ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" листопада 2019 р. Справа № 911/2197/19
Господарський суд Київської області у складі судді Бацуци В. М.
при секретарі судового засідання Белишевій А. В.
за участю представників учасників справи:
від позивача: не з`явились;
від відповідача: не з`явились;
розглянувши матеріали справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Адмірал Логістик", (69050, вул. Космічна, буд. 87, кв. 68, м. Запоріжжя, Запорізька область)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будекотранс", (09100, вул. Митрофанова, буд. 13/16, кв. 5, м. Біла Церква, Київська область)
про стягнення 31 721, 11 грн
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Адмірал Логістик" звернулось в господарський суд Київської області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будекотранс" про стягнення 28 000, 00 грн основної заборгованості, 3 272, 55 грн пені, 283, 00 грн 3% річних, 165, 56 грн інфляційних збитків.
Позовні вимоги обґрунтовані позивачем невиконанням відповідачем свого обов`язку щодо оплати наданих послуг з організації перевезення вантажу згідно договору № 0002 про надання транспортно-експедиційних послуг від 20.03.2019 р.
Ухвалою господарського суду Київської області від 26.09.2019 р. відкрито провадження у справі № 911/2197/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Адмірал Логістик" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будекотранс" про стягнення 31 721, 11 грн, визначено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження із проведенням судового засідання та викликом на нього учасників справи на 23.10.2019 р.
18.10.2019 р. до канцелярії суду від позивача надійшла заява № 4 від 16.10.2019 р. про розгляд справи за відсутності позивача, у якому він просив суд розглянути справу без участі представника.
23.10.2019 р. за наслідками судового засідання судом винесено ухвалу, якою відкладено розгляд справи на 13.11.2019 р.
12.11.2019 р. на електронну адресу суду від позивача надійшла заява вих. № 5 від 11.11.2019 р. про розгляд справи за відстуності позивача, у якому він просить суд розглянути справу без участі представника, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Позивач у судове засідання 13.11.2019 р. не з`явився, про причини своєї неявки суд повідомив.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, хоча про судове засідання був повідомлений належним чином, про причини своєї неявки у судове засідання суд не повідомив, відзив на позовну заяву та інші заяви по суті спору не надав. Обов`язок по повідомленню відповідача про час та місце судового засідання судом виконано, так як усі процесуальні документи по справі направлені відповідачу за його адресою реєстрації місцезнаходження: АДРЕСА_1 , та за всіма іншими адресами, що вказані у позовній заяві і містяться у матеріалах справи. Про зміну адреси місцезнаходження відповідач позивача і суд не повідомляв.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За наслідками судового засідання судом оголошено вступну і резолютивну частини рішення у даній справі.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд -
ВСТАНОВИВ:
20.03.2019 р. між позивачем (надалі - Експедитор-2) та відповідачем (надалі - Експедитор-1) було укладено договір № 0002 про надання транспортно-експедиційних послуг, згідно п. 1.1. якого даний Договір визначає порядок взаємних відносин Сторін, які виникають між ними при виконанні його умов, а також при розрахунках за транспортно-експедиторські та інші, пов`язані з цим послуги (далі за текстом - ТЕП).
Відповідно до п. 1.2. Договору Експедитор-2 від свого імені та за рахунок Експедитора-1 забезпечує організацію перевезення вантажів. Сторони погодили, що Експедитор-2 має право від свого імені або від імені Експедитора-1 укладати договори перевезення, забезпечити відправку і одержання вантажу, а також інші зобов`язання, пов`язані з перевезенням.
Пунктом 1.3. Договору визначено, що Експедитор-2 у межах даного Договору надає послуги по організації перевезення відповідно до чинного законодавства України, вимог міжнародних Конвенцій і угод в галузі міжнародних перевезень, Статуту автомобільного транспорту України, Правил перевезень вантажів та інших законодавчих та нормативних актів, що регулюють правові відносини в галузі перевезень вантажів в межах України та в міжнародному сполученні, а Експедитор, в свою чергу, оплачує їх.
Пунктом 1.6. встановлено, що конкретні умови по кожному замовленню оформлюються заявками Експедитора-1, в яких передбачаються конкретні умови для належного виконання умов Договору.
Відповідно до п. 1.7. Договору заявка повинна бути складена в письмовій формі і скріплена печатками та підписами Експедитора-1 та Експедитора-2, та є невід`ємною частиною даного Договору. Сторони визначають юридичну силу заявки, переданої шляхом факсимільного або електронного зв`язку.
Згідно з п. 2.2. Договору Сторони домовились, що цей Договір може бути укладений за допомогою електронної пошти та факсу і мати юридичну силу, породжувати права та обов`язки у Сторін, бути обов`язковим до виконання та відповідати положенням чинного законодавства щодо письмової форми Договору при умові подальшого підписання Сторонами його оригіналу.
Відповідно до п. 2.3. Договору Сторони погодили, що представники Експедитора-1 та Експедитора-2 мають всі необхідні повноваження щодо надання та підписання будь-яких товарно-супровідних документів, актів про прийняття-здачу вантажу за кількістю, інших документів, які можуть виникати в ході виконання умов цього Договору.
Пунктом 2.4. Договору визначено, що Експедитор-2 за цим Договором може надавати послуги з організації перевезення вантажів на умовах цього Договору на підставі укладених з Експедитором-1 додаткових договорів, які будуть невід`ємними додатками до цього Договору та регулюватимуть ті питання, які не врегульовані цим Договором.
Пунктом 3.1. Договору встановлено, що Експедитор-2 організовує перевезення вантажів на підставі письмових Заявок, що надаються Експедитором-1. Експедитор-1 несе відповідальність за достовірність та повноту наданої інформації Експедитору-2 в ході виконання умов цього Договору. Зазначати в заявках такі конкретні умови, які є невідємними частинами даного Договору:
- дата завантаження;
- маршрути;
- дані про рухомий склад;
- кількість та різновид вантажу;
- місце завантаження, контактні телефони, контактні особи;
- місце митного оформлення в країні відправлення (в разі потреби);
- місце митного оформленняв країні призначення (в разі потреби);
- місце розвантаження вантажу (найменування складу, адреса, телефон, контактна особа);
- узгоджена фрахтова сума по заявці;
- додаткові дані по заявці (в разі потреби);
- вантажовідправники та вантажоодержувачі;
- строк доставки вантажу;
- митні переходи (в разі потреби);
- додаткові умови.
Відповідно до п. 5.1. Договору розмір оплати послуг Експедитора-2 визначається в кожному випадку окремо за взаємною згодою Сторін і вказується в Заявці до цього Договору.
Згідно з п. 5.2. Договору вартістю Договору є загальна сума вартості всіх послуг, наданих на протязі його дії.
Пунктом 5.3. Договору визначено, що Експедитор-2 оплачує перевезення та інші послуги (роботи) Виконавців на їх користь, за рахунок Замовника. Грошові кошти, які надійшли на рахунок Експедитора-2 від Експедитора-1 не переходять в його власність і не є його прибутком, а вважаються такими, що призначені для подальшої оплати послуг (робіт) Виконавців.
Відповідно до п. 5.4. Договору по закінченні перевезення, Сторони у термін що не перевищує 5 (п`ять) діб, обмінюються оригінальними документами: оригінали рахунків, актів товарно-транспортних накладних, CMR, податкових накладних.
Згідно з п. 5.5. Договору оплата послуг Експедитора-2 проводиться Експедитором-1 на умовах виставленого на його адресу рахунку-фактури в перебігу 15 (п`ятнадцяти) банківських днів з дати передачі Експедитором-2 оригіналів вищевказаних документів, якщо інше не обумовлено в Заявці. При урахуванні, що замовником була здійснена оплата Експедитору-1.
Пунктом 5.6. Договору визначено, що Акт здачі-приймання наданих послуг, оформлюється Експедитором-2 та направляється Експедитору-1. Експедитор-2, який отримав Акт, повинен підписати або надати мотивовану відмову від такого підписання на протязі 5 (п`яти) робочих днів. В разі ненадходження на адресу Експедитора-2 в обумовлені строки такої мотивованої відмови, послуги вважаються наданими в повному обсязі буз будь-яких зауважень.
Відповідно до п. 9.1. Договору цей Договір набирає чинності з моменту підписання його Сторонами і діє до 31 грудня 2019 р.
Згідно з п. 9.2. Договору, якщо жодна із Сторін за 30 календарних днів до закінчення терміну дії Договору не виявила бажання зупинити його дію, такий Договір вважається продовженим на кожен наступний календарний рік.
20.03.2019 р. між позивачем та відповідчем було підписано заявку № 0002, відповідно до якої Експедитор доручає, а Перевізник приймає на себе зобов`язання здійснити перевезення вантажу на наступних умовах: маршрут перевезення - Росія Рязань - Україна Київ; вантажовідправник - "ТН - Строительные Системы"; адреса завантаження - Росія, 390047, Рязанська обл, м. Рязань, вул. Східний промвузол, буд. № 21, стр. 58, дата-час: 22.03.2019 21:30:00; Вантажоодержувач - ТОВ "ТС Свитондейл"; адреса розвантаження - Україна, м. Київ, вул. Пироговський шлях, буд. 34, дата-час: з 26.03.2019 9:00:00 по 26.03.2019 17:30:00; характеристика вантажу - вага - 20,352 т, об`єм - 21,18 м3, тип завантаження ТЗ - заднє, 19 (19 піддон); вартість перевезення - 28 000; термін та форма оплати - оплата з Перевізником здійснюється Експедитором шляхом електронного перерахунку коштів на рахунок Перевізника протягом 15-ти банківських днів з моменту отримання всіх необхідних документів, що стосуються цтого перевезення; ПІБ водія - Масалович ОСОБА_1 ; марка т/з та н/п, державні номери реєстрації - Mercedes-Benz НОМЕР_1 ; додаткові умови: ПП Бачевськ - Троєбортне.
20.03.2019 р. між позивачем (надалі - Експедитор) та Фізичною особою-підприємцем Садварієм М. І. (надалі - Виконавець) було укладено Договір-заявку № 20032019/2 організації перевезення вантажів, згідно п. 1.1. якого предметом цього Договору є порядок взаємовідносин, які виникають між Експедитором і Виконавцем при здійсненні автомобільних перевезень вантажів в міжнародному та внутрішньодержавному сполученнях транспортними засобами Виконавця по заявках Експедитора, та пов`язаних із ними різноманітних послуг.
Пунктом 2.1. Договору визначено умови організації перевезення вантажу:
Маршрут руху: Рязань Росія - Київ Україна.
Дата завантаження: 22.03.2019 р. по прибуттю на склад одразу з`явитися на прохідній.
Найменування вантажу: будівельні матеріали вагою 20,5 т, 19 - піддон.
Вимоги до транспортного засобу: критий, 21 т. Заднє заванатаження, заднє вивантаження.
Місце завантаження: 390047, Росія, м. Рязань, район Східний Промвузол, 21, буд. 58. Склад Шинглас-2, склад Шинглас.
Відправник та контактний телефон: ТОВ "Завод "ТехноНиколь".
Адреса проведення митних формальностей при завантаженні: м. Рязань.
Прикордонний перехід: Сумський Троєбортне-Бачевськ.
Адреса проведення митних формальностей при розвантаженні: Троєбортне-Бачевськ, номер ЕА від брокера.
Дата доставки: до 26.03.2019 р. (пізніше штраф згідно п. 4.4.).
Ставка: 26 000 грн (100% по отриманню оригіналів документів на оплату).
Одержувач: ТОВ "Світондейл", Україна, м. Київ, вул. Пироговський Шлях, буд. 34.
Автомобільний засіб: Mercedes-Benz AO6717ВН/ НОМЕР_2 , водій ОСОБА_2 , НОМЕР_3 .
Пунктом 7.1. Договору визначено, що даний Договір набирає сили з моменту підписання і діє до повного виконання Сторонами зобов`язань за Договором.
На виконання умов договору та відповідної заявки відповідача позивачем у березні 2019 р. було надано відповідачу послуги по перевезенню вантажу за маршрутом Рязань Росія - Київ Україна на загальну суму 28 000, 00 грн, що підтверджується міжнародною товарно-транспортною накладною (CMR) А № 309856, актом № AL-000020 здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 25.03.2019 р., рахунком-фактурою № AL-000020 від 25.03.2019 р., договором № 0002 про надання транспортно-експедиційних послуг від 20.03.2019 р., наявними у матеріалах справи.
У липні 2019 р. позивач звернувся до відповідача із претензією вих. № 2 від 01.07.2019 р., у якій він запропонував відповідачу протягом 5 робочих днів з моменту отримання даної претензії перерахувати нарахунок позивача суму боргу за надані послуги з перевезення вантажу у розмірі 28 000, 00 грн з ПДВ та повторно надіслав оригінали документів для здійснення оплати. Крім того позивачем було повторно направлено відповідачу документи для здійснення оплати, а саме рахунок-фактура № AL-000020 від 25.03.2019 р. на суму 28 000, 00 грн, акт виконаних робіт № AL-000020 від 25.03.2019 р., міжнародна товарно-транспортна накладна (CMR) А № 309856. Факт направлення зазначеної претензії з додатками на адресу відповідача підтверджується фіскальним чеком № 0149299 0020368 від 02.07.2019 р. та описом вкладення у цінний лист № 6905003120362 від 02.07.2019 р., наявними у матеріалах справи.
Регулювання відносин, що виникають у зв`язку із наданням транспортно-експедиторських послуг здійснюється Господарським кодексом України, Цивільним кодексом України, іншими нормативно-правовими актами і безпосередньо договором.
Статтею 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Статтею 526 Цивільного кодексу України визначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з ст. 316 Господарського кодексу України за договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов`язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов`язаних з перевезенням вантажу.
Договором транспортного експедирування може бути встановлений обов`язок експедитора організувати перевезення вантажу транспортом і за маршрутом, вибраним експедитором або клієнтом, укладати від свого імені або від імені клієнта договір перевезення вантажу, забезпечувати відправку і одержання вантажу, а також виконання інших зобов`язань, пов`язаних із перевезенням.
Договором транспортного експедирування може бути передбачено надання додаткових послуг, необхідних для доставки вантажу (перевірка кількості та стану вантажу, його завантаження та вивантаження, сплата мита, зборів і витрат, покладених на клієнта, зберігання вантажу до його одержання у пункті призначення, одержання необхідних для експорту та імпорту документів, виконання митних формальностей тощо).
Плата за договором транспортного експедирування здійснюється за цінами, що визначаються відповідно до глави 21 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 929 Цивільного кодексу України за договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов`язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов`язаних з перевезенням вантажу.
Договором транспортного експедирування може бути встановлено обов`язок експедитора організувати перевезення вантажу транспортом і за маршрутом, вибраним експедитором або клієнтом, зобов`язання експедитора укласти від свого імені або від імені клієнта договір перевезення вантажу, забезпечити відправку і одержання вантажу, а також інші зобов`язання, пов`язані з перевезенням.
Договором транспортного експедирування може бути передбачено надання додаткових послуг, необхідних для доставки вантажу (перевірка кількості та стану вантажу, його завантаження та вивантаження, сплата мита, зборів і витрат, покладених на клієнта, зберігання вантажу до його одержання у пункті призначення, одержання необхідних для експорту та імпорту документів, виконання митних формальностей тощо).
Статтею 931 цього ж кодексу передбачено, що розмір плати експедиторові встановлюється договором транспортного експедирування, якщо інше не встановлено законом. Якщо розмір плати не встановлений, клієнт повинен виплатити експедитору розумну плату.
Частиною 1 ст. 530 Цивільного кодексу України закріплено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно з ст. 610 цього ж кодексу порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 1 ст. 612 цього ж кодексу боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
У встановлений договором строк і станом на час розгляду справи відповідач обов`язок щодо оплати за отримані послуги по організації перевезення вантажів у повному обсязі не виконав і його основна заборгованість перед позивачем складає 28 000, 00 грн, що підтверджується договором про надання транспортно-експедиційних послуг № 0002 від 20.03.2019 р., заявкою № 0002 від 20.03.2019 р., договором-заявкою № 20032019/2 організації перевезення вантажів від 20.03.2019 р., укладеним між ТОВ "Адмірал Логістик" та ФОП Садварієм М. І., міжнародною товарно-транспортною накладною (CMR) А № 309856, актом № AL-000020 здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 25.03.2019 р., рахунком-фактурою № AL-000020 від 25.03.2019 р., претензією вих. № 2 від 01.07.2019 р., наявними у матеріалах справи.
Відповідно до приписів ч. 3 ст. 13 та ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У процесі розгляду справи, відповідачем не було надано суду жодних належних та допустимих доказів, що б підтверджували належне невиконання ним свого обов`язку щодо оплати за отримані послуги по перевезенню вантажів за договором про надання транспортно-експедиційних послуг № 0002 від 20.03.2019 р.
Отже, вимоги позивача про стягнення із відповідача основної заборгованості у розмірі 28 000 грн за договором про надання транспортно-експедиційних послуг № 0002 від 20.03.2019 р. є законними і обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Крім того, позивач просить стягнути із відповідача пеню, передбачену положеннями Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань", за періоди прострочення відповідачем виконання обов`язку по оплаті за надані транспортно-експедиційні послуги з 26.04.2019 р по 27.08.2019 р. всього на загальну суму 3 272, 55 грн у відповідності до виконаного ним розрахунку.
Згідно з ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до п. 3) ч. 1 ст. 611 цього ж кодексу у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: сплата неустойки.
Частиною 1 ст. 549 цього ж кодексу передбачено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Частиною 3 цієї ж статті встановлено, що пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно з ч. 2 ст. 551 цього ж кодексу передбачено, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Згідно з ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Відповідно до ч. 4 ст. 231 цього ж кодексу у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
Згідно з ч. 6 ст. 232 цього ж кодексу нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
Статтею 3 цього ж закону передбачено, що розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Статтею 4 цього ж закону передбачено, що пеня за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань або за затримку грошових надходжень на рахунок клієнта банку - одержувача грошових коштів, яку нараховано та не сплачено на день набрання чинності цим Законом, за згодою сторін може бути перерахована за період дії терміну позовної давності, але розмір її не повинен перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який нараховувалась пеня. Сума зменшення розміру пені відноситься на результати фінансово-господарської діяльності одержувача грошових коштів, а щодо державних установ та організацій, що фінансуються за рахунок бюджету, - на зменшення їх фінансування.
Оскільки, при укладенні договору про надання транспортно-експедиційних послуг № 0002 від 20.03.2019 р. позивач та відповідач не досягли згоди щодо встановлення у договорі неустойки, а саме пені від суми несвоєчасно виконаного відповідачем грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання, а саме оплати за надані транспортно-експедиційні послуги, то безпідставним є нарахування позивачем пені за прострочення відповідачем виконання обов`язку щодо оплати за надані транспортно-експедиційні послуги у заявлений період на підставі положень Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань", так як положення Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" не встановлюють розмір пені за невиконання або неналежне виконання грошового зобов`язання, а визначають порядок обчислення пені і обмеження її розміру, а тому позовна вимога позивача про стягнення з відповідача 3 272, 55 грн пені від суми основної заборгованості за договором про надання транспортно-експедиційних послуг № 0002 від 20.03.2019 р., є такою, що не ґрунтується на нормах законодавства України, а тому суд не знаходить підстав для задоволення позову в цій частині.
Крім того, позивач просить стягнути із відповідача інфляційні збитки та 3 % річних від суми основної заборгованості за договором про надання транспортно-експедиційних послуг № 0002 від 20.03.2019 р. за періоди прострочення відповідачем виконання обов`язку по оплаті за надані транспортно-експедиційні послуги з 26.04.2019 р. по 27.08.2019 р. всього на загальну суму 165, 56 грн та 283, 00 грн відповідно у відповідності до виконаного ним розрахунку.
Згідно ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 1 ст. 612 цього ж кодексу боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Частиною 2 ст. 625 цього ж кодексу передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Розрахунок інфляційних збитків від суми основної заборгованості, виконаний позивачем, є невірним.
Правильний розрахунок інфляційних збитків від суми основної заборгованості наступний:
Період заборгованостіСума боргу (грн.)Сукупний індекс інфляції за періодІнфляційне збільшення суми боргуСума боргу з врахуванням індексу інфляції 26.04.2019 - 27.08.2019 28000.00 0.993 -196.97 27803.03 28 000, 00 грн х 0.993 = 27 803, 03 грн; 27 803, 03 грн - 28 000, 00 грн = - 196, 97 грн
Отже, загальний розмір інфляційних збитків від суми основної заборгованості за договором про надання транспортно-експедиційних послуг № 0002 від 20.03.2019 р. у вищевказаний період становить - 196, 97 грн.
Оскільки, судом встановлено, що сукупний індекс інфляції за заявлений позивачем період склав 0.993, що призвело до зменшення початкового розміру суми основної заборгованості, суд не знаходить підстав для задоволення позову в частині стягнення з відповідача інфляційних збитків від суми основної заборгованості у розмірі 165, 56 грн за договором про надання транспортно-експедиційних послуг № 0002 від 20.03.2019 р.
Розрахунок 3 % річних від суми основної заборгованості, виконаний позивачем, є невірним.
Правильний розрахунок 3 % річних від суми основної заборгованості за договором наступний:
Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір процентів річнихЗагальна сума процентів 28000.00 26.04.2019 - 27.08.2019 124 3 % 285.37 28 000, 00 грн х 0,03% х 124/365 = 285, 37 грн
Отже, загальний розмір 3 % річних від суми основної заборгованості за договором про надання транспортно-експедиційних послуг № 0002 від 20.03.2019 р. у вищевказаний період становить 285, 37 грн.
Оскільки розмір 3 % річних від суми основної заборгованості, на яку претендує позивач, є меншим ніж сума, на яку він має право, то суд приходить до висновку про задоволення вимог позивача в частині стягнення із відповідача 3 % річних від суми основної заборгованості за договором у вищевказані періоди у розмірі 283, 00 грн.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, обставини справи, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Судові витрати відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 123, 129, 233, 236 - 240 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Будекотранс" (09100, Київська область, місто Біла Церква, вулиця Митрофанова, будинок 13/16, квартира 5; ідентифікаційний код 37865838) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Адмірал Логістик (69050, Запорізька область, місто Запоріжжя, вулиця Космічна, будинок 87, квартира 68; ідентифікаційний код 39093291) 28 000 (двадцять вісім тисяч) грн 00 (нуль) коп. основної заборгованості, 283 (двісті вісімдесят три) грн 00 (нуль) коп. 3% річних та судові витрати 1 712 (одна тисяча сімсот дванадцять) грн 79 (сімдесят дев`ять) коп. судового збору.
3. Відмовити в задоволенні інших позовних вимог.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його апеляційне оскарження, а у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення може бути оскаржено протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги до Північного апеляційного господарського суду через господарський суд Київської області.
Суддя В.М.Бацуца
Повний текст рішення складено і підписано
09 грудня 2019 р.
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 13.11.2019 |
Оприлюднено | 23.12.2019 |
Номер документу | 86502375 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Бацуца В.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні