ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" грудня 2019 р.м. ХарківСправа № 922/2551/19
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Хотенця П.В.
при секретарі судового засідання Гаврильєву О.В.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Акціонерного товариства Комерційного Банка "ПРИВАТБАНК", м. Київ до 1.Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОТРАСТКОМ", м. Харків , 2. Фізичної особи ОСОБА_1 , м. Харків про стягнення 333333,32 грн. за участю представників сторін:
позивача - Левицька А.В., ордер № 000921 від 07.10.2019 року
відповідачів - 1. не з`явився, 2. не з`явився
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Акціонерне товариство Комерційний Банк "ПРИВАТБАНК", м. Київ звернулося до господарського суду Харківської області з позовною заявою до відповідачів - 1.Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОТРАСТКОМ", м. Харків та 2. Фізичної особи ОСОБА_1 , м. Харків, в якій просить суд стягнути солідарно з відповідачів заборгованість за договором № б/н від 28 грудня 2018 року в розмірі 333333,32 грн.
Керуючись частиною 6 статті 176 Господарського процесуального кодексу України, з огляду на те, що другим відповідачем у позовній заяві вказано фізичну особу, що не є підприємцем, суд звернувся до Відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання м. Харкова та Харківської області про зареєстроване місце проживання (перебування) ОСОБА_1 .
23 серпня 2019 року через канцелярію суду Відділом обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання м. Харкова та Харківської області подано відповідь (вхідний № 20303) про місце проживання (перебування) фізичної особи ОСОБА_1 .
Ухвалою господарського суду Харківської області від 27 серпня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду; відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження з повідомленням сторін та призначено підготовче засіданні на 23 вересня 2019 року на 11:40 годин.
Протокольною ухвалою від 23 вересня 2019 року на підставі пункту 3 частини 2 статті 183 Господарського процесуального кодексу України відкладено підготовче засідання на 07 жовтня 2019 року на 11:30 годин.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 07 жовтня 2019 року продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів, до 27 листопада 2019 року.
Протокольною ухвалою від 07 жовтня 2019 року на підставі пункту 3 частини 2 статті 183 Господарського процесуального кодексу України відкладено підготовче засідання на 04 листопада 2019 року на 11:30 годин.
Протокольною ухвалою від 04 листопада 2019 року на підставі пункту 3 частини 2 статті 183 Господарського процесуального кодексу України відкладено підготовче засідання на 25 листопада 2019 року на 11:40 годин.
25 листопада 2019 року через канцелярію суду, представником Фізичної особи ОСОБА_1 подано заяву (вхідний № 28449) про відкладення підготовчого засідання, яку суд задовольняє та долучає до матеріалів справи.
25 листопада 2019 року через канцелярію суду, представником Фізичної особи ОСОБА_1 подано заяву (вхідний № 28459) про відкладення підготовчого засідання, яку суд задовольняє та долучає до матеріалів справи.
Протокольною ухвалою від 25 листопада 2019 року на підставі пункту 3 частини 2 статті 183 Господарського процесуального кодексу України відкладено підготовче засідання на 27 листопада 2019 року на 10:30 годин.
26 листопада 2019 року через канцелярію суду, Конопатським М.М. - представником Фізичної особи ОСОБА_1 подано повідомлення (вхідний № 28680) про те, що між адвокатом Конопатським М.М. та Фізичною особою ОСОБА_1 укладено договір про розірвання договору про надання правової допомоги № б/н від 15 листопада 2019 року. Суд приймає надане повідомлення та долучає його до матеріалів справи.
26 листопада 2019 року через канцелярію суду, Єфімовою Т.В. - представником Фізичної особи ОСОБА_1 подано повідомлення (вхідний № 28678) про те, що між адвокатом Єфімовою Т.В. та Фізичною особою ОСОБА_1 укладено договір про розірвання договору про надання правової допомоги № б/н від 25 листопада 2019 року. Суд приймає надане повідомлення та долучає його до матеріалів справи.
Протокольною ухвалою від 27 листопада 2019 року на підставі пункту 3 частини 2 статті 185 Господарського процесуального кодексу України закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 16 грудня 2019 року до 11:30 годин.
Представник позивача у судовому засіданні підтримує заявлені позовні вимоги і просить їх задовольнити у повному обсязі.
Представник першого відповідача у судове засідання не з`явився, на адресу суду повернулись ухвала про відкриття провадження у справі від 27 серпня 2019 року з відміткою пошти "за закінченням встановленого строку зберігання", ухвала від 23 вересня 2019 року з відміткою пошти "за закінченням встановленого строку зберігання", ухвала від 07 жовтня 2019 року з відміткою пошти "за закінченням встановленого строку зберігання" та ухвала від 04 листопада 2019 року з відміткою пошти "за закінченням встановленого строку зберігання".
Представник другого відповідача у судове засідання не з`явився.
Частинами 2, 3 статті 120 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язковою. Виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
Згідно пункту 4 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за місцезнаходженням.
Як вбачається з матеріалів справи, ухвали суду про відкриття провадження у справі та ухвали про повідомлення направлялись сторонам за адресами, вказаними у позовній заяві.
Враховуючи вищевказане суд вважає, що сторони були належним чином повідомлені судом про розгляд спору за їх участю. При цьому, неотримання адресатами кореспонденції від судового органу є суб`єктивною поведінкою здійснення сторонами своїх процесуальних прав, що не може вважатися поважною причиною, яка перешкоджала у тому числі відповідачам подати відзиви на позовну заяву у встановлений судом строк.
В той же час, сторони не були позбавлені можливості скористатися вільним доступом до електронного реєстру судових рішень в Україні, в силу статті 4 Закону України "Про доступ до судових рішень" та ознайомитися з ухвалами Господарського суду Харківської області та визначеними у них датами та часом розгляду даної справи та забезпечити представництво їх інтересів в судових засіданнях.
Відповідно до частини 1 статті 202 Господарського процесуального кодексу України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Враховуючи те, що судом було здійснено заходи, щодо належного повідомлення відповідачів про дату, час та місце розгляду справи, та приймаючи до уваги те, що судом не було визнано явку відповідачів в судове засідання обов`язковою, суд дійшов висновку про те, що їх неявка в судове засідання не перешкоджає розгляду справи по суті.
Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, вислухавши пояснення повноважного представника позивача, всебічно та повно з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
28 грудня 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРОТРАСТКОМ" через систему інтернет-клієнт-банкінгу було підписано із використанням електронного цифрового підпису Анкету-заяву про приєднання до Умов та правил надання послуг "КУБ". Відповідно до цієї заяви позичальник приєднався до розділу 3.2.8. Умов та правил надання банківських послуг (далі - Умови), які розміщені на офіційному веб-сайті АТ КБ "ПРИВАТБАНК" http://privatbank.ua.
Згідно частини 1 статті 634 Цивільного кодексу України, договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Відповідно до частини 2 статті 639 Цивільного кодексу України, якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.
Таким чином, 28 грудня 2018 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "АГРОТРАСТКОМ" та Акціонерним товариством Комерційним Банком "ПРИВАТБАНК" було укладено кредитний договір № б/н, який за своєю правовою природою є договором приєднання, та складається із вищевказаних Анкети-аяви та Умов.
Пунктом 3.2.8.1. Умов визначено, що банк за наявності вільних грошових коштів зобов`язується надати Клієнту "Кредит КУБ" для фінансування поточної діяльності Клієнта, в обмін на зобов`язання Клієнта з повернення кредиту, сплати відсртків, комісії та ін. виногород в обумовлені цим договором терміни. Кредитування Клієнта здійснюється в межах встановленого Банком ліміту кредитування, про який Банк повідомляє Клієнта через встановлені канали комунікації. Істотні умови кредиту (сума кредиту, проценти за користування кредитом, розмір щомісячного платежу, порядок їх сплати) вказуються в Заяві про приєднання по Умов та правил надання банківських послуг (далі - Заява). Клієнт приєднується до Послуги шляхом підписання електронно-цифровим підписом Заяви в системі Приват24 або у сервісі Папка24 або іншим шляхом, що прирівнюється до належного способу укладення сторонами кредитного договору. Кредит також може надаватись шляхом видачі кредитних коштів з наступним їх перерахуванням на рахунок підприємства-продавця за товари та послуги, придбані Клієнтом через Інтернет-платформу Приват Маркет.
Пунктом 3.2.8.3.1. Умов передбачено, що повернення кредиту здійснюється щомісяця шляхом забезпечення Клієнтом позитивного сальдо на його поточному рахунку в сумах і в дати щомісячних внесків, зазначених у Заяві.
У відповідності до пунктів 3.2.8.5.2. та 3.2.8.5.3. Умов, відповідач взяв на себе зобов`язання оплатити проценти за користування кредитом у вигляді щомісячної комісії, згідно з пунктом 3.2.8.3.2., а також повернути кредит у терміни і в сумах, які встановлено в пунктах 3.2.8.3.1., 3.2.8.5.14., 3.2.8.6.2., а також зазначені в Заяві, шляхом розміщення необхідних для планового погашення внеску коштів на своєму поточному рахунку.
Згідно пункту 3.2.8.9. Умов, за користування кредитом у період з дата списання коштів з позикового рахунку до дат погашення кредиту згідно з пунктами 3.2.8.1., 3.2.8.2., 3.2.8.3., 3.2.8.3.1 цього договору Клієнт сплачує проценти у вигляді щомісячної комісії і розмірі, зазначеному в пункті 3.2.8.3.2.
За змістом пункту 3.2.8.3.2. Умов за користування Послугою Клієнт сплачує щомісяця проценти у вигляді щомісячної комісії в розмірі, що зазначені в пункті 1.4. Заяви.
Пункт 3.2.8.9.2 Умов передбачає, що сплата процентів за користування кредитов у вигляді щомісячної комісії, передбаченої пунктом 3.2.8.3.2. Умов, здійснюється в дати платежів, зазначені в Заяві. про що визначено у пункті 3.2.8.3.1. Умов.
Відповідно до пункту 3.2.8.3.3. Умов, при порушенні Клієнтом будь-якого грошового зобов`язання позичальник сплачує Банку відсотки за користування кредитом у розмірі, встановленому у пункті 1.6. Заяви.
Пунктом 3.2.8.10.1. Умов визначено, що у разі порушення Клієнтом будь-якого із зобов`язань щодо сплати комісії за користування кредитом, передбаченої пунктами 3.2.8.3.2., 3.2.8.3.1. цього договору, термінів повернення кредиту, передбачених пунктами 3.2.8.9., 3.2.8.3.1., 3.2.8.3.2. цього договору Клієнт сплачує Банку за кожен випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який сплачується пеня, (у % річних) від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу. Сплата пені здійснюється у гривні.
Згідно пункту 1.2. Заяви про приєднання до Умов та правил надання послуг "КУБ", розмір кредиту становить 500000,00 грн.
Пунктом 1.3. Заяви про приєднання до Умов та правил надання послуг "КУБ" встановлено, що кредит надається на строк 12 місяців з моменту видачі коштів Клієнту.
Відповідно до пункту 1.5. Заяви про приєднання до Умов та правил надання послуг "КУБ" порядок погашення заборгованості за кредитом: щомісяця рівними частинами, починаючи з місяця наступного за місяцем видачі коштів Клієнту, до календарного числа місяця, в яке було надано кредит, включно із цим числом; погашення процентів щомісяця, починаючи з місяця наступного за місяцем видачі коштів Клієнту, до календарного числа місяця, в яке було надано кредит, включно із цим числом. Сторони узгодили, що графік погашення кредиту надається у Додатку 1 до цієї Заяви та доступний Клієнту у системі "Приват24 для бізнесу".
Згідно пункту 1.6. Заяви про приєднання до Умов та правил надання послуг "КУБ", у випадку порушення строку погашення заборгованості за кредитом, що зазначений у пункті 1.5. цієї Заяви Клієнт зобов`язаний додатково до процентів вказаних в пункті 1.4., сплатити Банку проценти у розмірі 4% в місяць від суми простроченої заборгованості та неустойку в розмірі і згідно розділу 3.2.8. Умов та Правил надання банківських послуг.
У зв`язку з зазначеними порушеннями зобов`язань за договором першого відповідача станом на 23 липня 2019 року має заборгованість - 358749,04 грн. яка складається з наступного: 333333,32 грн. - заборгованість за кредитом; 4388,89 грн. - заборгованість за відсотками, нарахованими на прострочену заборгованість згідно пунктів 3.2.8.3.3. та 3.2.8.9.1.; 17100,15 грн. - заборгованість за відсотками у вигляді щомісячної комісії, нарахованої згідно пунктів 3.2.8.3.2. та 3.2.8.9. Умов; 3926,68 грн. - заборгованість у пені, нарахованої згідно пункту 3.2.8.10.1. Умов.
Доказів сплати вказаної заборгованості відповідачем суду не надано, як і не надано доказів у спростування фактів викладених позивачем.
28 грудня 2018 року, на підставі укладеного договору, позивачем було перераховано на поточний рахунок першого відповідача кредитні кошти у розмірі 500000,00 грн., що підтверджується банківською випискою по рахунку.
28 грудня 2018 року між Акціонерним товариством Комерційним Банком "ПРИВАТБАНК" та Фізичною особою ОСОБА_1 (другим відповідачем) було укладено договір поруки № POR1545839110517 (договір поруки), предметом якого є надання поруки другим відповідачем за виконання зобов`язань першим відповідачем, які випливають з договору (пункт 1.1. договору поруки).
На підставі приписів статтей 15 та 16 Цивільного кодексу України позивач має право самостійно обрати спосіб судового захисту та визначити розмір своїх вимог.
Враховуючи вищевикладене, позивач просить стягнути з відповідачів заборгованість у розмірі 333333,32 грн. (333333,32 грн. - заборгованість за кредитом)
Відповідно до частини 1 статті 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. Відповідно до частини 2 цієї ж статті до відносин за кредитним договором застосовуються положення про позику, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Згідно частини 1 статті 1048 Цивільного кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.
Частиною 1 статті 1049 Цивільного кодексу України передбачено, що позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Статтями 525, 526 Циільного кодексу України, що кореспондуються за змістом з положеннями статті 193 Господарського кодексу України, передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Згідно статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до статей 55 Конституції України, статей 15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно статті 73 Господарського процесуального кодексу України: доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до статті 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно частини 1 статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, законними, підтвердженими матеріалами справи і такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору у розмірі 5000,00 грн. покладаються на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись статтями 1-5, 10, 11, 12, 20, 41-46, 73-80, 86, 123, 129, 183, 194, 195, 196, 201, 208-210, 217, 218, 219, 220, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд-
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОТРАСТКОМ" (61022, м. Харків, вул. Клочківська, буд. 99-А, кім. 401, код ЄДРПОУ 41431158) та Фізичної особи ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства Комерційного Банка "ПРИВАТБАНК" (01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д, ЄДРПОУ 14360570) заборгованість за кредитним договором № б/н від 28 грудня 2018 року в розмірі 333333,32 грн. (333333,32 грн. - заборгованість за кредитом) та 5000,00 грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення відповідно до статей 256, 257 Господарського процесуального кодексу України та з урахуванням пункту 17.5 Перехідних положень Кодексу.
Повне рішення складено "20" грудня 2019 р.
Суддя П.В. Хотенець
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2019 |
Оприлюднено | 23.12.2019 |
Номер документу | 86503033 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Хотенець П.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні