Рішення
від 26.12.2019 по справі 904/5092/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.12.2019м. ДніпроСправа № 904/5092/19

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Мілєвої І.В. розглянувши справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод "Павлоградспецмаш", Дніпропетровська область, м. Павлоград

до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛСТК-Строй", Дніпропетровська область, м. Дніпро

про стягнення 50 426,04 грн.

Без виклику представників сторін

СУТЬ СПОРУ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Завод "Павлоградспецмаш" звернулося до господарського суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛСТК-Строй" про стягнення 50 426,04 грн. вартості неповернутого майна.

Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов договору оренди № А-18/01 від 01.10.2018 в частині повернення предмету оренди.

Ухвалою суду від 06.11.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

В ухвалі від 06.11.2019 про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі відповідачу було роз`яснено, що відповідно до ч. 1 ст. 251 Господарського процесуального кодексу України відзив подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Представник відповідача отримав вищевказану ухвалу 14.11.2019, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відзив відповідач до суду не подав.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

01.10.2018 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Завод "Павлоградспецмаш" (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЛСТК-Срой" (орендар) було укладено договір оренди № А-18/01 (далі - договір).

В порядку та на умовах, визначених цим договором, орендодавець зобов`язується передати орендарю, а орендар зобов`язується прийняти у строкове платне користування (оренду) елементи риштувань (надалі іменується - майно, що орендується) та зобов`язується сплачувати орендодавцю оренду плату (п. 1.1. договору).

Найменування, одиниця виміру, кількість та вартість майна, що орендується, визначається у додатках до договору, які є невід`ємною частиною цього договору. Майно, що орендується, відповідає вимогам ТУ У В.2.8.-28.1-20303352-002-2002 "риштування стоякові приставні для будівельно-монтажних робіт" (п. 1.2. договору).

Орендодавець гарантує дійсність своїх повноважень на передачу майна в оренду. Право власності на майно, що орендується, належить орендодавцеві. Майно, що орендується не обтяжене будь-якими правами третіх осіб (п. 1.3. договору).

Передача майна в оренду не тягне за собою виникнення у орендаря права власності на це майно. Власником майна, що орендується залишається орендодавець, а орендар користується ним впродовж строку оренди (п. 2.1. договору).

Майно, що орендується, повинне бути передане орендодавцем і прийняте орендарем впродовж семи календарних днів з моменту внесення грошового забезпечення, передбаченого у додатках до цього договору (п. 2.2. договору).

Загальна вартість майна, що передається в оренду по договору, не може перевищувати 1 800 000 грн. (п. 2.3. договору).

Майно, що орендується, передається сторонами по актам приймання-передачі в оренду, в яких зазначається його перелік, кількість та вартість у відповідності з додатками до договору. Обов`язок та витрати по доставці предмету оренди до місяця його передачі після припинення договору оренди покладається на орендаря. Обов`язок та витрати на проведення вантажних/розвантажувальних робіт орендованого майна при передачі майна в оренду/поверненні майна з оренди - покладаються на орендаря (п. 2.4. договору).

Місце передачі майна: м.Павлоград, вул. Терьошкіна, 9/3. Місце повернення майна з оренди: м. Павлоград, вул. Терьошкіна 9/3 (п. 2.5. договору).

Майно, що орендується, розміщується орендарем за адресою, яка визначається у додатках до договору (п. 2.6. договору).

Стан майна, що орендується, на момент укладення договору, задовільний (п. 2.7. договору).

Орендар зобов`язаний користуватися майном, що орендується, відповідно до його призначення та умов договору, не пошкоджуючи його та гарантуючи збереження переданого в оренду майна в тій кількості, в якій було отримано. Орендар не має права змінювати стан майна, що орендується, без згоди орендодавця (п. 2.8. договору).

Загальна вартість майна, що орендується, складається з сум, визначених в актах приймання-передачі в оренду за період, впродовж якого діє даний договір (п. 2.13. договору).

Передання додаткового майна в оренду за даним договором здійснюється лише у випадку відсутності заборгованості орендаря перед орендодавцем по сплаті раніше виконаних робіт (наданих послуг) (п. 2.14. договору).

Термін дії договору до 14.12.2018, з моменту підписання даного договору. Строком оренди майна є термін, який визначається сторонами в додатках до договору та розпочинається з моменту передачі майна в оренду згідно із актом передачі майна в оренду та закінчується в момент повного повернення майна з оренди згідно з актом повернення майна з оренди від орендаря до орендодавця. Строк оренди майна не може перевищувати термін дії даного договору. Підписання сторонами актів виконаних робіт (надання послуг) підтверджує факт продовження строку оренди майна на зазначений період (п. 3.1. договору).

За погодженням сторін термін дії договору може бути продовжений, про що укладається додаткова угода. Додаткова угода укладається не пізніше ніж за два календарних дня до дати закінчення терміну дії договору (п. 3.2. договору).

За умови відсутності додаткової угоди про продовження термін дії договору - оренда майна припиняється та майно передане в оренду підлягає поверненню в строки передбачені договором (п. 3.3. договору).

В разі закінчення строку оренди майна, що орендується, закінчення терміну дії договору, відмови від договору оренди, та при достроковому розірванні договору оренди, як передбачено у п. 3.6 цього договору, майно повертається орендодавцю. Орендар повертає майно, що орендується, орендодавцю на наступний день після закінчення вказаного строку оренди аналогічно порядку встановленому цим договором при передачі майна в оренду орендарю. Майно вважається поверненим орендодавцю з моменту підписання сторонами акта повернення майна з оренди (п. 3.7. договору).

Майно, що орендується, повинне бути повернене орендодавцю в справному стані, очищеним від залишків будівельного сміття. При невиконанні даної умови орендар оплачує орендодавцю додаткові затрати, пов`язані із виконанням робіт по відновленню та очищенню майна, які визначаються у відповідній калькуляції (п. 3.8. договору).

Орендар, який затримав повернення майна, що орендується, несе ризик його випадкового знищення, випадкового пошкодження (п. 3.10. договору).

При досягненні згоди між орендарем та орендодавцем майно може бути передане орендарю у власність повністю або частково в порядку і на умовах, що визначаються окремими договірними зобов`язаннями чи Додатковою угодою (п. 3.11. договору).

В разі якщо орендар впродовж одного календарного дня з моменту припинення договору (закінчення терміну договору оренди, розірвання договору оренди або відмови від договору оренди) не повернув орендодавцю майно, що орендується, то орендар зобов`язаний відшкодувати орендодавцю вартість неповернутого майна з оренди, по цінам зазначеним в актах приймання-передачі майна в оренду, а в разі підвищення вартості майна, яке перебувало в оренді, по цінам узгодженими сторонами додатковими угодами до цього договору (якщо інше не передбачено у додатковій угоді до договору) (п. 3.12. договору).

Орендар проводить попередню оплату за перші 30 діб оренди протягом 2-х календарних днів з моменту отримання рахунку на оплату, згідно даного договору. Надалі орендар проводить попередню оплату за наступний календарний місяць протягом 3-х банківських днів з моменту отримання рахунку. За фактом надання послуг оренди, але не рідше одного разу на квартал, сторони підписують акт виконаних робіт (наданих послуг), в якому фіксується нарахована орендна плата. Акт виконаних робіт (наданих послуг) підписується орендарем та повертається орендодавцеві впродовж трьох днів з дня його отримання. При подовженні терміну оренди майна згідно п.3.2. орендар проводить оплату за термін оренди майна, узгоджений в додатковій угоді, протягом 5-ти календарних днів з моменту підписання додаткової угоди до цього договору (п. 4.1. договору).

Орендар зобов`язаний повернути орендодавцю предмет оренди в справному стані на наступний день після закінчення терміну оренди або дострокового розірвання договору (п. 5.1.9. договору).

У випадку порушення зобов`язання, що виникає з цього договору (надалі іменується "порушення договору") сторона несе відповідальність, визначену цим договором та чинним в Україні законодавством (п. 9.1. договору).

Порушенням договору є його невиконання або неналежне виконання, тобто виконання з порушенням умов, визначених змістом цього договору (п. 9.2. договору).

01.10.2018 сторони підписали додаток № 1 до договору "Загальні умови приймання-передачі майна в оренду" (а.с. 12), в якому наведено перелік та кількість майна, що передається в оренду. Вартість такого майна становить 1 714 450,64 грн. з ПДВ.

12.12.2018 сторони підписали додаткову угоду № 1 до договору (а.с. 13), в якій дійшли згоди, що термін дії договору оренди продовжується на строк з 15.12.2018 по 13.01.2019.

12.01.2019 сторони уклали додаткову угоду № 2 до договору (а.с. 14), в якій дійшли згоди, що термін дії договору оренди продовжується на строк з 14.01.2019 по 20.03.2019.

18.03.2019 сторони підписали додаткову угоду № 3 до договору (а.с. 15), в якій дійшли згоди, що термін дії договору оренди продовжується на строк з 21.03.2019 по 30.06.2019.

На виконання умов договору, відповідно до акту передачі в оренду № ЛА1 від 01.10.2018 (а.с. 16) позивач передав, а відповідач прийняв у строкове платне користування майно загальною вартістю 1 714 450,64 грн.

Відповідно до п. 3.1. договору термін дії договору до 14.12.2018.

За погодженням сторін термін дії договору може бути продовжений, про що укладається додаткова угода. Додаткова угода укладається не пізніше ніж за два календарних дня до дати закінчення терміну дії договору (п. 3.2. договору).

Додатковою угодою № 1 від 12.12.2018 строк дії договору продовжено з 15.12.2018 по 13.01.2019; додатковою угодою № 2 від 12.01.2019 строк дії договору продовжено з 14.01.2019 по 20.03.2019; Додатковою угодою № 3 від 18.03.2019 строк дії договору продовжено з 21.03.2019 по 30.06.2019.

В разі закінчення строку оренди майна, що орендується, закінчення терміну дії договору, відмови від договору оренди, та при достроковому розірванні договору оренди, як передбачено у п. 3.6 цього договору, майно повертається орендодавцю. Орендар повертає майно, що орендується, орендодавцю на наступний день після закінчення вказаного строку оренди аналогічно порядку встановленому цим договором при передачі майна в оренду орендарю. Майно вважається поверненим орендодавцю з моменту підписання сторонами акта повернення майна з оренди (п. 3.7. договору).

Відповідно до акту повернення з оренди № ЛВА1 від 10.06.2019 (а.с. 17) відповідач частково повернув позивачу майно на суму 1 579 024,60 грн.

Відповідно до акту повернення з оренди № ЛВА2 від 10.06.2019 (а.с. 18) відповідач частково повернув позивачу майно на суму 85 000,00 грн.

Таким чином, відповідно до актів повернення з оренди № ЛВА1 та ЛВА2 від 10.06.2019 відповідачем було частково повернуто позивачу орендоване майно на загальну суму 1 664 024,60 грн.

Позивач зазначає, що з 01.07.2019 станом на 18.09.2019 у відповідача незаконно знаходиться майно, що належить позивачу, загальною вартістю 50 426,04 грн. (1 714 450,64 грн. - 1 664 024,60 грн.)

Позивач наголошує, що в користуванні відповідача знаходиться майно, а саме: елементи опалубки, яка використовується при будівництві. В процесі проведення будівельних робіт та експлуатації елементів опалубки з часом елементи опалубки втрачають свої якісні показники під дією робочих процесів, тому без належного своєчасного капітального ремонту елементів опалубки в подальшому їх експлуатація стає неможливою. В зв`язку з тим, що відповідач протягом довгого часу не виконує зобов`язання по поверненню майна з оренди, продовжує використовувати майно та відмовляється його повертати, в подальшому, навіть якщо майно буде повернено, використання цього майна за призначенням та, як наслідок, отримання прибутку (здавання цього майна в оренду або його реалізація) для позивача стає неможливим.

Відповідно до ч. 3 ст. 612 Цивільного кодексу України якщо внаслідок прострочення боржника виконання зобов`язання втратило інтерес для кредитора, він може відмовитися від прийняття виконання і вимагати відшкодування збитків.

Таким чином, враховуючи те що майно знаходиться в незаконному користуванні відповідача довгий час, позивач втратив інтерес по виконанню зобов`язання щодо фактичного повернення майна з незаконного володіння і вимагає відшкодування збитків в розмірі вартості не поверненого майна, а саме 50 426,04 грн.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ст. 626 Цивільного кодексу України).

За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк (ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України).

Предметом договору найму може бути річ, яка визначена індивідуальними ознаками і яка зберігає свій первісний вигляд при неодноразовому використанні (неспоживна річ) (ч. 1 ст. 760 Цивільного кодексу України).

За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Якщо розмір плати не встановлений договором, він визначається з урахуванням споживчої якості речі та інших обставин, які мають істотне значення (ч. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України).

Договір найму укладається на строк, встановлений договором (ч. 1 ст. 763 Цивільного кодексу України).

У разі припинення договору найму наймач зобов`язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі (ч. 1 ст. 785 Цивільного кодексу України).

В разі закінчення строку оренди майна, що орендується, закінчення терміну дії договору, відмови від договору оренди, та при достроковому розірванні договору оренди, як передбачено у п. 3.6 цього договору, майно повертається орендодавцю. Орендар повертає майно, що орендується, орендодавцю на наступний день після закінчення вказаного строку оренди аналогічно порядку встановленому цим договором при передачі майна в оренду орендарю. Майно вважається поверненим орендодавцю з моменту підписання сторонами акта повернення майна з оренди (п. 3.7. договору).

Орендар зобов`язаний повернути орендодавцю предмет оренди в справному стані на наступний день після закінчення терміну оренди або дострокового розірвання договору (п. 5.1.9. договору).

Суб`єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України).

Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України).

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України).

Якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України).

Зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ч. 1 ст. 599 Цивільного кодексу України).

Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (ст. 610 Цивільного кодексу України).

У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом (ч. 1 ст. 611 Цивільного кодексу України).

У випадку порушення зобов`язання, що виникає з цього договору (надалі іменується "порушення договору"), сторона несе відповідальність, визначену цим договором та чинним в Україні законодавством (п. 9.1. договору).

Порушенням договору є його невиконання або неналежне виконання, тобто виконання з порушенням умов, визначених змістом цього договору (п. 9.2. договору).

В разі якщо орендар впродовж одного календарного дня з моменту припинення договору (закінчення терміну договору оренди, розірвання договору оренди або відмови від договору оренди) не повернув орендодавцю майно, що орендується, то орендар зобов`язаний відшкодувати орендодавцю вартість неповернутого майна з оренди, по цінам зазначеним в актах приймання-передачі майна в оренду, а в разі підвищення вартості майна, яке перебувало в оренді, по цінам узгодженими сторонами додатковими угодами до цього договору (якщо інше не передбачено у додатковій угоді до договору) (п. 3.12. договору).

Якщо внаслідок прострочення боржника виконання зобов`язання втратило інтерес для кредитора, він може відмовитися від прийняття виконання і вимагати відшкодування збитків (ч. 3 ст. 612 Цивільного кодексу України).

Доказів повернення орендованого майна вартістю 50 426,04 грн. відповідач не надав, доводи позивача, наведені в обґрунтування позову, не спростував. Таким чином, відповідно до п. 3.12. договору у позивача виникло право вимагати від відповідача відшкодування вартості неповернутого майна з оренди по цінам, зазначеним в актах приймання-передачі майна в оренду.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги щодо стягнення 50 426,04 грн. вартості неповернутого майна є правомірними та підлягають задоволенню.

Згідно зі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь позивача в розмірі 1 921,00 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛСТК-Строй" (49114, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Князя Ярослава Мудрого, буд. 59 А, ідентифікаційний код 36162236) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод "Павлоградспецмаш" (51400, Дніпропетровська область, м. Павлоград, вул. Терьошкіна, буд. 9/3, ідентифікаційний код 20303352) 50 426,04 грн. вартості неповернутого майна, а також витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 921,00 грн. , про що видати наказ.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складання повного судового рішення і може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Дніпропетровської області.

Суддя І.В. Мілєва

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення26.12.2019
Оприлюднено27.12.2019
Номер документу86617211
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/5092/19

Судовий наказ від 15.01.2020

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мілєва Ірина Вікторівна

Рішення від 26.12.2019

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мілєва Ірина Вікторівна

Ухвала від 06.11.2019

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мілєва Ірина Вікторівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні