26.12.2019 227/5096/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2019 року м. Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Кошлі А.О.
за участю:
секретаря судового засідання Овчинніковій Ю.О.,
заявника ОСОБА_1
представника заявника ОСОБА_2
розглянувши в відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Оніпко Наталя Олександрівна, про встановлення факту прийняття спадщини шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном, заінтересована особа: Добропільська сільська рада Добропільського району Донецької області (ЄУНСС № 227/5096/19), -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - заявник), в інтересах якої дії представник ОСОБА_3 звернулася до Добропільського міськрайонного суду Донецької області із заявою, в якій просить встановити факт прийняття ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадщини після смерті батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном. Заінтересована особа: Добропільська сільська рада Добропільського району Донецької області.
В обґрунтування заяви зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер батько заявника - ОСОБА_4 , після його смерті відкрилася спадщина, яка складається з будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , де останній був зареєстрований та проживав. Після смерті батька заявник продовжила мешкати у вказаному будинку, доглядала за ним. Після смерті батька із заявою до нотаріуса про прийняття спадщини не зверталася, оскільки вважала що вона прийняла спадщину шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном, згідно ст.. 549 ЦКУ (1963 року). Після звернення до нотаріуса з приводу оформлення спадкових справ їй було відмовлено постановою від 09.10.2019 року та рекомендовано звернутися до суду. Враховуючи викладене просить встановити факт прийняття спадщини шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном.
В судовому засіданні заявник та її представник вимоги підтримали, навели їх обґрунтування аналогічні тим, що викладені у заяві.
Представник заінтересованої особи - Добропільська сільська рада Добропільського району Донецької області, в судове засідання не прибув, надав заяву про розгляд справи без його участі. Вимоги визнає та проти їх задоволення не заперечує.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_5 показав суду, що за життя був знайомий з ОСОБА_6 , разом працювали, бував у гостях. Після його смерті донька ОСОБА_7 займалася похованням, доглядала і по цей час доглядає за будинком покійного батька.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_8 показав суду що був знайомий з ОСОБА_6 . Після його смерті донька ОСОБА_9 займалася похованням, доглядала за будинком покійного батька.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі та дослідивши матеріали заяви судом встановлено наступне.
ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .
Згідно свідоцтва про народження встановлено, що ОСОБА_10 народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 , батько - ОСОБА_4 , мати - ОСОБА_11 .
Як вбачається зі свідоцтва про смерть, ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_4 , місце смерті с. Матяшеве, Добропільський район, Донецька область. ІНФОРМАЦІЯ_6 померла мати заявника - ОСОБА_11 .
Згідно довідки Добропільського БТІ встановлено, що за ОСОБА_6 зареєстровано право власності на житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 , що також підтверджується копією свідоцтва про право приватної власності на домоволодіння від 21.03.1990 року.
Як вбачається з акту обстеження умов проживання, складеного депутатом ОСОБА_12 встановлено, після смерті ОСОБА_4 залишилося спадкове майно, будинок за адресою АДРЕСА_1 . Спадкоємцем є його дочка ОСОБА_1 яка доглядала батька до моменту його смерті, здійснювала поховання, встановила пам`ятник та фактично прийняла спадщину шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном, продовжує утримувати будинок, садити горд.
09.10.2019 року приватним нотаріусом Добропільського районного нотаріального округу Моолдняк О.В. зареєстровано спадкову справу 117/2019 спадкодавця ОСОБА_4 .
09.10.2019 року нотаріусом прийнято постанову № 508/02-31 про відмову у вчиненні нотаріальної дії, а саме в оформленні ОСОБА_1 свідоцтва про право на спадщину після смерті її батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 та рекомендовано звернутися до суду про встановлення факту прийняття спадщини або визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Згідно ст. 2, 5 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Частиною 3 статті 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 76 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до статті 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Статтею 78 ЦПК України передбачено, що суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно з ч.ч. 1,5,6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Як вбачається з положень ч. 1 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до норм ч. 1-2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є вчинення дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Відповідно до п.4 та перехідних положень Цивільного кодексу України 2003 року, вказаний кодекс застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності, тобто з 01.01.2004 року; щодо цивільних правовідносин, Прикінцевих які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього кодексу застосовуються до тих прав і обов`язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.
Як випливає із змісту ст.548 ЦК УРСР 1963 року, спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту її відкриття (яким є день смерті спадкодавця) лише в тому разі, якщо вона прийнята спадкоємцем.
Статтею 549 ЦК УРСР 1963 року визначено, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або подав заяву до нотаріальної контори про прийняття спадщини у встановлений законодавством термін.
Під фактичним вступом у володіння або управління спадковим майном, що підтверджує факт прийняття спадщини, слід мати на увазі різні дії спадкоємця по управлінню, розпорядженню і користуванню цим майном, підтриманню його в належному стані або сплату податків та інших платежів тощо.
Виходячи із змісту норм ст.ст.529, 548, 549 Цивільного Кодексу УРСР 1963 року, ОСОБА_9 , будучи дочкою померлого ОСОБА_4 , а відтак, його спадкоємцем за законом першої черги, прийняла спадщину, оскільки фактично вступила в управління та володіння спадковим майном.
Пунктом 2 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року, № 7 Про судову практику у справах про спадкування роз`яснено, що, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.
Встановлення факту прийняття спадщини необхідно заявникові для оформлення права на спадщину після смерті батька, про що свідчить постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 09.10.2019 року.
Керуючись ст. ст.259, 268 , суд,-
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_9 (адреса місця реєстрації та проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ), в інтересах якої діє адвокат Оніпко Наталя Олександрівна (поштова адреса: 85004 Донецька АДРЕСА_4 м. АДРЕСА_1 , АДРЕСА_5 Європейський АДРЕСА_6 ), про встановлення факту прийняття спадщини шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном, заінтересована особа: Добропільська сільська рада Добропільського району Донецької області (адреса місцезнаходження: 85032 Донецька область Добропільський район с. Добропілля, вул. Центральна, 51а, ЄДРПОУ 04343145) - задовольнити.
Встановити факт прийняття ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадщини після смерті батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення шляхом подання скарги до Донецького апеляційного суду через Добропільський міськрайонний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право, відповідно до ч.2 ст.354 ЦПК України, на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складений 26 грудня 2019 року.
Суддя А.О.Кошля
24.12.2019
Суд | Добропільський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 26.12.2019 |
Оприлюднено | 27.12.2019 |
Номер документу | 86630737 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Добропільський міськрайонний суд Донецької області
Кошля А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні