ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.004545
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Грень Н.М.,
за участю:
секретаря судового засідання Редкевич О.Р.,
представника позивача Горонний О.О.,
представника відповідача Козоріз О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові в порядку загального позовного провадження справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Кумпан» до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
в с т а н о в и в :
06.09.2019 до Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов товариства з обмеженою відповідальністю «Кумпан» місцезнаходження: 81160, Львівська обл., Пустомитівський р-н, смт. Щирець, вул. Вишнева, 27, код ЄДРПОУ: 40653546 до Головного управління ДФС у Львівській області місцезнаходження: 79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 39462700, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Львівській області за формою «Н»№0065935512 від 08.08.2019.
В обгрунтування позовних вимог зазначено застосування до позивача штрафних санкцій за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних є неправомірним та незаконним, оскільки ним було вжито всіх заходів для своєчасного подання та реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, що підтверджується наданими до суду доказами. Разом з тим, такі податкові накладні з незалежних від позивача обставин, були зареєстровані відповідачем значно пізніше, з огляду на що у головного управління ДФС у Львівській області не було законодавчих підстав для винесення спірного податкового повідомлення-рішення, а отже воно є незаконним та підлягає скасуванню.
Відповідач позов не визнав, 30.09.2019 долучив до матеріалів справи відзив на позовну заяву в якому зазначив, що за результатами камеральної перевірки своєчасності реєстрації податкових накладених та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладених позивача встановлено порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних, у зв`язку з чим до позивача застосовано штрафні санкції відповідно до податкового повідомлення-рішення.
Ухвалою судді від 11.09.2019 прийнято позовну заяву та відкрито загальне позовне провадження у справі.
Ухвалою від 19.11.2019 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Представник відповідачів у судовому засіданні проти позову заперечив, просив відмовити у задоволенні позову.
Суд, заслухавши вступне слово представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, встановив наступне.
Головним управлінням ДФС у Львівській області проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних Товариства з обмеженою відповідальністю Кумпан .
За результатами перевірки складено акт від 04.07.2019 № 2092/55.12/40653546.
Перевіркою встановлено порушення п. 201.10 ст. 201 розділу ІІ Податкового кодексу України, платником несвоєчасно зареєстровано податкову накладну в Єдиному Реєстрі податкових накладних.
- №3 від 15.04.2019 зареєстровано 10.05.2019, кількість протермінованих днів 10;
- №2 від04.04.2019 від 10.05.2019 зареєстровано 10.05.2019, кількість протермінованих днів 10;
- №1 від 01.04.2019 зареєстровано 10.05.2019, кількість протермінованих днів 10:
На підставі вказаного акта перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 08.08.2019 № 0065935512, яким до позивача застосовано штрафні санкції за затримку реєстрації податкових накладних на 15 і менше календарних днів у розмірі 10% в сумі 22016,67 грн.
Позивач не погодившись із таким рішенням податкового органу, звернувся із цим позовом до суду.
При вирішенні спору по суті суд керувався наступним.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.п. 14.1.60. п. 14.1 ст. 14 ПК України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Податковим кодексом України серед інших обов`язків платників податків передбачено і обов`язок складати звітність, що стосується обчислення та сплати податків і зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16 Кодексу) та подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням та сплатою податків і зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Кодексу).
Відповідно до вимог п. 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.10. ст. 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється відповідно до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246.
Відповідно до п. 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 341) визначено, що внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.
Пунктом 4 даного Порядку визначено, що до Реєстру вносяться відомості щодо податкових накладних та/або розрахунків коригування, які прийняті до Реєстру та підлягають реєстрації, реєстрацію яких зупинено, а також щодо яких у встановленому порядку прийнято рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації.
За змістом пункту 8 цього Порядку, податкова накладна та/або розрахунок коригування складаються та реєструються постачальником (продавцем) - платником податку, крім випадків, визначених пунктом 9 цього Порядку.
За операціями з постачання послуг нерезидентом податкова накладна та/або розрахунок коригування складаються та реєструються зареєстрованим на території України отримувачем (покупцем) - платником податку таких послуг, (п. 9 Порядку № 1246)
Відповідно до вимог пункту 12 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:
- відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);
- чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
- реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
- дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;
- наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;
- наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1 3 і 200 1 .9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);
- наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;
факту реєстрацїї/зупинення реєстрацїї/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;
- наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;
- дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис , Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно п. 201.10. ст. 201 ПК України, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня
(включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, -до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем в якому вони складені:
- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
В силу пунктів 13, 14 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та. Або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття (п.п. 14, 15 Порядку № 1246).
Згідно п. 201.10. ст. 201 ПК України, якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Системний аналіз наведених вище правових норм права дає підстави стверджувати, що у будь-якому випадку податковий орган зобов`язаний надіслати платнику податку одну з квитанцій: або про прийняття податкової накладної, або про її неприйняття/зупинення із зазначенням відповідних причин. Відповідно, якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Судом встановлено, що ТОВ Кумпан 30.04.2019 о 11 год. 02 хв. направлено в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення М.Е.Dос податкові накладні № 1 від 01.04.2019, № 2 від 04.04.2019 та № 3 від 15.04.2019. До кінця операційного дня квитанція про прийняття або неприйняття податкових накладних Товариству не надходили. Докази протилежного у матеріалах справи відсутні.
03.05.2019 ТОВ Кумпан звернулося із листом № 03/05-1 до ПП Програми для бізнесу щодо надання інформації про час та дату надсилання для реєстрації до контролюючого органу за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення М.Е.Dос податкових накладних № 1 від 01.04.2019, № 2 від 04.04.2019 та № З від 15.04.2019.
В свою чергу, ПП Програми для бізнесу , у відповідь на лист ТОВ Кумпан 07.05.2019 за вих. № 10 повідомило що: Відправка електронних документів, а також отримання квитанцій щодо реєстрації, відбувається без участі серверів розробника, а здійснюється безпосередньо між програмою підприємства та сервером контролюючого органу. Вся інформація щодо відправлення електронного звіту, а також спосіб його відправки, фіксується в Протоколі подій відповідного документу КП М.Е.Dос . Дата та час відправлення, що фіксується КП М.Е.Dос , залежать від системних налаштувань дати і часу на комп 'ютері, з якого проводиться відправлення документу та зазначається у вкладці В дорозі . Підтвердженням успішного формування та відправки документа являється наявність вкладки В дорозі та інформація, збережена в ній.
Відповідно до скріншоту файлу спеціалізованого програмного забезпечення КП М.Е.Dос 11.01.003-40653546 ТОВ КУМПАН ) станом на 30.04.2019 11 год. 10 хв. вбачається, статус відправлених податкових накладних № 1 від 01.04.2019, № 2 від 04.04.2019 та № 3 від 15.04.2019 зафіксовано КП М.Е.Dос у вкладці В дорозі , що підтверджує факт успішного формування та відправки електронного документа до Єдиного реєстру.
Зі скріншоту файлу спеціалізованого програмного забезпечення КП М.Е.Dос (01.012 - 40653546 ТОВ КУМПАН ) станом на 10.05.2019 вбачається, що відповідно до квитанції № 1 вказані податкові накладні відповідачем фактично були зареєстровані лише 11.05.2019 о 14 год. 21 хв.
Пунктом 3 Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 06.06.2017 № 557 передбачено, що автор створює електронні документи у строки та відповідно до порядку, що визначені законодавством для відповідних документів в електронному та паперовому вигляді, із зазначенням всіх обов`язкових реквізитів та з використанням надійного засобу ЕЦП, керуючись цим Порядком, а також Договором (крім фізичних осіб, які не є самозайнятими особами).
Автор здійснює надсилання електронних документів з урахуванням встановлених законодавством граничних строків для подання таких документів, (п. 5 Порядку)
Відтак, реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є обов`язком постачальника товарів чи послуг. У випадку відправки податкових накладних за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення КП М.Е.Dос формує електронний документ та направляє його на поштову адресу контролюючого органу.
Вказаному обов`язку кореспондує обов`язок центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, прийняти та зареєструвати надану платником податку-продавцем податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Отже, суд дійшов висеновку що ТОВ Кумпан направлено в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику податкові накладні № 1 від 01.04.2019, № 2 від 04.04.2019 та № 3 від 15.04.2019 - 30 квітня 2019 о 11 год. 02 хв., тобто, в межах граничного строку для реєстрації вказаних податкових накладних, про що свідчать скріншоти файлу спеціалізованого програмного забезпечення КП КП М.Е.Dос , а також лист ПП Програми для бізнесу вих№ 10 від 07.05.2019.
Таким чином, ТОВ Кумпан належним чином підтверджено своєчасність направлення для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних, податкових накладних № 1 від 01.04.2019, № 2 від 04.04.2019 та № 3 від 15.04.2019.
При цьому, податковим органом в порушення вимог абз. 5 п. 201.10. ст. 201 ПК України, не надіслано ТОВ Кумпан протягом операційного дня (тобто 30.04.2019) квитанцію про прийняття/неприйняття або зупинення реєстрації його податкових накладних до Єдиного реєстру податкових накладних в електронному вигляді у текстовому форматі. Перші квитанцію про прийняття вказаних податкових накладних було надіслано лише 11.05.2019.
Тому, в силу вимог абз. 13 п. 201.10. ст. 201 ПК України, вказані податкові накладні вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Враховуючи викладене, податкове повідомлення-рішення від 08.08.2019 № 0065935512 про нарахування штрафних санкцій за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в розмірі 22016,67 грн підлягає скасуванню.
Відповідно до частини 2 статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно із частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Підсумовуючи вищевикладене суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову частково.
Згідно частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
позов задовольнити повністю.
визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Львівській області за формою «Н»№0065935512 від 08.08.2019.
Стягнути з Головного управління ДФС у Львівській області місцезнаходження: 79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 39462700, за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Кумпан» місцезнаходження: 81160, Львівська обл., Пустомитівський р-н, смт. Щирець, вул. Вишнева, 27, код ЄДРПОУ: 40653546 судовий збір в сумі 1921(одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн 00 коп.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Суддя Грень Н.М.
Суд | Львівський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2019 |
Оприлюднено | 21.12.2019 |
Номер документу | 86456781 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Шевчук Світлана Михайлівна
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Шевчук Світлана Михайлівна
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Шевчук Світлана Михайлівна
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Довгополов Олександр Михайлович
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Грень Наталія Михайлівна
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Грень Наталія Михайлівна
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Грень Наталія Михайлівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні