Рішення
від 23.12.2019 по справі 420/5148/19
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 420/5148/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко O.A., розглянувши за правилами загального позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до товариства з обмеженою відповідальністю ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ ЕДЕЛЬВЕЙС про стягнення штрафу,-

ВСТАНОВИВ:

30 серпня 2019 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до товариства з обмеженою відповідальністю ЕДЕЛЬВЕЙС про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю ЕДЕЛЬВЕЙС (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 Надходження до загального фонду державного бюджету , код бюджетної класифікації за доходами 21081100 Адміністративні штрафи та інші санкції , символ звітності 106) штраф у сумі 17000,00 грн.

03 вересня 2019 року ухвалою суду прийнято до розгляду позовну заяву Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, відкрито провадження у адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Ухвалою суду від 16 вересня 2019 року позовну заяву Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до товариства з обмеженою відповідальністю ЕДЕЛЬВЕЙС про стягнення штрафу на підставі ч.2 ст.161 КАС України залишено без руху. Роз`яснено, що виявлені недоліки повинні бути усунені шляхом надання до суду позовної заяви із зазначенням вірного найменування відповідача та доказів направлення позовної заяви з додатками відповідачу.

30 вересня 2019 року до суду від позивача за вх.№35434/19 надійшла належним чином оформлена позовна заява, в якій відповідачем зазначено товариство з обмеженою відповідальністю ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ ЕДЕЛЬВЕЙС , з додатками та доказами її направлення відповідачу.

Ухвалою суду від 08 жовтня 2019 року прийнято до провадження адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до товариства з обмеженою відповідальністю ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ ЕДЕЛЬВЕЙС про стягнення штрафу (вх.35434/19). Визначено розглядати справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до товариства з обмеженою відповідальністю ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ ЕДЕЛЬВЕЙС про стягнення штрафу за правилами загального позовного провадження з викликом учасників процесу.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що товариством порушено вимоги статті 14 Закону України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг щодо обов`язку фінансових установ надавати звітність відповідно до законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та регулювання ринків фінансових послуг, пунктів 1 та 4 розділу II Порядку надання звітності фінансовими компаніями, фінансовими установами - юридичними особами публічного права, довірчими товариствами, а також юридичними особами - суб`єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 26.09.2017 № 3840, у частині обов`язку товариства подавати щомісячну звітність до Нацкомфінпослуг у термін до 25 числа включно місяця, наступного за звітним, квартальну та річну - у терміни, визначені пунктом 5 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2000 року № 419. Товариством не подано до Нацкомфінпослуг звітність в електронній формі з дотриманням вимог Закону України Про електронні документи та електронний документообіг (який діяв на момент подання цієї звітності) за червень, І півріччя, липень, серпень, вересень та 9 місяців 2018 року та звітність з дотриманням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг , Про електронні довірчі послуги за жовтень, листопад, грудень 2018 року, січень та лютий 2019 року, річну звітність за 2018 рік. Відповідальність Товариства за вчинені дії встановлено пунктом 2 частини першої статті 41 Закону№2664. Враховуючи викладене, на підставі статті 39, пункту 3 частини першої статті 40, пункту 2 частини першої статті 41, частини першої статті 42 Закону №2664, абзацу першого пункту 1.5 розділу І, підпункту 3 пункту 2.1, пункту 2.4 розділу II, пункту 3.2 розділу III, абзацу другого пункту 4.20 та пункту 4.25 розділу IV Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 № 2319, уповноважена особа Нацкомфінпослуг прийняла рішення про застосування штрафної санкції. Документів, які б підтверджували виконання зазначеної постанови, до Нацкомфінпослуг не надходило, отже, сума штрафу, не була перерахована до Державного бюджету України.

Ухвалою суду від 27 листопада 2019 року судом закрито підготовче провадження у даній справі.

У судове засідання представник позивача не з`явився, однак 09.12.2019 року подав клопотання про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився.

Ухвала суду від 27.11.2019 року з повісткою направлена відповідачу за адресою місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, однак повернулась до суду 02.12.2019 року з відміткою відділення поштового зв`язку від 30.11.2019 року по вул. Середня, 21 Едельвейс не зареєстроване .

Відповідно до ч.4 ст.124 КАС України у разі ненадання учасниками справи інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються: 1) юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; 2) фізичним особам, які не мають статусу підприємців, - за адресою їх місця проживання чи місця перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку. У разі відсутності учасників справи за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручено їм належним чином.

Згідно п.4 ч.6 ст.251 КАС України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.

Таким чином, враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що ухвала суду від 27.11.2019 року та повістка про виклик до суду на 18.12.2019 року була вручена відповідачу 30.11.2019 року, а відтак, про дату, час та місце розгляду справи відповідач повідомлений належним чином.

Усною ухвалою від 18.12.2019 року, внесеною до протоколу судового засідання, судом визначено проводити подальший розгляд даної справи в порядку письмового провадження.

Суд зазначає, що станом на момент винесення даного рішення, відзив на позов від відповідача до суду не надходив.

Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї доказами, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги та перевіривши їх наданими з боку учасників справи доказами, суд встановив наступні факти та обставини.

Правовідносини, що виникають у сфері стягнення штрафних санкцій за правопорушення у сфері ринків фінансових послуг у судовому порядку, регулюються Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, Законом України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг , Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг Про затвердження Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 20.11.2012 року № 2319 (далі Положення №2319).

Так, згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг, створення правових основ для захисту інтересів споживачів фінансових послуг, правове забезпечення діяльності і розвитку конкурентоспроможного ринку фінансових послуг в Україні, правове забезпечення єдиної державної політики у фінансовому секторі України визначаються та забезпечується Законом України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг (далі - Закон № 2664-III).

Відповідно до Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року №10701063/2011 (далі - Положення), Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.

Нацкомфінпослуг у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Згідно пп. 39, 40 п. 4 Положення Нацкомфінпослуг відповідно до покладених на неї завдань встановлює згідно із законом порядок та умови застосування заходів впливу; у разі порушення законодавства про фінансові послуги накладає адміністративні стягнення за правопорушення та застосовує відповідно до закону заходи впливу.

Відповідно до пп.1 п.6 Положення Нацкомфінпослуг для забезпечення виконання покладених на неї завдань і функцій має право звертатися до суду з позовами (заявами) щодо порушення законодавства про фінансові послуги, а також в інших передбачених законом випадках.

16 квітня 2019 року відповідно до пункту 1.11 розділу І-та пункту 4.2 розділу IV Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 № 2319, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 за № 2112/22424, Нацкомфінпослуг було складено акт про правопорушення, вчинені товариством з обмеженою відповідальністю ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ ЕДЕЛЬВЕЙС на ринку фінансових послуг №555/14-2/13 (а.с.22-23), яким встановлено, що станом на дату складання цього акту товариством не подано до Нацкомфінпослуг звітність в електронній формі з дотриманням вимог Закону України Про електронні документи та електронний документообіг (який діяв на момент подання цієї звітності) за червень, І півріччя, липень, серпень, вересень та 9 місяців 2018 року та звітність з дотриманням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг , Про електронні довірчі послуги (який діє на дату складання цього акта) за жовтень, листопад, грудень 2018 року, січень та лютий 2019 року, річну звітність за 2018 рік. Таким чином, товариством порушено вимоги статті 14 Закону України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг щодо обов`язку фінансових установ надавати звітність відповідно до законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та регулювання ринків фінансових послуг, пунктів 1 та 4 розділу II Порядку № 3840 у частині неподання до Нацкомфінпослуг звітності в електронній формі з дотриманням вимог Закону України Про електронні документи та електронний документообіг (який діяв на момент подання цієї звітності) за червень, І півріччя, липень, та серпень, вересень та 9 місяців 2018 року та звітності з дотриманням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг , Про електронні довірчі послуги (який діє на дату складання цього акта) за жовтень, листопад, грудень 2018 року, січень та лютий 2019 року, річну звітності за 2018 рік. Відповідальність Товариства за вчинені дії встановлено пунктом 2 частини першої статті 41 Закону України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг .

Супровідним листом №2654/14-8 від 17.04.2019 року (а.с.21) вказаний акт направлено відповідачу, що підтверджується ксерокопією поштового конверту з номером поштового відправлення 0100172626160 (а.с.24).

02 травня 2019 року Нацкомфінпослуг, розглянувши справу про порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, провадження у якій розпочато актом про правопорушення, вчинені товариством з обмеженою відповідальністю ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ ЕДЕЛЬВЕЙС на ринку фінансових послуг від 16.04.2019 року № 555/14-2/13, було прийнято постанову №256/555/14-2/13-П від 02.05.2019 року (а.с.18-19), якою на підставі статті 39, пункту 3 частини першої статті 40, пункту 2 частини першої статті 41, частини першої статті 42 Закону України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг , абзацу першого пункту 1.5 розділу І, підпункту 3 пункту 2.1, пункту 2.4 розділу II, пункту 3.2 розділу III, абзацу другого пункту 4.20 та пункту 4.25 розділу IV Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 №2319, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 за № 2112/22424 постановлено застосувати до товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Едельвейс штрафну санкцію у розмірі 17000,00 грн.

Вказану постанову направлено відповідачу супровідним листом №3132/14-8 від 02.05.2019 року (а.с.17), що підтверджується ксерокопією поштового конверту з номером поштового відправлення 0100107832739 (а.с.20).

Як вбачається зі змісту постанови, відповідачу встановлений термін до 24.05.2019 року для надання документів, які підтверджують сплату штрафу чи повідомлення про відмову від добровільного виконання постанови.

27 травня 2019 року Нацкомфінпослуг направлено ТОВ ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ ЕДЕЛЬВЕЙС вимогу №3856/14-8 (а.с.14-15), якою Нацкомфінпослуг вимагає в строк до 5 календарних днів надати документи, що підтверджують перерахування коштів до Державного бюджету України, або, у разі несплати штрафних санкцій - обґрунтування несплати. Попереджено, що у разі несплати зазначеної штрафної санкції Нацкомфінпослуг, відповідно до законодавства: направить відповідні матеріали до правоохоронних органів для відповідного реагування; здійснить заходи щодо примусового стягнення в судовому порядку разом з судовими витратами відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.

Оскільки відповідач у добровільному порядку вимоги вищезазначеної постанови не виконав та не сплатив суму штрафу, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг звернулась до суду з позовом про стягнення штрафу у судовому порядку.

Відповідно до пунктів 10, 11 частини 1 статті 28 Закону №2664-III, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції: у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення; вертається до суду та господарського суду з позовами (заявами) у зв`язку з порушенням законодавства України про фінансові послуги.

Частинами 1, 2 статті 39 Закону України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг передбачено, що у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.

Відповідно до пп.3 п.2.1 розділу ІІ Положення № 2319 Нацкомфінпослуг може застосовувати такі заходи впливу: накладати штрафи в розмірах, передбачених статтею 41 Закону України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг .

Згідно пункту 3 частини 1 статті 40 Закону №2664-III Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.41 Закону №2664-III Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Рішення про накладення штрафної санкції (штрафу) на особу за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг, приймається у вигляді постанови уповноваженої особи Нацкомфінпослуг (абз.1 п.2.4 розділу ІІ Положення № 2319).

Згідно з ч. 3 ст.41 Закону №2664-III штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку.

Відповідно до абз.15 п.2.4 розділу ІІ Положення № 2319, у разі несплати штрафу особою в добровільному порядку у строк, передбачений постановою, він стягується Нацкомфінпослуг у судовому порядку.

Суд зазначає, що доказів на підтвердження сплати відповідачем штрафу, оскарження чи скасування постанови №256/555/14-2/13-П від 02.05.2019 року станом на день вирішення спору відповідачем до суду не надано та матеріали справи такі відомості не містять.

Відтак, враховуючи те, що відповідачем ТОВ ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ ЕДЕЛЬВЕЙС у встановлений судом строк не надано відзиву на позовну заяву, жодним чином не спростовано доводів позивача, та не надано доказів скасування/оскарження постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг №256/555/14-2/13-П від 02.05.2019 року, так само як не надано доказів сплати сум штрафних санкцій до Державного бюджету України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1. ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Керуючись ст.ст. 7, 241- 246, 250, 255, 295, 371 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг - задовольнити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю ЕДЕЛЬВЕЙС на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 Надходження до загального фонду державного бюджету , код бюджетної класифікації за доходами 21081100 Адміністративні штрафи та інші санкції , символ звітності 106, штраф у сумі 17000,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (вул.Б.Грінченка, 3, м.Київ, 01001, код ЄДРПОУ 38062828).

Відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ ЕДЕЛЬВЕЙС (вул.Середня, буд.21, м.Одеса, 65091, код ЄДРПОУ 35744238).

Суддя Вовченко O.A.

.

СудОдеський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення23.12.2019
Оприлюднено26.12.2019
Номер документу86545966
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —420/5148/19

Ухвала від 01.10.2020

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Вовченко О.А.

Ухвала від 10.09.2020

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Вовченко О.А.

Рішення від 23.12.2019

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Вовченко О. А.

Ухвала від 27.11.2019

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Вовченко О. А.

Ухвала від 08.10.2019

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Вовченко О. А.

Ухвала від 16.09.2019

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Вовченко О. А.

Ухвала від 03.09.2019

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Вовченко О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні