Ухвала
від 12.12.2019 по справі 159/736/18
КОВЕЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 159/736/18

Провадження № 1-кс/159/2327/19

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2019 року м. Ковель

Слідчий суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області ОСОБА_1 , за участю:

секретаря ОСОБА_2

прокурора ОСОБА_3

інших осіб ОСОБА_4

ОСОБА_5

представника інших осіб ОСОБА_6

розглянувши клопотання прокурора Ковельської місцевої прокуратури ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 42018031110000010, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 10.02.2018 року за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.1 ст.199 КК України, про передачу речових доказів для знищення,

в с т а н о в и в:

У судовому засіданні прокурор підтримала внесене клопотання, мотивуючи його наведеними у клопотанні доводами.

Інші особи ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та їх представник ОСОБА_6 заперечують проти передачі речових доказів для знищення.

У задоволенні клопотання слід відмовити.

Майном,зазначеним вклопотанні,є тютюнові вироби без марок акцизного збору: 20 блоків цигарок марки «NZ gold» по 20 пачок в кожному, 82 блоки цигарок марки «Marshall» по 20 пачок в кожному, 27 блоків цигарок марки «PLAY» по 20 пачок в кожному, 125 блоків цигарок марки «МАС» по 20 пачок в кожному та 50 блоків цих же цигарок по 10 пачок в кожному, а також дві спортивні сумки в середині яких знаходилось 56 блоків цигарок по 10 пачок в кожному та 70 блоків по 20 пачок в кожному цигарок марки «NZ gold»2, 580 пачок «ЛД»; 290 пачок цигарок марки «Магнат»; ПО пачок цигарок марки «Квін ментол»; ПО пачок цигарок марки «Фест»; 670 пачок цигарок марки «комплімент»; 200 пачок цигарок марки «Ліфа»; 2010 пачок цигарок марки «Марвел»; 60 пачок цигарок марки «Вест»; 44 пачки цигарко марки «Класік», 19990 пачок цигарок марки «Marshall».

Обставини, зазначені у клопотанні:

14.10.2019 року, о 01 год. 56 хв., до чергової частини Ковельського ВП ГУНП у Волинській області надійшло повідомлення про те, що на 448 км Львіської залізниці затримано осіб при спробі закинути до вагону потягу сполученням Київ-Варшава №67 тютюнові вироби.

За результатами проведення огляду місця події співробітниками Ковельського ВП ГУНП у Волинській області співробітниками поліції на землі поряд з залізничною колією виявлено 15 полімерних чорних пакетів, в яких знаходились три напівпрозорі полімерні пакети, в яких знаходилось 20 блоків цигарок марки «NZ gold» по 20 пачок в кожному, 82 блоки цигарок марки «Marshall» по 20 пачок в кожному, 27 блоків цигарок марки «PLAY» по 20 пачок в кожному, 125 блоків цигарок марки «МАС» по 20 пачок в кожному та 50 блоків цих же цигарок по 10 пачок в кожному, а також дві спортивні сумки в середині яких знаходилось 56 блоків цигарок по 10 пачок в кожному та 70 блоків по 20 пачок в кожному цигарок марки «NZ gold». Усі виявлені тютюнові вироби без марок акцизного податку.

Окрім цього, під час огляду місця події виявлено автомобіль, на якому як повідомили у своїх поясненнях ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , здійснювалося перевезення контрафактної продукції. Так, вказані особи, повідомили, що допомагали вивантажити пакунки з багажного відсіку автомобіля марки Рено, д.н.з. НОМЕР_1 , власником якого, відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, є ОСОБА_5 , що проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Останній від дачі пояснень, на підставі ст.63 Конституції України, відмовився. Керування вказаним транспортним засобом з слів вказаних вище осіб здійснювалося особою на ім`я ОСОБА_9 . В той же час, остання від пояснень відмовилась на підставі ст.63 Конституції України.

Зазначені тютюнові вироби вилучено за результатами проведення огляду місця події та поміщені на зберігання до камери зберігання речових доказів Ковельського ВП ГУНП у Волинській області.

Власники тютюнових виробів, які вилучені, не встановлені.

Крім цього, під час проведення обшуків за адресами: АДРЕСА_2 ( ОСОБА_10 ), АДРЕСА_3 ( ОСОБА_11 ), АДРЕСА_4 , ( ОСОБА_12 ), АДРЕСА_5 ( ОСОБА_13 ), виявлено та вилучено наступні тютюнові вироби без марок акцизного податку: 580 пачок «ЛД»; 290 пачок цигарок марки «магнат»; ПО пачок цигарок марки «Квін ментол»; ПО пачок цигарок марки «Фест»; 670 пачок цигарок марки «комплімент»; 200 пачок цигарок марки «Ліфа»; 2010 пачок цигарок марки «Марвел»; 60 пачок цигарко марки «Вест»; 44 пачки цигарко марки «Класік». Під час проведення досудового розслідування за фактами зберігання особами тютюнових виробів без марок акцизного податку ніхто не повідомив органу досудового розслідування про те, кому вони належать, яким чином вони опинилися за місцем проживання цих осіб.

Крім цього, під час обшуку транспортного засобу марки «Волксваген каді» виявлено тютюнові вироби марки «маршал» у кількості 19990 пачок без марок акцизного податку на них.

Усі зазначені тютюнові вироби вилучено за результатами проведення огляду місця події та поміщені на зберігання до камери зберігання речових доказів Ковельського ВП ГУНП у Волинській області.

Оперативними працівниками МОРВ (з м.д. н.п. Луцьк) ОРУ ПнРУ, за дорученням прокурора, додатково проведено огляд транспортного засобу, яким імовірно доставлялися до залізничного вокзалу вилучені тютюнові вироби без марок акцизного податку, в ході якого нічого не виявлено та не вилучено. Допитано осіб, які були на момент виявлення у обох випадках тютюнових виробів присутні на місці вчинення кримінального правопорушення, в тому числі і працівників ВП Львівського загону воєнізованої охорони ст. Ковель, які повідомили, що їм нічого не відомо з приводу перевезення та приховування контрафактної продукції. Водночас, особу, якій належить вилучене з обігу майно не встановлено, її місцезнаходження невідоме, а особи, які імовірно могли переправляти тютюнові вироби без марок акцизного податку заперечують будь-яке відношення до такого факту.

У ході досудового розслідування не здобуто будь-яких оперативних даних щодо причетності жодної особи до вчинення злочину, передбаченого ч.1 ст.199 КК України. 26.11.2019 слідчим СВ Ковельського ВП ГУНП у Волинській області винесено постанову про закриття кримінального провадження на підставі п.2 ч.1 ст.284 КПК України.

Обґрунтування необхідності передачі речових доказів для знищення, зазначені у клопотанні:

по вказаному кримінальному провадженню винесено постанову про закриття кримінального провадження, а речові докази тютюнові вироби з підробленими марками та без них містять сліди кримінального правопорушення та відносяться до вилучених з обігу на території України предметів, зберігання яких на території Ковельського ВП ГУНП у Волинській області створює зайві труднощі з невиправданими матеріальними та людськими затратами.

Відповідно ч.3 ст.11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до п.7 «Правил роздрібної торгівлі тютюновими виробами» затверджених Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України № 218 від 24.07.2002, увезення, зберігання та реалізація на території України тютюнових виробів, на яких немає марок акцизного збору встановленого зразка, забороняється.

Згідно до вимог ч.9 ст.100 КПК України, п.29 «Порядку зберігання речових доказів стороною обвинувачення, їх реалізації, технологічної переробки, знищення, здійснення витрат, пов`язаних з їх зберіганням і пересиланням, схоронності тимчасово вилученого майна під час кримінального провадження» затвердженого постановою Кабміну України № 1104 від 19 листопада 2013, у разі закриття кримінального провадження слідчим або прокурором питання про долю речових доказів вирішується ухвалою суду на підставі відповідного клопотання.

При цьому п.3 ч.9 ст.100 КПК України майно, що було предметом кримінального правопорушення, пов`язаного з незаконним обігом, та/або вилучене з обігу, передається відповідним установам або знищується.

Відповідно до п.226.11 ст.226 Податкового Кодексу України, ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв та тютюнових виробів забороняється.

Відповідно до п.п.13 п.9 «Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним», затвердженого постановою Кабміну України № 1340 від 25.08.1998, спирт етиловий та алкогольні напої підлягають промисловій переробці або знищенню, а тютюнові вироби знищенню.

Мотивувальна частина.

Клопотання ґрунтується на тому, що власники вилучених тютюнових виробів не встановлені і ніхто не заявив про те, що він має якесь відношення до них.

Однак, це не відповідає дійсності. ОСОБА_4 , ОСОБА_5 заявляли в судовому засіданні під час вирішення питання про арешт тютюнових виробів та заявили у цьому судовому засіданні, що тютюнові вироби перевозились їхніми транспортними засобами, заперечували проти арешту тютюнових виробів та автомобілів, якими вони перевозились, а зараз заперечують проти їх знищення, вважаючи, що вони володіли тютюновими виробами легально і вилучені вони у них незаконно.

Щодо інших осіб, у яких були вилучені тютюнові вироби, то вони заявили, що зберігали їх для власного вжитку, тобто прямо заявили, що вони ними володіли.

Згідно ч.3 ст.397 ЦК України:

«3. Фактичне володіння майном вважається правомірним, якщо інше не випливає із закону або не встановлено рішенням суду.»

Отже, слід вважати, що ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та інші особи правомірно володіли тютюновими виробами, незалежно від того, чи є вони власниками цих виробів, чи ні.

В разі надходження заяв про володіння майном, підкріплених матеріалами провадження (згідно цих матеріалів тютюнові вироби перевозились транспортними засобами, якими володіли ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , у інших осіб тютюнові вироби були вилучені під час обшуків), та відсутності згоди володільців вилученого майна на його знищення, це майно не може бути знищене, оскільки для такого знищення необхідно встановити, що майно було предметом кримінального чи адміністративного правопорушення.

Зокрема, п.3 ч.9 ст.100 КПК України передбачає, що майно, що було предметом кримінального правопорушення, пов`язаного з незаконним обігом, та/або вилучене з обігу, передається відповідним установам або знищується.

Неправомірно буде знищити майно, у якого є володілець, без встановлення, що це майно було предметом кримінального чи адміністративного правопорушення.

В той же час, кримінальне провадження було закрите постановою слідчого від 26.11.2019 року на підставі п.2 ч.1 ст.284 КПК України через відсутність в діянні складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.199 КК України. Ніяке інше кримінальне провадження не було розпочате, так само відсутнє провадження в справі про адміністративне правопорушення.

За таких обставин виходить, що в діянні, пов`язаному з вилученими тютюновими виробами без марок акцизного податку, відсутній формалізований склад кримінального чи адміністративного правопорушення, а тому відсутня правова підстава для конфіскації цих виробів у володільців і їх знищення. Якщо відсутній склад кримінального чи адміністративного правопорушення володіння є правомірним.

Нормативні акти, на які посилається прокурор, цього твердження не спростовують. Ці акти регулюють обіг тютюнових виробів в України і поводження з тютюновими виробами, які були предметом кримінального чи адміністративного правопорушення.

В той же час, можливості досудового слідства очевидно не є вичерпаними. Слідству необхідно взяти до уваги ст.204 КК України, яка передбачає кримінальну відповідальність за незаконне придбання з метою збуту або зберігання з цією метою, а також збут чи транспортування з метою збуту незаконно виготовлених спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, пива, тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, пального або інших підакцизних товарів, і перевірити, чи законно виготовлені вилучені тютюнові вироби, зважаючи на ту обставину, що обіг тютюнових виробів, на яких немає марок акцизного збору встановленого зразка, на території України забороняється.

Зокрема, шляхом експертизи можливо встановити, чи виробляються на території України вилучені тютюнові вироби легальним промисловим способом, зважаючи на ту обставину, що легально тютюнові вироби іноземного виробництва, на яких немає марок акцизного збору встановленого зразка, на територію України ніяким чином не можуть потрапити.

За результатами проведеного слідства, за умови, якщо буде встановлено, що тютюнові вироби незаконного виготовлені, може бути прийняте рішення про їх знищення, оскільки у цьому випадку тютюнові вироби будуть предметом кримінального правопорушення.

Таке ж рішення про знищення може бути прийняте, якщо шляхом експертизи буде встановлено, що тютюнові вироби становлять загрозу і їх вживання може призвести до небезпечних наслідків.

Слід також зазначити, що знищення тютюнових виробів перешкодить проведенню розслідування за ст.204 КК України, зокрема, не дасть можливості провести згадані вище експертизи.

Таким чином законні підстави для знищення тютюнових виробів на сьогодні відсутні, клопотання, до того ж, є передчасним, а тому у його задоволенні слід відмовити.

На підставі викладеного та керуючись п.3 ч.9 ст.100 КПК України, слідчий суддя,

постановив:

У задоволенні клопотання прокурора Ковельської місцевої прокуратури ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 42018031110000010, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 10.02.2018 року за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.1 ст.199 КК України, про передачу речових доказів для знищення відмовити повністю.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_14

СудКовельський міськрайонний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення12.12.2019
Оприлюднено21.02.2023
Номер документу86313084
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про інші клопотання

Судовий реєстр по справі —159/736/18

Ухвала від 12.12.2019

Кримінальне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Панасюк С. Л.

Ухвала від 18.10.2019

Кримінальне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Панасюк С. Л.

Ухвала від 16.10.2019

Кримінальне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Панасюк С. Л.

Ухвала від 15.10.2019

Кримінальне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Панасюк С. Л.

Ухвала від 15.10.2019

Кримінальне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Панасюк С. Л.

Ухвала від 11.10.2019

Кримінальне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Панасюк С. Л.

Ухвала від 20.08.2019

Кримінальне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Бойчук П. Ю.

Ухвала від 29.07.2019

Кримінальне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Логвинюк І. М.

Ухвала від 29.07.2019

Кримінальне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Логвинюк І. М.

Ухвала від 26.07.2019

Кримінальне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Логвинюк І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні