номер провадження справи 27/217/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.12.2019 Справа № 908/3242/19
м. Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Дроздової С.С. при секретарі судового засіданні Шолоховій С.В., розглянувши матеріали справи
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Соцсфера» (69027 м. Запоріжжя, вул. Барикадна, 39, ідентифікаційний код юридичної особи 33836599)
до відповідача: Громадської організації «Патріотичний спортивний виховально-оздоровчий клуб «Академія бойових мистецтв» (69059 м. Запоріжжя, вул. Європейська, буд. 4, кв. 120, ідентифікаційний код юридичної особи 42470727)
про стягнення 20 620 грн. 44 коп.
Без виклику представників сторін
СУТЬ СПОРУ:
21.11.2019 до господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Соцсфера» про стягнення з Громадської організації «Патріотичний спортивний виховально-оздоровчий клуб «Академія бойових мистецтв» 20 620 грн. 44 коп. заборгованості за договором оренди № 94/18 від 22.12.2018.
Відповідно до витягу з протоколу розподілу судової справи між суддями від 21.11.2019 здійснено автоматизований розподіл позовної заяви між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/3242/19 та визначено до розгляду судді Дроздової С.С.
Ухвалою суду від 26.11.2019 справу № 908/3242/19 прийнято до розгляду та відкрито провадження суддею Дроздовою С.С., присвоєно справі номер провадження 27/217/19, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.
Розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться (ч. 2 ст. 252 ГПК України).
Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 3 ст. 252 ГПК України).
Від позивача на адресу суду не надходило додаткових пояснень.
Від відповідача відзиву на позовну заяву та будь-яких заяв або клопотань не надходило.
Відповідно до ч. 5, 7 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.
Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторонами заявлено не було.
Згідно ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Станом на 19.12.2019 суд вважає за можливе розглянути справу по суті.
Відповідач відзив на позову заяву не надав, про розгляд справи повідомлений належним чином.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області про відкриття провадження у справі від 26.11.2019 відповідачу запропоновано подати відзив протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідач своїм правом не скористався.
Враховуючи приписи ч. 4 ст. 240 ГПК України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення - 24.12.2019.
Розглянувши матеріали та фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, суд
УСТАНОВИВ:
22.12.2018 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Соцсфера» (орендодавець) та Громадською організацією «Патріотичний спортивний виховально-оздоровчий клуб «Академія бойових мистецтв» (орендар) укладено договір оренди № 94/18.
Відповідно до п. 1.1 договору орендодавець передає, а орендар приймає в користування нежитлові приміщення, що знаходяться за адресою: вул. Космічна, 76-А, згідно Додатку № 3 до Договору та інше майно, перелік якого наведено в Додатку № 4 до Договору (надалі - Майно ).
Згідно п. 1.2 договору загальна площа Майна, що передається в оренду, складає 80,7 кв.м.
Балансова вартість переданого в оренду Майна складає 636,88 грн. (п. 1.3 договору).
Відповідно до п. 4.1 договору орендар вступає у строкове платне користування Майном у термін, указаний у п. 4.2 цього Договору, але не раніше дати підписання сторонами цього Договору та Акта приймання-передачі Майна.
Пунктом 17.1 договору сторони узгодили, що цей договір укладено строком на 12 місяців.
Відповідно до акту приймання-передачі від 01.01.2019 орендодавець передав, а орендар прийняв нежитлові приміщення за адресою м. Запоріжжя вул. Космічна, 76-А.
Згідно п. 5.1 договору за користування орендованим Майном орендар сплачує орендодавцю орендні платежі, визначені сторонами в Додатку № 2 до договору.
Відповідно до Додатку № 2 до договору місячний розмір орендної плати за користування майном складає на місяць 3 026 грн. 67 коп., ПДВ (20%) - 605 грн. 33 коп. Всього 3 632 грн. 00 коп.
У зв`язку з неналежним виконанням відповідачем умов договору оренди щодо сплати орендної плати за період з січня 2019 по вересень 2019 утворилася заборгованість по орендній платі у розмірі 14 528 грн. 00 коп. та заборгованість по комунальним послугам в розмірі 6 092 грн. 44 коп., яка перевірена судом та підтверджена матеріалами справи.
Відповідно до п. 5.2.1 договору оплата за комунальні послуги (вартість спожитої електроенергії, водопостачання та каналізація) здійснюється орендарем окремо від орендної плати, згідно виставленими орендодавцем рахунками.
Позивач взяті на себе зобов`язання за договором виконав належним чином і у повному обсязі.
Відповідач зобов`язання по своєчасному внесенню орендної плати та сплаті комунальних послуг належним чином не виконує.
Статтями 11 та 509 Цивільного кодексу України визначено, що однією із підстав виникнення цивільних прав і обов`язків (зобов`язань), які мають виконуватись належним чином і в установлений строк, є договір.
За приписами ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, у силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо) або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України та ст. 526 Цивільного кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським Кодексом України.
Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ч. 1 ст. 67 Господарського кодексу України відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності, виконуються на підставі договорів.
Згідно з ч. 1 ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ст. 627 ЦК).
Згідно ст. 525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Зобов`язання, згідно ст. 526 ЦК України, має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом, ст. 525 Цивільного кодексу України.
Відповідно до положень ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Правовідносини сторін врегульовано договором оренди.
Відповідно до ч. 1 ст. 283 ГК України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Згідно ч. 6 ст. 283 Господарського кодексу України до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Статтею 762 ЦК України встановлено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Як свідчать надані суду документи, між сторонами склалися господарські відносини, що породили взаємні обов`язки.
Згідно з ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утримуватися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України (далі ЦК України) з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.
Таким чином, укладений між сторонами договір оренди, є підставою для виникнення у його сторін майново-господарських зобов`язань.
Відповідач не здійснив у повному обсязі оплату за оренду та комунальні послуги, таким чином станом на час вирішення справи в судовому засіданні заборгованість по оренді склала 14 528 грн. 00 коп., заборгованість по комунальним послугам склала 6 092 грн. 44 коп.
Статтею 193 ГК України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Норми права аналогічного змісту містить ст. 526 ЦК України.
У відповідності до приписів ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання є недопустимою, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ст. 74 ГПК України обов`язок доказування і подання доказів віднесено на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
За приписами статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Позивач надав всі необхідні докази в обґрунтування позовних вимог.
Позивачем на адресу відповідача надсилалися повідомлення № 236 від 15.05.2019, № 633 від 18.10.2019 про сплату заборгованості та розірвання договору.
Повідомлення залишені відповідачем без відповіді та задоволення.
Відповідач доказів погашення заборгованості суду не надав.
Глава 50 ЦК України передбачає підстави та умови припинення зобов`язання, зокрема, статтею 599 ЦК України встановлено, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Частиною 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
У рішенні Європейского суду з прав людини від 19.03.1997 р. (п. 40) по справі «Горнсбі поти Греції» зазначено: «…Право на звернення до суду було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов`язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду однієї зі сторін. Важко уявити ситуацію, щоб пункт 1 статті 6 докладно описував процедурні Гарантії, що надаються сторонам цивільного судового процесу - у провадженні, що є справедливим, відкритим і оперативним - і не передбачив при цьому гарантій виконання судових рішень; тлумачення статті 6 як такої, що стосується виключно права на звернення до суду і проведення судового розгляду, могло б призвести до ситуацій, несумісних із принципом верховенства права, що його Договірні сторони зобов`язалися дотримуватися, коли вони ратифікували Конвенцію.
Відповідно до ст.ст. 7, 13 Господарського процесуального кодексу України правосуддя в господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності, підпорядкування, місцезнаходження, місця створення та реєстрації, законодавства, відповідно до якого створена юридична особа, та інших обставин. Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Відповідно до статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст.ст. 73, 77 ГПК України).
На підставі викладеного, суд вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача суми 14 528 грн. 00 коп. орендної плати та суми 6 092 грн. 44 коп. за комунальні послуги, документально підтвердженими, обґрунтованими, заснованими на законі та такими, що підлягають задоволенню.
В порядку ст. 129 ГПК України, судовий збір в розмірі 1 921 грн. 00 коп. покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 42, 123, 129, 233, 238, 240, 241, 250-252 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Соцсфера» , м. Запоріжжя до Громадської організації «Патріотичний спортивний виховально-оздоровчий клуб «Академія бойових мистецтв» , м. Запоріжжя задовольнити.
Стягнути з Громадської організації «Патріотичний спортивний виховально-оздоровчий клуб «Академія бойових мистецтв» (69059 м. Запоріжжя, вул. Європейська, буд. 4, кв. 120, ідентифікаційний код юридичної особи 42470727) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Соцсфера» (69027 м. Запоріжжя, вул. Барикадна, 39, ідентифікаційний код юридичної особи 33836599) 14 528 (чотирнадцять тисяч п`ятсот двадцять вісім) грн. 00 коп. заборгованість по орендній платі, 6 092 (шість тисяч дев`яносто дві) грн. 44 коп. заборгованість по комунальним послугам, 1 921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення оформлено та підписано 24.12.2019.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення буде розміщено в Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою у мережі Інтернет за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua.
Суддя С.С. Дроздова
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2019 |
Оприлюднено | 26.12.2019 |
Номер документу | 86568611 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Дроздова С.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні