Справа №731/500/19
Провадження №2/731/190/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 грудня 2019 року смт Варва
Варвинський районний суд Чернігівської області в складі:
судді Савенка А.І.,
за участю секретаря Трохименко Т.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Антонівської сільської ради Варвинського району Чернігівської області, Варвинської районної державної адміністрації, Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, -
В С Т А Н О В И В:
31 жовтня 2019 року до Варвинського районного суду Чернігівської області надійшла вказана позовна заява.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 . За життя мати склала заповіт, яким заповідала їй все своє майно. Спадщина після смерті матері складається із земельної ділянки площею 3,7010 га та права на земельну частку (пай) площею 4,45 га, яка перебувала у колективній власності КСП Перше травня та належала на підставі сертифіката батькові ОСОБА_3 . Зазначену земельну частку (пай) мати успадкувала після смерті свого чоловіка ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , але не оформила свої спадкових прав. 10 серпня 2016 року позивачка отримала свідоцтво про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку площею 3,7010 га. Проте у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай) площею 4,45 га нотаріусом відмовлено через відсутність правовстановлюючого документа - сертифіката, оригінал якого втрачено.
Провадження у справі відкрито 04 листопада 2019 року та призначено підготовче судове засідання на 29 листопада 2019 року.
На виконання ухвали суду від 04 листопада 2019 року до суду надійшли спадкові справи до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 (а.с. 50-53) та померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 (а.с. 78-111).
Ухвалою суду від 29 листопада 2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 19 грудня 2019 року.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, про дату, час та місце судового розгляду повідомлена належним чином (а.с. 135), звернулась до суду з письмовою заявою про розгляд справи за її відсутності, позов підтримала повністю та просила його задовольнити (а.с. 117).
Представник позивача ОСОБА_4 подав заяву про розгляд справи без участі сторони позивача, в якій позов підтримав у повному обсязі (а.с. 136, 137).
Представник відповідача Антонівської сільської ради Варвинського району Чернігівської області в судове засідання не з`явився. До суду надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника селищної ради, у якій щодо заявлених позовних вимог не заперечують(а.с. 130).
Від відповідача Варвинської районної державної адміністрації Чернігівської області до суду надійшла заява про розгляд справи за відсутності їх представника, відповідно до якої проти заявлених позовних вимог не заперечують(а.с. 132).
Від відповідача Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області надійшов відзив на позовну заяву (а.с. 55-57), у якому позов ОСОБА_1 не визнають, оскільки не порушували жодних прав позивача. Крім того, зазначають, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , тобто до початку здійснення розпаювання земель в Україні, а тому він не набув право на земельну частку (пай) у колективній власності КСП Перше травня . Державний акт на право колективної власності на землю видано КСП Перше травня 09.10.1995. При цьому ОСОБА_3 правомірно не включений до списку громадян-членів КСП. Просять розглядати справу без їх участі.
На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити з таких підстав.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є дочкою ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , що підтверджується копіями її свідоцтва про народження, свідоцтва про укладення шлюбу та паспорта (а.с. 9-10, 11, 12).
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть (а.с. 15, 52).
Спадщину після смерті ОСОБА_3 прийняла його дружина ОСОБА_2 , одержавши 22 вересня 1999 року свідоцтво про право на спадщину за законом на грошовий вклад, що підтверджується матеріалами спадкової справи №112/1999 (а.с. 51-53).
09 лютого 2015 року ОСОБА_2 склала заповіт, яким все своє майно заповідала своїй дочці ОСОБА_1 (а.с. 18, 90).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла (а.с. 16, 82).
Спадщину після смерті ОСОБА_2 прийняла її дочка ОСОБА_1 , що підтверджується матеріалами спадкової справи №234/2015 (а.с. 79-111).
10 серпня 2016 року ОСОБА_1 отримала свідоцтво про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку площею 3,7010 га, належну спадкодавцю на підставі державного акта про право приватної власності на землю серії ІV-ЧН №013195 (а.с. 109).
У видачі позивачці свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну частку (пай) після смерті матері ОСОБА_2 відповідно до сертифіката, зареєстрованого на ім`я померлого батька ОСОБА_3 , нотаріус відмовив через відсутність правовстановлюючого документа, що підтверджується постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії (а.с. 21).
Виходячи зі змісту ст. 5 ЦК України, до правовідносин застосовується те законодавство, яке діяло на час їх виникнення.
Зважаючи на те, що смерть спадкодавців ОСОБА_3 та ОСОБА_2 відбулась у 1994 та 2015 роках відповідно, суд вважає за необхідне керуватись матеріальними нормами ЦК УРСР та нормами ЦК України в редакціях, чинних на час виникнення спірних відносин.
Стаття 524 ЦК УРСР визначає можливість спадкоємства за законом і за заповітом, та вказує, що спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.
Згідно зі ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину, або не приймати її.
Зважаючи на наведене, суд вважає встановленим, що все майно померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 успадкувала за законом його дружина ОСОБА_2 , а після смерті ОСОБА_2 все майно останньої успадкувала за заповітом її дочка - позивачка ОСОБА_1 .
Однак, щодо наявності у спадкодавця відповідного права, про спадкування якого ставиться питання позивачем, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 2 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта.
Таким чином, особа набуває право на земельну частку (пай) за наявності трьох умов: 1) перебування в членах КСП на час паювання; 2) включення до списку осіб, доданого до державного акта на право колективної власності на землю; 3) одержання КСП цього акта.
Державний акт на право колективної власності на землю серії ІІ-ЧН №000117 видано КСП Перше травня на території Антонівської сільської ради Варвинського району Чернігівської області відповідно до рішення виконкому Антонівської сільської ради 09 жовтня 1995 року (а.с. 59). До списку громадян - членів КСП, який є додатком до державного акта серії ІІ-ЧН №000117, ОСОБА_3 не включений (а.с. 60-72).
Відповідно до ст. 9 ЦК УРСР в редакції, чинній станом на дату смерті ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), здатність мати цивільні права і обов`язки (цивільна правоздатність) визнається в однаковій мірі за всіма громадянами УРСР та інших союзних республік. Правоздатність громадянина виникає в момент його народження і припиняється з смертю.
Проаналізувавши наведені правові норми, правовідносини та обставини справи, суд дійшов висновку про відсутність у ОСОБА_3 права на земельну частку (пай) в складі земель колективного сільськогосподарського підприємства Перше травня Варвинського району Чернігівської області, оскільки на час видачі державного акта на право колективної власності на землю серії ІІ-ЧН №000117 від 09 жовтня 1995 року його не було в живих, а тому він не мав цивільної правоздатності та, як наслідок, не міг бути членом КСП Перше травня та не набув право на земельну частку (пай).
За таких обставин наданий позивачем витяг з книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видаються Варвинською районною державною адміністрацією (а.с. 26-27), з якого вбачається, що у вказаній книзі під номером 618 зареєстровано сертифікат серії НОМЕР_2 на ім`я ОСОБА_3 на право на земельну частку (пай) розміром 4,45 умовних кадастрових гектарів у колективній власності КСП Перше травня , не може підтверджувати право ОСОБА_3 на земельну частку (пай), оскільки належним підтвердженням є зокрема оригінал сертифікату, однак, позивач вказує на його втрату. Більш того, датою отримання сертифікату є 12 листопада 1996 року, однак, на цей час ОСОБА_3 вже втратив свою правоздатність та фізично не міг отримати цей документ.
Також, суд зважає на те, що позивачем не надано будь-яких належних та допустимих доказів про членство померлого ОСОБА_3 в КСП Перше травня .
При цьому заперечення відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, про те, що вони є неналежним відповідачем у справі, не заслуговують на увагу, оскільки за змістом пункту 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 15, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Отже, Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, до повноважень якого належить питання розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення, є належним відповідачем у справі за позовом про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, що узгоджується з правовим висновком Верховного Суду від 22 квітня 2019 року у справі № 171/2030/17.
Крім того, суд вважає безпідставними і заперечення Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, в частині відсутності посилання у позові на те, як саме відповідач порушив права позивача, оскільки позов заявлено з підстав неможливості оформлення спадкових прав у зв`язку із втратою правовстановлюючого документу, що є окремою підставою для звернення до суду.
Зважаючи на наведене, позов не підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України у разі відмови у позові судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 141, 247, 263, 265, 273, 354 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІПН НОМЕР_1 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ) до Антонівської сільської ради Варвинського району Чернігівської області (код ЄДРПОУ 04414980, юридична адреса: 17621, Чернігівська область, Варвинський район, с. Антонівка, вул. Молодіжна, 11), Варвинської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 04061872, юридична адреса: 17600, Чернігівська область, смт Варва, вул. Шевченка, 38), Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області (код ЄДРПОУ 39764881, юридична адреса: 14000, м. Чернігів, просп. Миру, 14) про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернігівського апеляційного суду через Варвинський районний суд Чернігівської області.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.І.Савенко
Суд | Варвинський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2019 |
Оприлюднено | 20.12.2019 |
Номер документу | 86462181 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Варвинський районний суд Чернігівської області
Савенко А. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні