Рішення
від 24.12.2019 по справі 706/1604/19
ХРИСТИНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 706/1604/19

2/706/691/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24.12.2019 м. Христинівка

Черкаський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого-судді Орендарчука М.П.

при секретарі Карбівська Я.Є

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Кузьминогребельської сільської ради Христинівського району Черкаської області про визнання заповіту недійсним, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з вищевказаним позовом, в обґрунтування заявлених вимог вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_3 , факт смерті підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 від 11.03.2006 року.

Після її смерті відкрилася спадщина на належне їй майно, яке складається із земельної ділянки наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала померлій ОСОБА_3 на підставі державного акта на право приватної власності на землю серії ЧР 16-09-1593 від 12.11.2003 року, що знаходиться в адміністративних межах Кузьминогребельської сільської ради Христинівського району Черкаської області.

Звернувшись до нотаріальної контори за видачею свідоцтва про право на спадщину на вищевказане спадкове майно, йому було відмовлено у зв`язку з тим що якби є складений Заповіт від 09.04.2004 року посвідчений Кузьминогребельською сільською радою та зареєстрований в реєстрі за № 25, згідно якого її мати заповіла ОСОБА_4 Відповідачу належну їй земельну ділянку, площею 2,0867 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану в адміністративних межах Кузьминогребельської сільської. Виявилося, що даний Заповіт, взагалі не підписаний Спадкодавцем, але зареєстрований в реєстрі.

Вважає, що цей Заповіт, не відповідає чинному законодавству і має бути визнаний недійсним, тому що він не був підписаний ОСОБА_3 та не відповідає волі Спадкодавця, що є достатньою підставою для визнання цього Заповіту недійсним.

Позивач в судове засідання не з`явилась, проте від неї до суду надійшла заява, в якій вона вказала, що позовні вимоги підтримує та просить справу розглядати у її відсутність.

Представник відповідача Кузьминогребельської сільської ради в судове засідання не з`явився, але на адресу суду надійшла заява, в якій позовні вимоги визнали та не заперечують проти задоволення позову.

В судове засідання відповідач ОСОБА_2 не з`явилась, проте від неї на адресу суду надійшов відзив, в якому вона вказала, що позовні вимоги визнає, та просить справу розглядати у її відсутність.

Дослідивши наявні у справі докази та оцінивши їх в сукупності, судом встановлені наступні фактичні обставини і відповідні їм правовідносини.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивачки, ОСОБА_3 , факт смерті підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 від 11.03.2006 року.

Після її смерті відкрилася спадщина на належне їй майно, яке складається із земельної ділянки наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала померлій ОСОБА_3 на підставі державного акта на право приватної власності на землю серії ЧР 16-09-1593 від 12.11.2003 року, що знаходиться в адміністративних межах Кузьминогребельської сільської ради Христинівського району Черкаської області.

Статтею 1223 ЦК України передбачено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті, а у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування одержують спадкоємці за законом.

Відповідно до ст.1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Вимоги щодо форми та змісту заповіту встановлені ст. 1247 ЦК України. Так, цією нормою Кодексу визначено, що заповіт складається у письмовій формі, із зазначенням місця та часу його складення. Заповіт має бути особисто підписаний заповідачем. Якщо особа не може особисто підписати заповіт, він підписується відповідно до ч. 4. ст. 207 цього Кодексу.

Згідно заповіту від 09.04.2004 року посвідчений Кузьминогребельською сільською радою та зареєстрований в реєстрі за № 25, згідно якого її мати заповіла ОСОБА_4 Відповідачу належну їй земельну ділянку, площею 2,0867 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану в адміністративних межах Кузьминогребельської сільської. Виявилося, що даний Заповіт, взагалі не підписаний Спадкодавцем, але зареєстрований в реєстрі.

Крім того, відповідно до положень ст.202 ЦК України заповіт є одностороннім правочином, а тому він повинен відповідати загальним вимогам, додержання яких є необхідним для чинності правочину.

Так, відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Положеннями ст. 1248 ЦК України передбачено, що нотаріус посвідчує заповіт, який написаний заповідачем власноручно; нотаріус на прохання особи може записати заповіт з її слів власноручно або за допомогою загальноприйнятих технічних засобів; у цьому разі заповіт має бути вголос прочитаний заповідачем і підписаний ним; якщо заповідач через фізичні вади не може сам прочитати заповіт, посвідчення заповіту має відбуватися при свідках (ст. 1253 цього Кодексу).

Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України Про нотаріат якщо фізична особа внаслідок фізичної вади або хвороби не може власноручно підписати документ, то за її дорученням у її присутності та в присутності нотаріуса цей документ може підписати інша особа. Про причини, з яких фізична особа, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії, не могла підписати документ, зазначається у посвідчувальному написі. Правочин за особу, яка не може підписати його, не може підписувати особа, на користь або за участю якої його посвідчено.

Згідно зі ст. 1251 ЦК України, якщо у населеному пункті немає нотаріуса, заповіт, крім секретного, може бути посвідчений уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування.

Частиною 2 ст. 1253 ЦК України передбачено, що у випадках, встановлених абз. 3 ч. 2 ст. 1248 цього Кодексу, присутність не менш як двох свідків при посвідченні заповіту є обов`язковою.

Зі змісту абз. 4-8 п. 1.4 розділу ІІІ Порядку вчинення нотаріальних дій посадовими особами органів місцевого самоврядування, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 11 листопада 2011 року № 3306/5, вбачається, що заповіт має бути складений у письмовій формі, із зазначенням місця і часу складення заповіту, дати та місця народження заповідача та підписаний особисто заповідачем. Посадова особа органу місцевого самоврядування посвідчує заповіт, який написаний заповідачем власноручно або за допомогою загальноприйнятих технічних засобів. Посадова особа органу місцевого самоврядування може на прохання особи записати заповіт з її слів власноручно або за допомогою загальноприйнятих технічних засобів. У цьому разі заповіт має бути прочитаний уголос та підписаний заповідачем, про що ним зазначається у заповіті перед його підписом; якщо заповідач через фізичні вади не може сам прочитати заповіт, посвідчення заповіту має відбуватися в присутності не менш як двох свідків. Свідками можуть бути лише особи з повною цивільною дієздатністю. Свідками не можуть бути посадова особа органу місцевого самоврядування, яка посвідчує заповіт, спадкоємці за заповітом, члени сім`ї та близькі родичі спадкоємців за заповітом, особи, які не можуть прочитати або підписати заповіт. Текст заповіту має містити відомості про особи свідків, а саме: прізвище, ім`я, по батькові кожного з них, дату народження, місце проживання, реквізити паспорта чи іншого документа, на підставі якого було встановлено особу свідка. Свідки, при яких посвідчено заповіт, зачитують його вголос та ставлять свої підписи на ньому. Якщо заповідач унаслідок фізичної вади, хвороби не може власноручно підписати заповіт, за дорученням заповідача він може бути підписаний іншим громадянином за правилами, викладеними у п. 2.6 розділу II цього Порядку.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що заповіт від імені ОСОБА_3 , від 09.04.2004 року на користь ОСОБА_4 Кузьминогребельською сільською радою Христинівського району Черкаської області, був не підписаний, а відтак даний заповіт складений за відсутності волевиявлення заповідача, а тому є недійсним, а тому, аналізуючи зібрані в судовому засіданні докази, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог позивача.

З врахуванням викладеного, керуючись ст.ст.258, 259, 263-268 ЦПК України, ст.ст.202, 231, 1247 ЦК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 РНОКПП: НОМЕР_2 ) до ОСОБА_2 , ( АДРЕСА_2 ) Кузьминогребельської сільської ради Христинівського району Черкаської області ( Черкаська область, Христинівський район, с.Кузьмина Гребля, вул. Леніна, 6, ЄДРПОУ: 33319286, КОАТУУ: НОМЕР_3 ) про визнання заповіту недійсним - задовольнити.

Визнати Заповіт від імені заповідача ОСОБА_3 , згідно якого на користь ОСОБА_4 , ОСОБА_5 Кузьминогребельською сільською радою Христинівського району Черкаської області та зареєстрований в реєстрі за № 25 від 09.04.2004 року, недійсним.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до судової палати у цивільних справах Черкаського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя М. П. Орендарчук

СудХристинівський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення24.12.2019
Оприлюднено27.12.2019
Номер документу86638956
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —706/1604/19

Рішення від 24.12.2019

Цивільне

Христинівський районний суд Черкаської області

Орендарчук М. П.

Ухвала від 30.10.2019

Цивільне

Христинівський районний суд Черкаської області

Орендарчук М. П.

Ухвала від 11.11.2019

Цивільне

Христинівський районний суд Черкаської області

Орендарчук М. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні