Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23.12.2019 Справа №607/2977/19
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого - судді Вийванко О. М.
за участю секретаря судового засідання Стрілкової М. С.
учасників справи
представника позивача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_2 , третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Перша Тернопільська державна нотаріальна контора про визнання права власності на спадкове майно, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_4 звернулася в суд з позовом, який згодом збільшила, до відповідача ОСОБА_2 , третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Перша Тернопільська державна нотаріальна контора про визнання права власності на спадкове майно, а саме, на 1/2 частини квартири АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_5 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , та на 1/2 частини квартири АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_6 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , посилаючись на те, що після їх смерті відкрилась спадщина за заповітом на дану квартиру. Однак, постановою нотаріуса позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, у зв`язку із відсутністю правовстановлюючих документів на дану квартиру.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити.
Відповідач та її представник у судовому засіданні позов визнали та не заперечили проти його задоволення.
Представник третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Перша Тернопільська державна нотаріальна контора у судове засідання не з`явився, не повідомивши суду про причини своєї неявки, хоча про день та час слухання справи був повідомлений у встановленому законом порядку.
При розгляді справи судом, учасниками справи подано заяви та клопотання та судом було вчинено інші процесуальні дії, зокрема.
Ухвалою суду від 21 лютого 2019 року відкрито провадження у справі.
Ухвалою суду від 07 травня 2019 року зупинено провадження до надходження відповіді на судове доручення.
Ухвалою суду від 30 жовтня 2019 року прийнято до спільного розгляду зустрічний позов.
Ухвалою суду від 23 грудня 2019 року закрито провадження у справі за зустрічним позовом.
Заслухавши пояснення учасників справи, перевіривши та оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Тернополі у віці 66 років померла ОСОБА_5 , про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Тернопільського міського управління юстиції Тернопільської області 25.11.2008 року, актовий запис № 1600.
27 лютого 2003 року ОСОБА_5 на випадок своєї смерті склала заповіт, посвідчений приватним нотаріусом Тернопільського міського нотаріального округу Маркуліною Л.О. та зареєстрованого в реєстрі за №1198, згідно якого все своє майно заповіла ОСОБА_4 .
Судом з`ясовано, що перебуваючи з 03 квітня 1965 року у шлюбі з ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , як подружжям, було придбано у Тернопільського цукрового заводу Поділля займану ними двохкімнатну квартиру АДРЕСА_1 на даний час, у зв`язку з перейменуванням , - вулиці Сидора Голубовича ) у місті Тернополі, загальною площею 49,0 кв. м., житловою - 28,0 кв. м.
Однак, договір купівлі-продажу вищевказаного житла, його подальша реєстрація та виготовлення технічної документації було оформлено лише на ім`я ОСОБА_6 , а ОСОБА_5 за життя так і не відокремила своєї частки у спільному нерухомому майні подружжя. Зазначені обставини підтверджено копією Договору купівлі-продажу квартири, посвідченого Береш Л.І., державним нотаріусом Першої тернопільської державної нотаріальної контори та зареєстрованого в реєстрі за №4-1753, копією реєстраційного посвідчення, виданого Тернопільським обласним об`єднаним бюро технічної інвентаризації 23.04.1991 року та записаного в реєстрову книгу за №150 (280), копією технічного паспорта, виготовленого станом на 13.05.1991 року, додатком № 1 до ухвали міської Ради народних депутатів від 26.08.1991 року щодо перейменування вулиці Окружна на вулицю С. Будного, а також, рішенням Тернопільської міської ради від 29.12.1999 року щодо перейменування вулиці С. Будного на вулицю Сидора Голубовича .
Після смерті ОСОБА_5 , за заявою ОСОБА_4 , як єдиного спадкоємця (чоловік померлої ОСОБА_6 відмовився від обов`язкової частки в майні після смерті дружини), 14 січня 2009 року Першою тернопільською дерлсавною нотаріальною конторою було заведено спадкову справу за № 18, про що свідчить Витяг про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 18089468.
20 березня 2012 року постановою державного нотаріуса Першої Тернопільської державної нотаріальної контори Береш О.M. за № 779/02-31, ОСОБА_4 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на майно, належне померлій ОСОБА_5 , у зв`язку з відсутністю у спадкоємця будь-яких правовстановлюючих документів на спадкове майно.
Згодом, ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_6 , який за життя також заповів усе належне йому майно ОСОБА_4 , що стверджується свідоцтвом про смерть ОСОБА_6 , серії НОМЕР_2 , виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану Тернопільського міського управління юстиції Тернопільської області 08.11.2011 року, а також, копією заповіту, посвідченого 28 лютого 2003 року приватним нотаріусом Тернопільського міського нотаріального округу Маркуліною Л.О. та зареєстрованого в реєстрі за № 1223.
18 січня 2012 року Першою Тернопільською державною нотаріальною конторою було заведено спадкову справу за № 20/12 після смерті ОСОБА_6 , про що свідчить Витяг про реєстрацію в Спадковому реєстрі №29376119 від 18.01.2012 р.
У червні 2012 року ОСОБА_9 , діючи від імені ОСОБА_4 звернулась в Першу тернопільську державну нотаріальну контору з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом на частину квартири АДРЕСА_1 після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_6 .
Однак, у зв`язку з тим, що відповідно до поданого Витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно загальна площа спадкової квартири збільшилась на 9,4 кв. м. за рахунок самочинно добудованої прибудови та дорахування площі пройому, а відповідне рішення органу місцевого самоврядування про дозвіл на здійснення такого перепланування - відсутнє, державним нотаріусом було відмовлено у видачі ОСОБА_4 вищевказаного свідоцтва по право на спадщину за заповітом.
Відповідно до вимог ст. 1216 Цивільного кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
У відповідності до вимог ст.1217 Цивільного кодексу України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
За нормами ст.1223 Цивільного кодексу України право на спадкування мають особи визначені у заповіті.
Згідно із вимогами ст. 1268 Цивільного кодексу України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Нормами статті 328 Цивільного кодексу України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Таким чином, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог, так як в даному випадку мають місце порушення прав позивача, які підлягають захисту, шляхом визнання за позивачем права власності на 1/2 частини квартири АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_5 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , та на 1/2 частини квартири АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_6 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Керуючись ст. ст. 2, 4, 12, 13, 76-78, 258-268, 273, 352-355Цивільного процесуального кодексу України, ст.ст. 328, 1216, 1217, 1223, 1268, 1276 Цивільного кодексу України, суд, -
У Х В А Л И В :
Задовольнити позов ОСОБА_4 до ОСОБА_2 , третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Перша Тернопільська державна нотаріальна контора про визнання права власності на спадкове майно.
Визнати за ОСОБА_4 право власності на 1/2 частини квартири АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_5 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_4 право власності на 1/2 частини квартири АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_6 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду або через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 Цивільного процесуального кодексу України.
Позивач: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Перша Тернопільська державна нотаріальна контора, місцезнаходження: м. Тернопіль вул. Коперніка, 1, код ЄДРПОУ 02900587.
Повний текст рішення суду складено та підписано 26 грудня 2019 року.
Головуючий суддяО. М. Вийванко
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2019 |
Оприлюднено | 27.12.2019 |
Номер документу | 86648175 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Вийванко О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні