Михайлівський районний суд Запорізької області
Справа № 321/1386/19
Провадження № 2/321/485/2019
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16.12.2019 року
Михайлівський районний суд Запорізької області в складі:
головуючого - судді Машкіної Н.В.,
за участю секретаря - Бородіної І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Михайлівської селищної ради Михайлівського району Запорізької області про визнання права власності на спадкове майно за заповітом, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Михайлівської селищної ради Михайлівського району Запорізької області про визнання права власності на спадкове майно за заповітом, обґрунтовуючи свої вимоги таким.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , після смерті якого залишилось спадкове майно: земельна ділянка площею 1,0961га згідно Державного Акту на право власності на землю за № 022815 від 03.07.2008 року, яка розташована на території Бурчацької сільської ради Михайлівського району Запорізької області призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва господарства.
За життя ОСОБА_2 склав заповіт на зазначене вище майно, яке заповів йому.
У встановлений законом строк позивач звернувся з заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори, внаслідок чого була заведена спадкова справа № 61/2019.
Проте, в видачі свідоцтва на право власності за заповітом державним нотаріусом Третьої запорізької державної нотаріальної контори Трипольською К.К. позивачу було відмовлено, оскільки не було надано правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві.
У зв`язку з викладеним, просить суд визнати за ним в порядку спадкування за заповітом право власності на земельну ділянку площею 1,0961 га згідно Державного акту на право приватної власності на землю від 03 липня 2008 року ЗП № 022815, яка розташована на території Бурчацької сільської ради Михайлівського району Запорізької області - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що залишилась після ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, надав на адресу суду заяву з клопотанням про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Представник відповідача Михайлівської селищної ради Михайлівського району Запорізької області в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з наданими заявами сторін про розгляд справи за їх відсутності, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Встановивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступних висновків.
З матеріалів справи вбачається, що згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 виданого 15 січня 2019 року Михайлівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що було зроблено відповідний актовий запис №18.(а.с.5).
Згідно заповіту, складеного 04 грудня 2018 року та посвідченого в.о. старости Бурчацького старостинського округу Михайлівської селищної ради Михайлівського району Запорізької області Гранкіним П.І., зареєстрованого в реєстрі за № 49, ОСОБА_2 заповів земельну ділянку площею 1,0961 га згідно Державного акту на право приватної власності на землю від 03 липня 2008 року ЗП № 022815, яка розташована на території Бурчацької сільської ради Михайлівського району Запорізької області та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва - ОСОБА_1 . (а.с.6).
Так, у відповідності до копії Державного Акту на право власності на земельну ділянку серії ЗП № 022815, ОСОБА_2 є власником земельної ділянки площею 1,0961 га, розташованої на території Бурчацької сільської ради Михайлівського району Запорізької області, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. (а.с.7).
Згідно Витягу із технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер земельної ділянки: 2323381100:01:024:0008, її загальна площа є 1,0961 га, грошова оцінка становить 54587.00 грн. (а.с.9).
Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України та ч. 1 ст. 3 ЦПК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ч.3 ст.12ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ст.13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи, або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч.1 ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які данні, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно ст.79 ЦПК України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених ЦПК України.
Відповідно до ч. 6 ст. 81 ЦПК України, доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Згідно ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав і обов`язків від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб ( спадкоємців).
Відповідно до ст.1217, 1218 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст.ст. 1269, 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 16 ЦК України способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
За приписами ст. 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
В судовому засіданні встановлено, що для підтвердження наявності спадкового майна, яке підлягає державній реєстрації та місця його знаходження, нотаріусу слід подати документ, що підтверджує право власності спадкодавця на майно з відміткою органу, що проводить реєстрацію, або реєстраційного посвідчення, яке є невід`ємною частиною правовстановлюючого документа.
В свою чергу право власності на нерухоме майно виникає у спадкоємця лише з моменту державної реєстрації цього майна (ч.2 ст.1299 ЦК України).
Право власності на нерухоме майно може бути оформлене на ім`я особи, яка померла, у разі наявності документів, які б підтвердили право власності на майно цієї особи. У випадку відсутності таких документів порушене питання вирішується у судовому порядку.
Для правильного вирішення спору про спадкування, суд на підставі відповідних документів зобов`язаний перевірити: факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства осіб, які звернулись з позовом в суд (докази родинних та інших відносин), наявність заповіту та його чинність (виписка з Спадкового реєстру), наявність спадкової справи (виписка із Спадкового реєстру), факт прийняття спадщини спадкоємцем при визнанні права власності, відмова нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, оскільки за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають.
Свідоцтво про право на спадщину, відповідно до ст.67 Закону України Про нотаріат видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством, а тому за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину, вимоги про визнання права на спадщину не підлягають судовому розглядові. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися в суд за правилами позовного провадження.
З копії спадкової справи № 61/2019 вбачається, що заповіт, складений 04 грудня 2018 року та посвідчений в.о. старости Бурчацького старостинського округу Михайлівської селищної ради Михайлівського району Запорізької області Гранкіним П.І., зареєстрований в реєстрі за № 49, є чинним. Позивач прийняв спадщину за вказаним заповітом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , подавши у встановлений законом строк до нотаріальної контори відповідну заяву.
Постановою державного нотаріуса Третьої запорізької державної нотаріальної контори в порядку заміщення державного нотаріуса Михайлівської державної нотаріальної контори Запорізької області Трипольською К.К. від 28 серпня 2019 року про відмову у вчиненні нотаріальної дії ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , у зв`язку з тим, що спадкоємцем не було надано правовстановлюючого документу, що підтверджує право власності спадкодавця на спадкове майно (а.с.8).
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ґрунтуються на законі, доведені в судовому засіданні, тому підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. ст.ст.2, 7, 12, 228-229, 258-260, 263-265, 268 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 до Михайлівської селищної ради Михайлівського району Запорізької області, місце розташування: Запорізька область, Михайлівський район, смт. Михайлівка. вул. Центральна, буд. 22 про визнання права власності на спадкове майно за заповітом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_2 , в порядку спадкування за заповітом право власності на земельну ділянку площею 1,0961 га згідно Державного акту на право приватної власності на землю від 03 липня 2008 року ЗП № 022815, яка розташована на території Бурчацької сільської ради Михайлівського району Запорізької області - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що залишилась після ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Запорізького апеляційного суду через Михайлівський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Михайлівського районного суду
Запорізької області Н.В. Машкіна
Суд | Михайлівський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2019 |
Оприлюднено | 24.12.2019 |
Номер документу | 86540625 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Михайлівський районний суд Запорізької області
Машкіна Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні