Рішення
від 17.12.2019 по справі 569/11577/19
РІВНЕНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2019 року м. Рівне

Рівненський міський суд Рівненської області

в складі судді - Галінської В.В.

секретар судового засідання - Калетинець Т.В.

справа № 569/11577/19,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1

відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Радіо Трек",

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Поліщук Ольги Василівни про компенсацію витрат пов"язаних з розглядом справи у справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Радіо Трек" про захист честі, гідності, спростування недостовірної та такої, що не відповідає дійсності, інформації,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Рівненського міського суду Рівненської області перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Радіо Трек" про захист честі, гідності, спростування недостовірної та такої, що не відповідає дійсності, інформації.

Рішенням Рівненського міського суду Рівненської області від 18 жовтня 2019 року позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Радіо Трек" про захист честі, гідності, спростування недостовірної та такої, що не відповідає дійсності, інформації задоволено частково. Вирішено питання судових витрат.

21 жовтня 2019 року на адресу суду надійшла заява (вх.№54112/19 від 21.10.2019) представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Поліщук Ольги Василівни про намір компенсувати витрати пов"язаних з розглядом справи.

23 жовтня 2019 року за вх.№54643/19 представником позивача ОСОБА_1 - адвокатом Поліщук Ольгою Василівною подано заяву (вх.№54643/19 від 23.10.2019), в якій просила стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Радіо Трек" на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 13897,50 грн..

Представник відповідача подав клопотання про зменшення судових витрат (вх.№ 63770/19 від 11.12.2019), в якому вказав, що відповідач не визнає заявлених позивачем судових витрат на правничу допомогу, вважає заявлену суму судових витрат завищеною та такою, що не відповідає критеріям співмірності та необхідності, така сума є необгрунтованою та непропорційною по відношенню до предмета спору. Просив зменшити розмір витрат на правничу допомогу з 13897,50 грн. до 1853 грн..

В судове засідання представником позивача ОСОБА_1 - адвокатом Поліщук Ольгою Василівною подано заяву, в якій просила справу розглянути у її відсутність, заяву про витрати на професійну правничу допомогу просить задоволити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав клопотання про зменшення судових витрат.

Дослідивши матеріали справи, клопотання сторін, суд дійшов наступного висновку.

За змістом ст. 270 ЦПК України, суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: стосовно певної позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення; суд, вирішивши питання про право, не зазначив точної грошової суми, присудженої до стягнення, або майно, яке підлягає передачі, або дії, що треба виконати; судом невирішено питання про судові витрати; суд не допустив негайного виконання рішення у випадках, встановлених статтею 430 цього Кодексу.

Заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів із дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви. Додаткове рішення або ухвалу про відмову в прийнятті додаткового рішення може бути оскаржено.

Так, відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.141 ЦПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.

У відповідності до ч. 8 ст. 141 ЦПК України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягомп`яти днівпісля ухваленнярішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

Частинами 1, 2 ст. 246 ЦПК України визначено, що якщо сторона з поважних причин не може подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат до закінчення судових дебатів у справі, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.

Відповідно до п.1 ч.3 ст.133 ЦПКУкраїни судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов"язаних з розглядом справи. До витрат, пов"язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами у порядку, визначеному статтею 137 ЦПК України. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов"язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Як зазначено у ч.4-6 вказаної статті розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

При цьому, склад та розмір витрат, пов"язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі.

На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов"язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат.

У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.

Обов"язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Так, на підтвердження здійснених представником позивача ОСОБА_1 - адвокатом Поліщук Ольгою Василівною витрат на професійну правничу допомогу надано: Договір про надання правничої допомоги №22/02 від 22.02.2019; ордер серії РН-823 №22/02 від 12.06.2019 про надання правової допомоги; Акт приймання-передачі наданих робіт (послуг) необхідних для надання правничої допомоги від 22.10.2019 по справі №569/11577/19 на загальну суму 13897 грн. в яку входить: консультація клієнта протягом усього розгляду справи 2 год. - 1853 грн., опрацювання законодавчої бази, що регулює спірні правовідносини 3 год - 2779,50 грн., складання адвокатських запитів та надсилання їх до Прокуратури Рівненської області та ГУПН в Рівненській області 2 год. - 1853 грн., складання позовної заяви (16 сторінок) в т.ч. формування пакету документів для відповідача та суду 7 год. - 6485,50 грн., представництво в суді (судове засідання 18.10.2019) 1 год. - 926,50 грн.; меморіальний ордер №J0225S7YG8 від 25.02.2019 на суму 14000 грн..

Таким чином, судом встановлено, що позивач поніс витрати на правничу допомогу в розмірі 13897 грн..

При цьому суд зазначає про відсутність обов"язку присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенством права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи на складність справи, витрачений адвокатом час, та неспіврозмірним у порівнянні з ринковими цінами адвокатських послуг.

Відтак, при визначенні суми відшкодування враховується критерій реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерій розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.

Ті ж самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі ст. 41 Конвенції.

Так, у справі East/West Alliance Limited проти України Європейський суд із прав людини, оцінюючи вимогу заявника щодо здійснення компенсації витрат у розмірі 10 % від суми справедливої сатисфакції, виходив з того, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (див., наприклад, рішення у справі "Ботацці проти Італії" (Bottazzi v. Italy) [ВП], заява № 34884/97, п. 30, ECHR 1999-V).

У пункті 269 Рішення цієї справи Суд зазначив, що угода, за якою клієнт адвоката погоджується сплатити в якості гонорару певний відсоток від суми, яку присудить позивачу суд - у разі якщо така сума буде присуджена та внаслідок якої виникають зобов`язання виключно між адвокатом та його клієнтом, не може бути обов`язковою для Суду, який повинен оцінити рівень судових та інших витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично, але й також - чи була їх сума обґрунтованою (див. вищезазначене рішення щодо справедливої сатисфакції у справі Ятрідіс проти Греції (Iatridis v. Greece), п. 55 з подальшими посиланнями). У рішенні Європейського суду "Лавентс проти Латвії" зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

Суд вважає завищеною оплату наданих послуг представником позивача Поліщук О.В .. На переконання суду, дії щодо надання консультацій, опрацювання законодавчої бази, складання адвокатських запитів та надсилання їх до Прокуратури Рівненської області та ГУ НП в Рівненській області (2 запити), складання позовної заяви, які вказані у акті-приймання передачі наданих робіт (послуг) від 22.10.2019, не вимагали значного обсягу юридичної і технічної роботи, що ставить під сумнів наведені у акті відомості щодо фактичних витрат часу (зазначених висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 24.01.2019 у справі №910/15944/17).

За такого, суд дійшов висновку про ухвалення у справі додаткового рішення та стягнення з відповідача на користь позивача витрати на оплату професійної правничої допомоги в розмірі 3706 грн..

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 81, 89, 258-259, 263-265, 268, 270 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Поліщук Ольги Василівни про компенсацію витрат пов"язаних з розглядом справи - задовольнити частково.

Ухвалити додаткове рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Радіо Трек" про захист честі, гідності, спростування недостовірної та такої, що не відповідає дійсності, інформації.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Радіо Трек" на користь ОСОБА_1 витрати на оплату професійної правничої допомоги, в розмірі 3706 грн..

Апеляційна скарга на додаткове рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Додаткове рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Сторони по справі:

позивач - ОСОБА_1 проживає АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,

відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Радіо Трек" місцезнаходження м.Рівне, вул.Кавказька, буд. 2, 6-й поверх, ЄДРПОУ 23302560.

Суддя -

СудРівненський міський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення17.12.2019
Оприлюднено18.12.2019
Номер документу86381119
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —569/11577/19

Рішення від 17.12.2019

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Галінська В. В.

Рішення від 18.10.2019

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Галінська В. В.

Рішення від 18.10.2019

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Галінська В. В.

Ухвала від 13.06.2019

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Галінська В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні