Рішення
від 18.12.2019 по справі 731/490/19
ВАРВИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №731/490/19

Провадження №2/731/188/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 грудня 2019 року смт Варва

Варвинський районний суд Чернігівської області в складі:

cудді Савенка А.І.,

за участю секретаря Борсук А.В.,

представника позивача ОСОБА_1 ,

відповідача ОСОБА_2 ,

представника відповідача ОСОБА_3 ,

представника третіх осіб ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_5 до ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, орган опіки та піклування - Виконавчий комітет Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області, Служба у справах дітей і сім`ї Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області, орган опіки та піклування - Виконавчий комітет Деснянської районної у місті Чернігові ради, Служба у справах дітей Деснянської районної у місті Чернігові ради, Служба у справах дітей Варвинської районної державної адміністрації, про визначення місця проживання дитини, -

В С Т А Н О В И В:

25 жовтня 2019 року до Варвинського районного суду Чернігівської області надійшла вказана позовна заява.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_5 посилається на те, що від шлюбу з ОСОБА_2 у них ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася донька ОСОБА_6 , яка є його єдиною дитиною. З середини 2018 року шлюбне життя припинилося, відповідачка з донькою поїхали проживати в смт Варва. Коли він раз на декілька тижнів приїжджав до дитини, відповідачка спричиняла сварки і знаходила безліч причин, щоб відмовити йому у побаченні з донькою. Останнім часом, приїжджаючи у Варву, він дружини не бачив. Мати відповідачки випадково обмовилась, що ОСОБА_2 вже кілька місяців на заробітках. За таких обставин він вважає, що відповідачка самоусунулась від виховання дитини. Натомість він може знаходитися з донькою весь час, забезпечити її проживання у сім`ї, де її люблять і поважають, та гарантує, що зробить усе можливе для її повноцінного розвитку. Він не зловживає спиртними напоями, не палить, добре ставиться до доньки, має власне житло. Умови проживання, які він може забезпечити доньці у місті Чернігові, у будь-якому разі кращі за ті, які може дати колишня дружина в смт Варва.

Провадження у справі відкрито 01 листопада 2019 року та призначено підготовче судове засідання на 25 листопада 2019 року.

13 листопада 2019 року на виконання ухвали суду зі Служби у справах дітей Деснянської районної у місті Чернігові ради надійшов акт обстеження умов проживання позивача ОСОБА_5 (а.с. 42).

22 листопада 2019 року зі Служба у справах дітей і сім`ї Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області надійшов акт обстеження умов проживання малолітньої дитини ОСОБА_7 (а.с. 45), а з органу опіки та піклування - Виконавчого комітету Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області, висновок щодо розв`язання спору (а.с. 47).

Ухвалою суду від 25 листопада 2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 18 грудня 2019 року.

В судовому засіданні 18 грудня 2019 року відповідач звернулась до суду з клопотанням про долучення до матеріалів справи письмових доказів: копії свідоцтва про власність від 01.13.1999, психолого-педагогічної характеристики здобувача дошкільної освіти Єрмак Ельвіри, характеристики оператора АЗС від 10.12.2019, довідки №33 від 09.12.2019, довідки про доходи №39 від 10.12.2019, довідки №38 від 10.12.2019, однак вказані документи не були долучені до справи, зважаючи на порушення строку їх подання, відсутності поважних причин для надання додаткового строку та порушення порядку надсилання копій вказаних доказів іншій стороні.

Позивач ОСОБА_5 в судове засідання не з`явився, про день місце та час розгляду справи повідомлявся належним чином, забезпечив участь у судовому засіданні представника.

Представник позивача ОСОБА_1 у судовому засіданні позов ОСОБА_5 підтримала та просила задовольнити. Додатково пояснила, що дійсно між сторонами існує спір про місце проживання дитини. Позивачем здійснено заходи для комфортного проживання дитини разом з ним, оскільки він має частку у власності двокімнатної квартири, в якій проживають він та його родичі, раніше працював за договором, після чого перебував на обліку у центрі зайнятості, та декілька днів тому отримав статус фізичної особи підприємця і розпочав підприємницьку діяльність. Наголосила, що позивач має змогу виховувати свою трирічну доньку, оскільки працює вдома, має постійне місце проживання в обласному центрі, отже, існує широкий вибір гуртків та дошкільних закладів для виховання та розвитку дитини. Дитина проживає з матір`ю, але оскільки остання на тривалий час виїжджала з країни на заробітки, вважає таке ставлення неприпустимим, та бажає, щоб суд визначив місце проживання дитини з позивачем. Вказала, що іншого житла позивач не має, як не має й іншого цінного рухомого майна. Сімейний стан позивача після розлучення з відповідачкою не змінився, інших дітей на утриманні він не має, стан здоров`я задовільний. До кримінальної та адміністративної відповідальності він не притягався. Обов`язки по утриманню своєї доньки виконує вчасно.

Відповідач ОСОБА_2 позов не визнала. Зазначила, що донька ще маленька і потребує материнського піклування. Дитина звикла проживати з нею та її батьками, а також відвідувати дитячий садочок у селищі Варва. Вона має кращі умови для проживання дитини, оскільки проживає з дитиною в окремій кімнаті трикімнатної квартири, працює та отримує заробітну плату для утримання сім`ї. Визнає, що декілька разів їздила на заробітки за кордон, оскільки потрібно було заробляти для створення комфортних умов життя дитини. Проте з вересня 2019 року вона працює оператором-касиром ТТ-Нафта (АЗС) у смт Варва та отримує заробітну плату близько 6000 гривень на місяць. Позивач сплачує аліменти вчасно, за півроку середній платіж складав 3500 грн. на місяць (1200+2100+7600 НОМЕР_1 ). Вона та дитина мають задовільний стан здоров`я. Відповідач сімейний стан не змінила та інших дітей не має. Пояснила, що дитина з вересня 2019 року відвідує дошкільний навчальний заклад Казка , іноді хворіє ГРВІ. Крім того, зазначила, що вона не перешкоджає спілкуванню доньки з батьком, хоча у неї з позивачем існують напружені стосунки.

Представник відповідача позов підтримав, наголосив на тому, що позивачем не підтверджено існування у нього офіційного доходу в якості підприємця. Крім того, звернув увагу на гірші житлові умови позивача порівняно з відповідачкою, на статеву ознаку дитини, яка, на його думку, створюватиме певні некомфортні умови для виховання та спільного проживання.

Представник органу опіки та піклування - Виконавчого комітету Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області, та Служби у справах дітей і сім`ї Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області - Прокопенко І.І., позов ОСОБА_5 не підтримала. Пояснила, що знайома зі сторонами, оскільки батько звертався з заявою про визначення часу побачень з дитиною. Ставив питання про надання йому можливості побачення не у смт Варва, а за його місцем проживання та на тривалий час. На засіданні вів себе дещо наполегливо та з порушенням норм етикету. На засіданні було досліджено обставини працевлаштування обох батьків, і дійсно, на час видання висновку позивач перебував на обліку як безробітний, а мати працевлаштувалась на АЗС та отримує стабільний дохід. Було досліджено акт обстеження житлових умов батька та житлові умови матері, які вона вважає сприятливими для виховання дитини. Прихильність до одного чи другого з батьків достеменно встановити неможливо через вік дитини. Дитина відвідує ДНЗ та адаптувалась до закладу. Орган опіки та піклування дійшов висновку щодо необхідності визначення місця проживання дитини з матір`ю.

Виконавчий комітет та Служба у справах дітей Деснянської районної у місті Чернігові ради своїх представників у судове засідання не направили, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином (а.с. 83, 84). Від начальника Служби у справах дітей Деснянської районної у місті Чернігові ради надійшла заява про розгляд справи без участі представника служби (а.с. 86).

Представник Служби у справах дітей Варвинської районної державної адміністрації в судове засідання не з`явився, до суду надійшла заява начальника служби про розгляд справи за відсутності представника, відповідно до якої третя особа не підтримує позов ОСОБА_5 (а.с. 36).

Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, представника відповідача та представника третіх осіб, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити з таких підстав.

Судом встановлено, що від шлюбу у позивача ОСОБА_5 та відповідачки ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася донька ОСОБА_7 (а.с. 7).

Рішенням Варвинського районного суду Чернігівської області від 17 травня 2019 року шлюб розірвано(а.с. 14-15). З резолютивної частини рішення вбачається, що донька на час розгляду справи проживала разом з матір`ю.

Позивач ОСОБА_5 зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , де йому на праві власності належить 1/4 частина квартири (а.с. 13). Разом з позивачем у вказаній квартирі станом на 20 лютого 2019 року зареєстровані - ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_5 (а.с. 8).

Позивач має вищу економічну освіту (а.с. 10), був керівником об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Наддесення (а.с. 11) та працював підсобним робітником по цивільно-правових договорах у ПрАТ Корпорація Інтерагросистема (а.с. 12). Як вбачається з пояснень представника позивача, з 14 травня 2019 року ОСОБА_5 перебував на обліку в центрі зайнятості як безробітній, а 16 грудня 2019 року зареєструвався як фізична особа-підприємець.

Актом обстеження умов проживання позивача ОСОБА_5 підтверджується, що він проживає у двокімнатній квартирі загальною площею 53,8 кв. м за вищевказаною адресою разом зі своїми батьками та сестрою (а.с. 42). Санітарно-гігієнічний стан квартири добрий, є всі комунальні зручності, меблі та побутова техніка. Заборгованість за спожиті комунальні послуги відсутня. Для дитини облаштована кімната разом з тіткою, де знаходяться два ліжка, два столи для навчання, дві шафи, два ноутбуки, дитячі іграшки, одяг, взуття. Стосунки у сім`ї дружні, засновані на взаємній підтримці. За результатами обстеження комісія дійшла висновку про те, що і в кімнаті, і в квартирі створені умови для перебування малолітньої дитини.

Відповідно до акту обстеження умов проживання малолітньої ОСОБА_9 дитина проживає у трикімнатній квартирі за адресою: АДРЕСА_2 , разом з матір`ю, тіткою, бабусею та чоловіком бабусі (а.с. 45). Дитина спить в одній кімнаті з мамою, а в іншій кімнаті є ігровий куточок та книги. Стосунки в родині здорові, члени сім`ї разом виїжджають на відпочинок, відвідують заходи, які відбуваються в селищі, дитина відпочиває в дитячому розважальному центрі Казкове містечко .

З висновку про вивчення обставин, що призвели до виникнення спору між батьками щодо участі у вихованні дитини, затвердженого рішенням виконкому Варвинської селищної ради від 25 липня 2019 року (а.с. 49), вбачається, що позивач ОСОБА_5 є співвласником 1/4 частки двокімнатної квартири у м. Чернігові, а відповідачка ОСОБА_2 є співвласником 1/3 частки трикімнатної квартири в смт Варва Чернігівської області. Позивач ОСОБА_5 звернувся до органу опіки та піклування із заявою про визначення способів участі у вихованні малолітньої доньки ОСОБА_7 у зв`язку з тим, що колишня дружина перешкоджає йому повноцінно спілкуватися з дитиною, вимагав, щоб йому надали можливість забирати малолітню доньку в місто Чернігів на 5 днів на тиждень. Комісія з питань захисту прав дитини заперечила щодо цього, оскільки дитина відвідує дитсадок, має жіночу стать та певні потреби, про які батько через проживання окремо не знає. Мати дитини зазначила, що коштів, які батько надавав для утримання дитини, було замало, по 1 200,00 грн на місяць, а тому вона шукала можливості для матеріального забезпечення себе і доньки, в тому числі виїздила за межі України на заробітки. Бесіда з малолітньою ОСОБА_6 не проводилась, оскільки вона ще не досягла того віку та рівня розвитку, за яких може висловлювати свою думку.

Зважаючи на викладені факти, орган опіки та піклування рішенням від 25 липня 2019 року №102 визначив такий спосіб участі батька у спілкуванні з дитиною: батько має право перебувати з дитиною у будь-який день із 25 по 30 число щомісяця за місцем проживання доньки з 10:00 до 15:30 в присутності матері при обов`язковому врахуванні режиму, інтересів і потреб дитини на основі обставин, що призвели до виникнення спору між батьками щодо участі у вихованні дитини (а.с. 48).

Рішенням органу опіки та піклування - виконавчого комітету Варвинської селищної ради, від 14 листопада 2019 року №145 (а.с. 46) затверджено висновок про визначення місця проживання малолітньої дитини ОСОБА_7 (а.с. 47), відповідно до якого, враховуючи вік дитини, її прив`язаність до матері, результати обстеження умов проживання малолітньої, виконавчий комітет вважає за доцільне визначити місце проживання ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , спільно з матір`ю ОСОБА_2 , за адресою: АДРЕСА_2 , надавши батькові можливість зустрічатися з дитиною для виконання своїх батьківських прав та обов`язків згідно з рішенням органу опіки та піклування від 25 липня 2019 року №102. У висновку про визначення місця проживання малолітньої дитини ОСОБА_7 з матір`ю зазначено, що він затверджений на підставі відвідин місця проживання відповідачки ОСОБА_2 . Під час візиту комісії вдома перебувала відповідачка з донькою, яку вона щойно забрала з ЗДО Казка , а також мати, вітчим та сестра відповідачки. ОСОБА_2 з вересня 2019 року працює оператором-касиром ТТ-Нафта (АЗС). Квартира має доглянутий вигляд. Під час візиту комісії дитина спокійно гралася на канапі, інколи про щось запитуючи маму. ОСОБА_2 розповіла, що надає батькові можливість зустрічатися з донькою.

Відповідно до ст. 141 СК України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.

Згідно з ч. 1 ст. 151 СК України батьки мають переважне право перед іншими особами на особисте виховання дитини.

Статтею 157 СК України передбачено, що той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею, а той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.

Відповідно до ст. 161 СК України якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. Під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення. Орган опіки та піклування або суд не можуть передати дитину для проживання з тим із батьків, хто не має самостійного доходу, зловживає спиртними напоями або наркотичними засобами, своєю аморальною поведінкою може зашкодити розвиткові дитини.

У Декларації прав дитини, затвердженій Резолюцією 1386 (ХІV) Генеральної Асамблеї ООН від 20 листопада 1959 року, зазначено, що дитина для повного і гармонічного розвитку її особистості потребує любові і розуміння (принцип 6 Декларації). Вона повинна, коли це можливо, рости під піклуванням і відповідальністю своїх батьків. Малолітня дитина не повинна, крім тих випадків, коли наявні виняткові обставини, бути розлученою зі своєю матір`ю.

Частиною 1 статті 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої Постановою ВР №789-ХІІ від 27 лютого 1991 року, передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Відповідно до правового висновку Великої Палати Верховного Суду від 04.07.2018 у справі №712/10623/17 положення про рівність прав та обов`язків батьків у вихованні дитини не може тлумачитися на шкоду інтересам дитини.

Наведене узгоджується також і з практикою Європейського суду з прав людини. Зокрема, рішенням у справі М. С. проти України від 11 липня 2017 року (заява № 2091/13) ЄСПЛ, установивши порушення статті 8 Конвенції, консолідував ті підходи і принципи, що вже публікувались у попередніх його рішеннях, які зводяться до визначення насамперед найкращих інтересів дитини, а не батьків, що потребує детального вивчення ситуації, урахування різноманітних чинників, які можуть вплинути на інтереси дитини, дотримання справедливої процедури у вирішенні спірного питання для всіх сторін.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Повно та всебічно проаналізувавши обставини справи, враховуючи рівність прав матері та батька, враховуючи, що відповідачка має сприятливіші житлові умови для проживання дитини, оскільки має у власності більшу, ніж позивач, частку квартири, стать дитини, ту обставину, що дитина соціалізувалась в навчальному та життєвому середовищі за дійсним місцем проживання, де відвідує дитячий садок; презюмуючи прихильність дитини до обох батьків; враховуючи ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, зокрема, той факт що сторони не досягли згоди щодо порядку утримання дитини і мати дитини подавала позов щодо стягнення з батька аліментів, в той же час залишала доньку на тривалий час під наглядом своїх батьків для поліпшення матеріального благополуччя родини, здійснення позивачем підприємницької діяльності та працевлаштування відповідача як найманої працівниці, позицію органу опіки та піклування, зокрема щодо можливості визначення місця проживання дитини саме з матір`ю, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.

Суд вважає за необхідне роз`яснити сторонам, що, спілкуючись між собою та беручи участь у вихованні доньки, вони мають, насамперед, забезпечувати найкращі інтереси дитини, які є більш пріоритетними, ніж їх власні.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України у разі відмови у позові судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 141, 263, 265, 273, 354 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_2 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_3 ) до ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІПН НОМЕР_3 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_4 ), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, орган опіки та піклування - Виконавчий комітет Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області (код ЄДРПОУ 41510040, юридична адреса: 17600, Чернігівська область, смт Варва, вул. Пилипенка, 3), Служба у справах дітей і сім`ї Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області (код ЄДРПОУ 42659686, юридична адреса: 17600, Чернігівська область, смт Варва, вул. Пилипенка, 3), орган опіки та піклування - Виконавчий комітет Деснянської районної у місті Чернігові ради (юридична адреса: 14013, м. Чернігів, просп. Перемоги, 141), Служба у справах дітей Деснянської районної у місті Чернігові ради (код ЄДРПОУ 35385350, юридична адреса: 14013, м. Чернігів, просп. Перемоги, 141), Служба у справах дітей Варвинської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 33677762, юридична адреса: 17600, Чернігівська область, смт Варва, вул. Шевченка, 38), про визначення місця проживання дитини відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернігівського апеляційного суду через Варвинський районний суд Чернігівської області.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 21 грудня 2019 року.

Суддя А.І.Савенко

СудВарвинський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення18.12.2019
Оприлюднено23.12.2019
Номер документу86526166
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —731/490/19

Рішення від 18.12.2019

Цивільне

Варвинський районний суд Чернігівської області

Савенко А. І.

Рішення від 18.12.2019

Цивільне

Варвинський районний суд Чернігівської області

Савенко А. І.

Ухвала від 25.11.2019

Цивільне

Варвинський районний суд Чернігівської області

Савенко А. І.

Ухвала від 01.11.2019

Цивільне

Варвинський районний суд Чернігівської області

Савенко А. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні