КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 грудня 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/2509/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: державний навчальний заклад "Олександрійський професійний ліцей" (28001, Кіровоградська область, м. Олександрія, Покровська площа, 18, код ЄДРПОУ 02544945) в інтересах ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: Олександрійський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, вулиця 6-го Грудня, будинок 138, код ЄДРПОУ 41491133)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача: Маловисківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області (26200, Кіровоградська область, м. Мала Виска, вул. Містечкова, 40, код ЄДРПОУ 23898707)
про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Державний навчальний заклад "Олександрійський професійний ліцей" (надалі - ДНЗ "Олександрійський професійний ліцей", в інтересах неповнолітнього ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовом до Олександрійського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області (надалі - Олександрійський МРВ ДРАЦС ГТУЮ у Кіровоградській області) про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії.
Позов мотивовано тим, що в актовому записі про народження дитини №16 від 07.12.2004 року, складеному Маловисківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області щодо ОСОБА_1 , та у його свідоцтві про народження відсутні відомості про місце народження дитини та громадянство його батьків, що позбавляє його можливості отримати паспорт громадянина України. ДНЗ "Олександрійський професійний ліцей" як піклувальник неповнолітнього ОСОБА_1 звернувся до Олександрійського МРВ ДРАЦС ГТУЮ у Кіровоградській області із заявою про внесення змін до актового запису про його народження, прохаючи вказати відомості про місце народження дитини та приналежність батьків до громадянства України. Відповідач 18.07.2019 року надав висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану через відсутність документів, які б підтверджували ці відомості. Не погоджаючись з такою відмовою, ДНЗ "Олександрійський професійний ліцей" як законний представник ОСОБА_1 , просить суд:
- визнати протиправним та скасувати висновок Олександрійського МРВ ДРАЦС ГТУЮ у Кіровоградській області від 18.07.2019 року про відмову внести зміни до актового запису цивільного стану про народження дитини №16, складеного 07.12.2004 року Маловисківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області;
- зобов`язати Олександрійський МРВ ДРАЦС ГТУЮ у Кіровоградській області внести зміни до актового запису цивільного стану №16 про народження ОСОБА_1 , складеного 07.12.2004 року Маловисківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області, доповнивши місце народження дитини "Україна. Кіровоградська область, Маловисківський район, село Оникієве", громадянство матері "громадянка України", громадянство батька "громадянин України".
Ухвалою судді від 11.10.2019 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін. Цією ж ухвалою залучено до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Маловисківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області (надалі - Маловисківський РВ ДРАЦС ГТУЮ у Кіровоградській області). Учасникам справи встановлено порядок та строки для виконання процесуальних дій.
Відповідач відзив на позовну заяву не подав. Натомість направив заяву, у якій просив при винесенні рішення зобов`язати Маловисківський РВ ДРАЦС ГТУЮ у Кіровоградській області внести зміни до актового запису про народження дитини №16, складеного 07.12.2004 року відносно ОСОБА_1
Від третьої особи пояснень щодо позову не надходило.
Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у ній матеріалами, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у шлюбі подружжя ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , який був зареєстрований 14.01.1995 року та розірваний 26.01.2005 року.
У березні 2004 року на той час малолітній ОСОБА_1 разом з братами був вилучений з сім`ї ОСОБА_2 за клопотанням Оникієвської сільської ради.
Рішенням Маловисківського районного суду Кіровоградської області від 14.04.2004 року у цивільній справі №2-577 за позовом органу опіки і піклування відділу освіти Маловисківської районної державної адміністрації позбавлено батьківських прав ОСОБА_3 та ОСОБА_2 відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та передано його органу опіки і піклування для влаштування в дитячий заклад. (а.с. 17)
Відділом реєстрації актів цивільного стану Маловисківського районного управління юстиції Кіровоградській області на підставі висновку медичної експертизи про вік дитини від 11.10.2004 року, виданого Маловисківського центральною районною лікарнею, та заяви представника орану опіки та піклування проведена державна реєстрація народження дитини ОСОБА_1 , про що 07.12.2004 року складено актовий запис про народження №16 та 17.02.2005 року видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 . (а.с. 11, 12 - 13)
У цьому актового запису відсутні відомості про місце народження дитини (графа 6) та громадянство його батьків ОСОБА_3 та ОСОБА_2 (графа 15).
Розпорядженням голови Маловисківської районної державної адміністрації Кіровоградської області №704-р від 03.12.2008 року ОСОБА_1 надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування. (а.с. 21)
Наказом директора ДНЗ "Олександрійський професійний ліцей" №1 "3-УДЗ" від 29.03.2019 року ОСОБА_1 зараховано до складу учнів первинної професійної підготовки на базі базової загальної середньої освіти у групу №К-28 за професією "кухар, кондитер" за переводом з Регіонального центру професійної освіти ім. О.С. Єгорова. (а.с. 24)
Наказом директора ДНЗ "Олександрійський професійний ліцей" №102 від 29.03.2019 року "Про взяття на облік ліцею учнів з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" ОСОБА_1 взято на облік та забезпечено йому повне державне утримання, в тому числі надано ліжко-місце у гуртожитку ліцею. (а.с. 25)
ДНЗ "Олександрійський професійний ліцей" як піклувальник та законний представник неповнолітнього ОСОБА_1 звернувся до Олександрійського МРВ ДРАЦС ГТУЮ у Кіровоградській області із заявою, у якій просив внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 та доповнити його такими відомостями: місце народження дитини "Україна, Кіровоградська область, Маловисківський район, село Оникієве", громадянство матері "громадянка України", громадянство батька "громадянин України".
Розглянувши цю заяву, Олександрійський МРВ ДРАЦС ГТУЮ у Кіровоградській області 18.07.2019 року склав висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану з підстав відсутності документів, які б підтверджували відомості щодо місця народження дитини та приналежність батьків до громадянства України. (а.с. 9)
Не погодившись з таким висновком, ДНЗ "Олександрійський професійний ліцей" як законний представник неповнолітнього ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір, суд виходив з того, що відповідно до статті 49 Цивільного кодексу України актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків.
Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо.
Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відносини, пов`язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, врегульовано Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану".
Відповідно до статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" органами державної реєстрації актів цивільного стану є: 1) центральний орган виконавчої влади у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; 2) відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); 3) виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.
Згідно зі статтею 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Частинами 1, 2, 3 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку. Зразки актових записів цивільного стану затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 1 статті 25 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" актові записи цивільного стану, складені на паперових носіях, формуються в книги державної реєстрації актів цивільного стану, що зберігаються в архівах відділів державної реєстрації актів цивільного стану протягом установленого законодавством строку.
Згідно зі статтею 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.
Наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12.01.2011 року затверджено Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за №55/18793 (надалі - Правила №96/5).
Пунктом 1.1 Правил №96/5 встановлено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Відповідно до пункту 1.5 Правил №96/5 заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.
Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Відомості про акти цивільного стану, зазначені заявником у заяві, перевіряються в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.
Згідно з пунктами 1.7, 1.10 Правил №96/5 зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил. У разі зберігання актового запису цивільного стану (метричного запису) у державному архіві внесення змін до актового запису (метричного запису) проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Питання про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання розглядається у тримісячний строк з дня подання відповідної заяви до відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Пунктом 1.12 Правил №96/5 передбачено, що відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який одержав матеріали про внесення змін до актового запису цивільного стану, його поновлення та анулювання, не вправі відмовити в їх виконанні, якщо висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану не відповідає зібраним документам, необхідним для вирішення питання по суті, чинному законодавству чи зазначені в ньому факти не підтверджені повними витягами з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копіями актових записів цивільного стану та іншими документами. У такому випадку отримані матеріали надсилаються разом із мотивованим листом керівника відділу державної реєстрації актів цивільного стану до головного територіального управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі (того регіону, до якого вони надійшли). Відділ державної реєстрації актів цивільного стану вищезазначеного управління юстиції після розгляду та вивчення матеріалів справи повертає їх разом із мотивованим висновком до відділу державної реєстрації актів цивільного стану управління державної реєстрації головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі (за місцем складення висновку) для його перегляду.
Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку (пункт 1.15 Правил №96/5)
Порядок внесення змін до актів цивільного стану врегульовано розділом ІІ Правил №96/5.
Згідно з пунктом 2.1 Правил №96/5 заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України) при пред`явленні паспорта або паспортного документа.
Відповідно до пунктів 2.5, 2.6 Правил №96/5 заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається: особою, щодо якої складено актовий запис; піклувальником неповнолітнього та опікуном малолітнього.
Разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Пунктом 2.7 розділу ІІ Правил №96/5 передбачено, що на підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.
Якщо в актовому записі про народження відсутні графи "По батькові" та "Місце народження", що стосуються відомостей про дитину, або відсутні відомості у цих графах, їх доповнення проводиться з урахуванням даних паспорта громадянина України або паспортного документа особи, відносно якої складено запис, та імені батька дитини, зазначеного в ньому.
Якщо актовий запис цивільного стану, до якого потрібно внести зміни, зберігається в архіві іншого відділу державної реєстрації актів цивільного стану України, то відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, надсилає відповідний запит щодо підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану, яке в подальшому додається до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян у відповідній справі. Копія актового запису цивільного стану направляється, якщо про необхідність її надіслання було зазначено у запиті.
Згідно з пунктами 2.11, 2.12 Правил №96/5 факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.
На підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Підстави для внесення змін в актові записи цивільного стану вказані у пункті 2.13 Правил №96/5.
Такими підставами, зокрема, є: 2.13.3) висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану або дипломатичного представництва чи консульської установи України;
Пунктом 2.15 Правил №96/5 передбачено, що висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану складається: 2.15.1 якщо актовим записом про народження передбачені, але в ньому відсутні прізвище, власне ім`я, по батькові або громадянство батьків; 2.15.2 якщо прізвище, власне ім`я та по батькові зазначено без урахування національних традицій; 2.15.3 якщо при державній реєстрації народження дитині присвоєне прізвище або власне ім`я без урахування побажань батьків або одного з них; 2.15.4 якщо дитина має власне ім`я, відмінне від того, яке зазначено в актовому записі про народження, і цього вимагають інтереси дитини; 2.15.5 при необхідності зміни прізвища, власного імені, по батькові у зв`язку із зміною статі; 2.15.6 при впізнанні особи, смерть якої була зареєстрована як невідомої (за наявності протоколу впізнання трупа); 2.15.7 при зміні громадянства; 2.15.8 при зміні батьком або матір`ю прізвища відповідно до статті 53 Сімейного кодексу України та необхідності внесення змін до актового запису про народження їх дитини (висновок складається з урахуванням вимог, зазначених у статті 148 Сімейного кодексу України); 2.15.9 якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості); 2.15.10 в інших окремих випадках, що не суперечать вимогам чинного законодавства.
Зміни, доповнення, виправлення вносяться в паперові носії актових записів цивільного стану та одночасно до Державного реєстру актів цивільного стану громадян. (пункт 2.16 Правил №96/5)
Так, згідно з підпунктами 2.16.8, 2.16.14 Правил №96/5 на підставі висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вносяться доповнення в актовий запис про народження, якщо в актовому записі передбачені, але не зазначені прізвища, власні імена та по батькові або громадянство батьків; на підставі висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану про виправлення помилок, доповнення запису відомостями тощо виправляються або доповнюються відповідні відомості в актових записах, які зазначено у висновку.
Відповідно до пунктів 2.18, 2.19 Правил №96/5 зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану, крім випадків, встановлених у пункті 2.28 цього розділу.
Висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичного представництва чи консульської установи України про внесення змін до актового запису цивільного стану складається у двох примірниках, з яких один разом із зібраними документами не пізніше наступного робочого дня надсилається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису цивільного стану, до якого вносяться зміни. Другий примірник залишається у відділі державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичному представництві чи консульській установі України за місцем його складання. Якщо актовий запис цивільного стану, у який потрібно внести зміни, міститься в даному відділі державної реєстрації актів цивільного стану, висновок складається в одному примірнику.
Пунктом 2.23 Правил №52/5 передбачено, що про зміни та відмітки, внесені до актових записів цивільного стану, не пізніше наступного робочого дня з дня їх внесення надсилається повідомлення за формами, наведеними в додатках 6 - 8, до відділу державної реєстрації актів цивільного стану управління державної реєстрації головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, який у строк, що не перевищує семи робочих днів з дня отримання повідомлення, вносить відповідні зміни та робить відмітку у другому примірнику актового запису цивільного стану.
Відповідно до пункту 2.20 Правил №96/5 висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичного представництва чи консульської установи України про відмову у внесенні змін до актових записів цивільного стану складається у двох примірниках. Один примірник разом з усіма матеріалами залишається у відділі державної реєстрації актів цивільного стану або дипломатичному представництві чи консульській установі України, якими складено висновок про відмову, а другий вручається (надсилається) заявнику. Водночас у висновку зазначається про можливість оскарження відмови про внесення змін до актового запису цивільного стану в судовому порядку.
Згідно зі статтею 245 Сімейного кодексу України якщо дитина постійно проживає у закладі охорони здоров`я, навчальному або іншому дитячому закладі, функції опікуна та піклувальника щодо неї покладаються на адміністрацію цих закладів.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач за заявою ДНЗ "Олександрійський професійний ліцей" склав висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану про народження ОСОБА_1 , пославшись на відсутність документів, які б підтверджували відомості щодо місця народження дитини та приналежність батьків до громадянства України.
На час складання відділом реєстрації актів цивільного стану Маловисківського районного управління юстиції Кіровоградській області 07.12.2004 року актового запису №16 про народження ОСОБА_1 дів Розділ V "Акти громадянського стану" Кодексу про шлюб та сім`ю України, статтею 163 якого було передбачено, що реєстрація народження провадиться за місцем народження дитини або за місцем проживання її батьків чи одного з них за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них, а в разі смерті батьків або неможливості для них з інших причин зареєструвати народження - за заявою родичів, інших осіб або адміністрації лікувального закладу, в якому перебувала мати під час народження дитини.
Відповідно до пункту 2.1 Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року №52/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 18.10.2000 року за №719/4940 (надалі - Правила №52/5, у чинній на той час редакції) реєстрація народження дитини провадиться державним органом реєстрації актів цивільного стану з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові.
Реєстрація народження дитини провадиться за місцем народження дитини або за місцем проживання її батьків чи одного з них за їх усною чи письмовою заявою, а в разі хвороби, смерті батьків або з інших причин неможливості зареєструвати народження - за заявою родичів, інших осіб, уповноваженого представника закладу охорони здоров`я, у якому народилася дитина або в якому на цей час вона перебуває.
Згідно з пунктом 2.3 Правил №52/5 заяву про реєстрацію народження дитини батьки зобов`язані подати невідкладно, але не пізніше одного місяця з дня народження дитини, а заклади охорони здоров`я при народженні мертвої дитини - не пізніше трьох діб.
Невиконання цього обов`язку є підставою для покладення на батьків дитини та керівника закладу охорони здоров`я відповідальності, установленої законом.
Якщо заява про реєстрацію народження надійшла після закінчення року з дня народження дитини і до досягнення нею 16 років, то реєстрація народження провадиться відділом реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання дитини в книзі реєстрації поновлених актових записів про народження на загальних підставах як первинна, але після порядкового номера зазначається "Реєстрація з пропуском строку" (додаток 1). У цих випадках одночасно подаються медичне свідоцтво про народження за формою №103/о-95 (затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 03.07.95 №124, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 01.08.95 за №266/802), медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу форми №103-1/о-96 (затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 28.10.96 №331, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 18.12.96 за №721/1746), а також довідка з місця проживання дитини. За відсутності такої довідки дані про місце проживання дитини можуть бути підтверджені паспортом або паспортним документом одного з батьків. Водночас подаються документи, що підтверджують походження дитини. Реєстрація народження осіб, які досягли 16 років, провадиться відділами реєстрації актів цивільного стану відповідно до Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану, що затверджується Міністерством юстиції України.
Відповідно до пункту 2.4 Правил №52/5 якщо реєстрація народження дитини провадиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то місцем народження дитини в запису акта про народження, на бажання батьків, може бути зазначено фактичне місце народження дитини, яке підтверджується документом, що посвідчує факт її народження або місце проживання батьків.
Якщо місцем народження зазначається фактичне місце народження дитини, а не місце проживання її батьків, то про це робиться відповідна відмітка в графі "Для відміток", яка під час реєстрації скріплюється підписами батьків або одного з них.
Під час реєстрації народження дитини за місцем її народження у запису акта вказується фактичне місце народження.
Зазначений порядок повинен бути роз`яснений особам, які прийшли реєструвати народження дитини.
Пунктом 2.5 Правил №52/5 передбачено, що реєстрація народження провадиться при пред`явленні:
а) медичного свідоцтва про народження форми №103/о-95. У виняткових випадках у разі народження дитини вдома чи в іншому місці без надання медичної допомоги факт і час її народження підтверджуються підписами двох свідків, присутніх при пологах, а також медичною довідкою про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма №103-1/о-96). Медична довідка заповнюється лікарем-педіатром, під наглядом якого перебуває новонароджений, і засвідчується підписом керівника лікувального закладу та печаткою;
б) паспорта або паспортних документів, що посвідчують особи батьків (одного з них). Якщо документ, який посвідчує особу одного з батьків, з поважних причин не може бути пред`явлений, то орган реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовити в реєстрації народження дитини. Відомості про другого з батьків у цьому разі зазначаються на підставі свідоцтва про шлюб. Дані про громадянство в актовому записі про народження та свідоцтві не заповнюються, про що робиться відповідний запис у графі "Для відміток". Надалі ці дані можуть бути доповнені відповідно до Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану, що затверджується Міністерством юстиції України;
в) документа, який є підставою для внесення відомостей про батька дитини (свідоцтво про шлюб, заява матері, спільна заява матері та батька дитини, заява батька про визнання батьківства). За відсутності свідоцтва про шлюб підтвердженням зареєстрованого шлюбу може бути відмітка про його реєстрацію в паспортах або паспортних документах матері та батька дитини.
Відповідно до пункту 2.8 Правил №52/5 якщо реєстрація народження провадиться не батьками, а іншою особою, то заявник повинен подати паспорт або паспортний документ, що посвідчує особу заявника. У цьому разі в графі "Для відміток" указуються серія, номер, дата видачі цього документа, а також орган, яким його видано.
Судом установлено, що батьки ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , із заявою про реєстрацію його народження у встановленому порядку не зверталися. Державна реєстрація його народження проведена лише у грудні 2004 року за заявою органу опіки та піклування, після того як дитина була вилучена із сім`ї, а його батьки були позбавлені батьківських прав щодо нього. Реєстрація проведена відповідно до статті 135 Сімейного кодексу України, яка регулює порядок здійснення запису про батьків дитини, якщо батьківство, материнство не встановлене. (а.с. 14)
Відповідно до статті 135 Сімейного кодексу України при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою. У разі смерті матері, а також за неможливості встановити місце її проживання чи перебування запис про матір та батька дитини провадиться відповідно до цієї статті, за заявою родичів, інших осіб або уповноваженого представника закладу охорони здоров`я, в якому народилася дитина. Якщо батьки дитини невідомі, державна реєстрація її народження проводиться за рішенням органу опіки та піклування, яким визначається прізвище, власне ім`я, по батькові дитини і відомості про батьків.
Як вбачається з матеріалів справи, державна реєстрація народження ОСОБА_1 проведена органом реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання дитини за заявою органу опіки та піклування від 07.12.2004 року, на підставі поданих ним документів, зокрема висновку медичного закладу про вік дитини та рішення суду про позбавлення батьків батьківських прав. Відомості про батьків - ОСОБА_3 (батько) та ОСОБА_2 (матір) внесені за вказівкою заявника. Паспорта або паспортні документи, що посвідчують особи батьків, у яких були б зазначені їхнє місце проживання та громадянство, не пред`являлися. Дані про місце народження дитини та громадянство батьків в актовому записі про народження не заповнювалися.
Постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2010 року №1025 "Про затвердження зразків актових записів цивільного стану, описів та зразків бланків свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану" затверджено зразок актового запису про народження, у якому щодо відомостей про дитину зокрема наявна графа 6 "Місце народження: держава - область - район - місто, селище (село)", а щодо відомостей про батька та матір - графа 15 "громадянство".
З метою доповнення відомостей про місце народження дитини та громадянство батьків в актовому записі про народження неповнолітнього ОСОБА_1 ДНЗ "Олександрійський професійний ліцей", як його законний представник, звернувся до відповідача, надавши відповідні документи.
Так, відповідно до довідок виконкому Оникіївської сільської ради Маловисківського району №187 та №188 від 25.04.2019 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , був зареєстрований за адресою: с. Оникієве Маловисківського району Кіровоградської області з 29.11.1999 року, помер ІНФОРМАЦІЯ_4 . ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 з 21.01.1995 року і дотепер. (а.с. 15, 16)
У статті 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" визначено, що місце проживання - це житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.
Таким чином, наданими документами підтверджується той факт, що станом на день народження ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 та на день державної реєстрації його народження ( 07.12.2004 року ) місцем проживання обох його батьків було село Оникієве Маловисківського району Кіровоградської області, яке відповідно до пункту 2.4 Правил №52/5 повинно бути зазначено як місце народження дитини.
Щодо належності батьків до громадянства України, то відповідні відомості містяться в актових записах цивільного стану, складених органами реєстрації актів цивільного стану, а саме в актовому записі №18 від 26.01.2005 року про розірвання шлюбу між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , та в актовому записі №60 від 16.03.2010 року про смерть ОСОБА_3 . (а.с. 10, 19, 20)
Відповідач, розглядаючи заяву ДНЗ "Олександрійський професійний ліцей" про внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_1 , батьки якого позбавлені батьківських прав, цих обставин не врахував, не провів належну перевірку та не склав відповідний висновок про доповнення актового запису необхідними відомостями, як це передбачено пп.2.15.1, пп.2.15.9 Правил №96/5, внаслідок цього безпідставно відмовив у внесенні змін до актового запису цивільного стану щодо доповнення відомостей про місце народження дитини та громадянство його батьків.
Отже, спірний висновок відповідача від 18.07.2019 року про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану, мотивований відсутністю документів, які б підтверджували відомості щодо місця народження дитини та належність батьків до громадянства України, є протиправним та його слід скасувати.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно зі статтею 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частин 1, 2 статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Частиною 3 статті 245 КАС України передбачено, що у разі скасування індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Згідно з частиною 4 статті 245 КАС України суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Наведене свідчить, що адміністративний суд не обмежений у виборі способів захисту прав та інтересів особи, порушених суб`єктами владних повноважень, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення та фактичним обставинам справи.
Вирішуючи позов в частині зобов`язання відповідача внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 , суд виходить з того, що відповідно до частини 4 статті 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", пунктів 1.7, 2.18 Правил №96/5 зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Актовий запис про народження ОСОБА_1 зберігається у Маловисківському РВ ДРАЦС ГТУЮ у Кіровоградській області, тож повноважень на внесення змін до нього відповідач не має, а зобов`язати відповідача вчинити таку дію суд не може. Тому у задоволенні позову у цій частині вимог суд відмовляє.
Натомість з метою відновлення прав та інтересів ОСОБА_1 суд вважає за доцільне зобов`язати відповідача скласти висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану про його народження щодо доповнення відомостей про місце народження дитини: "Україна, Кіровоградська область, Маловисківський район, село Оникієве", про громадянство батька: "громадянин України", про громадянство матері: "громадянка України", та направити цей висновок до Маловисківського РВ ДРАЦС ГТУЮ у Кіровоградській області для внесення відповідних доповнень, як це передбачено пунктом 2.19 Правил №96/5.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд установив, що ДНЗ "Олександрійський професійний ліцей" при зверненні до суду з цим позовом сплатив судовий збір у розмірі 768, 40 грн. (а.с. 3)
Між тим, відповідно до пункту 14 частини 2 статті 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір не справляється за подання заяви, апеляційної та касаційної скарги про захист прав малолітніх чи неповнолітніх осіб.
Оскільки позов поданий на захист прав неповнолітньої особи, тому ця позовна заява не є об`єктом справляння судового збору, а судовий збір за неї сплачений зайво.
Відповідно до пункту 1 частини 1, частини 2 статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду зокрема в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом. У випадках, установлених пунктом 1 частини 1 цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми.
Відтак, кошти судового збору, сплаченого зайво, можуть бути повернуті позивачу з Державного бюджету України за його клопотанням, за ухвалою суду.
Керуючись статтями 9, 56, 90, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов державного навчального закладу "Олександрійський професійний ліцей" в інтересах неповнолітнього ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) до Олександрійського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, вулиця 6-го Грудня, будинок 138, код ЄДРПОУ 41491133) задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати висновок Олександрійського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області від 18.07.2019 року про відмову внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 №16, складеного 07.12.2007 року відділом реєстрації актів цивільного стану Маловисківського районного управління юстиції Кіровоградській області.
Зобов`язати Олександрійський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області скласти висновок про внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_1 №16, складеного 07.12.2004 року відділом реєстрації актів цивільного стану Маловисківського районного управління юстиції Кіровоградській області, щодо доповнення його відомостями про місце народження дитини: "Україна, Кіровоградська область, Маловисківський район, село Оникієве", про громадянство батька: "громадянин України", про громадянство матері: "громадянка України" та направити цей висновок до Маловисківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Копію рішення суду направити учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш
Суд | Кіровоградський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 11.12.2019 |
Оприлюднено | 14.12.2019 |
Номер документу | 86312448 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Кіровоградський окружний адміністративний суд
О.А. Черниш
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні