Справа № 346/2579/19
Провадження № 2/346/1526/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2019 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області
у складі: головуючого судді Беркещук Б.Б.
секретаря Матушевської Г.Д.,
з участю представника позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Коломия справу за позовом ОСОБА_2 до Торговицької сільської ради Коломийського району Івано-Франківської області про визнання права власності на майно,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_2 подав до суду даний позов посилаючись на те, що житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами в АДРЕСА_1 належав до типу селянський двір, головою якого був його батько - ОСОБА_3 .
Зазначає, що станом на 01.07.1990 року у даному житловому будинку проживали: голова двору ОСОБА_3 , його дружина - ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та позивач - його син ОСОБА_2
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 та після його смерті відкрилась спадщина за законом на 1/2 частини житлового будинку, господарських будівель та споруд за адресою АДРЕСА_1 . Спадщину після смерті батька прийняв він позивач ОСОБА_2 , постійно проживаючи із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Вказує, що інших спадкоємців, які б претендували на спадщину не має.
З метою оформлення спадщини за заповітом після смерті батька він, позивач звернувся до державного нотаріуса Коломийської міської державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину. Однак отримати свідоцтво про право на спадщину на спірне домоволодіння не взмозі оскільки право власності на будинок зареєстровано на голову двору - ОСОБА_3 , який помер і частки інших членів двору не виділено.
Просить суд визнати за ним, позивачем ОСОБА_2 право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами в АДРЕСА_1 .
Позивач в судове засідання не з`явився, його представник ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні мотиви та вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовільнити.
Представник відповідача Торговицької сільської ради Коломийського району Івано-Франківської області в судове засідання не з`явився, подав заяву згідно якої з позовними вимогами згідний.
Враховуючи заяви сторін, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підставний і підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.
Статтею 41 Конституції України передбачено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу і способом цього захисту може бути визнання права.
Згідно з положеннями ст. 317 ЦК України власникові належить право володіння, користування та розпорядження своїм майном, а ст. 321 ЦК України передбачено, що право власності є непорушним і ніхто не може бути протиправно позбавлений його або обмежений у здійсненні.
Відповідно до ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується та розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до вимог ч. 1ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи.
Згідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщина) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Стаття 1218 ЦК України передбачає, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Статтею 1268 ЦК України передбачено, що за заповітом чи за законом особа має право прийняти спадщину або не прийняти її. Згідно з вимогами ч. 1 ст. 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі котрої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Судом встановлено, що житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами в АДРЕСА_1 належав до типу селянський двір головою якого був ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом на право особистої власності на жилий будинок, виданим на підставі рішення виконкому Коломийської районної ради народних депутатів № 27 від 11 лютого 1987 року (а.с.47), довідкою Торговицької сільської ради Коломийського району Івано-Франківської області № 82/02-32/04 від 04.11.2019 року (а.с.45) та випискою з інвентаризаційних матеріалів № 62791 від 30.10.2018 року, виданої ОКП Коломийське МБТІ (а.с.44).
Станом на 01.07.1990 року у даному житловому будинку проживали: голова двору- ОСОБА_3 та члени колгоспного двору : дружина голови ОСОБА_4 та син - ОСОБА_2 , що підтверджується довідкою Торговицької сільської ради Коломийського району Івано-Франківської області № 82/02-32/04 від 04.11.2019 року.
Згідно п.6 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 22 грудня 1995 року № 20 із змінами " Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності " передбачено, що право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглось після його припинення, мають ті члени двору, котрі станом до 15 квітня 1991 року не втратили частку в його майні. Розмір частки члена двору визначається виходячи з рівності часток усіх його членів, включаючи неповнолітніх та непрацездатних.
Таким чином, оскільки на час ліквідації колгоспних дворів в господарстві були зареєстровані та проживали голова двору голова двору- ОСОБА_3 та члени колгоспного двору : дружина голови ОСОБА_4 та син - ОСОБА_2 , то їх частки у вказаному майні рівні та відповідно становили по 1/3 частині спірного будинковолодіння.
ІНФОРМАЦІЯ_1 , мати позивача ОСОБА_4 померла. Згідно довідки Торговицької сільської ради № 82/02-32/04 від 04.11.2019 року заповіту від її імені виконкомом Торговицької сільської ради не посвідчувалось. ( а.с.45).
ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_3 про що в Книзі реєстрації актів про смерть 07.11.2017 року зроблено відповідний запис за № 19 (а.с. 6).
Спадкодавець ОСОБА_3 залишив заповіт, котрим все майно, яке буде належне йому на день смерті за законом чи за заповітом, земельний пай, заповів позивачу ОСОБА_2 (а.с.7) Заповіт посвідчений секретарем Торговицької сільської ради Коломийськогорайону та зареєстрований в реєстрі за № 185/06-01.
Після смерті батька позивача ОСОБА_3 відкрилась спадщина за заповітом до складу котрої входить спірне нерухоме майно. Дану спадщину після смерті ОСОБА_3 прийняв позивач ОСОБА_2 , подавши заяву про прийняття спадщини та видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом до нотаріальної контори, що підтверджується фотокопією матеріалів Спадкової справи № 167/2018 ( а.с.34-39). Однак, нотаріус не взмозі видати позивачу свідоцтво про право на спадщину на спірне нерухоме майно в АДРЕСА_1 , оскільки право власності на будинок зареєстровано за спадкодавцем головою селянського двору ОСОБА_3 , частки спадкодавця та членів колишнього колгоспного двору не виділені про що нотаріус видав постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії (а.с.15).
Згідно технічного паспорту на садибний ( індивідуальний) житловий будинок, виданого ОКП КМБТІ, інвентарний номер 26, житловий будинок АДРЕСА_1 складається з житлового будинку А , стайні Г , стодоли Д , навісу З , літньої кухні К , сараю Л , вбиральні М , криниці №1 , огорожі №2-3 , та його інвентаризаційна вартість становить 177924 грн. (а.с.9-13).
Отже, суд прийшов до переконання, що за позивачем ОСОБА_2 слід визнати право власності на житловий будинок та господарські будівлі і споруди за адресою АДРЕСА_1 .
На підставі наведеного та ст. ст.346, 392, 1222, 1234, 1268 ЦК України, керуючись постановою Пленуму Верховного Суду України за № 20 від 22.12.1995 року „ Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності " та ст.ст. 247 ч.2, 268, 273, 354 ЦПК України,-
В И Р І Ш И В:
Позов задовільнити.
Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 право власності на нерухоме майно - житловий будинок та господарські будівлі і споруди: стайню Г , стодолу Д , навіс З , літню кухню К , сарай Л , вбиральню М , криницю №1 , огорожу №2-3 за адресою АДРЕСА_1 , вартістю 177 924,00 гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Найменування та ім`я сторін, їх місцезнаходження та проживання:
ОСОБА_2 , місце проживання АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_1 .
Торговицька сільська рада Коломийського району Івано-Франківської області, місцезнаходження 78226 с. Торговиця, Площа Героїв, 2 Коломийського району Івано-Франківської області, Код ЄДРПОУ: 04354195.
Суддя Беркещук Б. Б.
Суд | Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2019 |
Оприлюднено | 24.12.2019 |
Номер документу | 86536469 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Беркещук Б. Б.
Цивільне
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Беркещук Б. Б.
Цивільне
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Беркещук Б. Б.
Цивільне
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Беркещук Б. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні