ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"10" грудня 2019 р. м. Київ Справа № 911/1986/19
Господарський суд Київської області у складі судді Антонової В.М., у справі за позовом Громадської організації "За ринок природного газу без корупції" (м. Київ) до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Київоблгаз" (Київська область, м. Боярка) про визнання дій протиправними
за участі представників сторін:
від позивача: Прокопенко П.С. - ордер серії КС № 708504 від 23.10.2019
від відповідача: Дмитренко О.О. - довіреність №Др-143-0619 від 05.06.2019
ВСТАНОВИВ:
Громадська організація "За ринок природного газу без корупції" (далі - позивач) подала до господарського суду позов, згідно з прохальної частини якої просить визнати протиправними щодо невизначеного кола осіб дії та зобов`язати утримуватись від вчинення дій Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Київоблгаз" (далі - відповідач), а саме: вимагати від замовників надання проектів внутрішнього газопостачання на погодження Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Київоблгаз" та непогодження з наданням зауважень, якщо в опитуваному листі та/або заяві на приєднання замовник визначив виконавцем проектних та будівельних робіт з прокладання газових мереж до його земельної ділянки іншого (крім Оператора ГРМ) суб`єкта господарювання.
Ухвалою від 12.08.2019 Господарський суд Київської області залишив позовну заяву Громадської організації "За ринок природного газу без корупції" від 05.08.2019 без руху, у зв`язку з недотриманням на момент звернення до суду з позовною заявою вимог п.п. 8, 9 ч. 3 ст. 162 ГПК України.
16.08.2019 на адресу Господарського суду Київської області від Громадської організації "За ринок природного газу без корупції" на виконання вимог ухвали суду від 12.08.2019 надійшла заява від 15.08.2019 про усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою від 20.08.2019 Господарський суд Київської області прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у даній справі, розгляд справи ухвалив здійснювати за правилами загального позовного провадження, проведення підготовчого засідання призначив на 19.09.2019, встановив відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву та доказів відправки копії відзиву позивачу у строк, передбачений ч. 8 ст. 165 ГПК України - протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі, однак не пізніше ніж у строк до 12.09.2019 (включно).
12.09.2019 на адресу Господарського суду Київської області від відповідача надійшов відзив від 10.09.2019 на позовну заяву.
В судовому засіданні 19.09.2019 представник позивача заяви усне клопотання про виклик свідків, а представник відповідача - про огляд оригіналів документів, долучених до позовної заяви, які протокольною ухвалою були відхилені судом.
Ухвалою від 19.09.2019 Господарський суд Київської області відклав підготовче засідання на 10.10.2019, встановив позивачу строк для надання відповідачу та суду відповіді на відзив до 24.09.2019, а відповідачу - строк для надання позивачу та суду заперечень на відповідь на відзив до 07.10.2019.
26.09.2019 до Господарського суду Київської області від представника позивача надійшла відповідь на відзив від 23.09.2019.
09.10.2019 до Господарського суду Київської області від представника відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив від 07.10.2019.
10.10.2019 на електронну адресу Господарського суду Київської області від представника позивача надійшло клопотання від 09.10.2019 про відкладення розгляду справи, у зв`язку із зайнятістю в іншому судовому засіданні по справі №640/13466/19 в Окружному адміністративному суді міста Києва.
Ухвалою від 10.10.2019 Господарський суд Київської області продовжив строк підготовчого провадження на 30 днів та відклав підготовче засідання на 24.10.2019.
В судовому засіданні 24.10.2019 Господарський суд Київської області протокольною ухвалою закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 07.11.2019.
Оскільки 07.11.2019 судове засідання не відбулось, у зв`язку з перебуванням судді Антонової В.М. на лікарняному, ухвалою від 12.11.2019 Господарський суд Київської області призначив справу до судового розгляду по суті на 21.11.2019.
В судовому засіданні 21.11.2019 Господарський суд Київської області оголосив перерву на 10.12.2019.
В засіданні суду 10.12.2019 представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив від 23.09.2019.
Представник відповідача проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву та запереченнях на відповідь на відзив від 07.10.2019.
Розглянувши матеріали позовної заяви Громадської організації "За ринок природного газу без корупції", господарський суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у даній справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 231 ГПК України, з огляду на таке.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені законом до їх юрисдикції."
Сферу господарських відносин відповідно до ст. 3 ГК України становлять:
- господарсько-виробничі майнові та інші відносини, що виникають між суб`єктами господарювання при безпосередньому здійснені господарської діяльності;
- організаційно-господарські - відносини, що складаються між суб`єктами господарювання та суб`єктами організаційно-господарських повноважень у процесі управління господарською діяльністю, під якою відповідно до частини першої даної статті розуміється діяльність суб`єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямованих на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність;
- внутрішньо господарські відносини, що складаються між структурними підрозділами суб`єкта господарювання, та відносини суб`єкта господарювання з його структурними підрозділами.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 ГК України визначено, що під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб`єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Згідно зі ст. 2 ГК України учасниками відносин у сфері господарювання є суб`єкти господарювання, споживачі, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією, а також громадяни, громадські та інші організації, які виступають засновниками суб`єктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності.
За приписами ст. 4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Пунктом 9 ч. 1 ст. 25 Закону України "Про захист прав споживачів" передбачено право звернення об`єднання споживачів з позовом до суду про визнання дій продавця, виробника (підприємства, що виконує їх функції), виконавця протиправними щодо невизначеного кола споживачів і припинення цих дій.
У відповідності до ч. 2 ст. 24 вищеназваного Закону, об`єднання споживачів є громадськими організаціями, що провадять свою діяльність відповідно до Закону України "Про захист прав споживачів".
Разом з тим, підвідомчість справ господарським судам визначено ст. 20 ГПК України.
Водночас, суд зазначає, що позови про захист прав споживачів не відносяться до юрисдикції господарських судів і Законом України "Про захист прав споживачів" не передбачено право споживачів на звернення за захистом своїх порушених прав саме до господарського суду.
Відповідно до постанови пленуму Верховного суду України від 12.04.1996 № 5 "Про практику розгляду цивільних справ за позовами про захист прав споживачів" унормовано, що судовий захист прав споживачів здійснюється загальними судами за правилами цивільного судочинства в порядку позовного провадження за позовами фізичних осіб - споживачів.
Вказане відповідає і ч. 5 ст. 28 ЦПК України, в якій передбачено, що позови про захист прав споживачів підсудні загальним судам та можуть пред`являтися також за зареєстрованим місцем проживання чи перебування споживача або за місцем заподіяння шкоди чи виконання договору.
Слід вказати, що підстави закриття провадження у справі визначені ст. 231 ГПК України, згідно з п.1 ч.1 якої господарський суд закриває провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.
Застосування наведеної вище норми пов`язано з необхідністю вилучати з процесу господарського судочинства справи, відкриті за позовами, що подані внаслідок помилкового уявлення особи про її право на звернення до господарського суду у випадках, коли предмет спору чи суб`єктний склад його учасників не охоплюється юрисдикцією господарських судів, чи право або інтерес не підлягають судовому захисту.
Поряд з цим, суд вказує, що ознаками господарського спору, який відноситься до юрисдикції господарському суду, є, зокрема: участь у спорі суб`єкта господарювання; наявність між сторонами господарських відносин, урегульованих ЦК України, ГК України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, і спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом; відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.
Отже, під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
В той же час, правильне визначення юрисдикційності спору у справі залежить від установлення наявності чи відсутності господарських відносин між сторонами в цій справі та (або) від установлення наявності в законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом, чи відсутності в законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої, зокрема, цивільної юрисдикції.
Як вбачається з пояснень позивача, останній не заперечує, що даний спір пов`язаний зі сферою захисту прав споживачів. Позивачем було встановлено факт порушення чинного законодавства відповідачем, який вимагає проектну документацію на погодження від замовників (споживачів), які обрали іншого суб`єкта господарювання (крім Оператора ГРМ) виконавцем проектно-будівельних робіт, що суперечить Закону України "Про ринок природного газу" та Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
За п. 22 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про захист прав споживачів" визначено, що споживач це фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов`язаних із підприємницькою діяльністю або виконанням обов`язків найманого працівника.
Тобто Громадська організація "За ринок природного газу без корупції" звернулася до господарського суду з позовом до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Київоблгаз" про визнання дій протиправними в інтересах побутових споживачів, які не є підприємцями, а є фізичними особами, і між ними та товариством виникли відносини, які несуть характер цивільних, оскільки спрямовані на задоволення прав громадян на доступ до природних ресурсів шляхом оформлення прав щодо користування ними.
Господарські ж відносини, в свою чергу, знаходять свій безпосередній прояв через господарську діяльність, яка характеризується специфікою мети здійснення, особливістю суб`єктного складу та специфічністю умов її здійснення та реалізації.
Із наведеного визначення можна виокремити наступні ознаки господарської діяльності: 1) сфера здійснення та реалізації результатів такої діяльності - економіка держави; 2) особливий суб`єктний склад - суб`єкти господарювання, відповідно до ст. 55 ГК України (суб`єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов`язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб`єктами господарювання є: господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці); 3) предмет діяльності - виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
На думку суду, правовідносини, про які йде мова у позовній заяві, не виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності позивача, між сторонами у справі (позивачем та відповідачем) відсутні господарські відносини, врегульовані ЦК України, ГК України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, а також немає спору про право, що виникає з відповідних відносин.
З огляду на викладене, суд зазначає, що з огляду на положення ст. 20 ГПК України, враховуючи підстави заявлених вимог, визначені позивачем у позовній заяві, поданий Громадською організацією "За ринок природного газу без корупції" позов не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства, а належить до юрисдикції загальних судів.
Враховуючи наведене, господарський суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у даній справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 231 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 231, 234, 235 ГПК України, господарський суд
УХВАЛИВ:
Провадження у справі № 911/1986/19 за позовом Громадської організації "За ринок природного газу без корупції" до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Київоблгаз" про визнання дій протиправними закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 231 ГПК України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до апеляційної інстанції в порядку та строки, передбачені ст. ст. 256, 257 ГПК України, з урахуванням п. 17.5 Розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК України.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/.
Повний текст ухвали складено: 16.12.2019
Суддя В.М. Антонова
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2019 |
Оприлюднено | 17.12.2019 |
Номер документу | 86336289 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Антонова В.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні