РІШЕННЯ № 384/737/19
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ №пр. 2/384/180/2019
17 грудня 2019 року Вільшанський районний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого - судді Галицького В.В.,
при секретарі судового засідання Лалаян А.С.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в смт. Вільшанка цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Вільшанка Кіровоградської області померла матір позивача ОСОБА_5 , яка на день смерті проживала в АДРЕСА_1 . На праві приватної власності матері позивача на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії І-КР №018177 належала земельна ділянка площею 4,19 га., кадастровий номер 352435000:02:000:0403. Після смерті матері позивач, являючись спадкоємцем за законом першої черги фактично прийняла спадщину, оскільки проживала разом з нею, фактично вступила в управління та володіння спадковим майном. Крім позивача, спадкоємцями за законом першої черги після смерті ОСОБА_5 , були також інші діти спадкодавця. 06.11.2017 року позивач звернулася до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом, що залишилась після смерті матері ОСОБА_5 , яка складається з 1/4 частки зазначеної земельної ділянки, однак нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки відсутні відомості на спадкову земельну ділянку, а згадуються відомості про 3/4 частки земельної ділянки, що не відповідає даним про площу земельної ділянки в документі, що посвідчує право власності, а саме: Державному акті на право приватної власності на землю серії І-КР №018177. Така ситуація виникла у зв`язку з тим, що інший спадкоємець після смерті ОСОБА_5 вже оформив 1/4 частки спадкового майна, а саме: ОСОБА_4 .. У зв`язку з наведеним, позивач просить визнати за позивачем право власності в порядку спадкування за законом на 1/4 частку земельної ділянки, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 352435000:02:000:0403, розташованої на території Вільшанської селищної ради Вільшанського району Кіровоградської області, що належала на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії І-КР №018177 ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Ухвалою Вільшанського районного суду Кіровоградської області від 19.11.2019 року відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження.
До початку підготовчого судового засідання позивач надала до суду заяву, в якій просить розглянути справу без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить позов задовольнити.
До початку підготовчого судового засідання відповідач ОСОБА_2 надав суду заяву, в якій просить справу розглянути без його участі, позовні вимоги визнає в повному обсязі та не заперечує проти задоволення позову.
До початку підготовчого судового засідання відповідач ОСОБА_3 надав суду заяву, в якій просить справу розглянути без його участі, позовні вимоги визнає в повному обсязі та не заперечує проти задоволення позову.
До початку підготовчого судового засідання відповідач ОСОБА_4 надала суду заяву, в якій просить розглянути справу без її участі, позовні вимоги визнає в повному обсязі та не заперечує проти задоволення позову.
Враховуючи, що сторони по справі в судове засідання не з`явились, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Відповідно до ч. 3, ч. 4 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
Згідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
У підготовчому судовому засіданні судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України, учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Стаття 13 ЦПК України вказує на те, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч.1 ст. 15 ЦК України - кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема: визнання права (частина 2 статті 16 ЦК України).
Згідно з п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
У частині другій статті 1223 ЦК України зазначено, що у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 ЦК України.
У відповідності до ч.1 ст.1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно до ч.1 статті 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
У відповідності до ч.5 ст.1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Частиною 3 ст. 1296 ЦК України визначено, що відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Згідно ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Відповідно до ст.392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
За приписами п. 10 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008року Про судову практику у справах про спадкування відповідно до статті 1225 ЦК (435-5) право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Згідно ст. 549 ЦК України 1963 року визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Вказані в даній статті дії повинні бути здійснені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Судом встановлено, що згідно з копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , повторно виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Вільшанського районного управління юстиції у Кіровоградській області 15.11.2010 року, ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Вільшанка Вільшанського району Кіровоградської області (а.с.5).
У відповідності до копії свідоцтва про народження серія НОМЕР_2 , повторно виданого 24 січня 2018 року Вільшанським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , народилася в смт. Вільшанка Вільшанського району Кіровоградської області. У вказаному свідоцтві про народження батьками зазначені ОСОБА_2 та ОСОБА_5 (а.с.6).
Відповідно до копії довідки №1382 виданої Вільшанською селищною радою 28.02.2018 року, згідно запису в домовій книзі, ОСОБА_5 , до дня своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживала та була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 . Спільно з нею на день її смерті були зареєстровані: ОСОБА_3 , 1976 року народження, ОСОБА_2 , 1961 року народження та діти, які на той період були на утриманні батьків та проживали без реєстрації, ОСОБА_1 , 1992 року народження та ОСОБА_6 , 1992 року народження (а.с.8).
На підставі копії Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯК №099395, виданого Вільшанською районною державною адміністрацією 16 серпня 2012 року, ОСОБА_4 є власником земельної ділянки площею 1,0487 га., для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 3524355000:02:000:2958, розташована на території Вільшанської селищної ради Вільшанського району Кіровоградської області (а.с.10).
Відповідно до постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії приватного нотаріуса Вільшанського районного нотаріального округу Кіровоградської області Науменка Ф.С. від 06.11.2017 року, відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на ј частку земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,19 га., розташованої на території Вільшанської селищної ради Вільшанського району Кіровоградської області, що залишилась після смерті її матері, ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки неможливо визначити наявність у власності спадкодавця земельної ділянки, неможливо визначити площу земельної ділянки, а так само склад спадщини взагалі (а.с.7).
Згідно інформації відділу у Вільшанському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області №947/107-17 від 06.11.2017 року, відомості про земельну ділянку кадастровий номер 352435000:02:000:0403 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за ОСОБА_5 в Національній кадастровій системі відсутні (а.с.9).
У відповідності до інформації відділу у Вільшанському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області №951/107-17 від 06.11.2017 року, Державний акт на право власності на землю серія І-КР №018177 на ім`я ОСОБА_5 поділено на частки по ј між спадкоємцями: 1/4 земельної ділянки з визначеним кадастровим номером 3524355000:02:000:2958 успадковано ОСОБА_4 .. На ѕ земельної ділянки дані в Державному земельному кадастрі відсутні.
У відповідності до листа приватного нотаріуса Вільшанського районного нотаріального округу Кіровоградської області Науменка Ф.С. №892/01-16 від 05.12.2019 року, спадкоємці із заявою про прийняття спадщини після смерті гр. ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , до приватного нотаріуса не зверталися. Спадкова справа заведена у Вільшанській державній нотаріальній конторі Кіровоградської області, яка на даний час ліквідована, а спадкові справи передані до Державного нотаріального архіву в Кіровоградській області.
Відповідно до інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №58599677 від 04.12.2019 року та інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) №58599689 від 04.12.2019 року, спадкова справа номер у нотаріуса 202/2010, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 , заведена 16.12.2010 року, місце заведення: Вільшанська державна нотаріальна контора. Свідоцтва про право на спадщину №50482284 та 50482319 видані 16.12.2010 року.
Враховуючи вище наведене, суд вважає за необхідне задовольнити заявлені вимоги позивача, оскільки спірне майно належало спадкодавцю. Позивач є спадкоємцем за законом, у встановленому законом порядку прийняв спадщину, і відсутні будь-які докази на спростування законності заявлених позивачем позовних вимог.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 12-13, 200, 206, 258, 259, 263-268 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , право власності в порядку спадкування за законом на 1/4 частку земельної ділянки площею 4,19 га., кадастровий номер 352435000:02:000:0403 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Вільшанської селищної ради Вільшанського району Кіровоградської області, що належала на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії І-КР №018177 ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Вільшанка Вільшанського району Кіровоградської області .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржене у судову палату у цивільних справах Кропивницького апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
У відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України, в редакції від 3 жовтня 2017 року, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди (Вільшанський районний суд Кіровоградської області).
Суддя:
Суд | Вільшанський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2019 |
Оприлюднено | 25.12.2019 |
Номер документу | 86596312 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вільшанський районний суд Кіровоградської області
Галицький В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні