Ухвала
від 04.10.2019 по справі 201/11292/19
ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

Справа № 201/11292/19

Провадження № 1-кс/201/5903/2019

УХВАЛА

Іменем України

04 жовтня 2019 року м. Дніпро

Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпрі клопотання старшого слідчого СВ Соборного ВП ДВП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Дніпропетровської місцевої прокуратури №2 ОСОБА_4 про арешт майна за матеріалами досудового розслідування внесеного до ЄРДР за № 42019042640000057 від 15.03.2019р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 203-2 КК України

ВСТАНОВИВ:

Слідчий звернувся з погодженим прокурором клопотанням про арешт майна, вилученого під час обшуку.

В обґрунтування клопотання слідчий посилався на те, що 15.03.2019р. прокурором Дніпропетровської місцевої прокуратури № 2 розпочате досудове розслідування зареєстроване в ЄРДР за № 42019042640000057, за ознаками кримінального правопорушення (злочину) передбаченого ч. 1 ст. 203-2 КК України, під час якого встановлено, що за адресою: м. Дніпро, Бульвар Слави, 28 на території ринку «Сокіл», відкрито заклад з гральними автоматами, з метою незаконної організації грального бізнесу і отримання незаконного прибутку, що раніше було укрито від обліку як злочин.

За даними інформаційної довідки № 179090673 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, права власності за адресою: м. Дніпро, бульвар Слави, 28Б, на території ринку «Сокіл», знаходиться у колективній власності у ТОВ «Юкон» (код ЄРДПОУ 20308409). Дане нерухоме майно зареєстровано 08.05.2003р. на підставі свідоцтва про право власності, б/н, 08.01.2002, видане виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради.

На підстави ухвали слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 05.09.2019р., 03.10.2019р. слідчими Соборного ВП ДВП ГУНП в Дніпропетровській області було проведено обшук за адресою: АДРЕСА_1 на території ринку «Сокіл», де було виявлено та вилучено майно:

- 8 (вісім) комп`ютерних системних блоків білих кольорів без серійних номерів та написів;

- 2 (два) комп`ютерних системних блоків чорних кольорів без серійних номерів та написів;

- 6 (шість) комп`ютерних моніторів чорних кольорів без серійних номерів та написів;

- 4 (чотири) комп`ютерних моніторів білих кольорів без серійних номерів та написів.

Слідчий на задоволенні клопотання наполягала, з підстав зазначених в останньому. Надав заяву про проведення судового засідання без засобів технічної фіксації.

Вивчивши клопотання та докази, якими воно обґрунтовується, суддя слідчий приходить до таких висновків.

Власник майна на підставі ч. 2 ст. 172 КПК України у судове засідання не викликався у зв`язку з необхідністю забезпечення арешту майна.

Як свідчать матеріали клопотання, в провадженні Соборного ВП ДВП ГУНП в Дніпропетровській області перебуває кримінальне провадження № 4201904260000057 від 15.03.2019р. за ознаками складу злочину передбаченого ч. 1 ст. 203-2 КК України за фактом незаконного зайняття гральним бізнесом, функціонування задів з гральними автоматами у м. Дніпрі.

03.10.2019р. на підставі ухвали слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 05.09.2019р. у справі № 201/10293/19 (провадження №1-кс/201/5536/2019) проведено обшук за адресою: АДРЕСА_1 , на території ринку « ІНФОРМАЦІЯ_1 », у закладі з надання послуг грального бізнесу», під час якого виявлено та вилучено:

- 8 (вісім) комп`ютерних системних блоків білих кольорів без серійних номерів та написів;

- 2 (два) комп`ютерних системних блоків чорних кольорів без серійних номерів та написів;

- 6 (шість) комп`ютерних моніторів чорних кольорів без серійних номерів та написів;

- 4 (чотири) комп`ютерних моніторів білих кольорів без серійних номерів та написів.

Вилучення речей оформлено протоколом обшуку, складеного слідчим СВ Соборного ВП ДВП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 у відповідності до ст. 236 КПК України.

Слідчий суддя зазначає, що норми КПК України передбачають декілька правових статусів майна - тимчасово вилучене (глава 16 КПК України) і майно на яке накладається арешт (Глава 17 КПК України).

Дії з тимчасово вилученим майном, передбачені нормами Глави 16 КПК України.

Тобто, ці правові статуси визначені ст. 131 КПК України як заходи забезпечення кримінального провадження.

Відповідно до ч. 5 ст. 171 КПК України клопотання слідчого, прокурора про арешт тимчасово вилученого майна повинно бути подано не пізніше наступного робочого дня після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, у якої його було вилучено.

В іншому випадку орган слідчий, прокурор зобов`язаний його повернути таке майно на підставі ст. 169 КПК України. Так, згідно з указаною нормою, тимчасово вилучене майно повертається особі, у якої воно було вилучено:

1) за постановою прокурора, якщо він визнає таке вилучення майна безпідставним;

2) за ухвалою слідчого судді чи суду, у разі відмови у задоволенні клопотання прокурора про арешт цього майна;

3) у випадках, передбачених частиною п`ятою статті 171, частиною шостою статті 173 цього Кодексу;

4) у разі скасування арешту.

Тимчасовим вилученням майна є фактичне позбавлення підозрюваного або осіб, у володінні яких перебуває зазначене у частині другій цієї статті майно, можливості володіти, користуватися та розпоряджатися певним майном до вирішення питання про арешт майна або його повернення (ч. 1 ст. 167 КПК України).

В свою чергу, згідно із ч. 2 ст. 167 КПК України під тимчасово вилученим майном розуміються речі, документи, гроші тощо, щодо яких є достатні підстави вважати, що вони: 1) підшукані, виготовлені, пристосовані чи використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення та (або) зберегли на собі його сліди; 2) призначалися (використовувалися) для схиляння особи до вчинення кримінального правопорушення, фінансування та/або матеріального забезпечення кримінального правопорушення або винагороди за його вчинення; 3) є предметом кримінального правопорушення, у тому числі пов`язаного з їх незаконним обігом; 4) одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та/або є доходами від них, а також майно, в яке їх було повністю або частково перетворено.

Згідно з ч. 2 ст. 168 КПК України тимчасове вилучення майна може здійснюватися під час обшуку, огляду.

Згідно із ч.ч. 3, 4 ст. 168 КПК України слідчий, прокурор, інша уповноважена службова особа під час затримання або обшуку і тимчасового вилучення майна або негайно після їх здійснення зобов`язана скласти відповідний протокол.

Положення про обшук міститься у Главі 20 КПК України «Слідчі (розшукові) дії», тобто, обшук не є заходом забезпечення кримінального провадження (ст. 131 КПК України), а є слідчою дією.

Відповідно до ст. 223 КПК, яка міститься у Главі 20 КПК України, слідчі (розшукові) дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні. Підставами для проведення слідчої (розшукової) дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення її мети.

Відповідно до ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування..

У разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням, яке повинно містити, серед іншого, відомості про: 4) підстави для обшуку; 5) житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, де планується проведення обшуку; 6) особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться; 7) індивідуальні або родові ознаки речей, документів, іншого майна або осіб, яких планується відшукати, а також їхній зв`язок із вчиненим кримінальним правопорушенням; 8) обґрунтування того, що доступ до речей, документів або відомостей, які можуть у них міститися, неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом витребування речей, документів, відомостей відповідно до частини другої статті 93 цього Кодексу, або за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом, а доступ до осіб, яких планується відшукати, - за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом. Зазначена вимога не поширюється на випадки проведення обшуку з метою відшукання знаряддя кримінального правопорушення, предметів і документів, вилучених з обігу.

Згідно із ч. 5 ст. 234 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що: 1) було вчинено кримінальне правопорушення; 2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування; 3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; 4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи; 5) за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.

Відповідно до ч. 2 ст. 235 КПК України ухвала про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи має містити, зокрема, відомості про: 4) житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, які мають бути піддані обшуку; 5) особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться; 6) речі, документи або осіб, для виявлення яких проводиться обшук.

Статтею 236 КПК України вимагається обов`язкова фіксація у відповідному протоколі ходу і результатів обшуку. При цьому у відповідності до ч. 7 цієї статті слідчий, прокурор під час проведення обшуку має право оглядати і вилучати документи, тимчасово вилучати речі, які мають значення для кримінального провадження. Вилучені речі та документи, які не входять до переліку, щодо якого прямо надано дозвіл на відшукання в ухвалі про дозвіл на проведення обшуку, та не відносяться до предметів, які вилучені законом з обігу, вважаються тимчасово вилученим майном.

Другий примірник протоколу обшуку разом із доданим до нього описом вилучених документів та тимчасово вилучених речей (за наявності) вручається особі, у якої проведено обшук, а в разі її відсутності - повнолітньому членові її сім`ї або його представникові. При проведенні обшуку на підприємстві, в установі або організації другий примірник протоколу вручається керівнику або представникові підприємства, установи або організації.

З аналізу наведених норм, слідчий суддя виходить з того, що вилучене майно в ході обшуку має різні статуси. В одному випадку це речі та документи, щодо яких в ухвалі про дозвіл обшук прямо надано дозвіл на відшукання та вилучення (ст.ст. 234, 235, 236 КПК України). В ухвалі слідчого судді повинен бути вказаний такий перелік.

В іншому випадку це інші речі та документи, щодо яких в ухвалі не надано прямого дозволу на відшукання та вилучення, проте які мають значення для розслідування.

Речі та документи, щодо яких прямо надано дозвіл на обшук є фактично речовими доказами та можуть (але не повинні виключно) зберігатися при матеріалах кримінального провадження до прийняття кінцевого рішення у справі (закриття, ухвалення вироку). В подальшому за правилами ч. 9 ст. 100, ст. 374 КПК України доля речових доказів і документів вирішується ухвалою суду за клопотанням слідчого чи прокурора, а на стадії судового розгляду судом, при цьому такі докази і документи повинні зберігатися до набрання кінцевим судовим рішенням законної сили.

Як встановлено судом, речі, щодо яких ставиться питання про арешт прямо вказані в ухвалі слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 05.09.2019р. у справі № 201/10293/19 (провадження №1-кс/201/5536/2019), на підставі якої проведено обшук за адресою: АДРЕСА_1 , на території ринку «Сокіл», як такі, що мають доказове значення.

Це: обладнання, що використовується для зайняття гральним бізнесом (ігрові автомати, покерні столи, фішки, гральні карти), грошові кошти отримані незаконним шляхом, системи відеонагляду, комп`ютерне обладнання, на якому здійснюється надання грального бізнесу.

Постановою слідчого від 03.10.2019р. означені вилучені під час обшуку предмети визнані речовими доказами.

З урахуванням викладеного, приходжу до висновку про те, що клопотання не підлягає задоволенню, оскільки вилучені речі безпосередньо були вказані в ухвалі слідчого судді про надання дозволу на відшукання і вилучення. Вони повинні зберігатися при матеріалах кримінального провадження до прийняття кінцевого рішення у справі (закриття, ухвалення вироку). Це грошові кошти, отримані незаконним шляхом, системи відеонагляду, комп`ютерне обладнання, на якому здійснюється надання грального бізнесу, тобто з указанням індивідуальних або родових ознак речей, іншого майна, а також їхнього зв`язку із вчиненим кримінальним правопорушенням (ч. 7 ч. ст. 234 КПК України). Тому ці речі не є тимчасово вилученими, з чого слідує, що відсутня потреба у накладенні на них арешту.

До них відносяться:

- 8 (вісім) комп`ютерних системних блоків білих кольорів без серійних номерів та написів;

- 2 (два) комп`ютерних системних блоків чорних кольорів без серійних номерів та написів;

- 6 (шість) комп`ютерних моніторів чорних кольорів без серійних номерів та написів;

- 4 (чотири) комп`ютерних моніторів білих кольорів без серійних номерів та написів;

Згідно із ч. 2 ст. 170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Керуючись ст. ст. 170 - 173 КПК України, суддя слідчий,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні клопотання старшому слідчому СВ Соборного ВП ДВП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 , погодженому прокурором Дніпропетровської місцевої прокуратури №2 ОСОБА_4 , про арешт майна за матеріалами досудового розслідування внесеного до ЄРДР за № 42019042640000057 від 15.03.2019р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 203-2 КК України відмовити.

Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом п`яти днів з моменту її оголошення.

Подання апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді зупиняє набрання нею законної сили, але не зупиняє її виконання.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудЖовтневий районний суд м.Дніпропетровська
Дата ухвалення рішення04.10.2019
Оприлюднено21.02.2023
Номер документу86591937
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна

Судовий реєстр по справі —201/11292/19

Ухвала від 04.10.2019

Кримінальне

Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська

Наумова О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні