Рішення
від 20.12.2019 по справі 420/1294/19
НОВОПСКОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Дата документу 20.12.2019

ЄУ № 420/1294/19

Провадження №2/420/645/19

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2019 року Новопсковський районний суд Луганської області

в складі: головуючого судді Проньки В.В.,

за участю секретаря судового засідання Колесник Г.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Новопсков Луганської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Риб`янцівської сільської ради Новопсковського району Луганської області, ОСОБА_2 про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до Новопсковського районного суду Луганської області з позовом до відповідачів, в якому просить визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом на 1/2 частину домоволодіння, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , яке залишилось після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_3 , після смерті якого відкрилася спадщина у вигляді 1/2 частини домоволодіння, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 . Вона як донька померлого є спадкоємицею першої черги, спадкоємців, які мають обов`язкову частку у спадщині, не має, відповідач ОСОБА_1 - її рідна сестра - переписала на себе 1/2 частину домоволодіння, заповіт на користь третіх осіб відсутній. Спадщину після смерті батька вона прийнята, оскільки у встановлений законом строк подала нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Але реалізувати свої спадкові права не має можливості, оскільки нотаріусом їй було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії - видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на вищезазначене домоволодіння, оскільки відсутні правовстановлюючі документи, які б підтверджували належність домоволодіння померлому ОСОБА_3 . У зв`язку з чим вона змушена звернутися до суду.

Ухвалою Новопсковського районного суду Луганської області від 23.08.2019 відкрито загальне позовне провадження у справі, розпочато підготовче провадження у справі, призначено підготовче судове засідання на 23.09.2019.

23 вересня 2019 року підготовче судове засідання не відбулося у зв`язку з перебуванням головуючого судді у відпустці. Підготовче судове засідання призначено на 23.10.2019.

23.10.2019 в підготовчому судовому засіданні оголошено перерву до 22.11.2019 у зв`язку з витребуванням доказів, продовжено строк проведення підготовчого провадження до 23.11.2019.

22.11.2019 ухвалою Новопсковського районного суду Луганської області підготовче провадження закрито та призначено справу до судового розгляду на 20.12.2019.

Учасники справи в судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином.

Позивач в позовній заяві просила справу розглядати без її участі.

Представник відповідача Риб`янцівської сільської ради Новопсковського району Луганської області надав заяву про розгляд справи без його участі, з позовними вимогами згоден в повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_2 надала заяву про розгляд справи без її участі, з позовними вимогами згодна повністю.

За таких підстав, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності учасників справи на підставі наявних матеріалів справи та без фіксування судового засідання технічними засобами, що відповідає положенням ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Згідно з ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Дослідивши наявні у справі письмові докази, зважаючи на те, що визнання відповідачами позову ґрунтується на законних підставах, не суперечить закону та не порушує прав, свобод чи інтересів інших осіб, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Дослідивши наявні у справі письмові докази, суд приходить до наступного.

Пунктом першим статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом від 17.07.1997 Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів №2, 4, 7 та 11 Конвенції і є частиною національного законодавства України, встановлено, що кожен при вирішенні питання щодо його цивільних прав та обов`язків... має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Частина перша статті 15 ЦК України закріплює право кожної особи на захист свого права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Положення цієї статті базуються на нормах Конституції України, які закріплюють обов`язок держави забезпечувати захист: прав усіх суб`єктів права власності і господарювання (стаття 13), захист прав і свобод людини і громадянина судом (частина перша статті 55).

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Риб`янцеве Новопсковського району Луганської області помер батько позивача - ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 18.01.2018 виконавчим комітетом Риб`янцівської сільської ради Новопсковського району Луганської області.

Після його смерті відкрилась спадщина у вигляді домоволодіння, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , яке складається з: житлового будинку під літ. А-1 загальною площею 65,30 кв. м, лощею службової добудови 21,50 кв. м, загальною корисною площею 66,0 кв. м, рік забудови - 1968; 4-х сараїв, льоху, огорожі, ринкова (оціночна) вартість якого згідно звіту Новопсковського РБТІ про оцінку майна складає 56284,00 грн.

Позивач відповідно до ст. 1261 ЦК України є спадкоємцем першої черги за законом після смерті ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження позивача серії НОМЕР_2 від 01.06.1993, де в графі батько вказаний ОСОБА_3 (російською мовою); свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 , виданим 02.08.2013 виконавчим комітетом Риб`янцівської сільської ради Новопсковського району Луганської області, згідно якого позивач після реєстрації шлюбу змінила прізвище ОСОБА_1 на ОСОБА_1 .

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини; спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою (статті 1220, 1222 ЦК України).

Згідно вимог ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до ч.1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1270 ЦК України).

Судом встановлено, що позивач, як спадкоємець за законом першої черги, спадщину після смерті ОСОБА_3 прийняла, звернувшись у встановлений законом шестимісячний строк 13.06.2018 до приватного нотаріуса Новопсковського районного нотаріального округу Чернявської І.В. із заявою про прийняття спадщини, де 21.05.2018 за заявою ОСОБА_2 вже була заведена спадкова справа №62446050, (номер у нотаріуса 137/2018), що підтверджується Витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі №51984665 від 21.05.2018.

З дослідженої судом спадкової справи № 137/2018 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 вбачається, що спадкоємцем першої черги після смерті ОСОБА_3 , окрім позивача ОСОБА_1 , є також його донька - відповідач ОСОБА_2 , яка спадщину після батька прийняла, подавши у визначений законом шестимісячний строк, а саме 21.05.2018 до приватного нотаріуса Новопсковського районного нотаріального округу Чернявської І.В. заяву про прийняття спадщини.

З матеріалів спадкової справи також вбачається, що спадкодавцем заповіт за життя не складався, що підтверджується інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) № 51984553 від 21.05.2018.

Таким чином, судом встановлено, що спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_3 виступають позивач ОСОБА_1 та відповідач ОСОБА_2 .

Рішенням Новопсковського районного суду Луганської області від 18.04.2019, яке набрало законної сили 21.05.2019, за відповідачем ОСОБА_2 визнано право власності на 1/2 частку домоволодіння, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до ч. 1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно. Згідно вимог ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Як спадкоємець за законом після смерті батька ОСОБА_3 20.05.2019 позивач звернулася до приватного нотаріуса Новопсковського районного нотаріального округу Луганської області Чернявської І.В. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину на спадкове майно, а саме: житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

Однак, постановою нотаріуса від 20.05.2019 про відмову у вчиненні нотаріальної дії позивачу було відмовлено у вчиненні нотаріальних дій - видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок АДРЕСА_1 , що залишився після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , з посиланням на відсутність документів, які б підтверджували право власності спадкодавця на вказаний будинок.

В даний час позивач бажає реалізувати своє право на спадщину за законом після смерті батька, однак не може цього зробити так як відсутні правовстановлюючі документи на спадкове майно - житловий будинок.

З приводу належності домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_3 суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 4 ст. 82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у цивільній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Так, рішенням Новопсковського районного суду Луганської області від 18.04.2019 у цивільній справі ЄУ № 420/1958/18 (провадження № 2/420/167/19), яке набрало законної сили 21.05.2019, підтверджено право власності померлого ОСОБА_3 на домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 .

Зазначені вище обставини, які були встановлені вказаним рішенням суду, під час розгляду даної справи ніким спростовані не були.

Таким чином, житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , належав спадкодавцю ОСОБА_3 .

Згідно ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого не майнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до положень ст. ст. 1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ст.1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Відповідно до ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, подружжя, батьки.

Згідно ч. 1 ст. 1267 та ст. 1278 ЦК України частки кожного спадкоємця у спадщині є рівними, якщо спадкодавець у заповіті сам не розподілив спадщину між ними.

Таким чином, при поділі спадщини між спадкоємцями необхідно враховувати правила ст. ст. 1267, 1278 ЦК України та при розподілі спадщини, частка в якій не визначена за конкретним спадкоємцем, необхідно застосовувати норми, що регулюють відповідні правовідносини спільної часткової власності.

Спадкоємцями вказаного нерухомого майна є діти померлого, спадкоємці першої черги відповідно до положень ст. 1261 ЦК України, а саме: ОСОБА_1 (позивач) та ОСОБА_2 (відповідач), що підтверджується матеріалами спадкової справи №137/2018, тому відповідно вони мають рівні частки у спадщині, тобто кожна по 1/2 частки.

Виходячи зі встановлених обставин справи та з огляду на те, що відповідно до вимог закону позивач належним чином прийняла спадщину після смерті батька як спадкоємець першої черги за законом, але у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно не може оформити на це майно право власності, що унеможливлює в повній мірі володіння та користування ним, враховуючи те, що іншого шляху для захисту спадкових прав позивач не має, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог шляхом визнання за позивачем права власності на 1/2 частку спадкового майна - житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після батька ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до ст.41 Конституції України право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

Статтею 1 Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка є частиною національного законодавства передбачено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Згідно ст. 392 ЦК України право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини, а відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину (ч. 3 ст. 1296 ЦК України).

У відповідності до п. 3 ч. 2 ст. 141 ЦПК України з відповідачів на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі по 384,20 грн. з кожного.

Керуючись ст. ст. 2, 4, 10, 12, 13, 77-81, 89, 141, ч. 4 ст. 206, ст. ст. 229, 258, 259, 263-265, 268, 273, 352, 354, 355 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Риб`янцівської сільської ради Новопсковського району Луганської області, ОСОБА_2 про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_5 , виданий Новопсковським РС УДМС України в Луганській області 07.09.2013, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , право власності на 1/2 частку домоволодіння, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , вартістю 1/2 частки - 28142,00 гривень, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягнути з Риб`янцівської сільської ради Новопсковського району Луганської області, код ЄДРПОУ 04336623, місцезнаходження: вул. Миру, 17, с. Риб`янцеве Новопсковського району Луганської області, на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_5 , виданий Новопсковським РС УДМС України в Луганській області 07.09.2013, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , витрати по сплаті судового збору у розмірі 384,20 грн. (триста вісімдесят чотири грн. 20 коп.).

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 , паспорт серії НОМЕР_7 , виданий Новопсковським РВ УДМС 15.07.2016, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , паспорт серії НОМЕР_5 , виданий Новопсковським РС УДМС України в Луганській області 07.09.2013, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , витрати по сплаті судового збору у розмірі 384,20 грн. (триста вісімдесят чотири грн. 20 коп.).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через Новопсковський районний суд Луганської області до Луганського апеляційного суду шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження відповідно та в порядку і строки, визначені ст. 354 ЦПК України.

Датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене).

Суддя: В.В. Пронька

СудНовопсковський районний суд Луганської області
Дата ухвалення рішення20.12.2019
Оприлюднено21.12.2019
Номер документу86482029
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —420/1294/19

Рішення від 20.12.2019

Цивільне

Новопсковський районний суд Луганської області

Пронька В. В.

Ухвала від 22.11.2019

Цивільне

Новопсковський районний суд Луганської області

Пронька В. В.

Ухвала від 23.10.2019

Цивільне

Новопсковський районний суд Луганської області

Пронька В. В.

Ухвала від 23.08.2019

Цивільне

Новопсковський районний суд Луганської області

Пронька В. В.

Ухвала від 25.03.2019

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Юхтенко Л.Р.

Ухвала від 11.03.2019

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Юхтенко Л.Р.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні