ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

УХВАЛА

Справа № 761/47026/19

Провадження № 1-кс/761/31681/2019

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2019 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва Левицька Т.В., за участю секретаря судового засідання Лозової І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання державного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів органами які ведуть боротьбу з організованою злочинністю департаменту нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні та координації правоохоронних органів Генеральної прокуратури України Бурдейної М.В. про накладення арешту на майно та зупинення видаткових операцій по банківському рахунку у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань під № 32018000000000004 від 25.01.2018 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.190, ч.3 ст.209, ч.3 ст.28 ч.3 ст.212, ч.3 ст.28 ч.3 ст.212, ч.2 ст.364 КК України, -

в с т а н о в и в:

До Шевченківського районного суду м. Києва 06.12.2019 року надійшло клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання державного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів органами які ведуть боротьбу з організованою злочинністю департаменту нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні та координації правоохоронних органів Генеральної прокуратури України Бурдейної М.В. про накладення арешту на майно та зупинення видаткових операцій по банківському рахунку у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань під № 32018000000000004 від 25.01.2018 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.190, ч.3 ст.209, ч.3 ст.28 ч.3 ст.212, ч.3 ст.28 ч.3 ст.212, ч.2 ст.364 КК України, а саме: на грошові кошти, які знаходяться на банківському рахунку № НОМЕР_1 , що відкритий БО БФ Зимородок (42792259)в АТ Кредобанк (МФО 325365) станом на дату, годину та хвилину отримання ухвали суду.

Клопотання мотивоване тим, що Генеральною прокуратурою України здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні №32018000000000004 від 25.01.2018, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.190, ч.3 ст.209, ч.3 ст.28 ч.3 ст.212, ч.3 ст.28 ч.3 ст.212, ч.2 ст.364 КК України.

Відповідно до інформації яка міститься в узагальненому матеріалі Державної служби фінансового моніторингу України № 0780/2019/ДСК від 25.11.2019 року, встановлено,що БО БФ Зимородок (ЄДРПОУ 42792259) здійснює діяльність, яка не відповідає фінансовим операціям благодійної організації, зокрема, встановлено, що реквізити БО БФ Зимородок (ЄДРПОУ 42792259) використовуються з метою сплати внесків, у так званий бізнес-проєкт B2B (https://b2b.jewelry/) .

Зокрема встановлено, що по рахунках, відкритих банківських установах на користь БО БФ Зимородок , зараховувались грошові кошти як у вигляді благодійних внесків від ряду фізичних осіб, у тому числі у вигляді оплати В2В сертифікату, оплата сертифікату за срібло, так і з інших власних рахунків, відкритих в інших банківських установах.

Грошові кошти переважно перераховуються на користь ряду фізичних осіб, в тому числі фізичних осіб-підприємців, у вигляді благодійної/фінансової допомоги на розвиток бізнесу, у тому числі ювелірного, та на інші власні рахунки.

В подальшому, частина грошових коштів, перераховувалась на користь юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, у якості благодійної допомоги, у тому числі безповоротної благодійної допомоги на розвиток бізнесу.

Відповідно до наданої інформації АТ Кредобанк встановлено, що в публічних джерелах відсутня інформація про БО БФ Зимородок (немає веб-сайту чи будь-яких оголошень про діяльність і благодійні проекти). Натомість, з мережі Інтернет з`ясовано, що реквізити рахунку№ НОМЕР_1 благодійного фонду, який відкритий у АТ Кредобанк , використовуються з метою сплати внесків у так званий бізнес-проект B2BJewelry .

Зокрема, в мережі Інтернет розміщено коментар фізичної особи, якій при замовленні нею сертифікату через інтернет-магазин B2BJewelry, прийшло смс-повідомлення про те, що оплатити сертифікат можна шляхом перерахування грошових коштів з призначенням благодійність на зазначений вище рахунок.

Банківською установою встановлено, що у бізнес-проекту B2BJewelry є свій веб-сайт, на якому розміщено інформацію, яка викликає вмотивовані підозри в шахрайстві за схемою фінансової піраміди .

Зокрема, на веб-сайті зазначено, що для того, щоб отримувати стабільний дохід, потрібно здійснити покупку в партнерському кабінеті B2B, після чого протягом року покупцю нараховується кешбек.

При цьому, БО БФ Зимородок надано копії пояснень щодо суті та мети діяльності благодійної організації, не згадуючи при цьому про бізнес-проект B2BJewelry . Тобто, характер фінансових операцій, які проводились по рахунку БО БФ Зимородок № НОМЕР_1 (з призначеннями: благодійність , оплата сертифікату B2B , оплата сертифікату на срібло ), підтверджують наявні підозри банківської установи.

Враховуючи вищезазначене, 15.11.2019, АТ Кредобанк було зупинено фінансову операцію, пов`язану зі спробою перерахування грошових коштів, 15.11.2019, з рахунку БО БФ Зимородок № НОМЕР_1 , який відкритий у АТ Кредобанк , на інший власний рахунок № НОМЕР_2 , відкритий у філії - Вінницьке обласне управління АТ Ощадбанк (МФО 302076), у сумі 5,00 млн. гривень.

В додатковій інформації до проведення цієї операції зазначено, що здійснення фінансової операції зупинено, у зв`язку із виникненням у банку підозр, що вона відбувається в результаті дій, які містять ознаки вчинення злочину, визначеного Кримінальним кодексом України.

Слід зазначити, що АТ КБ Приватбанк та АТ Кредобанк неодноразово відмовляли БО БФ Зимородок (ЄДРПОУ 42792259) в проведенні фінансових операцій, за період з 12.07.2019 по 18.11.2019, у зв`язку з мотивованими підозрами, що фінансові операції є ризиковими.

В той же час, в ході досудового розслідування встановлено операції здійснювались благодійною організацією з метою отримання прибутку, а також встановлено факти переказу коштів на користь засновника благодійної організації.

Відповідно до вимог Закону України Про благодійну діяльність та благодійні організації №5073-VI від 05.07.2012 метою благодійних організацій не може бути отримання і розподіл прибутку серед засновників, членів органів правління, інших пов`язаних з ними осіб, а також серед працівників таких організацій.

Вказане свідчить про те, що учасниками організованої групи, організовано злочинний механізм, який полягає в ухиленні від сплати податків в особливо великих розмірах, шляхом реалізації ювелірних виробів через підконтрольних юридичних та фізичних осіб - підприємців, а також шляхом використання БО БФ Зимородок , як посередника між покупцями та виробниками ювелірних виробів, через рахунки, якої залучаються кошти громадян в рамках бізнес-проєкту B2BJewelry , приховуючи при цьому реальні обсяги доходів отриманих від їх реалізації, не сплачуючи відповідних податків до державного бюджету.

Згідно відомостей, отриманих від Державної служби фінансового моніторингу України та з інформаційно-аналітичної системи Податковий блок встановлено, що БО БФ Зимородок (код ЄДРПОУ 42792259) відкрито банківський рахунок № НОМЕР_1 у АТ Кредобанк (МФО 325365).

Слідчий в судове засідання не з`явився, про розгляд клопотання повідомлений належним чином.

Вивчивши клопотання та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження, слідчий суддя приходить до наступного висновку.

Генеральною прокуратурою України здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні №32018000000000004 від 25.01.2018, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.190, ч.3 ст.209, ч.3 ст.28 ч.3 ст.212, ч.3 ст.28 ч.3 ст.212, ч.2 ст.364 КК України.

Постановою слідчого від 04.12.2019 року кошти, що знаходяться на вищевказаному банківському рахунку визнано речовим доказом, так як є підстави вважати, що вони, є предметом протиправної діяльності групи осіб та отримані внаслідок проведення незаконної діяльності, отримані злочинним шляхом та можуть бути засобами для розкриття злочину і виявлення винних осіб, а також містять інші відомості, які можуть бути використані як докази факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.

Згідно з ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів.

Згідно з ч. 3 ст. 170 КПК України у випадку передбаченому п. 1 ч. 2 цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи, за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у ст. 98 КПК України.

Відповідно до ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Враховуючи сукупність наведених обставин, існують достатні підстави вважати, що вищевказані грошові кошти, які знаходяться на банківському рахунку № НОМЕР_1 , що відкритий БО БФ Зимородок (42792259) в АТ Кредобанк (МФО 325365) мають ознаки доказу у кримінальному провадженні № 32018000000000004, оскільки відповідають критеріям ст. 98 КПК України, що вказує на необхідність вжиття заходу забезпечення кримінального провадження - арешту вказаного майна.

З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 170, 171, 172, 173, 309, 395 КПК України, слідчий суддя,-

у х в а л и в:

Клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання державного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів органами які ведуть боротьбу з організованою злочинністю департаменту нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні та координації правоохоронних органів Генеральної прокуратури України Бурдейної М.В., задовольнити.

Накласти арешт на грошові кошти, які знаходяться на банківському рахунку № НОМЕР_1 , що відкритий БО БФ Зимородок (42792259)в АТ Кредобанк (МФО 325365).

Заборонити розпоряджатися грошовими коштами, що знаходяться на рахунку та які надходять на рахунок, за винятком операцій по сплаті податків, зборів, інших обов`язкових платежів до бюджету. Зупинити видаткові операції з грошовими коштами, що надходять на адресу вищевказаного банківського рахунку та зупинити видаткові операції з коштами, які надійшли на адресу та вже знаходяться на даному рахунку, за винятком операцій по сплаті податків, зборів, інших обов`язкових платежів до бюджету.

Зобов`язати службових осіб АТ Кредобанк (МФО 325365) надати прокурору першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання державного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів органами які ведуть боротьбу з організованою злочинністю департаменту нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні та координації правоохоронних органів Генеральної прокуратури України Бурдейній М.В., старшому слідчому з ОВС управління розслідування кримінальних проваджень Головного слідчого управління фінансових розслідувань ДФС України Касяненку В.О., іншим слідчим слідчої групи, які здійснюють досудове розслідування кримінального провадження, або уповноваженій особі за дорученням слідчого, довідку про залишок коштів на момент накладення арешту на банківський рахунок, на 15 та 30 день накладення арешту,та в подальшому надавати дану інформацію про залишок коштів на зазначеному рахунку на запит слідчого.

На ухвалу слідчого судді безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення може бути подана апеляційна скарга. Якщо ухвалу суду постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.

Крім того, відповідно до ст. 174 КПК України арешт може бути скасований повністю чи частково за заявленим клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисників, законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження - судом. Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.

Слідчий суддя Т.В. Левицька

Зареєстровано 17.12.2019
Оприлюднено 17.12.2019
Дата набрання законної сили 11.12.2019

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Перевірити компанію

Додайте Опендатабот до улюбленного месенджеру

Вайбер Телеграм Месенджер

Опендатабот для телефону