Кегичівський районний суд Харківської області
Справа № 624/880/19
провадження №2/624/387/19
РІШЕННЯ
іменем України
смт. Кегичівка 13 грудня 2019 року
Кегичівський районний суд Харківської області, у складі:
головуючого судді - Куст Н.М.,
за участю секретаря судового засідання - Проскурні Л.М.,
розглянув у відкритому підготовчому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу №624/880/19,
ім`я (найменування) сторін:
позивач: ОСОБА_1 ,
відповідач: Рояківська сільська рада Кегичівського району Харківської області,
відповідач: Кегичівська районна державна адміністрація Харківської області,
вимоги позивача: про визнання права власності на сертифікат на право на земельну частку (пай) у порядку спадкування,-
ВСТАНОВИВ:
Виклад позиції позивача.
ОСОБА_1 , звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати за нею право власності на сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ХР №023373, виданий Кегичівською районною державною адміністрацією і зареєстрований в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №230, згідно якого на підставі розпорядження голови Кегичівської райдержадміністрації від 05 серпня 1996 року №205 її брату ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 51 рік у с. Гутирівка Кегичівського району Харківської області, належить право на земельну частку (пай), що перебуває у колективній власності по Спілці селян ім. Шевченка, розміром 5,17 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості).
Згідно з викладеними в позовній заяві обставинами, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер брат позивача - ОСОБА_2 , який проживав по АДРЕСА_1 , разом з нею. За життя заповіту не залишив, позивач є єдиною спадкоємицею брата.
Після його смерті, ОСОБА_1 звернулася для оформлення спадщини, проте не змогла юридично її оформити, оскільки не мала оригіналу сертифікату на право на земельну ділянку.
28 вересня 2019 року позивачем було подано оголошення до районної газети Наш край про втрату оригіналу вищевказаного сертифікату про право на земельну частку (пай).
Факт того, що померлий ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 був її рідним братом, і що йому при житті йому належав вказаний сертифікат на право на земельну частку (пай), а після брата належить їй, як спадкоємиці за законом, підтверджується наявними у матеріалах справи доказами.
У зв`язку із відсутністю оригіналу сертифікату на право на земельну частку (пай), позивач не має можливості реалізувати своє право на виділення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) та отримати правовстановлюючий документ на земельну ділянку.
Заяви, клопотання, процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 18 листопада 2019 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 13 грудня 2019 року.
Учасники справи у підготовче засідання не з`явились, належно повідомлені про його місце, дату і час, натомість надали заяви з проханням розглядати справу у їх відсутність, окрім того:
позивач про підтримання позову та залишення за собою судових витрат, вказала, що не може знайти сертифікат вдома, куди поклала не знає;
відповідачі: Рояківська сільська рада про визнання позову та Кегичівська районна державна адміністрація - про визнання та не заперечення проти позову.
Відповідно до ч.3 ст.211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Згідно ч.3 ст.200 ЦПК, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Частиною 4 ст.200 ЦПК України встановлено, що ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
За змістом ч.1 ст.206 ЦПК України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Як передбачено 4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Фактичні обставини, встановлені судом, норми права, які застосовував суд, мотиви суду.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер брат позивача - ОСОБА_2 .
Після смерті брата ОСОБА_2 , ОСОБА_1 звернулася для оформлення спадщини до нотаріальної контори, проте не змогла юридично її оформити, оскільки не мала оригіналу сертифікату на право на земельну частку (пай).
Постановою Кегичівської державної нотаріальної контори від 05 листопада 2019 року за №1310/02-31 ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай) площею 5,17 умовних кадастрових гектарів без визначення меж цієї частки в натурі за сертифікатом ХР №023373, що видавався Кегичівською районною державною адміністрацією Харківської області від 13 червня 1996 року за №205 було відмовлено, у зв`язку з відсутністю оригіналу сертифікату, що посвідчує право власності.
У судовому засіданні досліджені наступні письмові докази: копії паспорта та картки платника податків ОСОБА_1 (а.с.4-5); копія свідоцтва про народження ОСОБА_3 , батьками якої є ОСОБА_4 , ОСОБА_5 (а.с.6); копія свідоцтва про шлюб ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , (а.с.7); копія витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьками якого зазначені ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (а.с.8); копія свідоцтва про смерть ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.9); копія довідки ГУ Держгеокадастру у Харківській області відділ у Кегичівському районі про те, що ОСОБА_2 отримав право на земельну частку (пай), підтверджене сертифікатом серії ХР №023373, площею 5,17 умовних кадастрових гектарах, про що здійснено запис в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видавався Кегичівською РДА по Спілці селян ім. Шевченка за №230 від 13 червня 1996 року; взамін цього сертифіката державний акт на право приватної власності на землю ОСОБА_2 не отримував, на даний час сертифікати не друкуються і не реєструються (а.с.10); копія довідки з Рояківської сільської ради Кегичівського району від 01 жовтня 2019 року №329, відповідно до якої ОСОБА_2 дійсно проживав з 1954 року по день смерті в АДРЕСА_1 з ОСОБА_1 та був зареєстрований за даною адресою (а.с.11); копія постанови про відмову ОСОБА_1 у вчиненні нотаріальної дії щодо видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлого брата ОСОБА_8 , на земельну частку (пай), згідно сертифікату ХР №023373 (а.с.12); копія роздрукованої (частини) газети Наш Край , з розміщеним оголошенням про втрату сертифіката на земельну частку (пай) ХР №023373 від 13 червня 1996 року, виданого на ім`я ОСОБА_8 (а.с.13); та інші документи.
Аналізуючи досліджені докази, суд бере до уваги, що відповідно до ст. 1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості), земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , право на земельну частку (пай) мають колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа.
Відповідно до частини 3 ст. 1 вищезазначеного Закону право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 вищевказаного Закону України основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай) є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай) ч. 2. ст. 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) .
Відповідно до п.п. 4, 5 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям , затвердження розміру земельної частки (паю) та видача громадянам сертифікатів на право на земельну частку (пай) провадяться відповідною районною державною адміністрацією.
Пунктами 10, 11, 12 додатку №1 до Методичних рекомендацій щодо паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям, затверджених наказом Державного комітету України по земельним ресурсам №11 від 20 лютого 1996 року було передбачено, що сертифікати про право власності на земельну частку (пай) видаються відповідною районною державною адміністрацією особі, яка має на це право. Відновлення втрачених сертифікатів проводиться тими ж органами, що їх видали. Однак на даний час немає можливості видачі нового сертифікату замість втраченого, про що свідчить лист відділу у Кегичівському районі ГУ Держгеокадастру у Харківській області.
Згідно ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права, одним із способів якого є визнання права.
Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
З`ясовані у підготовчому засіданні обставини щодо визнання позову, яке не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, дають підстави для висновку про врегулювання спору до судового розгляду та ухвалення судового рішення про його задоволення у підготовчому засіданні підставі ч.3, ч.4 ст. 200 ЦПК України та в порядку ч.4 ст. 206 ЦПК України. Підстав для відмови у прийнятті заяв про визнання позову суд не вбачає.
Дослідивши наведені докази, суд доходить висновку, що позивачем надано достатньо доказів для визнання за нею права власності на сертифікат на земельну частку (пай) у порядку спадкування.
Позивач заявила, що вимоги про розподіл чи відшкодування судових витрат не заявляє та залишає їх за собою, тому підстав для їх розподілу суд не вбачає.
Керуючись ст.ст.198,200,206,263-265,273,354-355 ЦПК України, п.15.5 Перехідних Положень ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Рояківської сільської ради Кегичівського району Харківської області та Кегичівської районної державної адміністрації про визнання права власності на сертифікат на право на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом на сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ХР №023373, виданий Кегичівською районною державною адміністрацією і зареєстрований в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №230, згідно якого на підставі розпорядження голови Кегичівської райдержадміністрації від 05 серпня 1996 року №205 її брату ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 51 рік у с. Гутирівка Кегичівського району Харківської області належало право на земельну частку (пай), який перебуває у колективній власності по Спілці селян ім. Шевченка, розміром 5,17 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості).
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Харківської області через Кегичівський районний суд Харківської області протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування (ім`я) сторін:
позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка с. Гутирівка, Кегичівський район, Харківська область, паспорт серії НОМЕР_1 , ІПН НОМЕР_2 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_2 ;
відповідач: Рояківська сільська рада Кегичівського району Харківської області, місце знаходження: 64003, Харківська область, Кегичівський район, с. Рояківка, вул. вул. Шевченка, 47 а, ЄРДПОУ 04399513;
відповідач: Кегичівська районна державна адміністрація Харківської області, місце знаходження: 64003, Харківська область, смт. Кегичівка, вул. Волошина, 50, ЄДРПОУ 04059585.
Суддя Н.М. Куст
Суд | Кегичівський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 13.12.2019 |
Оприлюднено | 18.12.2019 |
Номер документу | 86382018 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кегичівський районний суд Харківської області
Куст Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні