Справа № 761/7059/19
Провадження № 2/761/4291/2019
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2019 року Шевченківський районний суд м.Києва у складі:
головуючого судді: Пономаренко Н.В.
з участю секретаря: Ганущака А.М.
представника позивача: Швачки С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в загальному провадженні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Київської міської ради, третя особа: Обслуговуючий кооператив Автогаражний кооператив Автолюбитель-5 , приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Ярощук Вікторія Юріївна про визнання права власності на гаражний бокс в порядку спадкування, -
встановив:
У лютому 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з позовом до Київської міської ради, згідно з яким просив визнати за ним права власності у порядку спадкування за законом на гаражний бокс № НОМЕР_4 у Автогаражно-будівельному кооперативі Автолюбитель-5 , що розташований у місті Києві за адресою: вул. Бакинська, 35.
Позовні вимоги обгрунтовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача - ОСОБА_2 , після смерті якого залишилося спадкове майно, в тому числі, гаражний бокс № НОМЕР_4 у Автогаражно-будівельному кооперативі Автолюбитель-5 , що розташований у м. Києві за адресою: вул. Бакинська, 35.
При цьому, позивач вказує, що він, як спадкоємець першої черги за законом, у встановлений законом шестимісячний строк звернувся до нотаріуса з заявою про прийняття вказаного спадкового майна.
Однак, постановою нотаріуса від позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, у зв`язку з тим, що право власності на вказане спадкове майно не зареєстроване на ім`я ОСОБА_2 .
Між тим, позивач вказує, що згідно з ордером № 95 від 19.01.1975 року спірний гараж був збудований ОСОБА_2 на власні кошти.
Крім того, у відповідності до обліку оплати експлуатаційних внесків Автогаражно-будівельного кооперативу позивачем з 2014 року по теперішній час були внесені всі членські внески і заборгованості немає.
За вказаних обставин, а також враховуючи неможливість зареєструвати успадковане майно на своє ім`я та отримати відповідні документи згідно чинного законодавства України, позивач вважає, що він має всі законні підстави для звернення до суду за захистом свого права власності на спадкове майно, що залишилось після смерті його батька.
Ухвалою від 22.03.2019 року було відкрито провадження у справі, розгляд якої було вирішено проводити за правилами загального позовного провадження.
14.06.2019 року до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву, згідно зі змістом якого Київська міська рада просить справу розглядати у відсутність представника відповідача та ухвалити рішення про визнання за позивачем права власності в порядку спадкування за законом згідно норм чинного законодавства.
23.07.2019 року до суду від приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Ярощук В.Ю. надійшли матеріали спадкової справи № 6/2017 щодо майна ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою від 07.08.2019 року закрито підготовче провадження, а справу призначено до судового розгляду по суті.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Разом з тим, як вже зазначалося вище, відповідачу у своєму відзиві на позовну заяву просив розгляд справи проводити за його відсутністю.
Третя особа - приватний нотаріус у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Разом з тим, 03.10.2019 року від приватного нотаріуса надійшов лист, в якому він просив розгляд справи проводити за його відсутністю та ухвалити рішення відповідно до вимог чинного законодавства.
Третя особа - обслуговуючий кооператив Автогаражний кооператив Автолюбитель-5 у судове засідання свого представника не направив, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки свого представника суд не сповістив.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Перевіряючи обставини справи судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача - ОСОБА_2 , про що свідчить Свідоцтво про смерть від 24.11.2017 року серії НОМЕР_1 .
Як вбачається з матеріалів копії спадкової справи щодо майна померлого ОСОБА_2 ( спадкова справа №6/2017) справи, 12.12.2017 року позивач подав до приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Ярощук В.Ю. заяву про прийняття спадщини після померлого батька - ОСОБА_2 .
При цьому, згідно з матеріалами спадкової справи, інші спадкоємці - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 звернулися до нотаріуса з заявами про відмову від прийняття спадщини.
Отже, єдиним спадкоємцем, який прийняв спадщину після померлого ОСОБА_5 - є ОСОБА_1 .
У зв`язку з цим, 06.09.2018 року ОСОБА_1 звернувся до нотаріуса з заявою, в якій просив видати йому свідоцтво про право на спадщину на наступне спадкове майно: квартиру за АДРЕСА_1 , гаражний бокс № НОМЕР_4 у ГБК Автолюбитель-5 по вул. Бакінській, 35, у м. Києві та автомобіль марки BMW , модель 630, 2006 року випуску, білого кольору, номер кузова НОМЕР_2 , типу - кабріолет - В, реєстраційний номер НОМЕР_3 .
06.09.2018 року позивачу були видані свідоцтва про право на спадщину за законом на квартиру за АДРЕСА_1 та автомобіль марки BMW , модель 630, 2006 року випуску, білого кольору, номер кузова НОМЕР_2 , типу - кабріолет - В, реєстраційний номер НОМЕР_3 .
Проте, постановою від 06.09.2018 року позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на гаражний бокс № НОМЕР_4 у ГБК Автолюбитель-5 по вул. Бакінській, 35, у м. Києві, у зв`язку з тим, що право власності на вказане спадкове майно не зареєстроване на ім`я ОСОБА_2 .
Так, відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Положеннями ч. 1 ст. 1269 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Згідно з ст.ст. 1296, 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину. Спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається на ім`я кожного з них, із зазначенням імені та частки у спадщині інших спадкоємців.
В свою чергу, постановою Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 07.02.2014 року за №5 Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав роз`яснено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (частина п`ята статті 1268 ЦК), проте право власності на нерухоме майно у разі прийняття спадщини виникає у спадкоємця з моменту державної реєстрації речового права на нерухоме майно (стаття 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").
Разом із тим суди повинні розмежовувати право на спадщину як майнове право (об`єкт спадкування) та виникнення права власності на спадкове майно як на об`єкт нерухомого майна. При цьому, наприклад, спадкоємець має право звернутися із заявою про державну реєстрацію переходу права власності до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, після прийняття спадщини в порядку, передбаченому законом. Якщо право власності спадкодавця не було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, правовстановлюючими є документи, що підтверджують підставу для переходу права власності в порядку правонаступництва, а також документи спадкодавця, що підтверджують виникнення у нього права власності на нерухоме майно .
Згідно висновку, викладеного у постанові Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 30 січня 2013 року по справі № 6-168цс12 майнове право, яке можна визначити як право очікування , є складовою частиною майна як об`єкта цивільних прав. Майнове право - це обмежене речове право, за яким власник цього права наділений певними, але не всіма правами власника майна, та яке засвідчує правомочність його власника отримати право власності на нерухоме майно чи інше речове право на відповідне майно в майбутньому.
При цьому, згідно роз`яснень, які містяться в п.23 постанови Пленуму Верховного Суду України Про практику розгляду судами України справ про спадкування від 30.05.2008 року №7, у разів відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Згідно вимог ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
У відповідності до положень ч. 1 та п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, визнання права.
Право власності відповідно до ст.328 ЦК України набувається на підставах, що не заборонені законом.
Крім того, як передбачено у п. 8 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року за № 7 Про судову практику у справах про спадкування , якщо будівництво здійснювалося згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов`язки як забудовника входять до складу спадщини. У разі смерті члена житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного кооперативу, члена садівницького товариства, яким до дня смерті не були внесені повністю пайові внески, до складу спадщини входять частина внесеного паю та інші суми, які підлягають поверненню, а не квартира, дача, гараж, садовий будинок. Частка пайового внеску, що належала померлому, входить до складу спадщини на загальних підставах. Якщо спадкодавець повністю вніс пайовий внесок, то до складу спадщини включається відповідно квартира, дача, гараж, садовий будинок, інші будівлі та споруди.
Так, згідно з довідкою АБК Автолюбитель-5 Немировський А. Х. від 28.11.2018 року за № 31 ОСОБА_2 є членом ОК АГК Автолюбитель-5 та йому належить гаражний бокс № НОМЕР_4 по АДРЕСА_2 .
Згідно з ордером № 95 від 19.01.1975 року спірний гараж був збудований ОСОБА_2 на власні кошти.
У відповідності до обліку оплати експлуатаційних внесків Автогаражно-будівельного кооперативу позивачем з 2014 року по теперішній час були внесені всі членські внески і заборгованості немає.
Водночас, відповідно до Інформаційної довідки КП Київської міської ради Київське міське бюро технічної інвентаризації № 2438 від 06.07.2018 року гаражний бокс № НОМЕР_4 в ГБК Автолюбитель-5 по вул. Бакинська, 35, у м. Києві на праві власності не зареєстрований.
Таким чином, враховуючи ті обставини, що позивач є єдиним спадкоємцем майна померлого ОСОБА_1 за законом, який у встановленому законом порядку та строк звернувся з заявою про отримання спадщини, однак отримав відмову нотаріуса в оформленні спадщини з тих підстав, що право власності на гараж не зареєстрований на ім`я спадкодавця суд дійшов висновку, що право позивача на спадкування за законом підлягає захисту шляхом визнання за ним права власності в порядку спадкування за законом після смерті його батька на гаражний бокс № НОМЕР_4 у АБК Автолюбитель-5 , що розташований у м. Києві за адресою: вул. Бакинська, 35.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1217,1218, 1220, 1222, 1258, 1261, 1266, 1268, 1270 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 76-81, 89, 95, 141, 229, 258, 259, 263-266, 268, 273, 352, 354 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в :
позов ОСОБА_1 до Київської міської ради, третя особа: Обслуговуючий кооператив Автогаражний кооператив Автолюбитель-5 , приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Ярощук Вікторія Юріївна про визнання права власності на гаражний бокс в порядку спадкування - задовольнити повністю.
Визнати за позивачем ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 право власності на гаражний бокс №188 в Обслуговуючому кооперативі Автогаражний кооператив Автолюбитель-5 , що розташований за адресою: м. Київ, вул. Бакинська, 35.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Шевченківський районний суд м. Києва протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було проголошено лише вступну і резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, цей строк обчислюється з дня складання повного тексту судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Інформація про сторін у справі:
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 , адреса реєстрації: АДРЕСА_3 .
Відповідач: Київська міська рада, адреса: 01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36.
Третя особа: Обслуговуючий кооператив Автогаражний кооператив Автолюбитель-5 , код ЄДРПОУ: 24738992, м. Київ, вул. Бакинська, 35.
Третя особа: приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Ярощук Вікторія Юріївна: 04210, м. Київ, пр.-т. Героїв Сталінграда, 35, оф.6.
Повний текс складено 15.11.2019.
Суддя:
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 06.11.2019 |
Оприлюднено | 24.12.2019 |
Номер документу | 86561717 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Шевченківський районний суд міста Києва
Пономаренко Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні