УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" грудня 2019 р. м. Житомир Справа № 906/1006/19
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Прядко О.В.
секретар судового засідання: Чухалова О.А.
за участю представників сторін:
від позивача: Козін А.В., довіреність від 26.11.2019;
від відповідача: не прибув.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АРЕВУТ"
до Фізичної особи-підприємця Мельниченко Ольги Анатоліївни
про стягнення 500 365,33 грн
Процесуальні дії по справі.
Товариство з обмеженою відповідальністю "АРЕВУТ" звернулось до суду з вимогою про стягнення з Фізичної особи-підприємця Мельниченко Ольги Анатоліївни заборгованості за договором суборенди № 602-07-18 від 23.07.2018 у розмірі 500365,33грн, з яких: 406424,66 грн основного боргу, 74112,40 грн пені, 6905,47 грн 3% річних, 12922,80 грн інфляційних.
Ухвалою господарського суду від 30.09.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче засідання на 17.10.2019 об 11:30.
Ухвалою суду від 17.10.2019 у зв`язку з неявкою представників сторін судом відкладено підготовче засідання на 13.11.2019 об 11:45.
Ухвалою суду від 13.11.2019 у зв`язку з неявкою представників сторін судом продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів та відкладено підготовче засідання на 27.11.2019 р. о 14:00.
Ухвалою суду від 27.11.2019 підготовче провадження судом закрито та призначено справу до розгляду по суті в судовому засіданні на 11.12.2019.
Відповідач свого уповноваженого представника в судове засідання не направив, про причини неявки суд не повідомив. 02.12.2019 та 11.12.2019 до суду не врученими повернулись копії ухвал суду від 13.11.2019 та від 27.11.2019, що направлялись на адресу відповідача, підстава невручення: "за закінченням терміну зберігання".
Враховуючи те, що явка представників сторін в засідання суду обов`язковою не визнавалась, представники сторін у судове засідання не викликались, останніх було належним чином повідомлено про дату, час та місце судового засідання, господарський суд вважає, що неявка представника відповідача та ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк не перешкоджає розгляду справи за наявними матеріалами.
В судовому засіданні 11.12.2019 суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення господарського суду Житомирської області.
Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що між позивачем та відповідачем було укладено договір суборенди № 602-07-18, на виконання якого позивачем було передано, а відповідачем в свою чергу прийнято у тимчасове платне користування (суборенду) нежитлове приміщення, загальною площею 62.00 кв.м. за умовним №А03 на першому поверсі будівлі торгового центру, розташованого за адресою: Київська область, Києво-Святошинський р-н, с. Петропавлівська Борщагівка, вул.Петропавлівська, буд.6, однак відповідач в порушення умов договору не сплачував вчасно та в повному обсязі плату за оренду, за обслуговування та відшкодування вартості спожитих комунальних послуг. У зв`язку з цим позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість за оренду приміщення, за обслуговування та відшкодування вартості спожитих комунальних послуг у розмірі 406424,66 грн. Також позивач просить стягнути з відповідача нараховані суми пені, 3% річних та інфляційні втрати у зв`язку з несвоєчасним виконання відповідачем зобов`язання.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
В судове засідання відповідач не з`явився, свого представника не направив, правом подання письмового відзиву відповідач не скористався.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Між Товариством з обмеженою відповідальністю "АРЕВУТ" (позивач/суборендар) та Фізичною особою-підприємцем Мельниченко Ольгою Анатоліївною (позивач/Суборендар 1) укладено договір суборенди № 602-07-18 від 23.07.2018 ( далі-Договір), за умовами п.1.1. якого Суборендар зобов`язується передати Суборендарю1 в тимчасове платне користування (далі іменоване - Суборенда) приміщення (далі іменоване - Приміщення), яке знаходиться в будівлі торгового центру, розташованого за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Петропавлівська Борщагівка, вул. Петропавлівська, будинок 6 (далі іменований - Торговий центр), а суборендар1 зобов`язується прийняти, оплатити користування та повернути приміщення суборендарю на умовах, визначених цим Договором.
Відповідно до п.п. 2.1.1. п. 2.1. Договору приміщенням є: торгове приміщення в Торговому центрі за умовним №А03, загальною площею 62,00 (шістдесят два) кв.м. розрахованому згідно з вимірюваннями, проведеними у відповідності до Стандарту ANCI/BOMA Z65.1-1996.
Згідно з п.2.2. Договору, місцезнаходження приміщення позначено на плані Торгового центру (Додаток № 1 до цього Договору).
У пункті 2.3. Договору сторони дійшли взаємної згоди, що визначення площ згідно стандарту ANCI/BOMA Z65.1-1996 та стандарту BOMA/SIOR 2004 будуть слугувати винятково для визначення розмірів орендної плати/інших платежів за Договором.
В п.4.1. Договору сторони визначили, що суборендар повинен передати, а суборендар1 повинен прийняти в орендне платне користування приміщення в термін до 01 вересня 2018 року, що підтверджується Актом передачі приміщення. Цей Акт передачі приміщення суборендар1 зобов`язаний підписати в день прийняття приміщення.
За пунктом 6.1. Договору цей договір набуває чинності з моменту його укладення і діє до повного виконання Сторонами своїх зобов`язань.
Сторони погодилися, що строк фактичного використання Суборендарем Приміщення за даним Договором (Строк суборенди), починає обчислюватися з дня підписання Акту передачі приміщення. Строк суборенди за цим Договором становить 29 місяців, але у будь-якому випадку він не може перевищувати Строку оренди зазначеному в Початковому договорі та строку суборенди зазначеному у Договорі суборенди (п.6.2. Договору).
Відповідно до п.8.1. Договору, суборендар1 зобов`язаний здійснювати оплату за користування приміщенням (далі іменована - Орендна плата)/ інші платежі в розмірах і в терміни, визначувані цим Договором.
За умовами п.п.8.4.-8.5. Договору сторони дійшли взаємної згоди, що Орендна ставка за цим Договором складає: за 1 (один) кв.м. торгових приміщень еквівалент 42 (сорока двох) Доларів 87 центів США, що відповідно до Курсу НБУ на дату укладання цього Договору становить 1133,70 (одна тисяча сто тридцять три та 0,70) гривень.
Орендну плату суборендар1 зобов`язаний сплатити авансом, не пізніше 25 - го числа календарного місяця, що передує оплачуваному календарному місяцю. У випадку, якщо 25-те число календарного місяця припадає на неробочий день, суборендар1 зобов`язаний сплатити орендну плату на умовах п.9.5. та п. 10.4 Договору. За перший місяць строку суборенди суборендар1 зобов`язаний сплатити орендну плату протягом 5 (п`яти) банківських днів з моменту підписання сторонами Акту передачі приміщення.
Розділом 9 сторонами обумовлено плату за обслуговування та комунальні платежі.
Згідно з п.п.9.1.-9.3. Договору, суборендар1 зобов`язаний щомісячно відшкодовувати суборендареві витрати на оплату використаних в приміщенні комунальних послуг, а саме: електропостачання, водопостачання, газопостачання розраховуються пропорційно площі приміщення, яке орендує суборендар1. Суборендар1 зобов`язаний компенсувати суборендареві вартість використаних в приміщенні комунальних послуг не пізніше 10-го числа календарного місяця, наступного за оплачуваним, на підставі виставлених суборендарем рахунків (дата платежу). Сторони домовились, що плата за обслуговування буде складати 24,00 (двадцять чотири) гривень, за 1 (один) кв.м. орендованого приміщення за відповідний календарний місяць. суборендар має право після закінчення кожного календарного року (що спливають в межах строку суборенди) змінювати розміри плати за обслуговування, про що суборендар1 повідомляється письмово за місяць до настання цієї події.
Відповідно до п. 9.4. Договору плата за обслуговування сплачується суборендарем1 не пізніше 10-го числа календарного місяця, наступного за оплачуваним, на підставі виставлених суборендарем рахунків (Дата платежу).
У пункті 9.2. Договору сторони погодили, що у випадку, якщо дата платежу не є робочим днем, суборендар1 повинен буде здійснити платіж не пізніше останнього робочого дня перед датою платежу. При цьому датою платежу вважається дата зарахування грошових коштів на відповідний поточний розрахунковий рахунок суборендаря.
Розділом 10 договору сторони погодили порядок здійснення платежів.
Відповідно до п.10.1. Договору суборендар1 сплачує суборендарю орендну плату, Гарантійний платіж, плату за обслуговування, відшкодовує комунальні послуги, а також сплачує інші платежі, передбачені цим Договором (далі іменовані - Платежі) у формі безготівкових розрахунків шляхом перерахування відповідних сум грошових коштів на поточний рахунок суборендаря.
Згідно п.10.2. Договору, всі платежі здійснюються в національній валюті України - гривні.
За положеннями п.10.3. Договору зобов`язання по здійсненню платежів будуть виконаними належним чином у момент, коли суми грошових коштів, що відповідають повному розміру платежу, будуть зараховані на рахунок суборендаря.
Пунктом 10.4. Договору сторони обумовили, що суборендар виставляє суборендарю1 рахунки відносно всіх платежів за договором до 18-го числа місяця, що передує оплачуваному (Дата виставлення рахунку). У випадку, якщо Дата виставлення рахунку не є робочим днем, суборендар надає такі рахунки не пізніше останнього робочого дня, що передує даті виставлення рахунку. У випадку неотримання рахунків суборендар1 самостійно та вчасно розраховує розміри платежів, передбачених цим Договором і зобов`язаний здійснити відповідну оплату у встановлені п.п. 8.5, 9.2., 9.4. Договору строки. При цьому сторони погоджуються здійснити відповідну звірку нарахованої та здійсненої оплати із наступним корегуванням оплати за наявності відповідних розбіжностей.
Відповідно до п.22.1 Договору у разі прострочення суборендарем1 виконання зобов`язань по сплаті орендної плати, сплаті гарантійного платежу, відшкодуванню Комунальних послуг, сплаті плати за обслуговування, сплаті інших платежів, передбачених цим Договором, суборендар1 зобов`язаний в кожному випадку сплатити суборендареві пеню у розмірі 1 % від суми заборгованості за кожний день прострочення.
Даний договір підписано та скріплено печатками сторін.
Наявним в матеріалах справи актом передачі приміщень від 01.09.2018 підтверджено, що на виконання умов Договору суборенди № 602-07-18 від 23.07.2018, позивач передав, а відповідач прийняв у строкове платне суборендне користування приміщення загальною площею 62,00 кв.м. (а.с. 25).
В матеріалах справи містяться рахунки на оплату суборенди приміщення, плати за обслуговування та відшкодування комунальних витрат (а.с. 30-41), які за даними позивача вручались торговому представнику відповідача за місцем суборенди, а також претензія та Акт звірки взаємних розрахунків за період з 30.10.2018 до 30.06.2019, підписаний позивачем (а.с. 28).
Як вказує позивач, після отримання претензії, відповідач здійснив часткову оплату заборгованості на суму 70000,00 грн, що підтверджується наявними в матеріалах справи документами, а саме: копіями банківських виписок на суму 50000,00 грн від 20.06.2019 та 20000,00 грн від 12.07.2019 (а.с. 29).
Станом на час звернення до суду загальний розмір заборгованості Фізичної особи-підприємця Мельниченко Ольги Анатоліївни перед Товариством з обмеженою відповідальністю "АРЕВУТ" за Договором суборенди складає 406424,66 грн.
У зв`язку з цим позивач звернувся із позовом до суду та просить стягнути з відповідача вищевказану суму боргу з орендної плати за нежитлове приміщення за період з квітня 2019 по вересень 2019, плати за обслуговування та відшкодування комунальних платежів за період з березня 2019 по серпень 2019, а також 74112,40 грн пені, 6905,47 грн 3% річних та 12922,80 грн інфляційних нарахувань та витрати зі сплати судового збору.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, повно, всебічно і об`єктивно оцінивши докази в їх сукупності, враховує наступне.
Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.
Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Частиною 1 статті 173 Господарського кодексу України (далі - ГК України) визначено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Як вбачається з матеріалів справи, спірні правовідносини між сторонами виникли на підставі договору суборенди №602-07-18 від 23.07.2018 (а.с. 12-23).
Згідно частини 1 статті 283 ГК України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
За частиною 1 статті 288 ГК України орендар має право передати окремі об`єкти оренди в суборенду, якщо інше не передбачено законом або договором оренди.
За приписами частини 6 статті 283 ГК України до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
У відповідності до ч.3 ст. 774 ЦК України до договору піднайму застосовуються положення про договір найму.
За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди) (ст. 759 ЦК України).
Частиною 1 ст. 763 ЦК України визначено, що договір найму укладається на строк, встановлений договором.
На виконання умов вищезазначеного Договору, позивач передав, а відповідач прийняв об`єкт суборенди, що підтверджується Актом приймання-передачі (а.с.25).
Згідно частин 1 та 5 статті 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Право суборендаря вимагати від суборендаря1 своєчасного внесення суборендної плати, плати за обслуговування, відшкодування комунальних послуг кореспондує обов`язку Суборендаря1 сплачувати вказані платежі у формі безготівкових розрахунків шляхом перерахування відповідних сум грошових коштів на поточний рахунок суборендаря (п.10.1. Договору).
Як зазначено вище, умовами Договору суборенди сторони дійшли згоди, що орендна ставка за Договором за 1 (один) кв.м. торгових приміщень становить 1133,70 грн.
Відповідно до Договору загальний розмір плати за приміщення за 1 (один) місяць суборенди складає 70289,40 грн.
Відповідними умовами Договору сторонами встановлено плату за обслуговування у розмірі 24,0 грн за 1 (один) кв. м., що в сумі за 1 місяць складає 1488,00 грн.
Як встановлено судом та зазначено вище суборендар1 зобов`язався щомісячно відшкодовувати суборендареві витрати на оплату використаних в приміщенні комунальних послуг, а саме: електропостачання, водопостачання, газопостачання розраховуються пропорційно площі приміщення, яке орендує суборендар1.
Позивачем були виставлені відповідачу рахунки на оплату за період з березня 2019 по вересень 2019 (а.с.30-41).
Матеріали справи не містять заперечень відповідача щодо факту користування орендованим приміщенням до вересня 2019 року, доказів дострокового розірвання Договору та повернення відповідачем із суборенди орендованого приміщення за актом приймання-передачі в порядку встановленому п.35.2 Договору.
З наявного в матеріалах справи акта звірки розрахунків за період з 30.09.2018 до 30.06.2019, підписаного позивачем (а.с. 28), вбачається неналежне виконання відповідачем своїх договірних зобов`язань та наявність заборгованості відповідача за Договором № 602-07-18 від 23.07.2018 на суму 249622,46 грн станом на 30.06.2019.
На момент винесення рішення у справі відповідач не надав суду доказів погашення наявного боргу по сплаті орендних платежів за період з квітня 2019 по вересень 2019, плати за обслуговування та відшкодування комунальних платежів за період з березня 2019 по серпень 2019 на загальну в суму 406424,66грн.
У відповідності до статті 193 ГК України та статей 525, 526 ЦК України зобов`язання повинні виконуватись належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається.
Згідно вимог статті 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
За таких обставин, вимоги позивача про стягнення з відповідача основного боргу за користування орендованим приміщенням за період з квітня 2019 по вересень 2019, плати за обслуговування та відшкодування вартості споживчих комунальних послуг у період з березня 2019 року по серпень 2019 року в сумі 406424,66грн є обґрунтованими, правомірними, підтверджуються матеріалами справи, відтак підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Частиною 1 ст. 612 Цивільного кодексу України, встановлено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки (п. 3 ч. 1 ст. 611 Цивільного кодексу України).
Відповідно до частини 1 статті 230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання
За порушення умов договору позивач на підставі п. 22.1 договору заявив вимогу про стягнення з відповідача пені в розмірі 74112,40 грн, розрахованої в межах подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочення та з урахуванням ч. 6 ст. 232 ГК України.
Розрахунок пені наданий позивачем, відповідає чинному законодавству України та встановленим обставинам справи, тому підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
За порушення умов договору позивач заявив вимогу про стягнення з відповідача 3% річних в сумі 6905,47 грн та втрат від інфляції в сумі 12922,80 грн.
Здійснені позивачем розрахунки 3% річних та інфляційних відповідають чинному законодавству України, встановленим обставинам справи, є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно із ч. 2, 3 ст. 13 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Частиною 4 ст. 13 ГПК України визначено, що кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідач не подав суду доказів, які б спростовували доводи позивача, натомість позивач обґрунтував свої позовні вимоги належними та достатніми доказами.
Враховуючи вищевикладене, господарський суд дійшов висновку про задоволення позову на загальну суму 500365,33 грн, з яких: 406424,66грн основного боргу, 74112,40грн 3 % річних та 12922,80грн інфляційних втрат.
Судовий збір, в порядку ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, підлягає стягненню з відповідача.
Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "АРЕВУТ" до Фізичної особи-підприємця Мельниченко Ольги Анатоліївни про стягнення 500365,33 грн задовольнити.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Мельниченко Ольги Анатоліївни ( АДРЕСА_1 , ідент. номер НОМЕР_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АРЕВУТ" (08130, Київська обл., с.Петропавлівська-Борщагівка, вул. Петропавлівська,6, код ЄДРПОУ 42284516):
- 406424,66 грн основного боргу;
- 74112,40 грн пені;
- 6905,47 грн 3% річних;
- 12922,80 грн інфляційних втрат;
- 7505,48 грн судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено: 20.12.19
Суддя Прядко О.В.
Віддрукувати:
1 - у справу,
2 - позивачу - ТОВ "АРЕВУТ"- (08130, Київська обл., с.Петропавлівська-Борщагівка, вул.Петропавлівська,6)- рек. з пов.,
3 - відповідачу - ФОП Мельниченко О.А. ( АДРЕСА_1 )- рек. з пов
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 11.12.2019 |
Оприлюднено | 22.12.2019 |
Номер документу | 86501233 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Прядко О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні