Дунаєвецький районний суд Хмельницької області
Справа № 674/1238/19
Провадження № 2/674/581/19
ЗАОЧНЕ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2019 року м.Дунаївці
Дунаєвецький районний суд
Хмельницької області
в складі: головуючого - судді Шклярука В. М.
за участю секретаря судового засідання Проценко Л.В.,
розглянувши у порядку загального позовного провадження, у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Дунаївці, в порядку ч.2 ст.247 ЦПК України, цивільну справу за позовом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області до ОСОБА_1 , третя особа: Дунаєвецька міська рада Хмельницької області, про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки (ціна позову 7387,31 грн.),
в с т а н о в и в :
Позивач ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, мотивуючи тим, щопід час перевірки інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель встановлено факт самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 7,50 га, яка розташована за межами с.Велика Кужелева Дунаєвецького району Хмельницької області на території Дунаєвецької міської об`єднаної територіальної громади, здійснення засівання сількосподарських культур. Внаслідок самовільного заняття вищевказаної земельної ділянки та її використання без правовстановлюючих документів ОСОБА_1 заподіяно шкоду державі.
А тому звертається до суду і просить стягнути з відповідача 7387,31 грн. заподіяної шкоди та судові витрати.
Представник позивача ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області Андрійчук І.В.до судового засідання подала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала та просила задовольнити, проти заочного розгляду справи та винесення заочного рішення не заперечила.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, хоча про час та місце судового засідання повідомлявся завчасно та належним чином, про що свідчать поштові повідомлення та розписка про вручення судової повістки, причин неявки суду не повідомив, заяв про розгляд справи в судовому засіданні у його відсутності не подавав.
Представник третьої особи - Дунаєвецької міської ради Хмельницької області Богуш Р.В. направила до суду пояснення у справі, у яких вказала, що враховуючи встановлені обставини самовільного зайняття земельної ділянки та факту заподіяння матеріальної шкоди державі (територіальній громаді), позов підтримує в повному обсязі та просить задовольнити в повному обсязі. Крім того, до судового засідання представник третьої особи подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, проти заочного рішення не заперечила..
Зі згоди представників позивача та третьої особи суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що Головним управління Держгеокадастру у Хмельницькій області проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства під час використання земельної ділянки з кадастровим номером 6821885700:02:005:2000 площею 54,3145 га, яка розташована за межами Дунаєвецької міської об`єднаної територіальної громади, під час якої було встановлено факт використання ОСОБА_1 частини вказаної земельної ділянки в розмірі 7,50 га без правовстановлюючих документів шляхом посіву сільськогосподарських культур, що підтверджується копіями акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки від 07.02.2019 р. №35-ДК/39/АП/09/01/-19 та акту обстеження земельної ділянки від 08.02.2019 р. №35-ДК/10/АО/10/01/-1.
З метою усунення виявлених порушень 08.02.2019 р. інспектором складено припис №35-ДК/0012/Пр/03/01/-19 про припинення порушення земельного законодавства шляхом звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки у тридцятиденний термін, який вручено особисто ОСОБА_1 .
Також встановлено, що 08.02.2019 р. старшим державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель ОСОБА_2 було складено протокол про адміністративне правопорушення №35-ДК/0011П/07/01/-19, з якого вбачається, щочастина земельної ділянки площею 7,50 га, яка що входить до складу земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 54,3145 га з кадастровим номером 6821885700:02:005:2000, розташованої за межами Дунаєвецької міської об`єднаної територіальної громади, самовільно зайнята ОСОБА_1 та використовується для вирощування сільськогосподарських культур (озимої пшениці).
Постановою про накладення адміністративного стягнення від 08.02.2019 р. №35- ДК/0010По/08/01/-19 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення з накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 170 грн.
Вказану Постанову ОСОБА_1 отримав особисто, її не оскаржував, та відповідно був повідомлений про свої процесуальні права та обов`язки, а також про порядок і строки оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення.
Встановлено,що накладений Постановою штраф, за вчинення адміністративного правопорушення у розмірі 170 грн. ОСОБА_1 було сплачено11.03.2019 р. на розрахунковий рахунок Управління Державної казначейської служби України у Дунаєвецькому районі.
Крім того, із Постанови вбачається, що внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки відповідачем завдано шкоду державі на суму 7387,31 грн., яка розрахована відповідно до "Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу", затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 22.07,2007 №963.
Встановлено,що ОСОБА_1 не сплатив кошти у розмірі 7387,31грн. за заподіяну шкоду.
Згідно з ч.2 ст.152 Земельного кодексу України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Відповідно до ст. 188 ЗК України, державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.
Відповідно до п. б ч. 1 ст. 211 ЗК України, ст. 56 ЗУ "Про охорону земель", громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення, зокрема, самовільне зайняття земельних ділянок. Юридичні і фізичні особи, винні в порушенні законодавства України про охорону земель, несуть відповідальність згідно із законом. Застосування заходів дисциплінарної, цивільно-правової, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від відшкодування шкоди, заподіяної земельним ресурсам. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства України про охорону земель, підлягає відшкодуванню в повному обсязі.
Відповідно до ст.1 ЗУ "Про державний контроль за використанням та охороною земель", самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до п.12 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 р. "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" суди вирішуючи позови про відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, повинні мати на увазі, що при вилученні (викупі) сільськогосподарських угідь, лісових земель, чагарників для потреб, не пов`язаних із сільсько чи лісогосподарським виробництвом, їх тимчасовому зайнятті для інших видів використання, встановлення обмежень щодо використання земельних ділянок, погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, приведенні сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників у не придатний для використання стан, неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки, відшкодування збитків згідно зі ст. 156, 157 ЗУ України здійснюється органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадянами та юридичними особами, які використовують земельні ділянки і діяльність яких обмежує права власників та землекористувачів або погіршує якість земель, у зоні їх впливу, у випадках самовільного зайняття земельних ділянок, псування, забруднення земель чи вчинення інших порушень земельного законодавства (ст.ст. 211, 212 ЗК України) майнова шкода відшкодовується власниками землі відповідно до ст.ст. 1166, 1172, 1192 ЦК України особами, що її завдали.
Згідно ч.3 ст.12, ч.1 ст.81 ЦПК України ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Однак відповідач не надав суду доказів, які б спростували твердження позивача щодо використання ним частини земельної ділянки без правовстановлюючих документів.
Таким чином, викладені позивачем у позовній заяві доводи в обґрунтування позовних вимог знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, встановлено, що відповідач дійсно порушивши вимоги земельного законодавства, здійснивши самовільне зайняття земельної ділянки, та завдав шкоди державі на загальну суму 7387,31 грн., а тому суд приходить до висновку, що позов ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій областіслід задовольнити і стягнути з ОСОБА_1 завдану шкоду.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати вигляді судового збору в розмірі 1921 грн.
Керуючись ст.ст. 12, 81, 89, 2647, 265, 280, 281, 282 ЦПК України, ст.ст. 211, 212 ЗК України, ст. ст. 110, 1166 ЦК України, суд,
у х в а л и в :
Позов Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області до ОСОБА_1 , третя особа: Дунаєвецька міська рада Хмельницької області, про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки (ціна позову 7387,31 грн.)задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 7387,31 грн. (сім тисяч триста вісімдесят сім гривень 31 копійку) шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки на реквізити: Отримувач - УК у Дунаєвецькому району/ ОТГ м.Дунаївці/ 21081100, МФО 899998, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993631.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь позивача Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області судовий збір в розмірі 1921,001 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять однак гривня).
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в загальному порядку до апеляційного суду. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Заочне рішення суду набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Учасники провадження:
позивач - Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області , місце знаходження: м.Хмельницький вул.Інститутська, 4/1, код ЄДРПОУ 39767479;
відповідач - ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце проживання:с.Велика Кужелева Дунаєвецького району Хмельницької області, РНОКПП НОМЕР_1 ;
третя особа - Дунаєвецька міська рада Хмельницької області, місцезнаходження: м.Дунаївці вул.Шевченка,50 Хмельницької області, код ЄДРПОУ 04060714.
Головуючий: /підпис/
Згідно з оригіналом.
Голова Дунаєвецького районного суду В. М. Шклярук
Суд | Дунаєвецький районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2019 |
Оприлюднено | 23.12.2019 |
Номер документу | 86525626 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дунаєвецький районний суд Хмельницької області
Шклярук В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні