Рішення
від 20.12.2019 по справі 910/15057/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

20.12.2019Справа № 910/15057/19

Господарський суд міста Києва у складі судді Кирилюк Т.Ю. , розглянувши

матеріали господарської справи

за позовом Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" в особі

філії - Головного управління по місту Києву та Київській області АТ "Ощадбанк"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Стрімшот"

про стягнення 21 746, 57 грн.,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Акціонерне товариство "Державний ощадний банк України" в особі філії Головного управління по місту Києву та Київській області АТ "Ощадбанк" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Стрімшот" про стягнення 21 746, 57 грн., у тому числі 15 513, 59 грн. - основного боргу, 2 576, 90 грн. - пені, 2 891, 57 грн. - інфляційних втрат та 764, 51 грн. - 3 % річних.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 29.10.2019 позовну заяву Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" в особі філії - Головного управління по місту Києву та Київській області АТ "Ощадбанк" залишено без руху на підставі статті 174 Господарського процесуального кодексу України та надано позивачу строк для усунення встановлених недоліків позовної заяви.

Через відділ автоматизованого документообігу суду, моніторингу виконання документів (канцелярію) 05.11.2019 позивач на виконання вимог ухвали суду про залишення позовної заяви без руху подав клопотання про усунення недоліків з додатками для залучення до матеріалів справи.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 06.11.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі №910/15057/19, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін та встановлено строки надання сторонами відзиву, відповіді на відзив та заперечень.

У відповідності до статті 242 Господарського процесуального кодексу України ухвалу про відкриття провадження у справі від 06.11.2019 направлено рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення № 0103050920163 на адресу відповідача, яка вказана у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Станом на день ухвалення рішення у даній справі відповідачем відзиву або інших документів суду не надано.

Згідно з частиною другою статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва,-

ВСТАНОВИВ:

Сторонами у справі 01.10.2015 укладено договір банківського рахунку № 2114, згідно якого позивач зобов`язався надавати відповідачу послуги з розрахунково-касового обслуговування, які пов`язані із переказом грошей з рахунка (на рахунок) відповідача, видачею йому грошей у готівковій формі, а також здійсненням інших операцій, передбачених цим договором, а відповідач - оплачувати вартість таких послуг та надати позивачу право користуватися своїми тимчасово вільними коштами на власний розсуд.

Відповідно до пункту 2.1 договору, позивач зобов`язався протягом трьох банківських днів після надання всіх необхідних документів відкрити клієнту поточний(і) рахунок(нки) №260003300102114 в гривні України та надавати послуги з розрахунково-касового обслуговування (далі - послуги), відповідно до умов цього договору, чинного законодавства України, в тому числі нормативно-правових актів Національного банку України.

Пунктом 2.3 договору передбачено, що оплата за послуги, надані позивачем відповідачу відповідно до переліку операцій з розрахунково-касового обслуговування, здійснюється згідно з тарифами за послуги філії - Головного управління по місту Києву та Київській області АТ "Ощадбанк" (Додаток № 1 до цього Договору, який є його невід`ємною складовою частиною), які можуть бути змінені позивачем в порядку, визначеному умовами цього договору.

За змістом пункту 3.1 договору, вартість послуг позивача визначена у тарифах у вигляді суми тарифу - вартості послуги.

Згідно із пунктом 3.2 договору, при настанні термінів оплати вартості наданих позивачем послуг з розрахунково-касового обслуговування відповідач доручає позивачу здійснювати договірне списання коштів в передбаченому тарифами розмірі, що необхідний для оплати наданих позивачем послуг з рахунку відповідача, а також інших поточних рахунків відповідача, відкритих в АТ "Ощадбанк" або тих, що будуть відкриті протягом строку дії цього договору. При цьому, з метою здійснення позивачем права договірного списання, у разі відсутності або недостатності на рахунках відповідача в національній валюті коштів у сумі, необхідній для повної оплати послуг, відповідач надає позивачу право договірного списання коштів з його рахунків в іноземній валюті та доручає позивачу здійснити продаж іноземної валюти у розмірі, еквівалентному сумі, що необхідна для повної оплати послуг. Сума іноземної валюти, зазначена вище, розраховується та її продаж здійснюється по курсу продажу іноземної валюти позивача для клієнтів-юридичних осіб на день здійснення її продажу. Сплата відповідачем коштів за надані позивачем послуги здійснюється одночасно з проведенням операцій авансом або не пізніше визначеного числа місяця наступного за звітним відповідно до додатку до цього договору.

Пунктом 4.3.3 договору встановлено обов`язок відповідача виконувати умови договору та вимоги законодавства України, в тому числі нормативно-правових актів Національного банку України.

Відповідно до пунктів 4.3.10, 4.3.11 договору відповідач зобов`язується сплачувати вартість послуг позивача згідно з тарифами в порядку, визначеному розділом 3 цього договору, та своєчасно поповнювати рахунок(и) грошовими коштами, у разі відсутності або недостатності коштів на рахунку(ах), з метою належного виконання своїх обов`язків за договором щодо сплати на користь позивача вартості наданих ним послуг, в тому числі з метою забезпечення можливості здійснення позивачем права договірного списання коштів у сумі, необхідній для повної оплати послуг, а також в інших випадках, визначених договором, для реалізації позивачем права договірного списання коштів з рахунку (ів).

У додатку №1 до договору встановлено тарифи за послуги філії - Головного управління по місту Києву та Київській області АТ "Ощадбанк" (тарифний пакет "Зручна готівка"), зокрема, пунктом 2.1.2.1 визначено, що щомісячне обслуговування тарифного пакету складає 399,00 грн.

В обґрунтування заявленого позову, позивач посилається на те, що відповідач неналежним чином виконує зобов`язання за договором банківського рахунку № 2114 від 01.10.2015 в частині оплати послуг розрахунково-касового обслуговування банківського рахунку за період з квітня 2016 року по квітень 2019 року, у зв`язку із чим у нього утворилась заборгованість перед позивачем в розмірі 15 513, 59 грн.

Дослідивши наявні матеріали справи, оцінюючи надані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з наступних підстав.

Відповідно до статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку

Договір банківського рахунка укладається для відкриття клієнтові або визначеній ним особі рахунка у банку на умовах, погоджених сторонами (частина перша статті 1067 Цивільного кодексу України).

Відповідно до частини першої статті 1068 Цивільного кодексу України банк зобов`язаний вчиняти для клієнта операції, які передбачені для рахунків даного виду законом, банківськими правилами та звичаями ділового обороту, якщо інше не встановлено договором банківського рахунка.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно із додатку № 1 до договору № 2114 тарифи за послуги філії - Головного управління по місту Києву та Київській області АТ "Ощадбанк", відповідачу був підключений Тарифний пакет "Зручна готівка".

На виконання договору банківського рахунку № 2114 від 01.10.2015 позивач у період з квітня 2016 року по квітень 2019 року надав відповідачу послуги щодо розрахунково-касового обслуговування банківського рахунку.

У додатку №1 до договору встановлено Тарифи за послуги філії - Головного управління по місту Києву та Київській області (тарифний пакет "Зручна готівка") визначено, що щомісячне обслуговування тарифного пакету складає 399,00 грн.

Згідно із випискою по рахунку заборгованість відповідача з оплати послуг розрахунково-касового обслуговування банківського рахунку за період з квітня 2016 року по квітень 2019 року становить 15 513, 59 грн.

Згідно із частиною четвертою статті 1068 Цивільного кодексу України клієнт зобов`язаний сплатити плату за виконання банком операцій за рахунком клієнта, якщо це встановлено договором.

Відповідно до частини першої статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

У відповідності до пункту 3.2 договору № 2114 сторони погодили, що відповідач здійснює оплату за надані позивачем послуги авансом або не пізніше визначеного числа місяця наступного за звітним відповідно додатку до договору.

Договір, відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України, є обов`язковим для виконання сторонами.

Враховуючи умови договору банківського рахунку № 2114 від 01.10.2015 судом встановлено, що строк оплати послуг за розрахунково-касового обслуговування банківського рахунку за період з квітень 2016 року по квітень 2019 року, є таким, що настав.

Згідно зі статтею 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За приписами статті 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

У відповідності до статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Враховуючи викладене вище, оскільки, невиконане зобов`язання з оплати послуг за розрахунково-касового обслуговування банківського рахунку за період з квітня 2016 року по квітень 2019 року у розмірі 15 513, 59 грн. підтверджується матеріалами справи, доказів оплати вказаної суми заборгованості відповідачем не надано, суд задовольняє позовні вимоги про стягнення заборгованості у сумі 15 513, 59 грн.

Крім того, позивач просить суд стягнути з відповідача 2 576, 90 грн. - пені за період 01.11.2018-30.04.2019, 2891, 57 грн. - інфляційних втрат та 764, 51 грн. - 3% річних за період 01.04.2016-30.04.2019.

Відповідно до статті 611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Згідно зі статтею 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

За несвоєчасне поповнення рахунків відповідно до умов пункту 4.3.11 цього договору, що призвело до неможливості здійснити договірне списання грошових коштів за надані позивачем послуг, відповідач сплачує позивачу пеню у розмірі 0.2 (нуль цілих дві десятих) відсотка від належної до сплати суми за кожний день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня. ( пункт 6.4 договору )

Судом перевірено наведений у позовній заяві розрахунок пені та визнано його арифметично вірним.

За таких обставин, суд задовольняє позовну вимогу про стягнення 2 576, 90 грн. пені, розрахованої за період 01.11.2018-30.04.2019.

Частиною першою статті 612 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

За приписом частини другої статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Здійснивши перевірку розрахунку суми 3% річних та інфляційних втрат, суд дійшов висновку про те, що нарахування штрафних санкцій здійснено вірно.

Враховуючи наведене, суд задовольняє позовні вимоги про стягнення 2891, 57 грн. - інфляційних втрат та 764, 51 грн. - 3% річних, нарахованих за період 01.04.2016-30.04.2019.

Відповідно до cтатті 129 Госопдарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись статтями 129, 231, 233, 238, 241-242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва.,-

ВИРІШИВ:

1. Позов Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України в особі філії - Головного управління по місту Києву та Київській області АТ "Ощадбанк" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Стрімшот" про стягнення 21 746, 57 грн. задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Стрімшот" (03110, місто Київ, проспект Червонозоряний, будинок 51, ідентифікаційний код 39886556) на користь Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" (01001, місто Київ, вулиця Госпітальна, будинок 12-Г, ідентифікаційний код 0032129) в особі філії - Головного управління по місту Києву та Київській області АТ "Ощадбанк" (01001, місто Київ, вулиця Володимирська, будинок 27, ідентифікаційний код 09322277) 15 513 (п`ятнадцять тисяч п`ятсот тринадцять) грн. 59 коп. - основного боргу, 2 576 (дві тисячі п`ятсот сімдесят шість) грн. 90 коп. - пені, 2 891 (дві тисячі вісімсот дев`яносто одну) грн. 57 коп. - інфляційних втрат, 764 (сімсот шістдесят чотири) грн. 51 коп - 3 % річних та 1921 (одна тисячу дев`ятсот двадцять одна) грн. 00 коп. - судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.Ю.Кирилюк

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення20.12.2019
Оприлюднено23.12.2019
Номер документу86501809
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/15057/19

Рішення від 20.12.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Кирилюк Т.Ю.

Ухвала від 06.11.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Кирилюк Т.Ю.

Ухвала від 29.10.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Кирилюк Т.Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні