Дунаєвецький районний суд Хмельницької області
Справа № 689/224/19
Провадження № 2/674/319/19
ЗАОЧНЕ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 грудня 2019 року м.Дунаївці
Дунаєвецький районний суд
Хмельницької області
в складі: головуючої - судді Артемчук В. М.
за участю секретаря судового засідання Мудрицької Л.В.
номер справи 689/224/19
учасники справи :
представник позивача Курятнік О.Г .
третя особа,яка не заявляє самостійних
вимог щодо предмета спору ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дунаївці в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Ярмолинецької районної державної адміністрації як органу опіки та піклування Хмельницької області в інтересах малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_4 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,
В С Т А Н О В И В :
28 січня 2019 року позивач, Ярмолинецька районна державна адміністрація Хмельницької області як орган опіки та піклування в інтересах малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 звернувся з уточненими під час підготовчого розгляду позовними вимогами до відповідачки ОСОБА_4 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, де просить позбавити батьківських прав ОСОБА_4 , 1984 року народження батьківських прав відносно її малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , залишити малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 під опікою рідного дядька ОСОБА_2 ,1983року народження, який проживає в АДРЕСА_1 та стягнути з ОСОБА_4 , 1984 року народження на користь ОСОБА_2 ,1983року народження, аліменти на утримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 500 грн. щомісячно, починаючи з 28 січня 2019 року і до досягнення дитиною повноліття.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є одинокою матір`ю малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 відповідно до запису від 21 серпня 2008 р. № 3 в книзі реєстрів актів про народження, відомості про батька записані за заявою матері згідно ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України.
Апеляційним судом Хмельницької області 05.08.2009 року був винесений вирок ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 і її засуджено до 10 років позбавлення волі за вчинення злочину,передбаченого п.п.4,12 ст. 115 КК України (справа №1-13, 2009 року).
Розпорядженням голови Ярмолинецької районної державної адміністрації від 23.03.2009 року № 295/2009-р Про надання статусу дитини, позбавленої батьківського піклування ОСОБА_3 , ОСОБА_3 надано статус дитини позбавленої батьківського піклування, а розпорядженням від 30.04.2009 р. № 118/2000-р. встановлено над ним опіку і передано під опіку рідного дядька ОСОБА_2 .
ОСОБА_4 відбувала покарання з 22.02.2010 року та звільнена з місць позбавлення волі 30.05.2018 року, з сином ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 після звільнення з місць позбавлення волі не бачилась та не спілкувалась, до служби у справах дітей Ярмолинецької районної державної адміністрації ОСОБА_4, з питанням про повернення їй дітей не зверталась, а тому представник позивача звернувся до суду за даним позовом.
Згідно листа Служби у справах дітей Віньковецької районної державної адміністрації № 322 від 14.08.2018 року ОСОБА_4 проживає без реєстрації в АДРЕСА_2 і ознайомлена з п. 27 постанови Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 р. № 866 Питання діяльності органів опіки та піклування, пов`язаної із захистом прав дитини , однак до служби у справах дітей Віньковецької районної державної адміністрації з питанням про повернення їй дітей не зверталась. Від обстеження умов проживання ОСОБА_4 відмовилась. Малолітній ОСОБА_3 має бажання і в подальшому проживати в сім`ї опікуна (рідного дядька) ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
А тому, враховуючи висновок Ярмолинецької районної державної адміністрації як органу опіки та піклування Хмельницької області про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_4 ,представник позивача звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Ярмолинецького районного суду Хмельницької області від 14.02.2019 року цивільну справу №689/224/19 передано за підсудністю до Дунаєвецького районного суду Хмельницької області.
Ухвалою Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 21.03.2019 року відкрито провадження по справі та призначено підготовче судове засідання за загальними правилами позовного провадження.
17.05.2019 року представником Ярмолинецької районної державної адміністрації подано до суду уточнену позовну заяву.
Ухвалою суду від 09.10.2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
У судовому засіданні представник позивача по довіреності Ярмолинецької райдержадміністрації як органу опіки та піклування Курятнік О.Г. уточнений позов підтримав, просив його задовольнити ,пославшись на обставини викладені в уточнюючій позовній заяві, проти заочного розгляду справи не заперечив. В частині стягнення аліментів з відповідачки просив стягнути аліменти в розмірі 500грн.щомясячно.
Відповідачка ОСОБА_4 в судове засідання не з`явилася, хоча про час та місце судового засідання повідомлялася належним чином, про що свідчать поштові повідомлення, причин неявки суду не повідомила, заяв про розгляд справи в судовому засіданні у її відсутності не подавала, відзив на позов до суду не направляла.
Третя особа: ОСОБА_2 в судовому засіданні проти задоволення позову не заперечив, просив його задовольнити, залишити малолітнього ОСОБА_3 під його опікою і стягнути з відповідачки аліменти.
Враховуючи те, що відповідачкою ОСОБА_4 , у встановлений законом строк відзиву на позовну заяву до суду не подано, суд, відповідно до положень ст.280 ЦПК України, вважає за можливе ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів .
Суд, заслухавши представника позивача дослідивши та оцінивши наявні в справі докази в їх сукупності, вважає, що в матеріалах справи достатньо даних, для вирішення спору. Даний позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Вирішуючи даний позов, суд, згідно ст. 3 Конвенції про права дитини, ухваленої Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 20.11.1989 р., ратифікованої Постановою ВРУ від 27.02.1991 р., приділяє першочергову увагу якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Відповідно до ч.1 ст.165 Сімейного кодексу України (надалі - СК України), право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
У силу положень Закону і роз`яснень, даних у п. 15 Постанови пленуму Верховного суду України № 3 від 30.03.2007 року Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав позбавлення батьківських прав, тобто прав на виховання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та інші, що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтується на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Згідно з п. 17 зазначеної постанови, не можна позбавити батьківських прав особу, яка не виконує своїх батьківських обов`язків унаслідок душевної хвороби, недоумства чи іншого тяжкого захворювання (крім хронічного алкоголізму чи наркоманії) або з інших не залежних від неї причин.
Особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла 18 років, і тільки з підстав, передбачених ст. 164 Сімейного кодексу України.
Позбавлення батьківських прав є крайньою мірою сімейно - правового характеру, вона застосовується до батьків, що не забезпечують належне виховання своїх дітей. По змісту Закону ухилення повинно бути навмисним, коли особа повністю розуміє наслідки своєї винної поведінки.
Судом встановлено, що відповідачка, ОСОБА_4 , є рідною матір`ю малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження (а.с.7).
Згідно вироку апеляційного суду Хмельницької області від 05 серпня 2009 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 було засуджено до 10 років позбавлення волі за вчинення злочину передбаченого п.п.4.12 ч.2 ст.115 КК України (а.с.8-19).
30 травня 2018 року ОСОБА_4 звільнено з Державної установи Чорноморська виправна колонія (№74) по відбуттю строку покарання (а.с.23).
З повідомлення служби у справах дітей Віньковецької районної державної адміністрації Хмельницької області від 14.08.2018 року за №322 вбачається, що ОСОБА_4 проживає без реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 . Від обстеження умов проживання за даною адресою ОСОБА_4 відмовилась, пояснюючи це тим, що проживає тимчасово в будинку, який належить її відчиму ОСОБА_6 , і не планує в подальшому проживати за даною адресою.
Зі слів ОСОБА_4 , вона неофіційно працює в м.Хмельницькому в кафе помічником кухара, проте, інформація не підтверджена документально.
З ОСОБА_4 проведено бесіду, в ході якої з`ясовано, що вона разом зі своїм співмешканцем ОСОБА_7 планують придбати будинок в с.Зіньків, та проживати там разом з дітьми. Наразі, матір спілкується лише зі старшим сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який після досягнення повноліття планує проживати разом з матір`ю. З молодшим сином, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , після звільнення з місць позбавлення волі матір не бачилась та не спілкувалася. В подальшому дитина має бажання залишиться проживати в сім`ї опікуна ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ).
До служби у справах дітей Віньковецької райдержадміністрації ОСОБА_4 не зверталася. З пунктом 27 постанови Кабінету Міністрів України Питання діяльності органів опіки та піклування, пов`язаної із захистом прав дитини від 24.09.2008 року № 866 ознайомлена (а.с.20-22).
Зазначені факти можна розцінювати як ухилення ОСОБА_4 від виховання дитини, свідоме нехтування нею своїми батьківськими обов`язками.
Позбавлення батьківських прав допускається тоді, коли змінити ставлення батьків до виховання дитини неможливо (ухвала ВССУ від 01.11.2017 у справі № 211/559/16-ц).
Судом також встановлено, що розпорядженням за 395/2009-р від 23.03.2009 року Ярмолинецької районної державної адміністрації Хмельницької області надано ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженцю с.Гірчична Дунаєвецького району статус дитини,яка позбавлена батьківського піклування та взято до уваги, що ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 тимчасово влаштований до призначення опіки в сім`ю рідного дядька ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 , який проживає за адресою: АДРЕСА_3 (а.с.25).
Розпорядженням за 118/2009-р від 30.04.2009 року Віньковецької районної державної адміністрації Хмельницької області встановлено опіку над малолітніми ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та призначено їхнім опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , жителя смт Віньківці (а.с.26).
Згідно з ч. 1 ст. 12 Закону України Про охорону дитинства виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Верховний Суд України в ч. 2 п. 16 Пленуму Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав № 3 від 30.03.2007 року наголосив, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.
Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Враховуючи дані обставини, судом встановлено, що відповідачка свого батьківського обов`язку, зокрема обов`язку виховувати та утримувати дитини до досягнення ними повноліття не виконує, не здійснює жодних дій, спрямованих на їх виконання, не піклується про здоров`я дитини, його розвиток.
За таких обставин, суд приходить до переконання, що свідоме і тривале нехтування відповідачкою своїми батьківськими обов`язками щодо дитини є наслідком винної поведінки відповідачки та є підставою для позбавлення її батьківських прав.
Суд вважає, що позбавлення батьківських прав відповідачки буде відповідати інтересам дитини, оскільки відповідачка в подальшому буде позбавлена можливості негативно впливати на психіку дитини до моменту зміни нею свого ставлення відносно дитини та поновлення у встановленому порядку батьківських прав.
Відповідно до положень Конвенції ООН про права дітей від 20.11.1989 року, ратифікованої Україною Постановою Верховної Ради України від 27.02.1991 року за № 789 - ХІІ, дитина, з огляду на його фізичну і розумову незрілість вимагає спеціального захисту і турботи, включаючи належний правовий захист як до, так і після народження.
Статтею 150 СК України закріплені обов`язки батьків по вихованню та розвитку дітей, у числі яких передбачені турбота про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечення здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, підготовки її до самостійного життя. Ухилення батьків від виконання своїх батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності встановленої законом.
Відповідно до ч.1 п.2 ст. 164 СК України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Судом встановлено, що відповідачка ОСОБА_4 , свідомо самоусунулася від виконання своїх батьківських обов`язків в повній мірі щодо свого сина ОСОБА_3 , не піклується про фізичний і духовний розвиток дитини, не турбується про харчування, медичний догляд, лікування, не спілкується з дитиною в обсязі, необхідному для їх нормального самоусвідомлення, не виявляє інтересу до його внутрішнього світу, не створює умов для отримання ним здібностей, що підтверджено зазначеними вище матеріалами справи.
З висновку органу опіки та піклування Ярмолинецької районної державної адміністрації Хмельницької області від 21.01.2019 року за №11/2019-р. вбачається про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відносно її малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та залишення його під опікою в сім`ї рідного дядька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.29-31).
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 166 СК України, особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини.
Одночасно з позбавленням батьківських прав суд може на вимогу позивача або за власною ініціативою вирішити питання про стягнення аліментів на дитину.
Судом встановлено, що відповідачка ухиляється від надання матеріальної допомоги на утримання сина.
Нормами ч. 2 ст. 166 СК України передбачено, що особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини.
Відповідно до ст.180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Способи виконання батьками обов`язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними (ч.1 ст.181 СК України).
Згідно з ч. 3 ст.181 СК України аліменти на дитину присуджуються в частці від заробітку (доходу) її матері, батька або в твердій грошовій сумі і виплачуються щомісячно. Відповідно до ст. 182 СК України, при визначенні розміру аліментів суд враховує стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина, інші обставини, що мають істотне значення.
У відповідності до ст. 166 СК України, у зв`язку із позбавленням відповідачки батьківських прав, суд стягує з неї аліменти на утримання дитини, оскільки, згідно ст.ст. 180,182 СК України, остання зобов`язана утримувати свою дитину, незалежно від її місця проживання, а тому суд погоджується із запропонованим позивачем розміром аліментів в розмірі 500 грн. щомісячно.
Крім того, суд вважає за необхідне на підставі п.1 ч.1 ст. 430 ЦПК України допустити негайне виконання рішення суду в частині стягнення аліментів за один місяць.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідачки слід стягнути в дохід держави судовий збір в розмірі 768,40 грн.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 76, 141, 263, 265, 268, 280-284 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Ярмолинецької районної державної адміністрації як органу опіки та піклування Хмельницької області в інтересах малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_4 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,задовольнити.
Позбавити ОСОБА_4 , 1984 року народження батьківських прав відносно її малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Гірчична Дунаєвецького району Хмельницької області.
Залишити малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 під опікою рідного дядька ОСОБА_2 ,1983року народження, який проживає в АДРЕСА_1 .
Стягнути з ОСОБА_4 , 1984 року народження ( місце проживання АДРЕСА_2 , індентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_2 ,1983року народження, (місце проживання АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) аліменти на утримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 500 грн. щомісячно, починаючи з 28 січня 2019 року і до досягнення дитиною повноліття.
Стягнути з ОСОБА_4 , 1984 року народження ( місце проживання АДРЕСА_2 , індентифікаційний номер НОМЕР_1 ) в дохід держави судовий збір в розмірі 768,40 грн.
Допустити негайне виконання рішення в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду через Дунаєвецький районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Позивач: Ярмолинецька районна державна адміністрація як орган опіки та піклування Хмельницької області (місцезнаходження смт.Ярмолинці площа 600-річчя Яромолинець,1,код ЄДРПОУ 21313909);
Відповідач: ОСОБА_4 , (місце проживання АДРЕСА_2 , місце реєстрації АДРЕСА_4 , індентифікаційний номер НОМЕР_1 );
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2 , (місце проживання АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ).
Дата складання повного судового рішення 19 грудня 2019 р.
Головуюча:/підпис/
Згідно з оригіналом.
Суддя Дунаєвецького районного суду В. М. Артемчук
Суд | Дунаєвецький районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2019 |
Оприлюднено | 23.12.2019 |
Номер документу | 86525470 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дунаєвецький районний суд Хмельницької області
Артемчук В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні