Справа № 291/382/19
2/291/193/19
У К Р А Ї Н А
Ружинський районний суд Житомирської області
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
26 грудня 2019 року
Ружинський районний суд Житомирської області в складі:
Головуючого судді Митюк О.В.,
при секретареві Підгорної А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Ружині Житомирської області цивільну справу за позовом
ОСОБА_1 , представник позивача - ОСОБА_2
до Вербівської сільської ради Ружинського району Житомирської області
про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
у с т а н о в и в:
Представник позивачки звернувся до суду із позовною заявою про визначення додаткового строку для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за законом після смерті тітки позивачки - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлої, ІНФОРМАЦІЯ_2 . Мотивуючи позовні вимоги тим, що після смерті померлої ОСОБА_3 відкрилась спадщина на належне їй майно, яке знаходиться на території Вербівської сільської ради Ружинського району Житомирської області, яке до даного часу ніхто не прийняв. За життя померла не встигла скласти заповіт та не розпорядилася своїм майном. Після смерті тітки, позивачка не зверталася до нотаріальної контори з приводу прийняття її спадщини, так як не знала про існування земельної частки (паю) у померлої ОСОБА_3 .. Лише влітку 2018 року до позивачки зателефонував представник підприємства, що орендує на даний час земельну частку (пай) померлої ОСОБА_3 , та повідомив про існування спадкового майна.
У судове засідання представник позивача подав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав. Представник відповідача Вербівської сільської ради Ружинського району Житомирської області подав заяву про розгляд справи за її відсутності.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
При судовому розгляді цивільної справи встановлено, що ОСОБА_1 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в с.Вербівка Ружинського району Житомирської області, її матр`ю зазначено ОСОБА_4 (а.с.4-6).
Відповідно архівної довідки наданої Державним архівом Житомирської області за №Г/3978-2 від 20.12.2017 року в книзі реєстрації актових записів про народження по Вербівській сільраді Ружинського району за 1929 рік зазначено, що ОСОБА_5 так у документі ОСОБА_6 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 . Запис реєстрації №67 від 18.08.1929 року. Батько: ОСОБА_7 (так у документі , Мати: ОСОБА_8 так у документі , українці (а.с.9).
Відповідно архівної довідки наданої Державним архівом Житомирської області за №Г/3978-1 від 20.12.2017 року в книзі реєстрації актових записів про народження по Вербівській сільраді Ружинського району за 1924 рік зазначено, що ОСОБА_5 так у документі ОСОБА_9 народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 . Запис реєстрації №34 від 31.07.1924 року. Батько: ОСОБА_7 (так у документі , Мати: ОСОБА_8 так у документі , українці (а.с.10).
Згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого із подружжя сформованого 13.03.2018 року Ружинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, ОСОБА_10 та ОСОБА_11 зареєстрували шлюб 14.12.1951 року (актовий запис №7, Виконавчий комітет Вербівської сільської ради Ружинського району Житомирської області) (а.с.8).
Відповідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 02.06.1998 року, ОСОБА_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Вербівка Ружинського району Житомирської області (а.с.7). Після померлої ОСОБА_3 залишилося спадкове майно, що підтверджується сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ЖТ №0047258 виданим 25.10.1996 року головою Ружинської районної державної адміністрації (а.с.13). Зі змісту довідки, виданої 06 лютого 2019 року за №102 Вербівської сільської ради Ружинського району Житомирської області, вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , на день смерті була зареєстрована і проживала в АДРЕСА_1 , спадщину, яка відкрилась після її смерті ніхто не приймав та не вступав у фактичне володіння спадковим майном (а.с.11).
Зі змісту інформаційної довідки зі спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право власності на спадщину) від 11 лютого 2019 року, виданого Приватним нотаріусом Ружинського районного нотаріального округу, виходить, що спадкова справа до майна ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , на заводилася (а.с.12).
Відповідно листа №26/01-16 від 11.02.2019 року наданого Приватним нотаріусом Ружинського районного нотаріального округу, позивачці відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на спадкове майно у зв`язку з пропуском 6-місячного строку для прийняття спадщини (а.с.16).
Відповідно до ст. 548 ЦК Української РСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина вважається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 549 ЦК Української РСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1)якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців із дня відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 550 ЦК Української РСР строк для прийняття спадщини, встановлений статтею 549 цього Кодексу, може бути продовжений судом, якщо він визнає причини пропуску строку поважними. Спадщина може бути прийнята після закінчення зазначеного строку і без звернення до суду при наявності згоди на це всіх інших спадкоємців, які прийняли спадщину.
Відповідно до п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування відносини спадкування регулюються правилами Цивільного кодексу України, якщо спадщина відкрилась не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати, застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР, у т.ч. щодо прийняття спадщини. У разі коли спадщина, яка відкрилась до набуття чинності ЦК України і строк на її прийняття не закінчився до 1 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються цим Кодексом.
У пункті 4 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 4 від 24 червня 1983 року Про практику розгляду судами України справ про спадкування (чинної на час відкриття спадщини) розяснено, що передбачений ст. 549 ЦК Української РСР шестимісячний строк для прийняття спадщини може бути продовжений судом за заявою заінтересованої особи при доведеності поважності причин його пропуску. Якщо у вказаний строк позивач вступив в управління або володіння спадковим майном або його частиною, суд із цих підстав вирішує питання про визнання права на спадкове майно, а не про продовження пропущеного строку.
Вивчивши надані сторонами докази, суд вважає, що позов ОСОБА_1 , представник позивача - ОСОБА_2 до Вербівської сільської ради Ружинського району Житомирської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,для подання заяви прийняття спадщини не підлягає задоволенню.
Позивачкою не підтверджено доказами факту родинних відносин з ОСОБА_3 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_2 , крім того у спірних правовідносинах необхідно застосовувати норми законодавства, чинного на час відкриття спадщини, тобто правові норми ЦК Української РСР, а не правові норми ст. 1272 ЦК України, на які посилається представник позивача ОСОБА_2 . Чинні на час відкриття спадщини після померлої ОСОБА_3 правові норми не закріплювали право спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини, на визначення додаткового строку для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини. Також, позивачем ОСОБА_1 і представником позивача ОСОБА_2 не надані докази на підтвердження обґрунтованої відмови нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема, відмови у прийнятті заяви ОСОБА_12 про прийняття спадщини або видачі свідоцтва про право на спадщину.
Крім того відповідно норм ЦК Української РСР чинного на час відкриття спадщини померлої ОСОБА_3 , позивачка не входить в коло спадкоємців спадкового майна спадкодавиці ОСОБА_3 ..
Керуючись ст.ст. 548, 549 і 550 ЦК Української РСР, ст.ст. 209, 212, 215, 218, 223, 294, 295 і 296 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
В задоволенні позову ОСОБА_1 , представник позивача - ОСОБА_2 до Вербівської сільської ради Ружинського району Житомирської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів із дня проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів із дня отримання копії цього рішення.
Учасники по справі:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , проживає: АДРЕСА_2 , і.к. НОМЕР_2 ;
Відповідач:Вербівська сільська рада Ружинського району Житомирської області, місце розташування:13615, с.Вербівка, вул.Н.Демчука, 3, Ружинського району Житомирської області, код ЄДРПОУ 04344742;
Суддя О. В. Митюк.
Суд | Ружинський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 26.12.2019 |
Оприлюднено | 27.12.2019 |
Номер документу | 86622344 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ружинський районний суд Житомирської області
Митюк О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні