Рішення
від 12.12.2019 по справі 657/2590/17
КАЛАНЧАЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 657/2590/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.12.2019 року Каланчацький районний суд Херсонської області

в складі головуючого судді Скригун В.В.,

за участю секретаря Попової Т.І.,

за участю представника позивача ОСОБА_1 ,

за участю представників відповідачів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Каланчак цивільну справу за позовом ОСОБА_4 , до ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Каланчацький районний відділ Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області про зворотну вимогу (регрес) за солідарним обов"язком,

в с т а н о в и в :

Представник позивача ОСОБА_4 , ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просить стягнути в порядку регресу за солідарним обов`язком на користь позивача з ОСОБА_5 20917,48 грн., з ОСОБА_6 20917,48 грн. та з ОСОБА_7 19699,55 грн.

Мотивуючи свої вимоги, представник позивача вказує, що згідно виконавчого листа № 757/11564/14-ц від 08 липня 2014 року виданого Печерським районним судом м. Київ позивач мала обов`язок у солідарному порядку з відповідачами відшкодувати заборгованість в сумі 82 695,52 грн. на користь Кредитної спілки Центр фінансових послуг . Вказаний виконавчий лист перебував на виконанні в Каланчацькому районному відділі Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області. В рахунок погашення заборгованості за зазначеним виконавчим листом позивачем сплачено 81 721,19 грн., решту суми заборгованості сплачено відповідачем ОСОБА_7 в сумі 1 217,93 грн. В зв`язку з погашенням заборгованості, виконавче провадження з приводу примусового виконання вказаного виконавчого листа закінчено, тому в силу положень ч. 1 ст. 544 ЦК України позивач, як боржник, який виконала солідарний обов`язок, має право на зворотну вимогу (регрес) до кожного з решти солідарних боржників, тобто відповідачів, у рівній частці, якщо інше не встановлено договором або законом, за вирахуванням частки, яка припадає на нього.

Ухвалою суду від 10 листопада 2017 року відкрито провадження у справі та призначено слухання справи до судового розгляду. Ухвалою суду від 05 лютого 2018 року, в зв`язку з набранням чинності новою редакцією ЦПК України, визначено доцільність розгляду справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання. Ухвалою суду від 22 серпня 2018 року до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору залучено Каланчацький районний відділ Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області. Ухвалою суду від 25 вересня 2019 року закрито підготовче судове засідання та призначено розгляд справи по суті. Будь-які інші процесуальні дії судом не здійснювалися.

Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та наполягав на їх задоволенні з підстав викладених у позові.

Представник відповідачів ОСОБА_7 та ОСОБА_5 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала в повному обсязі. У встановлений судом строк подала відзив на позов, в якому зазначає, що у позивача не виникло право вимоги, щодо стягнення заборгованості з решти солідарних боржників в порядку ст. 544 ЦК України, оскільки вона не є особою, яка сплатила борг в повному обсязі, так як частину загального боргу в сумі 1217,93 грн. було погашено відповідачем ОСОБА_7 . В судовому засіданні представник відповідача, доповнила, що за викладених обставин, способом захисту прав позивача є звернення її з позовом до основного боржника за кредитним договором, яким є ОСОБА_5 , в порядку ст. 512 ЦК України, яка надає позивачу право стягнення з боржника боргу у випадку часткового виконання зобов`язань.

Представник відповідача ОСОБА_8 , ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав в повному обсязі, зазначив, що належним відповідачем у справі є ОСОБА_5 відповідно до положень ст. 556 ЦК України. Тому звернення позивача з позовом до відповідача ОСОБА_8 є безпідставним.

Представник третьої особи Каланчацького районного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області в судове засідання не з"явився, однак надав суду довідку, з якої вбачається, що на виконанні в відділі перебував, зокрема, виконавчий лист № 757/11564/14 від 08 липня 2014 року Печерського районного суду м. Києва про стягнення заборгованості за кредитним договором в сумі 82 939,12 грн. на користь КС Центр Фінансових послуг з позивача ОСОБА_4 та відповідачів ОСОБА_5 , ОСОБА_7 та ОСОБА_6 в солідарному порядку. За вказаним виконавчим листом позивачем ОСОБА_4 в рахунок погашення боргу сплачено 22 704,85 грн. та 67 638, 48 грн., відповідачем ОСОБА_7 сплачено 1 217,93 грн. З відповідачів ОСОБА_6 та ОСОБА_5 по вказаному виконавчому документі стягнення не проводилося. Вказаний виконавчий лист повернуто стягувачу на підставі п. 2 ст. 37 Закону України Про виконавче провадження .

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно виконавчого листа № 757/11564/14-ц від 08 липня 2014 року виданого Печерським районним судом м. Київ позивач ОСОБА_4 та відповідачі ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 в соліданому порядку повинні були відшкодувати заборгованість в сумі 82 695,52 грн. на користь Кредитної спілки Центр фінансових послуг .

Вказаний виконавчий лист перебував на виконанні в Каланчацькому районному відділі Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області.

З довідки Каланчацького районного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області вбачається, що за вказаним виконавчим листом позивачем ОСОБА_4 в рахунок погашення боргу сплачено 22 704,85 грн. та 67 638, 48 грн., відповідачем ОСОБА_7 сплачено 1 217,93 грн. З відповідачів ОСОБА_6 та ОСОБА_5 по вказаному виконавчому документі стягнення не проводилося. Зазначений виконавчий лист повернуто стягувачу на підставі п. 2 ст. 37 Закону України Про виконавче провадження .

Відповідно до частини першої статті 554 ЦК України в разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.

Проте відповідно до вимог частин першої, другої статті 556 ЦК України до поручителя, який виконав зобов`язання, забезпечене порукою, переходять усі права кредитора у цьому зобов`язанні, в тому числі й ті, що забезпечували його виконання, а кредитор після виконання поручителем зобов`язання, забезпеченого порукою, повинен вручити йому документи, які підтверджують цей обов`язок боржника.

Правовий аналіз норм частин першої та другої статті 556 ЦК України дає підстави для висновку про те, що наслідки, передбачені в цій нормі, настають лише в разі повного виконання поручителем забезпеченого порукою кредитного зобов`язання. Цей висновок узгоджується з положенням пункту 3 частини першої статті 512 ЦК України, яке передбачає подібний спосіб заміни кредитора в зобов`язанні внаслідок виконання обов`язку боржника поручителем або заставодавцем (майновим поручителем).

Часткове виконання поручителем зобов`язань за кредитним договором не породжує перехід до нього прав кредитора за цим договором.

Таким чином, виконавши частково зобов`язання за виконавчим листом, до позивача ОСОБА_4 не перейшло право вимоги, щодо стягнення з решти солідарних боржників зворотної вимоги (регресу) в порядку ст. 544 ЦК України, перехід якого можливий лише при повному погашення боржником боргу.

Аналогічний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду України від 23 вересня 2015 року № 6-466цс15, в якій зазначено, що правовий аналіз норм частин першої та другої статті 556 ЦК України дає підстави для висновку про те, що наслідки, передбачені в цій нормі, настають лише в разі повного виконання поручителем забезпеченого порукою кредитного зобов`язання. Цей висновок узгоджується з положенням пункту 3 частини першої статті 512 ЦК України, яке передбачає подібний спосіб заміни кредитора в зобов`язанні внаслідок виконання обов`язку боржника поручителем або заставодавцем (майновим поручителем).

Відповідно до положень ст.ст. 12,13 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Вирішуючи спір, суд повинен надати об`єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до суду, а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача. Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові. Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.

Таким чином, з огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позивачем обрано не вірний спосіб захисту, що є підставою для відмови в позові. Натомість суд вважає за необхідне роз`яснити позивачу про необхідність звернення до суду з вимогою про стягнення боргу з боржника в порядку ст. 512 ЦК України, якою встановлено вичерпний перелік підстав заміни кредитора у зобов`язанні, серед яких передбачено і часткове виконання обов`язку боржника поручителем.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, тому в зв`язку з відмовою в задоволені позову витрати по сплаті судового збору відшкодуванню не підлягають.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 512, 544, 554, 556 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 81, 141, 259, 263, 264,265, 268 ЦПК України, суд

У хвалив:

В задоволенні позову ОСОБА_4 , до ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Каланчацький районний відділ Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області про зворотну вимогу (регрес) за солідарним обов"язком - відмовити в повному обсязі.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Херсонського апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня складання повного тексту рішення суду апеляційної скарги.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Позивач: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , проживає в АДРЕСА_1 .

Відповідача: ОСОБА_5 , проживає АДРЕСА_4 .

Відповідач: ОСОБА_6 , проживає АДРЕСА_3 .

Відповідач: ОСОБА_7 , проживає АДРЕСА_5.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Каланчацький районний відділ Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області, місцезнаходження смт. Каланчак вул. Херсонська, 9, ЄДРПОУ: 34891179.

Суддя: Скригун В.В.

Повний текст рішення суду викладено 18.12.2019 року.

СудКаланчацький районний суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення12.12.2019
Оприлюднено25.12.2019
Номер документу86576754
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —657/2590/17

Рішення від 12.12.2019

Цивільне

Каланчацький районний суд Херсонської області

Скригун В. В.

Рішення від 12.12.2019

Цивільне

Каланчацький районний суд Херсонської області

Скригун В. В.

Ухвала від 25.09.2019

Цивільне

Каланчацький районний суд Херсонської області

Скригун В. В.

Ухвала від 22.08.2018

Цивільне

Каланчацький районний суд Херсонської області

Скригун В. В.

Ухвала від 05.02.2018

Цивільне

Каланчацький районний суд Херсонської області

Скригун В. В.

Ухвала від 10.11.2017

Цивільне

Каланчацький районний суд Херсонської області

Скригун В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні