Справа № 460/5770/18
Провадження №2/460/724/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.12.2019 рокум.Яворів
Яворівський районний суд Львіської області в складі:
головуючого - судді Кондратьєвої Н.А.
за участю секретаря судового засідання- Юрчишина В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Яворові в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Верблянської сільської ради Яворівського району Львівської області про визнання права власності на спадкове майно,
в с т а н о в и в:
Представник позивача звернувся до суду з позовом до Верблянської сільської ради Яворівського району Львівської області про визнання права власності. Позов мотивовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла тітка позивача ОСОБА_2 , яка проживала в АДРЕСА_1 . Після її смерті відкрилась спадщина на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 . З метою оформлення спадкових прав, позивач ОСОБА_1 15 листопада 2018 року звернувся із заявою про прийняття спадщини до державного нотаріуса Новояворівської державної нотаріальної контори, однак у видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріусом було відмовлено, у зв`язку з відсутністю належно оформлених правовстановлюючих документів, що підтверджують право власності на спадковий житловий будинок АДРЕСА_1 .
Ухвалою суду від 05.12.2018 року у справі відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 06.03.2019 року відмовлено у прийнятті заяви представника відповідача про визнання позову, підготовче провадження закрито, справу призначено до судового розгляду.
Позивач в судове засідання не з`явився, представник позивача подав до суду заяву, в якій позовні вимоги підтримує, просить їх задовольнити, а справу слухати за відсутності сторони позивача.
Відповідач - представник Верблянської сільської ради Яворівського району Львівської області у судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи у відсутності представника сільської ради, проти задоволення позову не заперечує.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши подані докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, суд дійшов наступного висновку.
В обгрунтування позову позивачем надано наступні документи:
свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 20.11.2015 р., видане виконавчим комітетом Верблянської сільської ради Яворівського району Львівської області, відповідно до якого ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 , відповідно до якого, батьком позивача зазначений ОСОБА_3 , матір`ю зазначена ОСОБА_4 ;
свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 , відповідно до якого батьком ОСОБА_3 зазначений ОСОБА_5 , матір`ю зазначена ОСОБА_6 ;
свідоцтво про народження серії НОМЕР_4 , відповідно до якого батьком ОСОБА_2 зазначений ОСОБА_5 , матір`ю зазначена ОСОБА_6 ;
витяг про реєстрацію спадкової справи від 15.11.2018;
постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 29.11.2018 року, відповідно до якої у зв`язку із відсутністю належно оформлених правовстановлючих документів, що безспірно підтверджують належність ОСОБА_2 на праві власності житлового будинку АДРЕСА_1 , свідоцтво про право на спадщину не видавалося;
довідку № 1490 від 31.07.2019 відповідно до якої житловий будинок АДРЕСА_1 числиться за померлою ОСОБА_2 ;
технічний паспорт від 21.08.2018 року на житловий будинок АДРЕСА_1 .
Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Згідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
У відповідності до положень ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Умовами звернення до суду із позовом про визнання права власності на майно в порядку спадкування є: прийняття спадщини позивачем, відмова нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину, наявність спору про право.
Відкриття спадщини не означає виникнення у спадкоємців права на спадщину, а означає лише виникнення права на прийняття чи відмову від неї. Для набуття права власності в порядку спадкового правонаступництва необхідним юридичним фактом є факт прийняття спадщини.
Прийняття спадщини спадкоємцем, який звертається з вимогою про визнання права власності на спадкове майно, має встановлюватись належними доказами: копіями документів із спадкової справи, якщо така справа заводилась нотаріусом, довідками з житловоексплуатаційних організацій, сільських, селищних рад за місцем проживання спадкодавця.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має особисто подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Згідно з вимогами ст.264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин; чи слід позов задовольнити або в позові відмовити; як розподілити між сторонами судові витрати; чи є підстави допустити негайне виконання судового рішення; чи є підстави для скасування заходів забезпечення позову.
Правилами ст.12 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до частини першої статті 81 зазначеного вище Кодексу кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч.5 ст.81 ЦПК України).
За змістом пункту 3. 22 розділу 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 22 лютого 2012 року № 296/5 та зареєстрованого 22 лютого 2012 року за № 282/20595, у разі відсутності у паспорті такого спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання доказом постійного проживання із спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець на день смерті проживав разом із цим спадкодавцем.
Таким чином, спадщина може бути прийнята спадкоємцем двома способами: шляхом написання заяви про прийняття спадщини протягом 6 місяців з моменту її відкриття або шляхом фактичного прийняття спадщини.
Натомість, як вбачається із матеріалів спадкової справи позивач 15.11.2018, у порушення строків, передбачених статтею 1270 ЦК України, звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини та видачу свідоцтва про право на спадщину після смерті тітки ОСОБА_2 .
Спадкодавець на момент смерті була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до відповіді № 277 від 05.08.2019, на запит суду, Верблянська сільська рада Яворівського району Львівської області, зазначає, що житловий будинок АДРЕСА_1 до дня смерті належав ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . ОСОБА_2 була головою домогосподарства та проживала одна. Від її імені у Верблянській сільській раді заповіти не посвідчувалися.
Матеріали спадкової справи № 270/2018 щодо майна померлої ОСОБА_2 містять акт складений на підставі звернення ОСОБА_1 , згідно з яким, племінник ОСОБА_2 - ОСОБА_1 , зі слів свідків ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , неодноразово приїжджав до одинокої тітки ОСОБА_2 та допомагав вести спільне госоподарство, доглядав за нею та разом проживали в АДРЕСА_1 .
Суд критично оцінює вказаний акт, оскільки такий не може свідчити про вчинення ОСОБА_1 дій щодо прийняття спадщини після смерті тітки.
Таким чином, стороною позивача суду не надано належних та допустимих доказів на підтвердження факту прийняття спадщини.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 жодних доказів того, що в межах строку, наданого цивільним законом, вчинив дії, які б свідчили про прийняття ним спадщини за законом, не надав, що, виходячи зі змісту ч. 1 ст. 1272 ЦК України слід вважати фактичним неприйняттям спадщини за законом.
Відтак, розглядаючи справу в межах заявлених позовних вимог і з підстав, зазначених позивачем та наданих доказів, суд дійшов висновку, що право власності на спадкове майно може бути визнане лише за тим спадкоємцем, який в установлені законом строк та спосіб прийняв спадщину. З огляду на те, що ОСОБА_1 , як спадкоємець за законом не прийняв спадщину, його вимоги про визнання права власності на спадкове майно не підлягають задоволенню судом.
Керуючисьст.ст.12,13,77,81,259,263-265,268 ЦПК України, 1270, 1272 ЦК України, суд,-
у х в а л и в:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Верблянської сільської ради Яворівського району Львівської області про визнання права власності на спадкове майно - відмовити.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом 30 днів з часу складання повного судового рішення до Львівського апеляційного суду або через місцевий суд до Львівського апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_5 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідач - Верблянська сільська рада Яворівського району Львівської області, ЄДРПОУ: 04373169, адреса місцязнаходження: с. Вербляни вул. Центральна, 10 Яворівський район Львівська область.
Суддя Н.А. Кондратьєва
Суд | Яворівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 20.12.2019 |
Оприлюднено | 27.12.2019 |
Номер документу | 86647271 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Яворівський районний суд Львівської області
Кондратьєва Н. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні