Рішення
від 02.10.2019 по справі 376/2238/19
СКВИРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Сквирський районний суд Київської області

Справа № 376/2238/19

Провадження № 2/376/1245/2019

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" жовтня 2019 р. Сквирський районний суд Київської області

у складі: головуючого судді - Клочка В.М.,

при секретарі - Щур Л.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сквира справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Товариства з обмеженою відповідальністю Терем-ОК про стягнення заборгованості за договором позики,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом.

У позовній заяві позивач вказує, що 14.06.2019 року між ним, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було укладено договір позики.

Згідно п.1 Договору позики Позичальник отримав від Позикодавця, а Позикодавець передав у власність Позичальникові у розмірі 8 000 000 (вісім мільйонів) гривень 00 копійок. Підписанням Договору позики Позичальник підтвердив факт отримання грошових коштів від Позикодавця.

Відповідно до п.1 Договору позики сторони погодили, що грошові кошти надаються у строк до 07.07.2019 року

Згідно п.2 Договору позики виконання зобов`язання має здійснюватися готівкою, шляхом передачі грошових коштів особисто Позикодавцеві, якщо іншого не буде додатково визначено (погоджено) письмовим розпорядженням Позикодавця. Передача грошових коштів здійснюється за адресою місця проживання Позикодавця, якщо іншого не буде погоджено Сторонами в усній формі.

Пунктом 3 Договору позики передбачено, що факт одержання повернутої позики (її частини) підтверджується заявою Позикодавця, справжність підпису якої нотаріально засвідчується (або особи, яка уповноважена на це Позикодавцем). Без належним чином оформленої заяви зобов`язання вважається таким, що не виконане.

З метою забезпечення зобов`язання за Договором позики, 14.06.2019 року між Позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю Терем-ок , код ЄДРПОУ: 43060225, було укладено Договір поруки.

Пунктом 1.1 ст.1 Договору поруки передбачено, що в порядку та на умовах, визначених цим Договором, Поручитель поручається перед Позивачем за виконання обов`язків Відповідачем-1 за договором, передбаченим ст.2 Договору поруки, які існували на момент укладення Договору поруки та виникнуть в майбутньому, включаючи, але не обмежуючись, сплату основного боргу, процентів, інфляційних нарахувань, неустойки, відшкодування збитків, штрафів.

Згідно п.2.1 ст.2 Договору поруки визначено, що договором, виконання обов`язків за яким є предметом Договору поруки є - Договір позики.

Відповідно до п.3.1 ст. З Договору поруки у разі несплати Відповідачем-1 суми боргу в цілому чи в будь-якій його частині в строки, передбачені Договором позики або законодавством, Позивач має право звернутись з письмовою вимогою про сплату боргу частково або в повному обсязі, як до Відповідача, ОСОБА_2 та Поручителя разом, так і до будь-кого з них окремо.

Згідно п.3.4 ст.З Договору поруки Поручитель має виконати зобов`язання перед Позикодавцем за Договором позики, у разі настання відповідних підстав, протягом 3 (трьох) календарних днів з дати отримання письмової вимоги, шляхом перерахування коштів на рахунок Кредитора та/або видачі через касу Поручителя.

Станом на 08.07.2019 року Відповідачем, ОСОБА_2 не було виконано належним чином зобов`язання за Договором позики, внаслідок чого, 09.07.2019 року Поручителю було адресовано Вимогу про виконання зобов`язання поручителем, яка була вручена директору ТОВ Терем-ок , що підтверджується особистим підписом останнього.

Згідно Вимоги, позивач, ОСОБА_1 висунув вимогу до Поручителя про виконання зобов`язань за Договором позики, а саме щодо сплати на його користь 9 200 000,00 (дев`ять мільйонів двісті тисяч гривень 00 копійок), що складається із суми основної заборгованості (позики) - 8 000 000,00 грн. (вісім мільйонів гривень 00 копійок) та суми штрафу, передбаченого п.4 Договору позики - 1 200 000,00 грн. (один мільйон двісті тисяч гривень 00 копійок).

Однак, станом на дату звернення із позовом до суду вимога відповідачем, ТОВ Терем-ок не виконана, як і відповідачем, ОСОБА_2 зобов`язання за Договором позики.

На дату звернення до суду з позовом, відповідач ОСОБА_2 прострочив виконання зобов`язання за Договором позики та як наслідок заборгованість перед Позивачем становить 9 200 000,00 грн.

Відповідно до п.4 Договору позики передбачено, що у разі прострочення Позичальником виконання зобов`язання, він зобов`язаний сплатити штраф у розмірі 15 (п`ятнадцяти) відсотків від суми позики, тому, сума штрафу за невиконання зобов`язання за Договором позики становить: 8 000 000,00 х 15% = 1 200 000,00 грн.

Оскільки відповідачі ухиляються від повернення грошових коштів та виконання обов`язків поручителя, тому позивач звертається до суду з метою захисту цивільного права та інтересу в судовому порядку.

Таким чином, враховуючи, те що Відповідач, ОСОБА_2 не виконав належним чином зобов`язання, тому позивач звернувся з позовом до відповідачів, як солідарних боржників, та просить стягнути солідарно з відповідачів на його користь заборгованість у розмірі 9 200 000 (дев`ять мільйонів двісті тисяч) гривень 00 копійок, що складається із суми основної заборгованості у розмірі 8 000 000 (вісім мільйонів) гривень 00 копійок та суми штрафу у розмірі 1 200 000 (один мільйон двісті тисяч) гривень 00 копійок та судовий збір в розмірі 9 605 (дев`ять тисяч шістсот п`ять) гривень 00 копійок.

Позивач у судове засідання не з`явився, звернувся до суду з заявою, в якій просить розглянути справу у його відсутність, позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити.

Відповідач, ОСОБА_2 у судове засідання не з`явився, звернувся до суду із письмовою заявою, в якій просить справу розглядати у його відсутність, позовні вимоги визнає у повному обсязі.

Відповідач, ТОВ Терем-ок , в особі директора Гасюкаво Є.С. у судове засідання не з`явився, звернувся до суду із письмовою заявою, в якій просить справу розглядати у його відсутність, позовні вимоги визнає у повному обсязі.

Суд, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, надані позивачем в обґрунтування своїх вимог, вважає, що позов підлягає задоволенню.

Судом установлено, що 14.06.2019 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було укладено договір позики, за умовами якого Позичальник, ОСОБА_2 отримав від Позикодавця, ОСОБА_1 а Позикодавець, ОСОБА_1 передав у власність Позичальникові, ОСОБА_2 у розмірі 8 000 000 (вісім мільйонів) гривень 00 копійок. Факт передачі та отримання грошових коштів підтверджується підписами сторін у договорі позики.

За погодженням сторін, грошові кошти надаються у строк до 07.07.2019 року.

З метою забезпечення зобов`язання за Договором позики, 14.06.2019 року між Позивачем, ОСОБА_1 та відповідачем, Товариством з обмеженою відповідальністю Терем-ок , код ЄДРПОУ: 43060225, було укладено Договір поруки, за умовами якого, Поручитель поручається перед Позивачем за виконання обов`язків Відповідачем, ОСОБА_2 за договором, передбаченим ст.2 Договору поруки, які існували на момент укладення Договору поруки та виникнуть в майбутньому, включаючи, але не обмежуючись, сплату основного боргу, процентів, інфляційних нарахувань, неустойки, відшкодування збитків, штрафів.

Згідно п.2.1 ст.2 Договору поруки визначено, що договором, виконання обов`язків за яким є предметом Договору поруки є - Договір позики.

Станом на 08.07.2019 року Відповідачем, ОСОБА_2 не було виконано належним чином зобов`язання за Договором позики, внаслідок чого, 09.07.2019 року Поручителю було адресовано Вимогу про виконання зобов`язання поручителем, а саме щодо сплати на його користь 9 200 000,00 (дев`ять мільйонів двісті тисяч гривень 00 копійок), що складається із суми основної заборгованості (позики) - 8 000 000,00 грн. (вісім мільйонів гривень 00 копійок) та суми штрафу, передбаченого п.4 Договору позики - 1 200 000,00 грн. (один мільйон двісті тисяч гривень 00 копійок).

Однак, вимога відповідачем, ТОВ Терем-ок не виконана, як і відповідачем, ОСОБА_2 зобов`язання за Договором позики.

На дату звернення до суду з позовом, відповідач ОСОБА_2 прострочив виконання зобов`язання за Договором позики та як наслідок заборгованість перед Позивачем становить 9 200 000,00 грн.

Відповідно до ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є примусове виконання обов`язку в натурі. У відповідності до ст. 2 ЦПК України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (стаття 4 ЦПК України).

Відповідно до положень ст.12, 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

За змістом ст. 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до ст. 205 ЦК України правочин може вчинятися усно або в письмовій формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.

За змістом статті 207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у

листах, телеграмах, якими обмінялися сторони.

Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору (ст.526 ЦК України).

Згідно ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Стаття 627 ЦК України визначає, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно ч.1 ст.526 ЦК України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частиною 1 ст.625 ЦК України визначено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

Згідно частини 1 ст.549 ЦПК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання (ч.2 ст.549 ЦПК України).

Згідно ч.1 ст.553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку.

Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником (ч.2 ст.553 ЦК України).

Відповідно до ч.1 554 ЦК України у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.

Частиною 2 ст.554 ЦК України передбачено, що поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

У відповідності до ст. 1046 ЦК України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей такого ж роду та такої ж якості.

Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.

Згідно ст. 1047 ЦК України договір позики укладається у письмовій формі, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа, - незалежно від суми.

На підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей.

Позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики. (ч.1 ст.1048 ЦК України).

Згідно ст. 1049 ЦК України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Відповідно до ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; зміна умов зобов`язання; сплата неустойки; відшкодування збитків та моральної шкоди.

На підставі ч. 1 ст. 1050 ЦК України, якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов`язаний сплатити грошову суму відповідно до статті 625 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Згідно ст.141 ЦПК України судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову на відповідача.

Таким чином, суд вважає стягнути солідарно з відповідачів на користь позивача заборгованість за договором позики від 14.06.2019 року в сумі 9 200 000 (дев`ять мільйонів двісті тисяч) гривень 00 копійок, що складається із суми основної заборгованості у розмірі 8 000 000 (вісім мільйонів) гривень 00 копійок та суми штрафу у розмірі 1 200 000 (один мільйон двісті тисяч) гривень 00 копійок, та судовий збір в розмірі 9 605 (дев`ять тисяч шістсот п`ять) гривень 00 копійок.

Керуючись ст.4,12,13,28,81,141,259,263-265,268, ЦПК України,

ст.16,202,205,207,526,549,553,554,625,627,1046,1047-1050 ЦК України, суд, -

вирішив:

Позов задовольнити.

Стягнути солідарно з ОСОБА_2 (індивідуальний податковий номер платника податків НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) та Товариства з обмеженою відповідальністю Терем-ок (код ЄДРПОУ: 43060225, адреса: 02091, місто Київ, Харківське шосе, 144Г) на користь ОСОБА_1 (індивідуальний податковий номер платника податків НОМЕР_2 , адреса місця проживання: АДРЕСА_2 ) заборгованість у розмірі 9 200 000 (дев`ять мільйонів двісті тисяч) гривень 00 копійок, що складається із сумиосновної заборгованості у розмірі 8 000 000 (вісім мільйонів) гривень 00 копійок та суми штрафу у розмірі 1 200 000 (один мільйон двісті тисяч) гривень 00 копійок.

Стягнути солідарно з ОСОБА_2 (індивідуальний податковий номер платника податків НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) та Товариства з обмеженою відповідальністю Терем-ок (код ЄДРПОУ: 43060225, адреса: 02091, місто Київ, Харківське шосе, 144Г) на користь ОСОБА_1 (індивідуальний податковий номер платника податків НОМЕР_2 , адреса місця проживання: АДРЕСА_2 ) судовий збір в розмірі 9 605 (дев`ять тисяч шістсот п`ять) гривень 00 копійок.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя

СудСквирський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення02.10.2019
Оприлюднено21.12.2019
Номер документу86480365
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —376/2238/19

Ухвала від 20.09.2019

Цивільне

Сквирський районний суд Київської області

Клочко В. М.

Рішення від 02.10.2019

Цивільне

Сквирський районний суд Київської області

Клочко В. М.

Ухвала від 09.09.2019

Цивільне

Сквирський районний суд Київської області

Клочко В. М.

Ухвала від 06.09.2019

Цивільне

Сквирський районний суд Київської області

Клочко В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні