства з обмеженою відповідальністю "Чорнухи-птиця" за адресою: 37130, Полтавська область, Чорнухинський район, с. Кізлівка, вул. Лісна, 94, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, зафіксованих у пунктах 2, 7, 9, 10, 11, 12 опису виявлених порушень акту від 01 серпня 2019 року №49, складеного за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Встановити порядок і спосіб виконання судового рішення шляхом відключення від електропостачання будівлі автогаража птахокомплексу Товариства з обмеженою відповідальністю "Чорнухи-птиця" за адресою: 37130, Полтавська область, Чорнухинський район, с. Кізлівка, вул. Лісна, 94, та заборони Товариству з обмеженою відповідальністю "Чорнухи-птиця" (код ЄДРПОУ 05385237) здійснювати користування за призначенням будівлею автогаража птахокомплексу - до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Гіглава
Суд | Полтавський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2019 |
Оприлюднено | 16.12.2019 |
Номер документу | 86298783 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Полтавський окружний адміністративний суд
О.В. Гіглава
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні