ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2019 року м. Черкаси справа № 925/1196/19
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Грачова В.М., при секретарі судового засідання Нестеренко А.М., за участю представників сторін: позивача - адвоката Тищенко Н.В., відповідача - не з`явились, у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду в м. Черкаси, розглянувши справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю Украгроком до приватного сільськогосподарського підприємства "Привітне" про стягнення 93629 грн. 78 коп.,
ВСТАНОВИВ:
Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю Украгроком , звернувся в господарський суд Черкаської області з позовом до приватного сільськогосподарського підприємства "Привітне" (далі - відповідач) про стягнення, на підставі договору № Чк100619/04 від 10.06.2019 року поставки на умовах відстрочки платежу (короткострокова), 63670,00 грн. боргу, 2703,79 грн. відсотків за користування товарним кредитом, 15917 грн. 50 коп. штрафу, 5233 грн. 15 коп. 30% річних, 6105 грн. 34 коп. пені, що разом складає 93629 грн. 78 коп., та відшкодування судових витрат.
Позов мотивований порушенням відповідачем строків та порядку розрахунків за поставлений товар згідно договору поставки на умовах відстрочки платежу (короткострокова) № Чк100619/04 від 10.06.2019 року.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 07.10.2019 року позовна заява прийнята до розгляду, по ній відкрито провадження у справі № 925/1196/19 за правилами спрощеного позовного провадження, засідання для розгляду справи по суті призначене на 12.11.2019 року. Відповідачу встановлено строк до десяти днів з дня вручення даної ухвали для надіслання відзиву на позов та доданих до нього документів суду та позивачу із урахуванням вимог ст. 165 ГПК України. Крім того, відповідачу роз`яснено, що ним може бути подана заява із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження в порядку, визначеному ст. 250 ГПК України, протягом десяти днів з дня вручення даної ухвали.
Позивачем в особі свого представника до суду подано 22.10.2019 року клопотання про проведення судового засідання в режимі відеоконференції (вх. № 32091/19).
Ухвалою суду від 23.10.2019 року клопотання представника позивача задоволено та доручено господарському суду міста Києва організувати 12.11.2019 участь представника товариства з обмеженою відповідальністю Украгроком у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Ухвала суду про призначення справи до розгляду відповідачу вручена 15.10.2019 року. Відповідач в судове засідання 12.11.2019 року, яке проходило в режимі відеоконференції за клопотанням позивача, явку свого представника не забезпечив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, письмовий відзив на позов і заяву із запереченнями щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження не подав.
Ухвалою суду від 12.11.2019 відкладено розгляд справи на 27.11.2019 року.
Позивачем в особі свого представника подано 13.11.2019 року клопотання про приєднання до матеріалів справи додаткових доказів (вх. № 34441/19, а.с. 48-55), в якому позивач повідомив, що відповідачем 30.10.2019 року перераховано позивачу кошти у сумі 66671 грн. (63670 грн. - основний борг, 2703 грн.79 коп. - відсотки за користування товарним кредитом) відповідно до банківської виписки АТ Райффайзен Банк Аваль за 30.10.2019 року.
Позивачем в особі свого представника до суду подано 19.11.2019 року клопотання про проведення судового засідання в режимі відеоконференції (вх. №35210/19, а. с. 59).
Ухвалою суду від 23.10.2019 року клопотання представника позивача задоволено та доручено господарському суду міста Києва організувати 12.11.2019 року участь представника товариства з обмеженою відповідальністю Украгроком у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
В судове засідання відповідач явку свого представника повторно не забезпечив, хоч належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, причини неявки суду не повідомив. Вимоги ухвал суду від 07.10.2019 року, від 12.11.2019 року не виконав, відзив на позов і докази на його обґрунтування у встановлений строк не подав.
В судовому засіданні представник позивача позов з підстав, викладених у позовній заяві, підтримала і просила його задовольнити повністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 252 ГПК України, розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними для спрощеного провадження.
Частиною 1 ст. 202 ГПК України визначено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно з ч. 3 статті 202 ГПК України, суд розглядає справу за відсутності учасника справи або його представника, якщо їх було належним чином повідомлено про судове засідання, у разі, зокрема, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки (п. 2 ч. 3 ст. 202 ГПК).
Враховуючи, що наявні матеріали справи є достатніми для всебічного, повного і об`єктивного розгляду справи, суд, відповідно до ст. 202 ГПК України, визнав за можливе розглянути справу у відсутності представника відповідача за наявними в ній матеріалами.
Згідно з ст.ст. 233, 240 ГПК України, у судовому засіданні судом було проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні в справі письмові докази та оцінивши їх у сукупності, суд позов задовольняє частково з наступних підстав.
10.06.2019 року позивач - товариство з обмеженою відповідальністю Украгроком , як продавець, та відповідач - приватне сільськогосподарське підприємство Привітне , як покупець, уклали договір поставки на умовах відстрочки платежу (короткострокова) № Чк100619/04 (далі - Договір, а.с. 14-18), за умовами п.п. 1.1. якого продавець зобов`язується в порядку та на умовах, визначених у цьому Договорі, передати у власність покупця (поставити) товар (насіння, добрива з мікроелементами для позакореневого підживлення, засоби захисту рослин), а покупець зобов`язується в порядку та на умовах, визначених у цьому договорі, прийняти товар та оплатити його вартість.
У Договорі його сторони погодили всі істотні умови, зокрема, домовилися про таке:
п.п. 1.2. - найменування товару, його кількість, терміни поставки та оплати, базис поставки (місце передачі покупцю) визначені у специфікаціях до цього договору, які є його невід`ємною частиною. Ціна за одиницю виміру товару та його загальна ціна, яку має сплатити покупець, визначається специфікаціями (додатками) до цього договору, з урахуванням вимог щодо цього, викладених в тексті самого договору (розділ 2). Продавець має право достроково виконати свої зобов`язання щодо поставки товару;
п.п. 1.4. - факт поставки та передачі товару від продавця до покупця фіксується шляхом складання та підписання накладних (або актів приймання-передавання) повноважними представниками сторін. З моменту приймання-передачі товару до покупця переходить право власності на товар та ризики його випадкового знищення або пошкодження;
п.п. 2.1. - ціна товару (в т.ч. ціна за одиницю товару), умови та витрати на доставку вказуються сторонами у специфікаціях, що є невід`ємною частиною цього договору. Сплата ціни товару покупцем здійснюється у гривнях України. Сторони можуть визначити у специфікації грошовий еквівалент ціни товару в іноземній валюті - у доларах США (Євро) по курсу продажу (ASK) долару США (Євро) за гривню, що склався на міжбанківському валютному ринку України (за даними веб-сайту www.udinform.com , а у разі його недоступності або відсутності відповідної інформації на ній за даними веб-сайту http/minfin.com.ua) на банківський день, що передує даті підписання специфікації, збільшеному на кількість процентів, що вказана у специфікації (якщо збільшення передбачено специфікацією);
п.п. 2.2. - покупець здійснює оплату товару шляхом перерахування грошових коштів в гривнях на банківський рахунок продавця, вказаний в рахунку-фактурі. Оплата згідно рахунку-фактури дійсна в межах терміну, визначеному у ньому. Оплата товару проводиться в терміни, які вказані в Специфікаціях до даного Договору;
п.п. 2.3. - у випадку збільшення на міжбанківському валютному ринку України на дату, що передує даті розрахунку за товар (його частину), вартості долару США (Євро) в національній валюті в порівнянні з вартістю долару США (Євро) в національній валюті на банківський день, що передує даті укладання відповідної Специфікації, то неоплачена ціна товару, яку має сплатити покупець, змінюється, та покупець зобов`язаний здійснити її перерахунок самостійно за наступною формулою:
С = В х (К2/К1) грн., де;
С - кінцева ціна неоплаченого товару, що підлягає оплаті (його частини) в національній валюті України, після зміни ціни такого товару по вищевказаній формулі;
В - ціна неоплаченого товару в національній валюті України, яка підлягає зміні у зв`язку зі зміною вартості долара США (Євро) по відношенню до гривні;
К2 - вартість 1 (одного) долара США (Євро) в національній валюті України за курсом продажу (АSK) долару США (Євро) за гривню, що склався на міжбанківському валютному ринку України (за даними веб-сайту www.udinform.com, а у разі його недоступності або відсутності відповідної інформації на ній за даними веб-сайту http/minfin.com.ua)) на банківський день, що передує даті розрахунку за товар (його частину), збільшеним на кількість процентів, що вказана у Специфікації (якщо збільшення передбачено Специфікацією);
К1- вартість 1 (одного) долара США (Євро) в національній валюті України за курсом продажу (АSK) долару США (Євро) за гривню, що склався на міжбанківському валютному ринку України (за даними веб-сайту www.udinform.com , а у разі його недоступності або відсутності відповідної інформації на ній за даними веб-сайту http/minfin.com.ua) на банківський день, що передує даті підписання відповідної специфікації, збільшеним на кількість процентів, що вказана у специфікації (якщо збільшення передбачено специфікацією);
п.п. 2.4. - термін оплати: оплата товару проводиться в терміни, які вказані в специфікаціях до даного договору, з урахуванням п.п. 2.6. даного договору. У випадку, якщо сторони передбачають у специфікаціях поетапну оплату ціни товару, або поставка товару здійснюється у відповідності до кількох специфікацій і при цьому покупець порушує строк сплати передбаченого чергового платежу по специфікації або порушує строк сплати за одною із підписаних специфікацій, продавець надсилає покупцю вимогу про дострокову сплату всієї ціни поставленого товару не залежно від настання чергового етапу оплати, що передбачений специфікацією або настання строку оплати по іншим специфікаціям. В такому разі покупець зобов`язаний сплатити повну ціну поставленого товару впродовж десяти днів з моменту направлення йому продавцем повідомлення про дострокову сплату ціни поставленого товару;
п.п. 2.6. - у випадку порушення покупцем протягом строку дії даного Договору строку оплати за товар по будь-якому іншому договору, укладеному та діючому між сторонами, продавець має право вимагати дострокового виконання покупцем зобов`язань по даному Договору. У такому випадку покупець зобов`язується здійснити повну оплату товару, поставленого по даному договору, протягом 3 робочих днів з дати отримання вимоги продавця, або протягом 10 календарних днів з дати направлення продавцем вимоги, залежно від того, що настане раніше;
п.п.2.9. - товар, поставлений з відстроченням платежу, вважається таким, що продається в кредит відповідно до ст..694 ЦКУ, а саме з нарахуванням процентів на несплачену частину вартості товару. Розмір процентів за користування товарним кредитом становить 25% річних. Продавець з плином 14 (чотирнадцяти) календарних днів з моменту настання строку оплати вартості товару має право нарахувати проценти на вартість такого товару за період з дати поставки товару і до дати оплати повної вартості товру. Продавець надає рахунок на оплату процентів покупцю, при цьому останній зобов`язаний оплатити даний рахунок протягом 3 (трьох) днів з дати отримання, але не пізніше 7 (семи) днів з дати направлення продавцем рахунку в порядку, передбаченому даним договором;
п.п. 4.1. - продавець гарантує, що якість поставленого товару відповідає вимогам стандартів і технічних умов, встановлених в Україні, товар маркований у відповідності до встановлених для цього виду товарів стандартами та технічними умовами, а також іншими вимогами, що пред`являються до зазначених Товарів для реалізації їх на території України;
п.п. 4.4. - приймання товару по кількості та якості проводиться покупцем у присутності уповноваженого представника продавця в момент отримання товару від продавця. Покупець зобов`язаний перевірити комплектність, цілісність тари, а також відсутність ознак пошкодження або псування товару. Приймання товару покупцем за кількістю підтверджується видатковою накладною. Після приймання товару за кількістю претензії покупця щодо кількості, пакування (крім претензій щодо нестач товару всередині упаковки або тари) чи зовнішнього вигляду товару не приймаються. У випадку виявлення невідповідності товару по кількості чи якості під час приймання товару, покупець повинен письмово заявити про це продавцю негайно та викликати представника продавця для складання акту, в якому фіксується виявлена невідповідність товару по кількості чи якості;
п.п. 5.1. - у випадку порушення своїх зобов`язань за цим Договором сторони несуть відповідальність, визначену цим договором та чинним в Україні законодавством. Порушенням зобов`язання є його невиконання або неналежне виконання, тобто виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання;
п.п. 5.2. - сторони досягли згоди, що за порушення строків (термінів) платежів Покупець сплачує на користь Продавця штраф у розмірі 25% від суми несплаченого платежу та пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від простроченої суми за кожен день прострочення;
п.п. 5.3. - керуючись положеннями ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України, сторони дійшли згоди, що у випадку прострочення покупцем платежу, сплата якого передбачена відповідно до умов цього договору, покупець на вимогу продавця сплачує останньому 30 відсотків річних від простроченої суми. Прострочена сума визначається ціною товару (її частиною), яку покупець сплатив із запізненням. Якщо на момент подання продавцем вимоги або позову до суду щодо сплати покупцем 30 відсотків річних від простроченої суми, ціна товару (її частина) не сплачена покупцем, сума несплаченої ціни (її частини) для розрахунку відсотків річних, визначається відповідно до п. 5.4. Договору;
п.п. 5.4. - у випадку збільшення на міжбанківському валютному ринку України станом на банківський день, що передує даті написання позовної заяви, вартості долару США (Євро) в національній валюті в порівнянні з вартістю долару США (Євро) в національній валюті на банківський день, що передує даті укладання відповідної Специфікації, ціна неоплаченого товару (заборгованість Відповідача) може змінюватися Продавцем пропорційно зміні вартості долара США (Євро) в односторонньому порядку за наступною формулою:
С = В х (К2/К1) грн., де:
С - кінцева ціна неоплаченого товару в національній валюті України, що підлягає сплаті після зміни ціни неоплаченого товару по вищевказаній формулі;
В - ціна неоплаченого товару в національній валюті України, яка підлягає зміні у зв`язку зі зміною вартості долара США (Євро) по відношенню до гривні;
К2 - вартість 1 (одного) долара США (Євро) в національній валюті України за курсом продажу долару США (Євро) за гривню, що склався на міжбанківському валютному ринку України (за даними веб-сайту www.udinform.com , а у разі його недоступності або відсутності відповідної інформації на ній за даними веб-сайту http/minfin.com.ua) на банківський день, що передує даті написання позовної заяви, збільшеним на кількість процентів, що вказана у Специфікації (якщо збільшення передбачено Специфікацією);
К1 - вартість 1 (одного) долара США (Євро) в національній валюті України за курсом продажу долару США (Євро) за гривню, що склався на міжбанківському валютному ринку України (за даними веб-сайту www.udinform.com , а у разі його недоступності або відсутності відповідної інформації на ній за даними веб-сайту http/minfin.com.ua) на банківський день, що передує даті підписання відповідної Специфікації, збільшеним на кількість процентів, що вказана у Специфікації (якщо збільшення передбачено Специфікацією).
Сторони погодили, що перерахунок продавцем вартості неоплаченого товару за цим пунктом є обов`язковим для покупця та не потребує підписання сторонами жодних додаткових угод до договору.
Відповідно до п.п. 7.1. Договору, цей договір набув чинності з моменту його підписання і діє до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за цим договором.
Договір підписаний його сторонами та скріплений їхніми печатками.
10.06.2018 року до Договору сторони уклали додаток № 1 (далі додаток № 1, а.с.19) Специфікація на товар, що поставляється ТОВ Украгроком (Продавець) на адресу приватного сільськогосподарського підприємства Привітне (Покупець) , відповідно до якого, продавець зобов`язався передати у власність покупця товар - Грінфорт КС 500, РК у кількості 500,000 л загальною вартістю 2399,92 дол. США, що еквівалентно 63670 грн. з ПДВ. Оплата товару здійснюється на умовах: в термін до 10 липня 2019 року; курс (міжбанк) на банківський день, що передує даті підписання специфікації складає 2653 грн. за 100 дол. США; на підставі цього додатку надається рахунок-фактура.
Зазначений додаток №1 підписаний представниками обох сторін, скріплений їхніми печатками, набрав чинності з дати його підписання і є невід`ємною частиною договору поставки на умовах відстрочки платежу №Чк100619/04 від 10.06.2019 року.
Із видаткової накладної № Чк000133 від 10.06.2019 року вбачається, що позивачем, як продавцем, поставлено товар, зазначений у специфікації до Договору, на загальну суму 63670 грн., а відповідачем, як покупцем, такий товар прийнято в повному обсязі без зауважень, що підтверджується підписом директора відповідача та його печаткою (а.с. 20).
10.09.2019 року на адресу відповідача позивачем була направлена претензія №10-09/19-01, в якій позивач просив сплатити існуючу заборгованість та нараховані відсотки за користування товарним кредитом (25%) згідно п.2.9 Договору (а.с. 15-17).
Претензія позивача залишена відповідачем без виконання.
Із розрахунків позивача, здійснених у відповідності до п.п. 5.4. Договору (по формулі, зазначеній у Договорі), сума основної заборгованості відповідача станом на 11.07.2019 року склала 63670 грн., 2703 грн. 79 коп. відсотки за користування товарним кредитом за період з 11.07.2019 року по 10.09.2019 року, 15917 грн. 50 коп. штрафу за порушення термінів платежів, 5233 грн. 15 коп. 30% річних, 6105 грн. 34 коп. пені за порушення термінів платежів за період прострочення з 11.07.2019 року по 30.09.2019 року.
Із банківської виписки АТ Райффайзен Банк Аваль по рахунку позивача за 30.10.2019 року вбачається, що цього дня, після відкриття провадження у справі № 925/1196/19, відповідачем сплачено 63670 грн. основного боргу та 2703 грн.79 коп. відсотків за користування товарним кредитом на користь позивача. Тобто, відповідач добровільно сплатив позивачу 63670 грн. основного боргу та 2703 грн.79 коп. відсотків за користування товарним кредитом, які є предметом позову, після відкриття провадження у справі.
Відповідно до розрахунку позивача, враховуючи часткову добровільну сплату заборгованості відповідачем після відкриття провадження у справі, станом на день прийняття рішення у даній справі, є невиконаною вимога про стягнення15917 грн. 50 коп. штрафу, 5233 грн. 15 коп. 30% річних, 6105 грн. 34 коп. пені, позивач наполягає на її задоволенні.
Отже, спірні правовідносини сторін виникли із договору поставки на умовах відстрочки платежу № Чк100619/04 від 10.06.2019 року, вимоги позивача витікають із суті прав та обов`язків сторін за цим договором.
Спірні правовідносини сторін за правовою природою віднесені до договірних зобов`язань поставки, загальні положення про купівлю-продаж визначені параграфом 1 глави 54, особливості поставки - параграфом 3 глави 54 ЦК України, параграфом 1 глави 30 ГК України, загальні положення про правочини визначені розділом IV книги 1 ЦК України, про зобов`язання і договір - розділами І і ІІ книги 5 ЦК України, правові наслідки порушення зобов`язання, відповідальність за порушення зобов`язання - главою 51 ЦК України, розділом V ГК України.
Статтею 3 ЦК України визначено загальні засади цивільного законодавства, якими, зокрема, є: свобода договору; свобода підприємницької діяльності, яка не заборонена законом; судовий захист цивільного права та інтересу; справедливість, добросовісність та розумність.
Статтями 13 і 14 ЦК України встановлено, відповідно, межі здійснення цивільних прав та загальні засади виконання цивільних обов`язків. Зокрема, і цивільні права і цивільні обов`язки здійснюються (виконуються) в межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Частиною 1 ст. 15 ЦК України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно з ч. 1, ч. 2 п.п. 5, 8 ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, примусове виконання обов`язку в натурі, відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Статтею 20 Господарського кодексу України передбачено право кожного суб`єкта господарювання на захист своїх прав і законних інтересів шляхом, зокрема, присудження до виконання обов`язку в натурі, відшкодування збитків, іншими способами, передбаченими законом. Порядок захисту прав суб`єктів господарювання та споживачів визначається цим Кодексом, іншими законами.
Статтею 204 ЦК України встановлено презумпцію правомірності правочину, за змістом якої правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Відповідно до ст.ст. 525, 526 ЦК України, ст.ст. 193, 202 ГК України, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться; одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ч. 1 ст. 598, ч. 1 ст. 599 ЦК України, зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом, зокрема, виконанням, проведеним належним чином.
Відповідно до ст. 610 ч. 1, ст. 611, ст. 612 ч. 1 ЦК України: порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання; у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки, відшкодування збитків; боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Частина 1 ст. 626 ЦК України визначає договір як домовленість двох або більше сторін, що спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Нормами частин 1-3 ст. 632 ЦК України встановлено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
Відповідно до положень ст. ст. 638, 639 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Договір може укладатися у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 692 ЦК України, покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Частинами 1, 2 ст. 712 ЦК України визначено, що за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно до ст. 265 ГК України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач виконав свій обов`язок за договору поставки на умовах відстрочки платежу №Чк100619/04 від 10.06.2019 року в повному обсязі, факт поставки товару за видатковою накладною № Чк000133 від 10.06.2019 року та несплата в строк відповідачем поставленого товару матеріалами справи підтверджено.
Також, матеріалами справи підтверджено сплату відповідачем 63670 грн. основного боргу та 2703 грн.79 коп. відсотків за користування товарним кредитом після відкриття провадження та до прийняття рішення у даній справі.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України передбачено, що господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Таким чином, провадження у справі в частині стягнення 63670 грн. основного боргу та 2703 грн.79 коп. відсотків за користування товарним кредитом підлягає закриттю.
Крім того, у зв`язку з простроченням відповідачем строків оплати поставленого товару, позивач також заявив вимогу про стягнення з відповідача 5233,15 грн. 30% річних за період прострочення з 11.07.2019 року по 30.09.2019 року, 15917 грн. 50 коп. штрафу за порушення термінів платежів, 6105 грн. 34 коп. пені за порушення термінів платежів за період прострочення з 11.07.2019 року по 30.09.2019 року.
Відповідач оплату поставленого товару провів з порушенням порядку і строків, визначених у Договорі і специфікації, остаточний розрахунок за товар, переданий за Договором, провів після порушення провадження у справі, отже наявний факт надання товарного кредиту за договором і несвоєчасного погашення заборгованості, за яке умовами п.п. 5.3., 5.4. Договору передбачена відповідальність.
Відповідно до п. 5.3., 5.4. Договору, сторони, керуючись ч. 2 ст. 625 ЦК України, погодили, що у випадку прострочення покупцем платежу, сплата якого передбачена відповідно до умов цього договору, покупець на вимогу продавця сплачує останньому 30 відсотків річних від простроченої суми. Прострочена сума визначається ціною товару (її частиною), яку покупець сплатив із запізненням. Якщо на момент подання продавцем вимоги або позову до суду щодо сплати покупцем 30 відсотків річних від простроченої суми, ціна товару (її частина) не сплачена покупцем, сума несплаченої ціни (її частини) для розрахунку відсотків річних, визначається відповідно до п. 5.4. Договору. У випадку збільшення на міжбанківському валютному ринку України станом на банківський день, що передує даті написання позовної заяви, вартості долару США (Євро) в національній валюті в порівнянні з вартістю долару США (Євро) в національній валюті на банківський день, що передує даті укладання відповідної Специфікації, ціна неоплаченого товару (заборгованість Відповідача) може змінюватися Продавцем пропорційно зміні вартості долара США (Євро) в односторонньому порядку за наступною формулою: С = В х (К2/К1) грн.
Частиною 2 ст. 625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Також, за змістом пунктів 5.2, 5.3. Договору сторони досягли згоди, що за порушення строків (термінів) платежів покупець сплачує на користь продавця штраф у розмірі 25% від суми несплаченого платежу та пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від простроченої суми за кожен день прострочення.
При вирішенні спору в частині стягнення спірної суми штрафу суд керується приписами статей 549 - 552, 610-612, 614 ЦК України, статтями 216-218, 229 - 232, 234 ГК України, роз`ясненнями, викладеними в постанові Пленуму Вищого господарського суду України Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов`язань N 14 від 17.12.2013 року.
Розрахунки позивача, покладені в основу вимог про стягнення 30 процентів річних, штрафу і пені відповідають умовам відповідальності сторін за порушення своїх зобов`язань, передбаченим розділом 5 Договору, нормам ст. 1 Закону України Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань , ч. 6 ст. 232 ГК України, спірні суми 30 процентів річних, штрафу і пені нараховані відповідно до умов договору поставки товару, на фактичні суми боргу, їх розрахунок методологічно і арифметично позивачем проведено правильно. Відтак вимогу позивача і в цій частині суд визнає обґрунтованою і такою, що підлягає задоволенню у обрахованих позивачем розмірах.
Відповідно до п. 2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 № 6 Про судове рішення , рішення господарського суду має ґрунтуватись на повному з`ясуванні такого: чи мали місце обставини, на які посилаються особи, що беруть участь у процесі, та якими доказами вони підтверджуються; чи не виявлено у процесі розгляду справи інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин; яка правова кваліфікація відносин сторін, виходячи з фактів, установлених у процесі розгляду справи, та яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору. Господарський суд у прийнятті судового рішення керується (та відповідно зазначає у ньому) не лише тими законодавчими та/або нормативно-правовими актами, що на них посилалися сторони та інші учасники процесу, а й тими, на які вони не посилалися, але якими регулюються спірні правовідносини у конкретній справі (якщо це не змінює матеріально-правових підстав позову).
Враховуючи положення ч. 1 ст. 9 Конституції України та беручи до уваги ратифікацію Законом України від 17.07.1997 N475/97-ВР Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і Першого протоколу та протоколів N 2, 4, 7, 11 до Конвенції та прийняття Закону України від 23.02.2006 N3477-IV (3477-15) Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини , також повинен застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (Рим, 4 листопада 1950 року) та рішення Європейського суду з прав людини як джерело права. У рішенні Суду у справі Трофимчук проти України № 4241/03 від 28.10.2010 Європейським судом з прав людини зазначено, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід сторін.
Нормами Господарського процесуального кодексу України, зокрема, встановлено, що:
учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається (ч. 1 ст. 43);
кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч.ч. 1, 3 ст. 74);
належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч. 1 ст. 76);
обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 77);
достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (ч. 1 ст. 78);
достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч.ч. 1, 2 ст. 79);
учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду (ч. 1 ст. 80);
суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (ч.ч. 1, 2 ст. 86).
Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 13, ч. 1 ст. 14 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
З огляду на викладені обставини справи, наведені норми законодавства, суд спірні позовні вимоги визнає обґрунтованими, доказаними і, з заявлених у позові підстав, задовольняє частково.
На підставі статті 129 ГПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені судові витрати - сплачений судовий збір у розмірі 1921,00 грн.
Керуючись ст.ст. 129, 233, 236-240, 255, 256 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Закрити провадження в частині вимог про стягнення 63670 грн. боргу, 2703,79 грн. відсотків за користування товарним кредитом.
Стягнути з приватного сільськогосподарського підприємства Привітне , ідентифікаційний код юридичної особи 31440894, місцезнаходження: 20440, Черкаська обл., Тальнівський район, с. Глибочок, вул. Героїв Небесної Сотні, буд. 21А на користь товариства з обмеженою відповідальністю Украгроком , ідентифікаційний код юридичної особи 30530159, місцезнаходження: 02660, м. Київ, вул. Бориспільська, 7 - 15917 грн. 50 коп. штрафу, 5233 грн. 15 коп. 30% річних, 6105 грн. 34 коп. пені, 1921 грн. судових витрат.
Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 13.12.2019 року.
Суддя В.М. Грачов
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 27.11.2019 |
Оприлюднено | 17.12.2019 |
Номер документу | 86336680 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Грачов В.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні