Рішення
від 10.12.2019 по справі 389/3348/19
ЗНАМ’ЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

10.12.2019

Провадження №2/389/793/19

ЄУН 389/3348/19

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2019 року Знам`янський міськрайонний суд

Кіровоградської області

у складі: головуючого судді Українського В.В.,

за участю секретаря судового засідання Гой І.С.

представника позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні залу суду міста Знам`янка Кіровоградської області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Володимирівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати за ним право власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 на земельну ділянку № 37 площею 4,88 гектарів для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Володимирівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області.

В обґрунтування своїх вимог зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його баба ОСОБА_3 , яка до дня своєї смерті проживала в селі Новороманівка Знам`янського району Кіровоградської області з 1986 року по день смерті одна. Заповіт від її імені сільською радою не реєструвався та не посвідчувався. ОСОБА_3 надана у власність земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва № 37 площею 4,88 гектарів для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Володимирівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області, про що виданий державний акт про право приватної власності на землю серії КР-З-000191. Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на вказану земельну ділянку. Син ОСОБА_3 та батько позивача ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто раніше ніж його матір, та на день смерті проживав разом із сином ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 . Позивач звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини у визначений судом додатковий строк для прийняття спадщини. Нотаріус відмовив позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину мотивуючи тим, що відповідно до наданих позивачем документів встановлено, що ОСОБА_3 померла раніше, ніж було прийняте розпорядження про передачу їй у приватну власність земельної ділянки та, власне, виданий державний акт на землю, тому цей державний акт не може підтвердити право власності та належності майна спадкодавцеві.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлені вимоги та просить їх задовольнити.

Представник Володимирівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву, відповідно до якої визнав позовні вимоги в повному обсязі, не заперечує проти їх задоволення та просив проводити розгляд справи без участі представника.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , яка до дня своєї смерті проживала в селі Новороманівка Знам`янського району Кіровоградської області одна, що підтверджується довідкою Володимирівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області від 31 липня 2017 року № 193, свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 . ОСОБА_3 мала сина ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про його смерть серії НОМЕР_3 . Рішенням Знам`янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 11 квітня 2017 року в справі № 2-о/389/4/17 встановлений родинний зв`язок між ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , як між сином та матір`ю через відсутність свідоцтва та актового запису про народження ОСОБА_4 .

ОСОБА_3 надана у власність земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва № 37 площею 4,88 гектарів для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Володимирівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області, про що виданий державний акт про право приватної власності на землю серії КР-З-000191. Державний акт виданий 5 квітня 1999 року на підставі рішення Володимирівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області від 12 березня 1999 року № 29.

Відповідно до інформаційної довідки Відділу у Зна`янському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області встановлено, що відповідно до Державного акту на право колективної власності на землю серія КР-З № 000018 від 24 травня 1999 року, виданого на підставі рішення сесії Володимирівської сільської ради народних депутатів від 12 березня 1999 року № 28, ОСОБА_3 включена в список громадян-членів КСП Новороманівське на території Володимирівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області. ОСОБА_3 отримала сертифікат на земельну частку (пай) серія КР № 0236491 на підставі розпорядження голови РДА від 14.09.1998 року № 380-р.

Рішенням Знам`янського міськрайнного суду Кіровоградської області від 12 грудня 2018 року в справі №2/389/660/18 ОСОБА_2 надано додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 .

Згідно з інформацією завідувача Знам`янської районної державної нотаріальної контори, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 із заявою про прийняття спадщини до нотаріуса звернувся онук ОСОБА_2 , після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 із заявою про прийняття спадщини ніхто не звертався, спадкові справи не заводились.

Відповідно до ст. 529 Цивільного кодексу Української РСР при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті. Онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем; вони успадковують порівну в тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю.

Відповідно до п. 2 Указу Президента України № 720/95 від 08.08.1995 р. Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

Відповідно до п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 16.04.2004 року Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення земельної ділянки в натурі(на місцевості) та видачі державного акта про право власності на землю (п.17 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу). Член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акту, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами Цивільного кодексу України, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку(пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, що була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку. Позови громадян, пов`язані з паюванням земель (зокрема, про визнання права на земельну частку(пай), її розмір, незаконність відмови у видачі сертифікату, виділення паю в натурі), можуть бути предметом розгляду судів.

Відповідно до ст.2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Крім того, документом, що посвідчує право на земельну частку (пай) також є рішення суду про визнання права на земельну частку(пай).

В силу ст. 373 ЦК України, право власності на землю гарантується Конституцією України. Право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.

Інформація стосовно обмежень, обтяжень, відчужень на земельну ділянку відсутня. Інші спадкоємці не встановлені.

Нотаріусом відмовлено позивачеві у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку через видачу державного акту на право приватної власності на землю та розпорядження про передачу у приватну власність земельної ділянки після смерті спадкодавця.

Громадяни та юридичні особи відповідно до частини 1 статті 116 Земельного кодексу України набувають право власності на земельні ділянки із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.

Згідно з частиною 1 статті 126 Земельного кодексу України в редакції, яка діяла до 01 січня 2013 року, документом, що посвідчує право власності на земельну ділянку, є державний акт на право власності.

Державний акт, виданий після смерті спадкодавця при зазначенні в ньому дати прийняття уповноваженим органом відповідного рішення про передачу у власність земельної ділянки за житія спадкодавця, свідчить про набуття спадкодавцем права власності на земельну ділянку.

Стаття 125 Земельного Кодексу України визначає, що право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації такого права.

Згідно роз`яснень, що містяться у п.п.3.1, 3.5 інформаційного листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року, умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.

Спори про визнання права власності на земельну ділянку та права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, зокрема у випадках, якщо відсутній отриманий спадкодавцем державний акт про право власності на земельну ділянку, зареєстрований належним чином, якщо спадкодавцем не був отриманий державний акт про право власності на земельну ділянку, або в державному акті є неточності, які підлягають виправленню, розглядаються судами з урахуванням вимог закону та роз`яснень, викладених в пунктах 10, 11 ППВСУ від 30 травня 2008 року № 7 про те, що відповідно до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. У порядку спадкування можуть передаватися також право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), право користування чужим майном (сервітут).

Згідно ст. 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна. Відповідно до ч.1 ст.319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Згідно ч.1 ст.321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до ч.1 ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Відповідно до ч. 4 ст. 41 Конституції України визначено, що ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Аналізуючи вищезазначені та досліджені докази, враховуючи те, що позивач має право на спадщину за законом після смерті баби, однак не має можливості отримати свідоцтво про право власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом в зв`язку з тим, що Державний акт на право власності на земельну ділянку та розпорядження про передачу у приватну власність земельної діяднки були видані після смерті спадкодавця, суд приходить до висновку про те, що порушені права позивача підлягають захисту, а позовні вимоги задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 259,263-265, 273, 354 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_2 до Володимирівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , право власності на земельну ділянку № 37 площею 4,88 гектарів для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Володимирівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області, в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 .

Судові витрати віднести на рахунок позивача.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Знам`янський міськрайонний суд Кіровоградської області. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач ОСОБА_2 проживає в АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 .

Відповідач Володимирівська сільська рада Знам`янського району Кіровоградської області розташована в с. Володимирівка Знам`янського району Кіровоградської області вул. Центральна,2, код ЄДРПОУ 04365247.

Повний текст рішення складений 20.12.2019.

Суддя Знам`янського міськрайонного суду

Кіровоградської області В.В. Український

СудЗнам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення10.12.2019
Оприлюднено23.12.2019
Номер документу86510824
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —389/3348/19

Рішення від 10.12.2019

Цивільне

Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області

Український В. В.

Рішення від 10.12.2019

Цивільне

Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області

Український В. В.

Ухвала від 02.12.2019

Цивільне

Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області

Український В. В.

Ухвала від 20.11.2019

Цивільне

Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області

Український В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні