Рішення
від 26.12.2019 по справі 240/10268/19
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2019 року м. Житомир справа № 240/10268/19

категорія 113040000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Токаревої М.С.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом управління Держпраці у Житомирській області до Дочірнього підприємства "Українська кам`янообробна компанія" про застосування заходів реагування,

встановив:

Управління Держпраці у Житомирській області звернулось до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом у якому просить застосувати заходи реагування до Дочірнього підприємства "Українська кам`янообробна компанія", а саме зупинити виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, зокрема:

- Екскаватора VOLVO ЕС 450 зав.№01631;

- бульдозера Т-170.00 зав.№43821;

- автосамоскиду КрАЗ 256 держ №Т01402АМ;

Устатку вання з переробки природного каменю:

- бурильний станок Perfora зав.№ 03-05008;

-бурильний станок Micheletti ( без завод.№);

- канатна машина Benetti зав.№ 875/С.

- виконання буріння свердловин під час розробки родовищ корисних копалин.

- відкриті гірничі роботи.

- технічне обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної

небезпеки.

- роботи, що виконуються на висоті понад 1.3 метра.

-роботи по розколці блоків.

- відсторонити від виконання робіт оператора екскаватора ОСОБА_1 .

- КТП №20 10/0,4Кв.

- ведення гірничих робіт до усунення порушень зазначених в акті перевірки від 02 липня 2019 року № 1104/11-0106.

В обґрунтування позову зазначив, що за результатами проведеної перевірки дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, виявлені порушення, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, що є підставою для застосування до відповідача заходів реагування.

Справа розглядається у порядку спрощеного провадження.

Відповідач у встановлений судом строк не надіслав відзив на адміністративний позов.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Згідно направлення на проведення перевірки № 1104/11 від 25.06.2019 та на підставі наказу від 25.06.2019 № 1279 посадовими особами Управління Держпраці у Житомирській області було проведено планову перевірку Дочірнього підприємства "Українська кам`янообробна компанія" на предмет дотримання вимог з охорони праці та промислової безпеки, виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також ведення робіт, пов`язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною, використанням і переробкою мінеральної сировини, гігієни.

За результатами перевірки складено акт від 01.07.2019 № 1104/11-0106.

Вказаним актом зафіксовано ряд порушень, зокрема: відсутня декларація відповідності матеріально-технічної бази на Технологічні транспортні засоби :

Екскаватор VOLVO ЕС 450 зав.МзО 1631 Бульдозер Т-170.00 зав.№43821 Автосамоскид КрАЗ 256 держ №Т01402АМ

Устаткування з переробки природного каменю:

Бурильний станок Perfora зав.№ 03-05008 Бурильний станок Micheletti (без завод.№9);

Канатна машина Benetti зав.№ 875/С,

Роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра;

Технологічні транспортні засоби : Екскаватор VOLVO ЕС 450 зав.№01631 бульдозер Т-170.00 зав.№43821 Автосамоскид КрАЗ 256 держ №Т01402АМ не пройшли технічний огляд, що є порушенням пункту 2.7 частини 2, розділу VIII НПАОП 0.00-1.24-10 Правила охорони праці під час розробки родовищ корисних копалин відкритим способом.

Не розроблені інструкції з охорони праці для коліїв блоків, що є порушенням пункту 2 розділу IV НПАОП 0.00-4.15-98 Положення про розробку інструкцій з охорони праці.

Оператор екскаватора ОСОБА_1 не пройшов навчання, що є порушенням пункту 3.16розділу 3 НПАОП 0.00-4.12-05 Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці.

Відсутній дозвіл на:

-виконання буріння свердловин під час розробки родовищ корисних копалин.

-відкриті гірничі роботи.

- технічне обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Суб`єкт господарювання експлуатує обладнання підвищеної небезпеки, а саме КТП № 20 І0/0,4кВ без отримання дозволу, виданого Управлінням Держпраці у Житомирський області, що порушує ст. 21 Закону України № 2694 "Про охорону праці";

Підприємство виконує роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000 В без складання, та реєстрації в органі Держпраці, декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці, що порушує ст. 21 Закону України № 2694 "Про охорону праці";

На підприємстві відсутні високовольтні випробування трансформаторів, що є порушенням п. 8.7.3 НПАОП 40.1-1.21-98 "Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів";

Відсутні протоколи випробувань пристрою автоматичного контролю ізоляції(ПАКІ), що є порушенням п.399 НПАОП 0.00-1.33-94 "Правил безпеки при розробці корисних копалин відкритим способом";

Підприємство не в повному обсязі укомплектовано кваліфікованим електротехнічним персоналом, що є порушенням п. 1.3.1 НПАОП 40.1-1.21-98 "Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів".

Відповідно до п.5 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" №877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.

Враховуючи виявлені порушення та керуючись нормами чинного законодавства, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Вирішуючи питання про наявність підстав для застосування заходів реагування, суд виходить з наступного.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V).

Абзацом 2 статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 877-V) визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно зі пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 (зі змінами та доповненнями, далі - Положення), Державна служба України з питань праці (Держпраці) Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Основними завданнями Держпраці, зокрема, є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб (підпункт 1 пункту 3 Положення).

В силу приписів пункту 4 Положення, Держпраці відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю; здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.

Пунктом 7 Положення визначено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.

Відповідно до абзаців 1-2 частини першої статті 39 Закону України "Про охорону праці" від 14.10.1992 № 2694-XII, із змінами та доповненнями, (далі - Закон № 2694-XII), посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об`єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.

Частиною 7 ст. 7 цього Закону передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб`єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

З огляду на викладені положення Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та Закону України "Про охорону праці", підставою для звернення з позовом до суду про застосування заходів реагування є виявлення органом нагляду (контролю) порушення вимог законодавства, про що зазначається в акті перевірки.

Як вже зазначалося, за результатами перевірки відповідача на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки встановлено ряд порушень, які підприємство зобов`язано усунути. Порушення вказані у пунктах 1,2,4-6,14 акту перевірки.

Щодо наявності підстав для вжиття відповідних заходів, про які просить заявник, суд зважає на те, що в силу правил статті 39 Закону України "Про охорону праці" передумовою заборони, зупинення, припинення, обмеження експлуатації підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуску та експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт є створення суб`єктом господарювання загрози життю.

Це відповідає, зокрема, принципу державного нагляду (контролю), закріпленому статтею 3 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", відповідно до якого такий нагляд здійснюється виходячи із пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров`я людини.

Отже, підставою для застосування відповідних заходів реагування є порушення суб`єктом господарювання законодавства про охорону праці, яке створює загрозу життю та здоров`ю людей та у подальшому може призвести до тяжких наслідків.

Згідно із ч.1 ст.4 Закону № 2694-XII, державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.

У п. 7 ст. 7 Закону № 877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

За приписами абз.5 ст.39 Закону України "Про охорону праці" посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

Загроза життю та здоров`ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об`єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Статтею 3 Конституції України закріплено, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Статтею 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до п.5 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відповідачем, доказів того, що порушення, зафіксовані у акті перевірки, у повному обсязі усунуті, суду надано не було.

З огляду на викладене, а також враховуючи те, що під час проведеної перевірки Дочірнього підприємства "Українська кам`янообробна компанія" виявлено порушення вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю і здоров`ю працівників, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

Позов Управління Держпраці у Житомирській області (вул. Шевченка, 18-а, м. Житомир, 10008, код ЄДРПОУ 39790560) до Дочірнього підприємства "Українська кам`янообробна компанія" (с.Горбулів, Черняхівський район, Житомирська область,12316, код ЄДРПОУ 31603547) про застосування заходів реагування задовольнити.

Застосувати заходи реагування до Дочірнього підприємства "Українська кам`янообробна компанія", а саме зупинити виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, зокрема:

- Екскаватора VOLVO ЕС 450 зав.№01631;

- бульдозера Т-170.00 зав.№43821;

- автосамоскиду КрАЗ 256 держ №Т01402АМ;

Устаткування з переробки природного каменю:

- бурильний станок Perfora зав.№ 03-05008;

- бурильний станок Micheletti ( без завод.№);

- канатна машина Benetti зав.№ 875/С.

- виконання буріння свердловин під час розробки родовищ корисних копалин.

- відкриті гірничі роботи.

- технічне обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної

небезпеки.

- роботи, що виконуються на висоті понад 1.3 метра.

- роботи по розколці блоків.

- відсторонити від виконання робіт оператора екскаватора ОСОБА_1 .

- КТП №20 10/0,4Кв.

- ведення гірничих робіт до усунення порушень зазначених в акті перевірки від 02 липня 2019 року № 1104/11-0106.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.С. Токарева

СудЖитомирський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення26.12.2019
Оприлюднено27.12.2019
Номер документу86631828
СудочинствоАдміністративне