Справа № 500/3135/19
Провадження № 2/500/2226/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 грудня 2019 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області
в складі: головуючого - судді Грубіян Л.І.,
при секретарі - Івановій Л.П.,
за участю представника позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ізмаїл цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про установлення факту прийняття спадщини та визнання права власності в порядку спадкування,-
ВСТАНОВИВ:
У травні 2019 р. ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про установлення факту прийняття спадщини та визнання права власності в порядку спадкування.
10.12.2019 року остаточно уточнивши свої позовні вимоги, суду пояснила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її матір ОСОБА_5 , що підтверджено свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданий 04.11.2016 року Ізмаїльським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, актовий запис №1522. Після її смерті відкрилася спадщина на спадкове майно, яке складається з: житлового будинку з надвірними спорудами, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 та земельної ділянки площею 3,49 га сільськогосподарського призначення для ведення товарного виробництва на землях Бросківської сільської Ради, яка належала ОСОБА_5 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №913331, площею 3.49 га на підставі розпорядження Ізмаїльської районної державної адміністрації від 21.02.2006 року №206/А-2006 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Бросківської сільської ради.
За життя ОСОБА_5 залишила заповіт від 09.10.1997 року, посвідчений секретарем виконавчого комітету Матроської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області, зареєстрований в книзі для записів нотаріальних дій за № 89, згідно якого все своє майно, де б воно не знаходилось та з чого б воно не складалось і все те, щодо дня смерті буде їй належати - ОСОБА_2 .
Спадкоємцями за законом після смерті ОСОБА_5 є позивач ОСОБА_6 , яка 12.05.1970 року, після укладення шлюбу, змінила прізвище на ОСОБА_7 , відповідач ОСОБА_3 та ОСОБА_4 -рідні брати позивачки.
Житловий будинок АДРЕСА_1 був збудований в 1976 році. У відповідності з записом у Погосподарській книзі Матроської сільської ради, номер об`єкту по господарського обліку № 868 належить ОСОБА_5 та ОСОБА_8 на праві приватної власності по 1/2 частини житлового будинку з надвірними спорудами розташованого за адресою АДРЕСА_1 .
ОСОБА_8 , якому належала 1/2 частина житлового будинку в АДРЕСА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . На час смерті у житловому будинку проживала його дружина ОСОБА_5 , спадкова справа після смерті ОСОБА_8 не відкривалась.
ОСОБА_5 фактично прийняли спадщину, але не оформили спадщину належним чином, після смерті чоловіка - ОСОБА_8 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .
З початку 1997 року позивач ОСОБА_2 переходить постійно проживати до матері ОСОБА_5 в житловий будинок АДРЕСА_1 .
ОСОБА_2 звернулася до приватного нотаріуса Ізмаїльського районного нотаріального округу Одеської області з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 , яка була посвідчена секретарем виконавчого комітету Матроської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області та письмовою відповіддю від 07.07.2017 року приватним нотаріусом Ізмаїльського районного нотаріального округу Апреленко Р.І. було відмовлено в отриманні спадщини після смерті ОСОБА_5 , у зв`язку з пропуском строку зверненням з заявою про прийняття спадщини.
Позивач ОСОБА_2 та її представник ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилися, надали суду заяву про слухання справи у їх відсутності, уточнені позовні вимоги підтримають у повному обсязі, просять їх задовольнити.
Відповідачі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у судове засідання не з`явилися, надали суду заяву про слухання справи у їх відсутність, позовні вимоги визнають, не заперечують проти задоволення позовних вимог.
У зв`язку із неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Частиною 1 ст. 82 ЦПК України передбачено, що обставини, визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги можуть бути задоволені з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України - кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно до ч. 1 ст. 5 ЦПК України - здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України - кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 76 ЦПК України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Частиною 4 ст. 206 ЦПК України передбачено, що у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Судом встановлено, що 02.11.2016 року згідно свідоцтва про смерть, виданого 04.11.2016 року Ізмаїльським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, актовий запис №1522, ОСОБА_5 померла. (а.с.14).
Після смерті ОСОБА_5 , згідно ст. 1220 ЦК України відкрилася спадщина на спадкове майно, до якого входить: житловий будинок з надвірними спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1 та земельна ділянка площею 3.49 га сільськогосподарського призначення для ведення товарного виробництва на землях Бросківської сільської Ради, яка належала ОСОБА_5 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №913331, площею 3.49 га на підставі розпорядження Ізмаїльської районної державної адміністрації від 21.02.2006 року №206/А-2006 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Бросківської сільської ради. (а.с. 13)
Спадкоємцями за законом першої черги відповідно до ст. 1261 ЦК України після смерті ОСОБА_5 являються: донька ОСОБА_6 , що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_2 від 25.02.78 року, актовий запис № 16 (а.с. 9), яка 12.05.1970 року, після укладення шлюбу, змінила прізвище на ОСОБА_7 , що підстверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серія НОМЕР_3 , виданого міськім бюро РАГС 12.07.1970 року, актовий запис №275 (а.с. 10), відповідач ОСОБА_3 та ОСОБА_4 -рідні брати позивачки.
Згідно Технічному паспорту від 24.07.2018 р. на садибний індивідуальний житловий будинок АДРЕСА_1 дата побудови житлового будинку 1976 рік.(а.с. 19-21)
У відповідності з записом у погосподарській книзі Матроської сільської ради, номер об`єкту по господарського обліку № 868 належить ОСОБА_5 та ОСОБА_8 на праві приватної власності по 1/2 частини житлового будинку з надвірними спорудами розташованого за адресою АДРЕСА_1 .
ОСОБА_8 , якому належала 1/2 частина житлового будинку в АДРЕСА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 , виданий Матроською сільською Радою народних депутатів 23.09.1996 року, актовий запис №34 (а.с. 11).
На час смерті у житловому будинку проживала його дружина ОСОБА_5 , спадкова справа після смерті ОСОБА_8 не відкривалась, що підтверджується довідкою Матроської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області та відповіддю державного нотаріуса Ізмаїльської нотаріальної контори Одеської області, про те, що після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_8 будь-які заяви від спадкоємців не надходили, спадкова справа не заводилася, свідоцтво про право на спадщину не видавалося. (а.с.16, 42)
З початку 1997 року позивач ОСОБА_2 хоча і зареєстрована в АДРЕСА_2 , але фактично переходить постійно проживати до матер ОСОБА_5 в житловий будинок АДРЕСА_1 .
За життя ОСОБА_5 залишила заповіт від 09.10.1997 року, посвідчений секретарем виконавчого комітету Матроської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області, зареєстрований в книзі для записів нотаріальних дій за № 89, згідно якого все своє майно, де б воно не знаходилось та з чого б воно не складалось і все те, щодо дня смерті буде їй належати - ОСОБА_2 .(а.с. 12)
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Статтею 1217 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Відповідно до ч. 1 ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Письмовою відповіддю від 07.07.2017 року №192/01-16 приватним нотаріусом Ізмаїльського районного нотаріального округу Апреленко Р.І. було відмовлено в отриманні спадщини після смерті ОСОБА_5 , у зв`язку з пропуском строку зверненням з заявою про прийняття спадщини. (а.с.18-зворот)
Згідно із п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування", за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутись до суду за правилами позовного провадження.
Приймаючи до уваги, що іншим (крім судового) шляхом захистити права позивача неможливо, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позивачем вимог про визнання права власності на спадкове майно та право позивача на спадщину таким, що підлягає захисту в зв`язку з чим задовольняє позов.
Судом не виявлено обставин, що суперечать закону або порушують права, свободи чи інтереси інших осіб.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 12, 13, 76-81, 83, 95, 141, 206, 258, 259, 263-265, 268, 272, 273, 354, 355 ЦПК України, ст.ст. 357, 368, 370, 1216,1217, 1220, 1221,1222, 1223,1261 ЦК України, ст.ст. 89, 120 ЗК України
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_2 - задовольнити.
Установити факт прийняття спадщини ОСОБА_5 1/2 частини житлового будинку з надвірними спорудами, розташованого за адресою АДРЕСА_1 ; після смерті чоловіка ОСОБА_8 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (паспорт серії НОМЕР_5 , виданий Ізмаїльським МВ УМВС України в Одеській області 21.03.2000 року, РНОКПП НОМЕР_6 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 ) право власності в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_5 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 житловий будинок з надвірними спорудами розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Визнати за ОСОБА_2 право власності в порядку спадкування після смерті ОСОБА_5 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 на земельну ділянку площею 3.49 га, яка розташована на території Бросківської сільської Ради з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що підтверджується Держаним актом на право власності на земельну ділянку серія ЯГ № 913331, виданим 26.01.2007 на підставі розпорядження Ізмаїльської районної державної адміністрації № 206/А - 2006 від 26.01.2007 р., кадастровий номер № 5122080700:01:002:0035.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга подається апеляційному суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: Л.І.Грубіян
Суд | Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2019 |
Оприлюднено | 20.12.2019 |
Номер документу | 86440912 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області
Грубіян Л. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні