Рішення
від 17.12.2019 по справі 924/1130/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"17" грудня 2019 р. Справа № 924/1130/19

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладюка Ю. В., при секретарі Сарело Р.О., розглянувши матеріали справи

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут" в особі Старокостянтинівського центру обслуговування клієнтів, м. Хмельницький

до Воскодавинської сільської ради, с. Воскодавинці, Красилівський р-н., Хмельницька обл.

про стягнення грошей

за участю представників сторін:

від позивача - Цибульська Н.М. згідно довіреності

від відповідача - не з`явився

встановив:

Позивач у позові просить суд стягнути з відповідача 29 796, 12 грн. заборгованості за спожиту електроенергію за договором № 20800189 від 29.12.18. Обгрунтовуючи позов, позивач вказує що він, на виконання вимог договору, надав відповідачу електроенергію в передбачені договором терміни. Відповідач же, в порушення договору, не здійснив оплату отриманої електроенергії в встановлені договором терміни.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, наполягав на його задоволенні.

Відповідач свого представника до суду не направив, письмового відзиву не подав. Належність повідомлення відповідача про судовий розгляд справи підтверджується наявним у справі поштовим повідомленням про вручення йому відповідної ухвали суду (з підписом про отримання).

Таким чином, суд, в порядку ч. 9 ст. 165 ГПКУ, розглядає справу за наявними матеріалами.

Матеріалами справи встановлено.

29.12.18 відповідач підписав заяву - приєднання до умов про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № 20800189. У заяві зазначено - ознайомившись з умовами договору про постачання електричної енергії споживачу на сайті ТОВ „Хмельницькенергозбут» (постачальник) в мережі інтернет за адресою: https://energo.km.ua заявник приєднався до умов договору на умовах комерційної пропозиції постачальника № 1Б/1. Крім того, зазначено, що з моменту підписання цієї заяви-приєднання споживач та постачальник набувають всіх прав та обов`язків за договором і несуть відповідальність за їх невиконання згідно з умовами договору та чиним законодавством України. Вказано, що початком постачання є 01.01.19.

Згідно підписаної обома сторонами комерційної пропозиції № 1Б/1: предметом комерційної пропозиції є постачання електричної енергії; обсяг - 1700 кВт/год; вартість - 5 200 грн.; Оплата здійснюється споживачем самостійно за таким графіком: - до 25 числа місяця, що передує розрахунковому - в розмірі 50% від А (попередня плата), до 20 числа розрахункового місяця - в розмірі 75% від А, до 28 числа розрахункового місяця - в розмірі 100% від А.

Також сторони підписали і скріпили печатками договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, за яким постачальник (позивач) продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача (відповідач), а споживач оплачує постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору.

Датою початку постачання електричної енергії споживачу є дата зазначена в заяві - приєднання (п. 3.4.). Ціна (тариф) на електричну енергію має зазначатися постачальником у рахунках на оплату спожитої електричної енергії за цим договором, у тому числі у разі її зміни (п. 5.7.). Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць (п. 5.8.). Оплата рахунка постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої споживачем (п. 5.10).

Згідно п. 13.1. цей договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав споживач, та набуває чинності з дати подання споживачем заяви - приєднання. Умови цього договору починають виконуватись з дати початку постачання електричної енергії, зазначеної споживачем у заяві - приєднання. При цьому, в комерційній пропозиції вказано, що договір діє до 31.12.19.

Згідно рахунку-фактура № 20800189 від 25.04.19 за квітень 2019 ТОВ „Хмельницькенергозбут» надав, а відповідач - Воскодавинська сільська рада спожила електроенергію на суму 29 796, 12 грн. Зазначено - нараховано за квітень 2019 року - 29 796, 12 грн., сплачено 0. 00 грн. Також вказано, що рахунок - фактура є документальним актом виконання постачальником та використання споживачем за квітень 2019 року електричної енергії вартістю 29 796, 12 грн. Рахунок підписаний обома сторонами (наявні підписи у графі „постачальник» та „споживач» ).

Крім того, в справу додано:

- акт про пломбування приладів обліку електричної енергії від 13.09.12, де зазначено, що після проведення робіт - планової заміни пічки, на збереження споживача (Воскодавинської с.р.) передано пломби лічильника № 031883 типу СТ - ЄА05;

- акт заміни приладів обліку електроенергії від 13.09.12 де вказано, що представники Красилівського РЕМ та Воскодавинської с.р. склали цей акт щодо того, що виконавець провів заміну приладів обліку електроенергії, встановлених в сільському клубі. При цьому встановлено електролічильник із заводським номером - 031883 з показником - 21533 і демонтовано лічильник з заводським номером 005025 з показником - 003695;

- фото з зображенням лічильника № 031883 з показником 39235;

- акт звірки розрахунків між сторонами де зазначено дебетове сальдо станом на 01.10.19 на користь позивача в розмірі 29 796, 12 грн. Акт підписаний обома сторонами та скріплений їх печатками.

Дослідивши подані матеріали справи, давши їм оцінку в сукупності та проаналізувавши чинне законодавство, що регулює спірні відносини, суд врахував таке.

Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Правовідносини, які виникли між сторонами за своїм характером являються господарськими, виходячи зі змісту ст.ст. 173, 174 ГК України, як такі, що виникли з господарського договору, і відповідно до ст. 1 Господарського кодексу України є предметом його регулювання.

Відповідно до ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

У відповідності із ст. 173 Господарського кодексу, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші , надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Згідно ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач та відповідач уклали договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, визначивши умови, права та обов`язки сторін, які є обов`язковими для них. (договір підписаний обома сторонами та скріплений їх печатками). При цьому, даний договір укладено шляхом підписання відповідачем заяви-приєднання до його умов, яка, разом з комерційною пропозицією (підписана обома сторонами) також складає його умови (про що вказано в заяві та договорі).

Відносини щодо купівлі-продажу електроенергії регулюються Законом „Про ринок електричної енергії» . Так, згідно преамбули цього Закону - Закон визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.

Згідно п. 14 ч. 1 ст. 4 вказаного Закону учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладається, серед іншого, договір про постачання електричної енергії споживачу. За ч. 7 ст. 56 вказаного Закону умови постачання електричної енергії, права та обов`язки електропостачальника і споживача визначаються договором постачання електричної енергії споживачу. Згідно п. 68 ст. 1 зазначеного Закону постачання електричної енергії - продаж, включаючи перепродаж, електричної енергії.

Згідно ст. 714 ЦКУ за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.

Враховуючи вищевказані законодавчі положення укладений між сторонами договір за своєю правовою природою є договором купівлі-продажу, об`єктом якого є електроенергія, специфіка постачання та використання якої визначається спеціальним законодавством.

Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов`язковий для виконання сторонами.

З позовних матеріалів вбачається, що позивач на виконання умов договору поставив відповідачу в квітні 2019 року 9664 кВт електроенергії на суму 29 796, 12 грн., що підтверджується рахунком-фактура № 20800189 від 25.04.19, де вказано, що він (рахунок) є документальним актом виконання постачальником та використання споживачем спожитої електроенергії. Факт прийняття електроенергії відповідачем підтверджується підписом останнього в рахунку. При цьому, рахунок містить відомості про те, що постачальником є позивач, споживачем - відповідач. Також поставка електроенергії відповідачу на зазначену суму підтверджується актом звірки розрахунків станом на 01.10.19, який містить підписи обох сторін та їх печатки. Підпис відповідача в акті свідчить про погодження останнього з вказаними в акті відомостями.

Згідно п. 5.7. договору ціна за надану електроенергію зазначається в рахунку. Обов`язок оплати, в силу пунктів 5.8., 5.10 договору виникає у відповідача щомісячно в строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання споживачем рахунку, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції. При цьому, згідно комерційної пропозиції № 1Б/1 до 28 числа розрахункового місяця споживач має оплатити 100% вартості електроенергії.

Таким чином, враховуючи що позивач заявив до стягнення вартість електроенергії, нарахованої за квітень (вказано в рахунку), остаточною датою оплати є 4 травня 2019 року. Проте, як вбачається з матеріалів справи в зазначений строк та станом на час розгляду справи, оплата проведена не була. Докази оплати в зазначені у договорі строки у справі відсутні. Наявність боргу підтверджується і актом звірки.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 57 Закону „Про ринок електричної енергії» електропостачальники мають право на своєчасне та в повному обсязі отримання коштів за продану електричну енергію та послуги з постачання електричної енергії відповідно до укладених договорів. Споживач зобов`язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів (п. 1 ч. 3 ст. 58 Закону). Згідно ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Статтею 525 Цивільного кодексу України обумовлено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Згідно ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Враховуючи, що строк оплати пропущено (докази оплати відсутні), у відповідача виникла заборгованість, розмір якої підтверджується документально та становить 29 796, 12 грн.

За таких обставин, позов підлягає задоволенню. Судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. ст. 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд

ухвалив:

Позов задовольнити.

Стягнути з Воскодавинської сільської ради (31056, Хмельницька область, Красилівський район, с. Воскодавинці, вул. Центральна, 75, код 21312560, МФО 815013 у ГДУКСУ у Хмельницькій області , р/р 35419046033933) на користь товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницькенергозбут» в особі Старокостянтинівського центру обслуговування клієнтів (29016, м. Хмельницький, вул. Свободи, 57/2, р/р з спеціальним режимом використання 2634300880228 ОПЕР в Хмельницькому ОУ АТ „Ощадбанк» , МФО 315784, код ЄДРПОУ 42035266) 29 796, 12 грн. (двадцять дев`ять тисяч сімсот дев`яносто шість грн. 12 коп.) боргу а також 1 921 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна грн. 00 коп.) судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. (ч.1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. (ч.1 ст. 256 ГПК України).

Повний текст рішення складено 23.12.19.

Суддя Ю.В. Гладюк

Віддрук. 3 прим.: 1- до справи

2- позивачу (29016, м. Хмельницький, вул. Свободи, 57/2)

3 - відповідачу (31056, Хмельницька обл., Красилівський р-н., с. Воскодавинці, вул. Центральна, 75) Всім рекомендованим з повідомленням

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення17.12.2019
Оприлюднено24.12.2019
Номер документу86530240
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/1130/19

Судовий наказ від 13.01.2020

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

Рішення від 17.12.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

Ухвала від 02.12.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

Ухвала від 04.11.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні