Рішення
від 24.12.2019 по справі 706/1556/19
ХРИСТИНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 706/1556/19

2/706/670/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 грудня 2019 року м.Христинівка

Христинівський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді Орендарчука М.П.,

за участю секретаря Карбівська Я.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданнів м. Христинівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних сивмог щодо предмету спору: ОСОБА_2 до Верхняцької селищної ради про визнаначення додаткового староку для подання заяви про прийняття спадщини, -

ВСТАНОВИВ :

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом в якому просить про визначення для ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт громадянина України запис №19770516-07847, документ № НОМЕР_1 , дата видачі 06.09.2019, орган, що видав 8029, РНОКПП: НОМЕР_2 ) додаткового строку в два місяці, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини за законом, яка відкрилась після смерті матері ОСОБА_3 померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт Верхнячка Христинівського району Черкаської області.

Мотивуючи свої вимоги, позивач вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивача по справі ОСОБА_3 .

Після її смерті відкрилася спадщина, до спадкового майна, окрім іншого належить також і 1/2 частка житлової квартири АДРЕСА_1 .

На випадок смерті ОСОБА_3 , будь-яких розпоряджень не залишала.

У вересні цього року, позивач звернувся до Христинівської районної нотаріальної контори для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_3 .

Однак, у Христинівській районній нотаріальній конторі відмовляють у прийнятті заяви про прийняття спадщини від позивача по справі, яка відкрилась після смерті її матері, у зв`язку з пропущенням строків на її подання.

Частиною 3 ст. 1272 ЦК України, передбачено можливість за наявності поважних причин, визначення судом для спадкоємця, який пропустив терміни подачі заяви про прийняття спадщини, додаткового строку для вчинення цих дій.

У цивільних справах за позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідачами є спадкоємці, які прийняли спадщину, а у разі відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, не прийняття ними спадщини, також відмови від її прийняття, відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Вважає, за можливе рішенням суду визначити для ОСОБА_1 додатковий строк достатній для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини за законом, що відкрилась після смерті ОСОБА_3 померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 , виходячи з наступних підстав:

Поважність цих причин полягає у тому, що заволодівши документами на спадкову житлову квартиру АДРЕСА_1 , позивач була переконана про безспірність своїх прав на них та вважала, що переоформити дане спадкове майно зможе у будь-який час. Згодом, між позивачем та третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - рідним братом позивача по справі: ОСОБА_2 , було досягнуто домовленостей, про те, що саме він буде спадкувати за законом вказане вище спадкове майно. Проте, у зв`язку із пропуском строків для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті матері, ОСОБА_2 у листопаді 2018 року звернувся до Христинівського районного суду із позовною заявою про визначення йому додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті матері, про що було відкрито провадження у справі №706/1809/18.

Однак, з плином часу, ОСОБА_2 , через свого представника, відмовився від вказаної вище позовної заяви, про що було подано заяву про закриття провадження у цій судовій справі та винесено ухвалу Христинівського районного суду від 06.05.2019 у справі №706/1809/18.

В послідуючому позивач по справі у зв`язку із сімейними обставинами (повторним одруженням 23.07.2019), також не змогла своєчасно звернутися до суду із цією позовною заявою, у зв`язку із цим, нею також змінено попереднє прізвище ОСОБА_4 на Томак.

Всі ці обставини, як кожна окремо так і у їх сукупності стали наслідком пропуску термінів подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті ОСОБА_3 . За таких обставин, судом має бути прийнято рішення про визначення для позивача по справі додаткового терміну для подання заяви про прийняття спадщини, після її смерті.

Позивач в судове засідання не з`явилась, надала суду заяву про підтримання позову в повному обсязі та слухання справи за її відсутності.

В судове засідання третя особа, яка не заявляє самостійних сивмог щодо предмету спору: ОСОБА_2 не зявився, проте від нього до суду надійшла заява, в якій він вказав, що не заперечує проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

В судове засідання представник відповідача Верхняцької селищної ради Задояний Ю.В., не зявився, проте від селищної ради надійшла заява, в якій зазначили, що Верхняцька селищна рада не заперечує проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 та просить справу розглядати без представника селищної ради.

Суд, дослідивши матеріали справи, а саме: Копія паспортних даних та ідентифікаційного номера ОСОБА_1 ; копія свідоцтва про смерть ОСОБА_3 ; копія свідоцтва про право власності на житло - квартиру АДРЕСА_1 виданого органом приватизації при Верхняцькій дослідно-селекційній станції від 26.12.1997; копія свідоцтва про народження ОСОБА_2 ; копія довіреності ОСОБА_1 на право представлення інтересів ОСОБА_5 ; копія ухвали Христинівського районного суду від 06.05.2019 у справі №706/1809/18; кКопія свідоцтва про шлюб між ОСОБА_6 та ОСОБА_7 ; Копія свідоцтва про народження ОСОБА_8 , інші письмові докази, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно з ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності до того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Згідно ст.1270ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

Згідно ч.3 ст.1272 вказаного Кодексу за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Як вбачається із положень ч.1ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленогост. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Позивач пропустив встановлений строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини.

Згідно п. 24Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року, Про судову практику у справах про спадкування , особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272ЦК України.

Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані докази в їх сукупності, оскільки позивач пропустив строк прийняття спадщини, то суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задовольнити і визначити йому додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.

Задовольняючи позов суд враховує, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними.

Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, тому суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст.258,259,263,264,265,268,272 ЦПК України

ст. ст.1265,1268,1269,1270,1272 ЦК України, суд -

ВИРІШИВ :

Позов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) третя особа, яка не заявляє самостійних сивмог щодо предмету спору: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 ) до Верхняцької селищної ради, Христинівського району, Черкаської області ( 20022, Черкаська область, Христинівський район, вулиця Соборна, 2, ЄДРПОУ: 33319244) про визнаначення додаткового староку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначення для ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт громадянина України запис №19770516-07847, документ № НОМЕР_1 , дата видачі 06.09.2019, орган, що видав 8029, РНОКПП: НОМЕР_2 ) додаткового строку в два місяці, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини за законом, яка відкрилась після смерті матері ОСОБА_3 померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт Верхнячка Христинівського району Черкаської області.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду через Христинівський районний суд шляхом подачі в 30-денний строк з дня складання судового рішення апеляційної скарги.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: М.П. Орендарчук

СудХристинівський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення24.12.2019
Оприлюднено25.12.2019
Номер документу86580464
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —706/1556/19

Рішення від 24.12.2019

Цивільне

Христинівський районний суд Черкаської області

Орендарчук М. П.

Ухвала від 22.11.2019

Цивільне

Христинівський районний суд Черкаської області

Орендарчук М. П.

Ухвала від 25.10.2019

Цивільне

Христинівський районний суд Черкаської області

Орендарчук М. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні