Рішення
від 10.12.2019 по справі 910/12456/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.12.2019Справа № 910/12456/19 Господарський суд міста Києва у складі судді Картавцевої Ю.В., при секретарі судового засідання Вишняк Н.В., розглянувши матеріали господарської справи

за позовом Президент енд Феллоуз оф Гарвард Колледж (President and Fellows of Harward

College)

до Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України

Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарвард Ленгвідж Клаб"

про визнання торговельної марки добре відомою, припинення порушень прав

інтелектуальної власності, визнання недійсним свідоцтва та зобов`язання

вчинити дії

Представники:

від позивача : Сопільняк В.Ю.

від відповідача 1: Запорожець Л.Г.

від відповідача 2: Мамонтова В.В.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Президент енд Феллоуз оф Гарвард Колледж (President and Fellows of Harward College) звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарвард Ленгвідж Клаб" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Он-Лайн" про визнання торговельної марки добре відомою, припинення порушень прав інтелектуальної власності, визнання недійсним свідоцтва та зобов`язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що знак для товарів і послуг "HARVARD" за свідоцтвом України №101853, власником якого є позивач, станом на 01.01.2015 вже був добре відомим в Україні, однак, відповідачем 2 було зареєстровано знак для товарів і послуг за свідоцтвом України №225479, який, за твердженням позивача, призводить до введення в оману щодо особи, яка надає послуги, та є схожим настільки, що його можна сплутати з добре відомим знаком "HARVARD" та знаками за свідоцтвами №№ 101852, 101853. Крім того, позивач зазначає, що відповідач 2 незаконно використовує торговельну марку "HARVARD" в найменуванні юридичної особи, в доменному імені harvard.in.ua, на веб-сайті harvard.in.ua та у соціальних мережах. З огляду на наведене, позивач просить суд:

визнати знак для товарів і послуг "HARVARD" добре відомим в Україні станом на 01 січня 2015 р. для послуг 41 класу МКТП "освіта, забезпечування навчання" на ім`я ПРЕЗИДЕНТ ЕНД ФЕЛЛОУЗ ОФ ГАРВАРД КОЛЛЕДЖ (President and Fellows of Harva College);

зобов`язати відповідача 1 опублікувати в офіційному бюлетені "Промислова власність" відомості про визнання позначення "HARVARD" добре відомим в Україні знаком станом на 01 січня 2015 року для послуг 41 класу відносно ПРЕЗИДЕНТ ЕНД ФЕЛЛОУЗ ОФ ГАРВАРД КОЛЛЕДЖ (President and Fellows of Harvard College);

визнати недійсним повністю свідоцтво України № 225479 на знак для товарів і послуг;

зобов`язати відповідача 1 внести зміни до Державного реєстру свідоцтв України на знаки для товарів і послуг стосовно визнання недійсним свідоцтва України № 225479 та здійснити публікацію про це в офіційному бюлетені "Промислова власність";

заборонити відповідачу 2 використовувати добре відому в Україні торговельну марку "HARVARD", знаки для товарів і послуг за свідоцтвами України №№ 101852, 101853, а також позначення схожі з ними до ступеню змішування, включаючи позначення HARVARD LANGUAGE CLUB, всіма способами, передбаченими ст. 16 Закону України "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг", в тому числі в доменному імені harvard.in.ua, в мережі Інтернет, в тому числі на веб-сторінках https://twitter.com/HarvardUA, https://www.facebook.com/harvard.lc/ , https://www.instagram.com/harvard_vinnytsia/ , https://vk.com/harvard_ua , https://www.youtube.com/user/HLCvinnitsia під час надання послуг, рекламування, а також у найменуванні юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарвард Ленгвідж Клаб";

зобов`язати відповідача 3 переделегувати доменне ім`я harvard.in.ua на користь ПРЕЗИДЕНТ ЕНД ФЕЛЛОУЗ ОФ ГАРВАРД КОЛЛЕДЖ (President and Fellows of Harvard College).

За змістом ст. 176 Господарського процесуального кодексу України, за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 2 частини 3 статті 12 Господарського процесуального кодексу України визначено, що загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Відповідно до ч. 3 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України при вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) ціну позову; 2) значення справи для сторін; 3) обраний позивачем спосіб захисту; 4) категорію та складність справи; 5) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; 6) кількість сторін та інших учасників справи; 7) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 8) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до п. 4 ч. 4 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України у порядку спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах щодо захисту прав інтелектуальної власності, крім справ про стягнення грошової суми, розмір якої не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Зважаючи на наведені імперативні приписи пункту 4 ч. 4 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України, дана справа підлягає розгляду в порядку загального позовного провадження.

Згідно з приписами статті 181 Господарського процесуального кодексу України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання. Дата і час підготовчого засідання призначаються суддею з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.09.2019 суд ухвалив: прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі; справу розглядати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначити на 07.10.2019; зобов`язати відповідача 1 надати суду матеріали заявки на отримання свідоцтва № 225479; виписки з Державного реєстру свідоцтв України на знаки для товарів і послуг стосовно свідоцтв України № 225479, №101852, №101853; зобов`язати позивача надати суду документи у підтвердження правового статусу Президент енд Феллоуз оф Гарвард Колледж (President and Fellows of Harward College) на дату розгляду справи у суді (статут, документ, що є доказом правосуб`єктності - сертифікат реєстрації тощо), оформлені з урахуванням статті 13 Закону України "Про міжнародне приватне право").

30.09.2019 до відділу діловодства суду від позивача надійшла заява про зміну найменування відповідача 1, у якому позивач просить вказувати найменування відповідача 1 як Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.

30.09.2019 до відділу діловодства суду від позивача надійшла заява про забезпечення позову, згідно з якою позивач просив суд: заборонити Товариству з обмеженою відповідальністю "Гарвард Ленгвідж Клаб" здійснювати будь-які дії з передачі іншим особам повністю чи частково виключних майнових прав інтелектуальної власності на знак для товарів і послуг за свідоцтвом України №225479; заборонити Міністерству економічного розвитку і торгівлі України здійснювати інформування шляхом публікації в Офіційному бюлетені "Промислова власність" відомостей щодо передання частково або повністю майнових прав інтелектуальної власності на знак для товарів і послуг за свідоцтвом України № 225479 іншим особам; заборонити Товариству з обмеженою відповідальністю "Он-Лайн" здійснювати переделегування доменного імені harvard.in.ua на користь іншої особи.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.10.2019 суд ухвалив: заяву Президент енд Феллоуз оф Гарвард Колледж (President and Fellows of Harward College) про забезпечення позову задовольнити частково; вжити заходи до забезпечення позову; заборонити Товариству з обмеженою відповідальністю Гарвард Ленгвідж Клаб (21011, м. Вінниця, вул. Ватутіна, 32, кв. 151; ідентифікаційний код: 38054932) здійснювати будь-які дії з передачі іншим особам повністю чи частково виключних майнових прав інтелектуальної власності на знак для товарів і послуг за свідоцтвом України №225479; заборонити Міністерству розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (01008, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 12/2; ідентифікаційний код: 37508596) здійснювати інформування шляхом публікації в Офіційному бюлетені Промислова власність відомостей щодо передання частково або повністю майнових прав інтелектуальної власності на знак для товарів і послуг за свідоцтвом України № 225479 іншим особам; в іншій частині заяви про забезпечення позову відмовити.

03.10.2019 через відділ діловодства суду від відповідача 2 надійшло клопотання про відкладення підготовчого засідання з підстав того, що відповідач 2 отримав ухвалу суду про відкриття провадження у справі 26.09.2019, тому станом на день проведення підготовчого засідання не закінчився 15-денний строк для подачі відзиву, відтак, з метою належної підготовки Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарвард Ленгвідж Клаб" до участі в підготовчому засіданні, відповідач 2 просить суд відкласти розгляд справи.

07.10.2019 через відділ діловодства суду від відповідача 1 надійшов відзив.

07.10.2019 через відділ діловодства суду від позивача надійшло клопотання про долучення документів до матеріалів справи та клопотання про заміну відповідача 3 на належного відповідача.

У підготовче засідання 07.10.2019 прибули представники позивача та відповідача 1. Представники відповідача 2 та відповідача 3 в підготовче засідання не прибули, про дату, час та місце підготовчого засідання були повідомлені належним чином.

Представник відповідача 1 подав клопотання про долучення документів до матеріалів справи та відзив, згідно з яким відповідач 1 вказує, що фактори, які розглядаються при визначенні того, чи є знак добре відомим в України, передбачені п. 2 ст. 25 Закону України Про охорону прав на знаки для товарів і послуг , однак, зазначені в даній статті фактори не є вичерпними, а також зазначає, що відомість знака в певному колі споживачів України може бути підтверджена результатами соціологічного опитування з питання доброї відомості знака в Україні, як це передбачається у випадку визнання знака добре відомим Апеляційною палатою Мінекономрозвитку.

Розглянувши клопотання позивача про заміну неналежного відповідача, суд зазначає наступне.

За змістом ст. 48 ГПК України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання, за клопотанням позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі. Після спливу строків, зазначених в частинах першій та другій цієї статті, суд може залучити до участі у справі співвідповідача або замінює первісного відповідача належним відповідачем виключно у разі, якщо позивач доведе, що не знав та не міг знати до подання позову у справі про підставу залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача. Про залучення співвідповідача чи заміну неналежного відповідача постановляється ухвала. За клопотанням нового відповідача або залученого співвідповідача розгляд справи починається спочатку.

Обґрунтовуючи зазначене клопотання позивач вказує на те, що станом на день проведення підготовчого засідання йому стало відомо, що реєстратором та реєстрантом доменного імені harvard.in.ua є не Товариство з обмеженою відповідальністю "Он-Лайн" (відповідач 3), а фізична особа-підприємець Варшавський Роман Вікторович, тому, враховуючи зазначене, позивач просить суд замінити відповідача 3 - Товариство з обмеженою відповідальністю "Он-Лайн" на належного відповідача фізичну особу-підприємця Варшавського Романа Вікторовича.

За наведених обставин, з огляду на предмет та підстави позову, враховуючи, що клопотання про заміну відповідача 3 було подано до закінчення підготовчого провадження, суд доходить висновку, що клопотання позивача є обґрунтованим, тому задовольняє зазначене клопотання.

Відповідно до ст. 177 Господарського процесуального кодексу України підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.

З метою належної підготовки справи для розгляду суд вважає за необхідне продовжити строк підготовчого провадження на 30 днів.

Відповідно до ст. 183 Господарського процесуального кодексу України, підготовче засідання проводиться за правилами, передбаченими статтями 196 - 205 цього Кодексу, з урахуванням особливостей підготовчого засідання, встановлених цією главою. Суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках: 1) визначених частиною другою статті 202 цього Кодексу; 2) залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача; 3) в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.

Ухвалою суду від 07.10.2019 суд ухвалив продовжити строк підготовчого провадження на 30 днів; замінити відповідача 3 - Товариство з обмеженою відповідальністю "Он-Лайн" на належного фізичну особу-підприємця Варшавського Романа Вікторовича; зобов`язати позивача надіслати належному відповідачу фізичній особі-підприємцю Варшавському Роману Вікторовичу позовну заяву з додатками, докази надіслання надати суду; запропонувати фізичній особі-підприємцю Варшавському Роману Вікторовичу (відповідачу 3) подати відзив протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання позовної заяви; підготовче засідання відкласти на 05.11.2019.

15.10.2019 до відділу діловодства суду від Товариства з обмеженою відповідальністю Гарвард Ленгвідж Клаб надійшов відзив на позов, відповідно до якого відповідач заперечує проти позову.

29.10.2019 до відділу діловодства суду від позивача надійшла відповідь на відзив та додаткові документи.

04.11.2019 до відділу діловодства суду від Товариства з обмеженою відповідальністю Гарвард Ленгвідж Клаб надійшла заява про визнання позовних вимог в частині визнання недійсним повністю свідоцтва України № 225479 на знак для товарів і послуг та заборони Товариству з обмеженою відповідальністю Гарвард Ленгвідж Клаб використовувати торговельну марку HARVARD , знаки для товарів і послуг за свідоцтвами №№ 101582, 101583, а також позначення схожі з ними до ступеня змішування, включаючи позначення HARVARD LANGUAGE CLUB, всіма способами, передбаченими ст. 16 Закону України Про охорону прав на знаки для товарів і послуг , в тому числі в доменному імені harvard.in.ua, в мережі Інтернет, в тому числі на веб-сторінках https://twitter.com/HarvardUA , https://www.facebook.com/harvard.lc/ , https://www.instagram.com/harvard_vinnytsia/ , https://vk.com/harvard_ua , https://www.youtube.com/user/HLCvinnitsia під час надання послуг, рекламування, а також у найменуванні юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю Гарвард Ленгвідж Клаб .

05.11.2019 до відділу діловодства суду від позивача надійшла заява про залишення позову без розгляду в порядку п. 5 ч. 1 ст. 226 ГПК України в частині позовної вимоги зобов`язати ОСОБА_1 переделегувати доменне ім`я harvard.in.ua на користь ПРЕЗИДЕНТ ЕНД ФЕЛЛОУЗ ОФ ГАРВАРД КОЛЛЕДЖ (President and Fellows of Harvard College).

У підготовче засідання 05.11.2019 прибули представники позивача та відповідача 1. Представники відповідача 2 та відповідача 3 в підготовче засідання не прибули, про дату, час та місце підготовчого засідання були повідомлені належним чином.

У підготовчому засіданні 05.11.2019 судом з`ясовано, що в процесі підготовчого провадження у даній справі вчинені всі необхідні дії передбачені ч. 2 ст. 182 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 185 Господарського процесуального кодексу України за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.

Відповідно до п. 18 ч. 2 ст. 182 Господарського процесуального кодексу України у підготовчому засіданні суд призначає справу до розгляду по суті, визначає дату, час і місце проведення судового засідання (декількох судових засідань - у разі складності справи) для розгляду справи по суті.

За результатами підготовчого засідання судом закрито підготовче провадження та призначено справи до судового розгляду по суті на 10.12.2019.

02.12.2019 до відділу діловодства суду від відповідача 3 надійшло клопотання про розгляд справи без участі відповідача 3.

10.12.2019 до відділу діловодства суду від відповідача 2 надійшли додаткові документи.

У судове засідання 10.12.2019 прибули представники позивача, відповідачів 1 та 2. Представник відповідача 3 не прибув.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.12.2019 позов Президент енд Феллоуз оф Гарвард Колледж (President and Fellows of Harward College) до Фізичної особи-підприємця Варшавського Романа Вікторовича про зобов`язання переделегувати доменне ім`я harvard.in.ua залишено без розгляду.

У судовому засіданні 10.12.2019 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Позивач є власником свідоцтва України від 12 січня 2009 року № 101853 на знак для товарів і послуг HARVARD (дата подачі заявки - 28 серпня 2007 року) щодо товарів і послуг 25, 41 класів Міжнародної класифікації товарів і послуг (МКТП) та свідоцтва України від 12 січня 2009 року № 101852 на знак для товарів і послуг HARVARD (комб.) (дата подачі заявки - 28 серпня 2007 року), зареєстрований для товарів 25 класу МКТП.

Знак за свідоцтвом України № 101853 зареєстровано для наступних товарів 25 класу МКТП: Одяг; взуття; наголовні убори; спортивний одяг; одяг для занять атлетикою та одяг для відпочинку; сорочки; спортивні брюки; безрукавки; футболки; сорочки для регбі; спортивні сорочки; кальсони та шорти, а саме: кальсони та шорти для поло, бейсболу, американського футболу, легкої атлетики, гольфа, боротьби, футболу, плавання, хокею та/або тенісу; куртки; вітровки; капелюхи; кепки; краватки; спідня білизна; боксерські шорти; нічні сорочки; шорти; ліфчики-корсети; бікіні; шкарпетки; туфлі; капці (пантофлі); , а також наступних послуг 41 класу МКТП: Послуги щодо освіти, включаючи: надавання інструктажів та навчання для одержання ступеня бакалавра, спеціаліста, аспіранта та професійних кваліфікацій; послуги щодо розваг; влаштовування спортивних та культурних заходів; .

Знак за свідоцтвом України № 101852 зареєстровано для наступних товарів 25 класу МКТП: Одяг; взуття; наголовні убори; спортивний одяг; одяг для занять атлетикою та одяг для відпочинку; сорочки; спортивні брюки; безрукавки; футболки; сорочки для регбі; спортивні сорочки; кальсони та шорти, а саме: кальсони та шорти для поло, бейсболу, американського футболу, легкої атлетики, гольфа, боротьби, футболу, плавання, хокею та/або тенісу; куртки; вітровки; капелюхи; кепки; краватки; спідня білизна; боксерські шорти; нічні сорочки; шорти; ліфчики-корсети; бікіні; шкарпетки; туфлі; капці (пантофлі) .

Позивач посилається на те, що знак HARVARD має високий ступінь відомості та високий рівень визнання у певному секторі суспільства на території України щодо послуг 41 класу МКТП (освіта, забезпечування навчання) станом на 01 січня 2015 року.

У підтвердження викладеного позивачем зазначено наступне.

Гарвардський університет ( Гарвард ) - приватний дослідницький університет в американському місті Кембридж, штат Массачусетс, з приблизно 6700 студентами, приблизно 13100 аспірантами та приблизно 16200 студентів школи післядипломної освіти. Заснований в 1636 році і названий на честь першого благодійника, священика ОСОБА_2 , який після своєї смерті в 1638 році залишив університету свою бібліотеку і половину свого маєтку. Гарвард - найдавніший чинний заклад вищої освіти в США, а його історія, вплив та багатство зробили його одним з найпрестижніших у світі університетів.

Позивач вказує, що Гарвард незмінно вважають одним із найкращих університетів світу. Наприклад, the Times Higher Education's World Reputation Rankings (Рейтинг університетів світу) стверджує, що Гарвард проводить найбільше в світі опитування серед науковців, з метою створення скрупульозного списку 100 найпотужніших світових університетських брендів , і незмінно проголошує марку HARVARD найбільш потужним університетським брендом у світі. Гарвард незмінно посідає перше місце в рейтингу США та світу U.S. News and World Report's "Best Global Universities Rankings" (Найкращі глобальні університетські рейтинги), в тому числі і в 2015, 2016, 2017 роках. Окрім того, у своєму останньому рейтингу U.S. News та World Report проголосили Гарвардську медичну школу як провідну медичну школу Сполучених Штатів як для загальних, так і для глобальної досліджень. З часу, коли U.S. News та World Report почали публікувати свій щорічний огляд "Best Colleges in America" ("Кращі коледжі Америки") у 1990 році, Гарвард проголошували кращим університетом кожного року.

Також позивач зазначає, що випускниками Гарвардського університету є вісім президентів США, більш ніж тридцять глав іноземних держав, 62 живих мільярдера. Станом на жовтень 2018 року 158 лауреатів Нобелівської премії, 18 медалістів Філдса та 14 лауреатів премії Тюрінга були афілійовані як студенти, викладачі, або дослідники. Крім того, студенти та випускники Гарвардського університету виграли 10 нагород Оскар, 48 Пулітцерівських премій, і 108 олімпійських медалей (46 золотих, 41 срібних та 21 бронзових). Наразі, Гарвард - найстаріший діючий вищий навчальний заклад у США з 11 факультетами та прирівненими до них підрозділами і є кращим вищим навчальним закладом світу. Гарвардський університет має найбільшу бібліотеку і найбільший у світі бюджет серед академічних установ.

Крім того, позивач зазначає, що торговельна марка HARVARD використовується Позивачем з 1600-тих років. Торговельна марка HARVARD із зображенням щита використовується з 1843 року. У 2007 році позивачем була подана заявка на реєстрацію словесної торговельної марки HARVARD та зображувальної торговельної марки HARVARD VERITAS (комб.). У 2009 році дані торговельні марки були зареєстровані в Україні.

Таким чином, позивач наголошує на тому, що він використовував торговельну марку HARVARD в Україні щонайменше з 2007 року і має пріоритет станом на 2007 рік з урахуванням дати подання заявки на торговельну марку. Починаючи з 2007 року та до сьогодні використання торговельної марки в Україні було безперервним та динамічно зростаючим.

З 1989 року Програма торговельних марок Гарварду (the Harvard Trademark Program) створила всесвітню програму правозастосування та ліцензування торговельної марки HARVARD. Глобальні роздрібні продажі ліцензованих товарів під торговельною маркою HARVARD сягають десятки мільйонів доларів на рік. Такі товари включають в себе одяг, що охоплюється торговельними марками, зареєстрованими в Україні, включаючи взуття; наголовні убори; спортивний одяг; одяг для занять атлетикою та одяг для відпочинку; сорочки; спортивні брюки; безрукавки; футболки; сорочки для регбі; спортивні сорочки; кальсони та шорти, а саме: кальсони та шорти для поло, бейсболу, американського футболу, легкої атлетики, гольфа, боротьби, футболу, плавання, хокею та/або тенісу; куртки; вітровки; капелюхи; кепки; краватки; спідня білизна; боксерські шорти; нічні сорочки; шорти; ліфчики-корсети; бікіні; шкарпетки; туфлі; капці (пантофлі).

Позивач вказує, що щороку він займає перші позиції в рейтингах найкращих освітніх закладів по всьому світу. Позивач утримує лідерство на ринку освітніх послуг і має бренд неперевершеної якості фахової підготовки свої випускників. До того ж, він надає студентам винятковий привілей навчання з талановитою молоддю зі всіх куточків світу, яка складає третину його континенту і має високу мотивацію до якісної освіти та наукових пошуків. На сьогоднішній день у Гарвардському університеті навчається 4728 іноземних студентів, що становить 21% від усієї кількості студентів. При цьому, у 2017 році Гарвардський університет налічував 16 українських студентів та 12 українських науковців, а в 2018 році - 9 українських студентів, 68 українських випускників та 12 українських науковців.

Станом же на 2015 рік у Гарвардському університеті навчалося щонайменше 16 українських студентів і 56 українських випускників. Проте дана інформація не відображає кількість українців, котрі у 2015 році подавали документи на навчання, або просто бажали вступити у Гарвардський університет, однак не мали такої можливості.

Також в Україні діє Гарвардський клуб України, який є клубом випускників Гарвардського університету в Україні, що проводить часті зустрічі, семінари та інші заходи та некомерційна онлайн тренінгова платформа HarvardX, що пропонує курси з edX.

У 1973 році в Кембриджі (Массачусетс, США) в рамках проекту української громади США був створений Український науковий інститут Гарвардського університету. Інститут пропонує фінансові гранти та стипендії для студентів Гарвардського університету, які навчаються та проводять дослідження в Україні. Окрім цього, інститут організовує Гарвардську літню школу українознавства, що пропонує сім тижнів інтенсивного акредитованого навчання. Курси викладаються англійською мовою професорами університету та спрямовані на студентів, що вивчають українознавство. Проте двері школи відкриті для всіх, хто цікавиться мовою та історією України.

Журнал Harvard Business Review широко розповсюджується в Україні багаточисельними платними підписками, а також шляхом продажу на українських сайтах.

За період з 01 січня 2000 року по 31 грудня 2012 року позначення HARVARD згадувалося у більше ніж 400 публікаціях українських засобів масової інформації.

Статті, в яких просувався знак HARVARD , опубліковувалися в наступних друкованих виданнях: газети День , 2000 , Дзеркало тижня , Урядовий кур`єр , Хрещатик , Деловая столица , Газета по-українськи , журнал FORBES тощо.

Окрім цього, десятки статей присвячувалися Гарвардському університету і на таких сайтах як: fakty.ua, korrespondent.net, pravda.com.ua, obozrevatel.com, unian.net, rbc.ua, ИНТЕРФАКС, delo.ua, finance.bigmir.net, kievphotosite.com, chemodan.com.ua, euroschool.org, cad.dp.uа, management.com.ua, yourhealthspace.org, exlibris.org.ua, dsnews.ua, glavred.info, kontrakty.ua, 24tv.ua, poglyad.te.ua тощо. Гарвардьский університет згадувався неодноразово й у новинах на телевізійних каналах (зокрема, 1+1 та 5 канал ).

Як зазначає позивач, широка популярність в усьому світі сприяла тому, що торговельна марка HARVARD почала активно висвітлюватися в різноманітних кінематографічних творах ( Спілка мертвих поетів (1989), Шкільні зв`язки (1992), Фірма (1993), З почестями (1994), Розумник Вілл Гантінґ (1997), Білявка в законі (2001), Гарвардський безхатько (2003), Код да Вінчі (2006), Щоденники няні (2007), Великі сперечальники (2007), Двадцять одне (2008), Соціальна мережа (2010), які є відомі по всьому світу, в тому числі і в Україні, а також неодноразово сповіщалися різними українськими телеканалами.

З матеріалів справи вбачається, що у 2000 році окружний суд США в окрузі Массачусетс встановив, що торговельна марка HARVARD є добре відомою (справа за цивільним позовом № 99CV 12489RCL).

У 2003 році Комерційний округ Федерального суду Абу-Дабі в Об`єднаних Арабських Еміратах, визнав, що торговельна марка HARVARD є добре відомою (справа № 931/2003). У 2006 році Відомство патентів і торговельних марок в Турецькій Республіці ствердило, що торговельна марка HARVARD є добре відомою завдяки успішній опозиції, яку подав Гарвард проти турецької заявки. Верховний суд Республіки Філіппіни визнав торговельну марку HARVARD добре відомою на міжнародному рівні у Постанові № 103394 від 1 червня 2011 року (справа проти корпорації Fredco Manufacturing).

Позивач вважає, що цінність, яка асоціюється з торговельною маркою HARVARD співзвучна з поняттями та словами: освіта , наука , знання , творчість , успіх , престижний , легендарний , культовий .

Судом встановлено, що 25.04.2017 на ім`я Товариства з обмеженою відповідальністю Гарвард Ленгвідж Клаб було зареєстровано знак для товарів і послуг Harvard Language Club (комб.) за свідоцтвом України № 225479 для послуг 41 класу МКТП, а саме: академії (освіта); видавання книжок із бібліотек; викладання; освітні послуги; проведення практичних занять (навчання), семінарів, проведення тренінгів для викладачів іноземних мов; готування публікацій за допомогою електронних настільних видавничих засобів; дошкільні навчальні заклади; екзаменування у навчанні; забезпечування незавантажними відеозаписами в режимі он-лайн; забезпечування незавантажними електронними публікаціями в режимі он-лайн; заочні курси; ігрові послуги, що надаються в режимі он-лайн через комп`ютерну мережу; інформування щодо відпочинку; інформування щодо освіти; навчання індивідуальне; написання текстів, крім рекламних; організовування виставок на культурні або освітні потреби; організовування конкурсів (освітніх або розважальних); послуги з усного перекладу; послуги клубів (розважальні або освітні); послуги перекладачів; послуги таборів вихідного дня (розважання); послуги літніх мовних таборів; послуги шкіл (освіта), в тому числі мовних; практичне навчання (демонстрування); професійна перепідготовка; професійне орієнтування (поради щодо освіти або навчання); публікування електронних книжок та журналів у режимі он-лайн; публікування книжок; публікування текстів, крім рекламних; створювання радіо- і телевізійних програм; телевізійні передачі розважальні; курси іноземних мов; послуги репетиторів .

Позивач вважає, що реєстрація даного знаку для товарів і послуг була здійснена із порушенням вимог чинного законодавства України, призводить до введення споживачів та громадськості в оману, а використання відповідачем 2 позначення Harvard порушує права та охоронювані законом інтереси позивача на добре відомий знак для товарів і послуг HARVARD і знаки для товарів і послуг за свідоцтвами України №№ 101852, 101853.

З огляду на викладене, з урахуванням того, що судом залишено без розгляду позов в частині вимоги до Фізичної особи-підприємця Варшавського Романа Вікторовича про зобов`язання пере делегувати доменне ім`я harvard.in.ua, позивач просить суд:

визнати знак для товарів і послуг "HARVARD" добре відомим в Україні станом на 01 січня 2015 року для послуг 41 класу МКТП "освіта, забезпечування навчання" на ім`я ПРЕЗИДЕНТ ЕНД ФЕЛЛОУЗ ОФ ГАРВАРД КОЛЛЕДЖ (President and Fellows of Harva College);

зобов`язати відповідача 1 опублікувати в офіційному бюлетені "Промислова власність" відомості про визнання позначення "HARVARD" добре відомим в Україні знаком станом на 01 січня 2015 року для послуг 41 класу відносно ПРЕЗИДЕНТ ЕНД ФЕЛЛОУЗ ОФ ГАРВАРД КОЛЛЕДЖ (President and Fellows of Harvard College);

визнати недійсним повністю свідоцтво України № 225479 на знак для товарів і послуг;

зобов`язати відповідача 1 внести зміни до Державного реєстру свідоцтв України на знаки для товарів і послуг стосовно визнання недійсним свідоцтва України № 225479 та здійснити публікацію про це в офіційному бюлетені "Промислова власність";

заборонити відповідачу 2 використовувати добре відому в Україні торговельну марку "HARVARD", знаки для товарів і послуг за свідоцтвами України №№ 101852, 101853, а також позначення схожі з ними до ступеню змішування, включаючи позначення HARVARD LANGUAGE CLUB, всіма способами, передбаченими ст. 16 Закону України "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг", в тому числі в доменному імені harvard.in.ua, в мережі Інтернет, в тому числі на веб-сторінках https://twitter.com/HarvardUA, https://www.facebook.com/harvard.lc/ , https://www.instagram.com/harvard_vinnytsia/ , https://vk.com/harvard_ua , https://www.youtube.com/user/HLCvinnitsia під час надання послуг, рекламування, а також у найменуванні юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарвард Ленгвідж Клаб".

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про охорону прав на знаки для товарів і послуг знак - це позначення, за яким товари і послуги одних осіб відрізняються від товарів і послуг інших осіб.

Відповідно до ч. 3 ст. 5 Закону України Про охорону прав на знаки для товарів і послуг право власності засвідчується свідоцтвом.

Згідно ч. 2 ст. 16 Закону України Про охорону прав на знаки для товарів і послуг свідоцтво надає його власнику право використовувати знак та інші права, визначені цим Законом.

Згідно з ч. 1 ст. 25 Закону України Про охорону прав на знаки для товарів і послуг охорона прав на добре відомий знак здійснюється згідно з статтею 6 bis Паризької конвенції про охорону промислової власності та цим Законом на підставі визнання знака добре відомим Апеляційною палатою або судом. Знак може бути визнаний добре відомим незалежно від реєстрації його в Україні.

Позивач зазначає, що словесне позначення HARVARD є досить відомим на території України та він активно здійснює використання такого знаку.

Відповідно до ч. 2 ст. 25 Закону України Про охорону прав на знаки для товарів і послуг при визначенні того, чи є знак добре відомим в Україні, можуть розглядатися, зокрема, такі фактори, якщо вони є доречними:

ступінь відомості чи визнання знака у відповідному секторі суспільства;

тривалість, обсяг та географічний район будь-якого використання знака;

тривалість, обсяг та географічний район будь-якого просування знака, включаючи рекламування чи оприлюднення та представлення на ярмарках чи виставках товарів та/або послуг, щодо яких знак застосовується;

тривалість та географічний район будь-яких реєстрацій та/або заявок на реєстрацію знака за умови, що знак використовується чи є визнаним;

свідчення успішного відстоювання прав на знак, зокрема територія, на якій знак визнано добре відомим компетентними органами;

цінність, що асоціюється зі знаком.

У силу приписів ст. 2 Спільної рекомендації відносно положень про охорону добре відомих знаків, прийнятої Асамблеєю Паризького союзу з охорони промислової власності та Генеральною Асамблеєю Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ) на тридцять четвертій сесії засідань Асамблей держав-членів ВОІВ 20-29 вересня 1999 року, при визначенні знака добре відомим мають бути взяті до уваги будь-які обставини, на підставі яких можна зробити висновок про те, що знак є добре відомим. Зокрема, розглядається інформація про наявність факторів, встановлених пунктом 2 статті 25 Закону, які є доречними.

На підтвердження таких обставин, позивач посилається на те, що знак HARVARD має високий ступінь відомості та високий рівень визнання у певному секторі суспільства на території України щодо послуг 41 класу МКТП (освіта, забезпечування навчання) станом на 01 січня 2015 року.

З метою доведення вказаних обставин, позивач звернувся до атестованого судового експерта з метою проведення експертизи на його замовлення.

На вирішення судового експерта було поставлено ряд питання, серед яких є таке: чи містяться в наданих на дослідження матеріалах відомості про фактори, які підтверджують ту обставину, що станом на 01 січня 2015 року словесне позначення HARVARD стало добре відомим в Україні знаком позивача - ПРЕЗИДЕНТ ЕНД ФЕЛЛОУЗ ОФ ГАРВАРД КОЛЛЕДЖ для послуг 41 класу Міжнародної класифікації товарів і послуг: освіта, забезпечування навчання ?

В результаті проведеного дослідження, судовим експертом Жилою Богданом Володимировичем складено Висновок експерта № 166 за результатами проведення судової експертизи об`єктів інтелектуальної власності від 21 жовтня 2019 року (далі - Висновок експерта № 166), відповідно до якого експерт дійшов висновку, що надані для проведення дослідження матеріали містять відомості про такі фактори, як: тривалість та географічний район реєстрацій знака; тривалість, обсяг та географічний район використання знака; тривалість, обсяг та географічний район просування знака, цінність, що асоціюється зі знаком, сукупність яких вказує на те, що станом на 01 січня 2015 року позначення HARVARD було добре відомим в Україні знаком позивача - ПРЕЗИДЕНТ ЕНД ФЕЛЛОУЗ ОФ ГАРВАРД КОЛЛЕДЖ для послуг 41 класу Міжнародної класифікації товарів і послуг: освіта, забезпечування навчання .

Судом встановлено, що у вказаному висновку судовим експертом здійснено дослідження тривалості та географічного району будь-яких реєстрацій та/або заявок на реєстрацію знаку; тривалості, обсягу та географічного району використання знака; форми використання знака (види маркування товарів/застосування знака при наданні послуг); тривалості використання знаку; обсягу реалізації послуг, відносно яких застосовується знак; долі виробника на ринку; тривалості, обсягу та географічного району будь-якого просування знаку, включаючи рекламування чи оприлюднення та представлення на ярмарках чи виставках товарів та/або послуг, щодо яких знак застосовується; цінності, що асоціюється зі знаком.

В результаті дослідження вказаних обставин, експертом встановлено:

відповідно до одержаних даних позивач станом на 01.01.2015 послідовно та протягом тривалого періоду часу прикладав зусилля до забезпечення охорони знаків з елементом HARVARD як в Україні, так і по всьому світу, а саме: не менше ніж 28 років (з 1986 року) докладав зусиль щодо реєстрації знаків з елементом HARVARD для освітніх послуг 41 класу МКТП; отримав не менше ніж 157 реєстрацій з елементом HARVARD для освітніх послуг 41 класу МКТП не менше ніж у 37 країнах Європи, Північної й Південної Америки Азії, Африки та Австралії; не менше 7 років володів знаком HARVARD для освітніх послуг 41 класу МКТП в Україні;

станом на 01.01.2015 позначення HARVARD використовувалось стосовно послуг навчального закладу вищої освіти (університету) близько 145 років (з 1870 року) за кордоном, на території України був відомий не менше 37 років (не пізніше як з 1978 року) та безперервно використовувалось щонайменше 15 років поспіль (з 2000 року);

протягом останніх 10 років, що передували 01.01.2015, освітні послуги під позначенням HARVARD було надано близько 207 700 студентам, з яких близько 42 380 - іноземні студенти з 200 країн, в тому числі - з України;

за результатами знаних міжнародних рейтингів вишів, про які, починаючи принаймні з 2008 року, повідомлялось в українських засобах масової інформації, протягом 10 років, що передували 01.01.2015, Гарвардський університет завжди займав або 1 місце (у рейтингу Academic Ranking of World Universities (ARWU) ) або місця з 1-го по 3-тє (у рейтингах Times Higher Education - QS World University Rankings ) серед 500 найбільш авторитетних вищих навчальних закладів усього світу, що вказує на провідне місце позначення HARVARD на світовому ринку освітніх послуг;

станом на 01.01.2015 відбувалось тривале та систематичне просування позначення HARVARD шляхом згадування Гарвардського університету з позитивного боку у впливових українських засобах масової інформації, в тому числі в контексті роботи центральних органів державної влади, а також у популярних художніх фільмах, що сприяло підтриманню постійного інтересу до діяльності вишу в сфері освіти та, відповідно, до досліджуваного позначення;

протягом, 10 років, що передували 01.01.2015, щорічні чисті активи фонду Гарвардського університету не були меншими 25 мільярдів, а протягом останніх 4 років - перевищували 30 мільярдів доларів США, що більше річних бюджетів багатьох країн світу. В свою чергу, такий істотний масштаб фінансових показників обумовлює те, що позначення HARVARD , з яким асоціюється діяльність Гарвардського університету, також має розглядатись доречним колом споживачів в якості такого, що має співрозмірну високу цінність.

За змістом ст. 101 Господарського процесуального кодексу України, учасник справи має право подати до суду висновок експерта, складений на його замовлення. Порядок проведення експертизи та складення висновків експерта за результатами проведеної експертизи визначається відповідно до чинного законодавства України про проведення судових експертиз.

Висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами за правилами, встановленими статтею 86 цього Кодексу. Відхилення судом висновку експерта повинно бути мотивоване в судовому рішенні (ст. 104 Господарського процесуального кодексу України).

Оцінюючи Висновок експерта № 166, складений атестованим судовим експертом Жилою Б.В., щодо викладеного питання, суд вважає, що зазначений висновок містить відповіді на порушені питання, які є обґрунтованими та такими, що узгоджуються з іншими матеріалами справи. Крім того, у вказаному висновку вказано, що експерт повідомлений про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок відповідно до ст. 384 Кримінального кодексу України.

З огляду на викладене, суд приймає вказаний висновок як належний та допустимий доказ щодо викладеного вище питання.

З огляду на наведене, суд вважає, що позивачем належними, допустимими та достовірними доказами доведено обставини, що знак HARVARD був добре відомим знаком в Україні для послуг 41 класу Міжнародної класифікації товарів і послуг освіта, забезпечування навчання станом на 01 січня 2015 року, у зв`язку з чим вимога позивача про визнання знаку "HARVARD" добре відомим в Україні станом на 01 січня 2015 року для послуг 41 класу МКТП "освіта, забезпечування навчання" на ім`я ПРЕЗИДЕНТ ЕНД ФЕЛЛОУЗ ОФ ГАРВАРД КОЛЛЕДЖ (President and Fellows of Harva College), є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України Про охорону прав на знаки для товарів і послуг установа забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони прав на знаки для товарів і послуг, для чого: організовує приймання заявок, проведення їх експертизи, приймає рішення щодо них; видає свідоцтва на знаки для товарів і послуг, забезпечує їх державну реєстрацію, формує та вносить відомості до Державного реєстру свідоцтв України на знаки для товарів і послуг, тощо.

Відповідно до п. 2.3. Положення про Державний реєстр свідоцтв України на знаки для товарів і послуг, затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України від 10.01.2002 р. № 10, у процесі ведення реєстру до нього вносяться, в тому числі, відомості щодо визнання свідоцтва недійсним повністю або частково, які в силу п. 1.3. вказаного Положення Державна служба інтелектуальної власності України публікує в офіційному бюлетені Промислова власність .

При цьому, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України Деякі питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади державної системи правової охорони інтелектуальної власності від 23 серпня 2016 № 585, Кабінет Міністрів України постановив: ліквідувати Державну службу інтелектуальної власності, поклавши на Міністерство економічного розвитку і торгівлі завдання і функції з реалізації державної політики у сфері інтелектуальної власності; установити, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі є правонаступником Державної служби інтелектуальної власності, що ліквідується, в частині реалізації державної політики у сфері інтелектуальної власності.

Як встановлено судом, відповідно до даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань найменування Міністерства економічного розвитку і торгівлі України змінено на Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.

Відповідно п. 1 Положення про Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 459 Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України з урахуванням змін (далі - Положення), Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (Мінекономіки) є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику, зокрема, у сфері інтелектуальної власності.

Відповідно до п.п. 64-72 п. 4 Положення, Мінекономіки відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: організовує в установленому порядку проведення експертизи заявок на об`єкти права інтелектуальної власності, видає патенти/свідоцтва на об`єкти права інтелектуальної власності; здійснює державну реєстрацію об`єктів права інтелектуальної власності, проводить реєстрацію договорів про передачу прав на об`єкти права інтелектуальної власності, що охороняються на території України, ліцензійних договорів; визначає уповноважені заклади для проведення експертизи заявок на об`єкти права інтелектуальної власності та доручає їм проведення такої експертизи; веде державні реєстри об`єктів права інтелектуальної власності; проводить аналіз стану застосування і дотримання національного законодавства і міжнародних договорів у сфері авторського права і суміжних прав; здійснює міжнародне співробітництво у сфері інтелектуальної власності і представляє інтереси України в зазначеній сфері у міжнародних організаціях відповідно до законодавства; організовує інформаційну та видавничу діяльність у сфері інтелектуальної власності; організовує роботу з підготовки та підвищення кваліфікації фахівців з питань інтелектуальної власності; видає офіційні бюлетені з питань інтелектуальної власності.

З урахуванням задоволення вимоги про визнання знака HARVARD добре відомим в Україні, підлягає задоволенню і вимога позивача про зобов`язання Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України опублікувати в офіційному бюлетені Промислова власність відомості про визнання позначення HARVARD добре відомим знаком, оскілька вона є похідною від первинної вимоги.

Стосовно вимоги позивача про визнання недійсним повністю свідоцтва України № 225479 на знак для товарів і послуг Harvard Language Club (комб.), суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 154 Господарського кодексу України відносини, пов`язані з використанням у господарській діяльності та охороною прав інтелектуальної власності, регулюються Господарським кодексом України та іншими законами (надалі - ГК України).

До відносин, пов`язаних з використанням у господарській діяльності прав інтелектуальної власності, застосовуються положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України та іншими законами (ч. 2 ст. 154 ГК України).

Частиною 1 ст. 418 ЦК України визначено, що право інтелектуальної власності - це право особи на результат інтелектуальної, творчої діяльності або на інший об`єкт права інтелектуальної власності, визначений Цивільним кодексом України та іншим законом.

Право інтелектуальної власності є непорушним відповідно до ч. 3 ст. 418 ЦК України. Ніхто не може бути позбавлений права інтелектуальної власності чи обмежений у здійсненні, крім випадків, передбачених законом.

До об`єктів права інтелектуальної власності, відповідно до ч. 1 ст. 155 ГК України та ч. 1 ст. 420 ЦК України, зокрема, належать торговельні марки (знаки для товарів і послуг).

Відповідно до ст. 492 ЦК України, торговельною маркою може бути будь-яке позначення або будь-яка комбінація позначень, які придатні для вирізнення товарів (послуг), що виробляються (надаються) однією особою, від товарів (послуг), що виробляються (надаються) іншими особами. Такими позначеннями можуть бути, зокрема, слова, літери, цифри, зображувальні елементи, комбінації кольорів.

Право інтелектуальної власності на торговельну марку засвідчується свідоцтвом у випадках і порядку, передбачених законом (ч. 1 ст. 157 ГК України).

Обсяг правової охорони торговельної марки визначається наведеними у свідоцтві її зображенням та переліком товарів і послуг, якщо інше не встановлено законом (ч. 2 ст. 494 ЦК України).

Відповідно до п. 3 Постанови Верховної Ради України "Про введення в дію Закону України "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг" від 23.12.1993 постановлено, що відповідність знаків умовам їх реєстрації визначається згідно з законодавством, що діяло на дату подання заявки; свідоцтво України може бути визнано недійсним у разі невідповідності знака умовам його реєстрації, визначеним законодавством, що діяло на дату подання заявки.

Судом встановлено, що датою подання відповідачем 2 заявки № m201516147 за оскаржуваним свідоцтвом України № 225479 від 25.04.2017 на знак для товарів і послуг "Harvard Language Club (комб.)" є 21.09.2015.

Отже, відносини, що виникають у зв`язку з набуттям і здійсненням прав на знаки для товарів і послуг за оскаржуваними Свідоцтвами України регулюються Законом України "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг" в редакції, яка діяла з 21.05.2015 - за заявкою № m201516147.

Оскільки відповідно до п. 1 ст. 16 Закону України "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг" права, що випливають із свідоцтва, діють від дати подання заявки, відповідність знака умовам надання правової охорони має розглядатися, виходячи із дати подання відповідачем 2 заявки № m201516147 від 21.09.2015.

Відповідно до п. 1 ст. 5 Закону України "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг" (в редакції, яка діяла з 21.05.2015), правова охорона надається знаку, який не суперечить публічному порядку, принципам гуманності і моралі та на який не поширюються підстави для відмови в наданні правової охорони.

Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 6 Закону України "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг" відповідно до якого, не можуть бути зареєстровані як знаки позначення, які є тотожними або схожими настільки, що їх можна сплутати зі знаками, раніше зареєстрованими чи заявленими на реєстрацію в Україні на ім`я іншої особи для таких самих або споріднених з ними товарів і послуг.

Відповідно до абз. 5 ч.2 ст.6 Закону України "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг" не можуть одержати правову охорону також позначення, які є оманливими або такими, що можуть ввести в оману щодо товару, послуги або особи, яка виробляє товар або надає послугу.

Відповідно абз. 3 п. 3 ст. 6 Закону України Про охорону прав на знаки для товарів і послуг не можуть бути зареєстровані як знаки позначення, які є тотожними або схожими настільки, що їх можна сплутати зі знаками інших осіб, якщо ці знаки охороняються без реєстрації на підставі міжнародних договорів, учасником яких є Україна, зокрема знаками, визнаними добре відомими відповідно до статті 6 bis Паризької конвенції про охорону промислової власності.

Як визначено підпунктом а п. 1 ст. 19 Закону України Про охорону прав на знаки для товарів і послуг свідоцтво може бути визнано у судовому порядку недійсним повністю або частково у разі невідповідності зареєстрованого знака умовам надання правової охорони.

Крім того, підпунктом в п. 1 ст. 19 Закону України Про охорону прав на знаки для товарів і послуг передбачено, що свідоцтво на знак для товарів і послуг може бути визнано у судовому порядку недійсним повністю або частково у разі видачі свідоцтва внаслідок подання заявки з порушенням прав інших осіб.

На думку позивача торговельна марка Harvard Language Club (комб.) за свідоцтвом України № 225479 не відповідає умовам надання правової охорони, а оскаржуване свідоцтво видано внаслідок подання відповідної заявки з порушенням прав інтелектуальної власності позивача на добре відомий знак HARVARD і знаки для товарів і послуг за свідоцтвами України №№ 101852, 101853.

Позивач вважає, що на торговельну марку за свідоцтвом України № 225479 мають бути поширені підстави для відмови в наданні правової охорони, передбачені абз. 5 п. 2 та абз. 2 п. 3 ст. 6 Закону України Про охорону прав на знаки для товарів і послуг , відповідно до яких: не можуть одержати правову охорону також позначення, які є оманливими або такими, що можуть ввести в оману щодо товару, послуги або особи, яка виробляє товар або надає послугу; не можуть бути зареєстровані як знаки позначення, які є тотожними або схожими настільки, що їх можна сплутати зі знаками, раніше зареєстрованими чи заявленими на реєстрацію в Україні на ім`я іншої особи для таких самих або споріднених з ними товарів і послуг.

На підтвердження факту невідповідності знаку за свідоцтвом України № 189846 умовам надання правової охорони, визначеним ч. 2 та ч. 3 ст. 6 Закону України "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг", позивачем в порядку ч. 3 ст. 98 ГПК України надано: Висновок експерта № 166; Висновок експерта № 053/19 за результатами проведеного експертного дослідження у сфері інтелектуальної власності від 04 квітня 2019 року.

Так, з Висновку експерта № 166 вбачається, що експерт дійшов висновку, що істотна складова частина знака для товарів і послуг за свідоцтвом України № 225479 від 25.04.2017, а саме елемент у вигляді напису HARVARD , є імітацією позначення HARVARD , яке позивач просить визнати добре відомим в Україні знаком, здатною викликати змішування з ним відносно таких, наведених у свідоцтві України № 225479 від 25.04.2017, послуг 41 класу МКТП. Окрім цього, експерт дійшов висновку, що знак для товарів і послуг HARVARD за свідоцтвом України № 225479 від 25.02.2017 є таким, що може ввести в оману щодо всіх, вказаних у свідоцтві, послуг та особи їх виробника.

Окрім цього, експертом Ковальовою Наталією Миколаївною було проведено експертизу об`єктів інтелектуальної власності, за результатами якої було складено Висновок експерта № 053/19 за результатами проведеного експертного дослідження у сфері інтелектуальної власності від 04 квітня 2019 року, яким зокрема встановлено, що:

знак для товарів і послуг Harvard Language Club (комб.) за свідоцтвом України №225479 є схожим настільки, що його можна сплутати зі знаком для товарів і послуг HARVARD за свідоцтвом України №101853 та знаком для товарів і послуг HARVARD VERITAS (комб.) за свідоцтвом України №101852;

знак для товарів і послуг Harvard Language Club (комб.) за свідоцтвом України №225479 є таким, що може ввести в оману щодо особи, яка надає послуги.

Оцінюючи вказаний висновок, судом встановлено, що він є мотивованим, таким, що містить обґрунтовані відповіді на поставлені питання, а тому суд приймає вказаний висновок як належний та допустимий доказ.

Більше того, відповідачем 2 було визнано вимоги про визнання недійсним свідоцтва №225479.

Так, невідповідність зареєстрованого позначення хоча б одній із умов надання правової охорони, встановлених ст. 6 Закону України "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг", є підставою для визнання відповідного свідоцтва недійсним.

Отже, наявними в матеріалах справи доказами підтверджується, що станом на 21.09.2015 - дату подання відповідачем 2 заявки № m201516147 на реєстрацію знаку для товарів і послуг "Harvard Language Club" (комб.) у відповідача 1 наявні були підстави для відмови у наданні правової охорони оспорюваним позначенням відповідно до п. абз. 2 ч. 3 ст. 6, абз. 5 ч.2 ст.6 Закону України "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг", так як не можуть бути зареєстровані як знаки позначення, які є тотожними або схожими настільки, що їх можна сплутати зі знаками, раніше зареєстрованими чи заявленими на реєстрацію в Україні на ім`я іншої особи для таких самих або споріднених з ними товарів і послуг та не можуть одержати правову охорону також позначення, які є оманливими або такими, що можуть ввести в оману щодо товару, послуги або особи, яка виробляє товар або надає послугу.

За таких обставин, вимоги позивача про визнання недійсним повністю свідоцтва України № 225479 від 25.04.2017 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

У зв`язку з задоволенням вимог про визнання свідоцтва № 225479 недійсним, позовні вимоги позивача про зобов`язання відповідача 1 внести зміни до Державного реєстру свідоцтв України на знаки для товарів і послуг стосовно визнання недійсним свідоцтва України №225479 та здійснити про це публікацію в офіційному бюлетені "Промислова власність" є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Позивач також звернувся до суду з позовною вимогою заборонити Товариству з обмеженою відповідальністю Гарвард Ленгвідж Клаб використовувати добре відому в Україні торговельну марку HARVARD , знаки для товарів і послуг за свідоцтвами України №№ 101852, 101853, а також позначення схожі з ними до ступеню змішування, включаючи позначення HARVARD LANGUAGE CLUB, всіма способами, передбаченими ст. 16 Закону України Про охорону прав на знаки для товарів і послуг , в тому числі в доменному імені harvard.in.ua, в мережі Інтернет, на веб-сторінках https://twitter.com/HarvardUA , https://www.facebook.com/harvard.lc/ , https://www.instagram.com/harvard_vinnytsia/ , https://vk.com/harvard_ua , https://www.youtube.com/user/HLCvinnitsia під час надання послуг, рекламування, а також у найменуванні юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю Гарвард Ленгвідж Клаб .

Відповідно до ст. 16 Закону України Про охорону прав на знаки для товарів і послуг використанням знака визнається, зокрема, застосування його під час пропонування та надання будь-якої послуги, для якої знак зареєстровано; застосування його в діловій документації чи в рекламі та в мережі Інтернет.

Відповідно до п. 1, 2 ст. 20 Закону будь-яке посягання на права власника свідоцтва, передбачені статтею 16 цього Закону, в тому числі вчинення без згоди власника свідоцтва дій, що потребують його згоди, та готування до вчинення таких дій, вважається порушенням прав власника свідоцтва, що тягне за собою відповідальність згідно з чинним законодавством України.

Порушенням прав власника свідоцтва вважається також використання без його згоди в доменних іменах знаків та позначень, вказаних у пункті 5 статті 16 цього Закону.

Відповідно до висновок експерта № 053/19 за результатами проведеного експертного дослідження у сфері інтелектуальної власності від 04 квітня 2019 року,

позначення ГАРВАРД , застосоване в найменуванні юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю ГАРВАРД ЛЕНГВІДЖ КЛАБ є схожим настільки, що його можна сплутати зі знаком для товарів і послуг HARVARD за свідоцтвом України №101853;

позначення harvard , застосоване в доменному імені harvard.in.ua, є схожим настільки, що його можна сплутати із зареєстрованим знаком для товарів і послуг HARVARD за свідоцтвом України №101853;

позначення HARVARD , використане в мережі Інтернет на вебсайті за адресою www.harvard.in.ua , є схожим настільки, що його можна сплутати зі знаком для товарів і послуг HARVARD за свідоцтвом України №101853.

Судом встановлено, що позивач не надавав дозвіл на використання добре відомого знаку HARVARD в доменному імені harvard.in.ua та у вищезазначених соціальних мережах. Більш того, відповідачем вказані позовні вимоги визнані в повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 191 ГПК України в разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

За наведених обставин, позовні вимоги в частині заборони Товариству з обмеженою відповідальністю Гарвард Ленгвідж Клаб використовувати добре відому в Україні торговельну марку HARVARD , знаки для товарів і послуг за свідоцтвами України №№ 101852, 101853, а також позначення схожі з ними до ступеню змішування, включаючи позначення HARVARD LANGUAGE CLUB, всіма способами, передбаченими ст. 16 Закону України Про охорону прав на знаки для товарів і послуг , в тому числі в доменному імені harvard.in.ua, в мережі Інтернет, на веб-сторінках https://twitter.com/HarvardUA , https://www.facebook.com/harvard.lc/ , https://www.instagram.com/harvard_vinnytsia/ , https://vk.com/harvard_ua , https://www.youtube.com/user/HLCvinnitsia під час надання послуг, рекламування, а також у найменуванні юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю Гарвард Ленгвідж Клаб підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 130 Господарського процесуального кодексу України у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Відповідно до ч.1, 4 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається: 1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; 2) у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки позивачем визнано частину позовних вимог, заявлених у даній справі, позивачу підлягає поверненню 50 відсотків судового збору, сплаченого за розгляд таких вимог, а саме у розмірі 2881,50 грн. (за ухвалою суду).

Інша частина понесених позивачем витрат по сплаті судового збору за розгляд позовних вимог (за виключенням вимоги про зобов`язання переделегувати доменне ім`я, позов в частині якої залишено без розгляду за заявою позивача) відповідно до ст. 129 ГПК України покладається на відповідача 2 з огляду на задоволення позову.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

За приписами ст.ст. 76, 77, 78, 79 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Керуючись ст. 74, 76-80, 129, 236, 237, 238, 240-242 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати знак для товарів і послуг HARVARD добре відомим в Україні станом на 01 січня 2015 року для послуг 41 класу МКТП освіта, забезпечування навчання на ім`я Президент енд Феллоуз оф Гарвард Колледж (President and Fellows of Harward College) (17 Куінсі Стріт, Кембрідж, Массачусетс 02138, Сполучені Штати Америки / 17 Quincy Street, Cambridge, Massachusetts 02138, United States of America).

3. Зобов`язати Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (01008, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 12/2; ідентифікаційний код: 37508596) опублікувати в офіційному бюлетені Промислова власність відомості про визнання позначення HARVARD добре відомим в Україні знаком станом на 01 січня 2015 року для послуг 41 класу освіта, забезпечування навчання відносно Президент енд Феллоуз оф Гарвард Колледж (President and Fellows of Harward College) (17 Куінсі Стріт, Кембрідж, Массачусетс 02138, Сполучені Штати Америки / 17 Quincy Street, Cambridge, Massachusetts 02138, United States of America).

4. Визнати недійсним повністю свідоцтво України № 225479 на знак для товарів і послуг.

5. Зобов`язати Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (01008, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 12/2; ідентифікаційний код: 37508596) внести зміни до Державного реєстру свідоцтв України на знаки для товарів і послуг стосовно визнання недійсним свідоцтва України № 225479 та здійснити публікацію про це в офіційному бюлетені Промислова власність .

6. Заборонити Товариству з обмеженою відповідальністю "Гарвард Ленгвідж Клаб" (21011, м. Вінниця, вул. Ватутіна, 32, кв. 151; ідентифікаційний код: 38054932) використовувати добре відому в Україні торговельну марку HARVARD , знаки для товарів і послуг за свідоцтвами України №№ 101852, 101853, а також позначення, схожі з ними до ступеню змішування, включаючи позначення HARVARD LANGUAGE CLUB, всіма способами, передбаченими ст. 16 Закону України Про охорону прав на знаки для товарів і послуг , в тому числі в доменному імені harvard.in.ua, в мережі Інтернет, в тому числі на веб-сторінках https://twitter.com/HarvardUA, https://www.facebook.com/harvard.lc/ , https://www.instagram.com/harvard_vinnytsia/ , https://vk.com/harvard_ua , https://www.youtube.com/user/HLCvinnitsia під час надання послуг, рекламування, а також у найменуванні юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю Гарвард Ленгвідж Клаб .

7. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарвард Ленгвідж Клаб" (21011, м. Вінниця, вул. Ватутіна, 32, кв. 151; ідентифікаційний код: 38054932) на користь Президент енд Феллоуз оф Гарвард Колледж (President and Fellows of Harward College) (17 Куінсі Стріт, Кембрідж, Массачусетс 02138, Сполучені Штати Америки / 17 Quincy Street, Cambridge, Massachusetts 02138, United States of America) судовий збір у розмірі 6723 (шість тисяч сімсот двадцять три) грн. 50 коп.

8. Після набрання рішенням законної сили видати накази.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 20.12.2019

Суддя Ю.В. Картавцева

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення10.12.2019
Оприлюднено22.12.2019
Номер документу86501887
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/12456/19

Ухвала від 26.12.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Картавцева Ю.В.

Ухвала від 21.12.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Картавцева Ю.В.

Ухвала від 10.12.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Картавцева Ю.В.

Рішення від 10.12.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Картавцева Ю.В.

Ухвала від 06.11.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Картавцева Ю.В.

Ухвала від 07.10.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Картавцева Ю.В.

Ухвала від 02.10.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Картавцева Ю.В.

Ухвала від 16.09.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Картавцева Ю.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні