ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.12.2019Справа № 910/12505/19
Господарський суд міста Києва у складі головуючого судді Головіної К.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження господарську справу
за позовною заявою Комунального підприємства "Кривбасводоканал"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інноваційні Технологічні Продукти"
про стягнення 32 306,08 грн
без повідомлення учасників справи
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду м. Києва звернулось Комунальне підприємство "Кривбасводоканал" (далі - КП "Кривбасводоканал", позивач) із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інноваційні Технологічні Продукти" (далі - ТОВ "ІТП", відповідач) про стягнення додаткової плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням до системи централізованого водовідведення міста Кривого Рогу у сумі 32 306,08 грн.
Позовна заява мотивована тим, що ТОВ "ІТП" порушило умови укладеного між сторонами договору № 284 від 23.03.2015 р. про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення, що виявилось у скиді стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин. Такі дії відповідача також є порушенням Правил приймання стічних вод абонентів у систему каналізації, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України № 316 від 11.12.2017 р. та Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу, затверджених рішенням Криворізької міської ради № 79 від 13.02.2019 р.
У позові КП "Кривбасводоканал" просить стягнути з відповідача додаткову плату за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин у сумі 29 103,14 грн., пеню у сумі 2 946,99 грн. та 3 % річних у сумі 255,95 грн., а всього - 32 306,08 грн.
Ухвалою Господарського суду м. Києва від 15.10.2019 р. за вказаним позовом було відкрите провадження, розгляд справи вирішено здійснювати у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до правил, визначених ст.ст. 12, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України). Цією ж ухвалою сторонам надано строк, передбачений законом, для реалізації ними своїх процесуальних прав та обов`язків.
Відповідач у строк, визначений законом, надав суду відзив, у якому проти вимог позивача заперечив, вказав, що під час відбору проб для здійснення аналізу якості стічних вод, що надходять від ТОВ "ІТП" до системи централізованого водовідведення міста Кривого Рогу, позивачем були допущені порушення Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу, затверджені рішенням Криворізької міської ради № 79 від 13.02.2019 р., що полягали у відборі стічних вод тільки з одного колодязя КК2; акти відбору були підписані неповноважним представником споживача (ТОВ "ІТП"), а тому розрахунок плати за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин позивачем виконаний невірно. Просив відмовити у задоволенні позову.
У свою чергу, позивач надав відповідь на указаний відзив, у якому заперечення відповідача визнав безпідставними, необгрунтованими та непідтвердженими належними доказами.
Суд, розглянувши позовні вимоги та дослідивши наявні в матеріалах справи докази, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 23.03.2015 р. між КП "Кривбасводоканал" (виробник) та ТОВ "ІТП" (споживач) був укладений договір № 284 про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення (далі - договір). Відповідно до умов цього договору виробник зобов`язується своєчасно надавати споживачеві відповідної якості послуги з централізованого постачання холодної води та водовідведення (далі - послуги), а споживач зобов`язується прийняти та оплатити надані послуги за встановленими тарифами.
Згідно з п. 1.2 договору орієнтовний обсяг послуг визначається на підставі розрахункової заявки споживача, узгодженої' відділом водозбуту виробника, яка є невід`ємною частиною договору.
Відповідно до п. 3.2 договору розрахунки за надані послуги водопостачання та водовідведення здійснюються споживачем у грошовій формі протягом 3 банківських днів з дати отримання рахунку.
Розділом 4.2 договору передбачено, що споживач зобов`язаний дотримуватись вимог нормативно-правових актів у сфері житлово-комунальних послуг, не допускати забруднення, засмічення і пошкодження на об`єктах центаралізованого питного водопостачання і водовідведення (п. 4.2.2); забезпечувати можливість проведення Кривбасводоканалом у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та присутність свого представника (4.2.13).
Відповідно до п. 5.1 договору споживач несе відповідальність згідно із законодавством і цим договором, зокрема, за недотримання вимог нормативно-правових актів у сфері житлово-комунальних послуг; скид в міську каналізаційну мережу стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин.
Точки розподілу, в яких здійснюється передача послуг від виробника до споживача та розмежування відповідальності за стан і експлуатацію водопровідних та каналізаційних мереж, зазначені у актах розмежування балансової та експлуатаційної належності, які є невід`ємною частиною договору (п. 6.1 договору).
Згідно з п. 10.22 договору розмір плати за перевищення споживачем обсягів скидання стічних вод, визначених п. 1.2 договору або за понаднормативне скидання забруднюючих речовин разом зі стічними водами у комунальну каналізаційну мережу розраховується згідно з п. 6 Правил приймання стічних вод у комунальну каналізаційну мережу м. Кривого Рогу, затверджених рішенням Криворізької міської ради № 2202 від 29.04.2004 р.
Відповідно до п. 10.5 сторони цього договору будують свої відносини на основі чинних, в момент здійснення відповідних дій, нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.
Договір укладений на 3 роки з 21.03.2015 р. по 21.03.2018 р., з подальшою його пролонгацією (п.п. 9.1, 9.2).
20.03.2015 р. до указаного договору надання послуг сторони підписали акт розмежування балансової належності мереж водовідведення й експлуатаційної відповідальності сторін, згідно з яким межею поділу є каналізаційний колодязь КК1 за адресою вул. Металургів, а точками відбора проб - каналізаційні колодязі КК2 та КК3.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов`язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення", наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 316 від 01.12.2017 були затверджені "Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення" та "Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативний скид стічних вод до систем централізованого водовідведення" (далі - Правила № 316 від 01.12.2017 р.), які діяли на час спірних правовідносин.
Крім того, рішенням Криворізької міської ради № 79 від 13.02.2019 були затверджені "Правила приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу" (далі - Правила № 79 від 13.02.2019 р., місцеві Правила), які також діяли на час спірних правовідносин.
За приписами п.п. 4, 5 п. 1 розділу II Правил № 316 від 01.12.2017 р. виробники повинні, зокрема, контролювати якість, кількість і режим скидання стічних вод споживачами; здійснювати раптовий відбір контрольних проб, пред`являти підприємствам у встановленому порядку рахунки на оплату за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, при порушенні як цих правил, так і місцевих правил приймання. Порядок та періодичність відбору проб визначаються в місцевих правилах приймання, якими є Правила № 79 від 13.02.2019 р.
Згідно з п. 2 Правил № 316 від 01.12.2017 р. підприємства зобов`язані виконувати в повному обсязі вимоги цих правил, місцевих правил та договору на послуги водовідведення; своєчасно оплачувати рахунки водоканалу за надані послуги; дотримуватись установлених водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках підприємства; оплачувати рахунки на оплату за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.
Згідно з п. 6 розділу VI Правил № 316 від 01.12.2017 р. з метою контролю якості стічних вод споживачів, виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод споживачів виконує уповноважений представник виробника, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представник виробника, так і представник споживача.
Судом встановлено, що 28.03.2019 р. з метою контролю якості стічних вод, які надходять від абонента - ТОВ "ІТП" у каналізаційну мережу міста Кривого Рогу, для проведення контрольного аналізу стічних вод, представниками КП "Кривбасводоканал" (інженер-інспектором Михайленко А. та техніком Олійником В.) був здійснений відбір проб стічних вод з контрольного колодязя абонента - КК2, що знаходиться за адресою: пр. Металургів, 28а. Зазначений відбір був здійснений у присутності представника споживача (орендаря) - ФОП Овсюка О.В. (із яким у споживача укладений договір № 14/06-2018 від 14.06.2018 р. суборенди нежитлового приміщення, розташованого у будівлі за вказаною адресою), про що свідчить відповідний запис в акті відбору проб стічних № 59 від 28.03.2019 р.
Того ж дня представники КП "Кривбасводоканал" мали намір здійснити відбір проб стічних вод з іншого контрольного колодязя - КК3, однак, такий відбір проб не був здійснений позивачем у зв`язку із відсутністю каналізаційного контрольного колодязя КК-3 на місцевості, про що представниками КП "Кривбасводоканал" та споживача (орендарем ФОП Овсюком О.) був складений акт № 60 від 28.03.2019 р.
За результатом лабораторного дослідження проби стічних вод, відібраної 28.03.2019 р. з контрольного колодязя КК2, працівниками КП "Кривбасводоканал" був складений протокол дослідження якості стічних вод № 253 від 02.04.2019 р., з якого вбачається невідповідність стічних вод, скинутих абонентом у період з 29.12.2018 р. по 28.03.2019 р. у систему каналізації м. Кривого Рогу, Правилам приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу, а саме: виявлено перевищення допустимих концентрацій вмісту забруднюючих речовин з наступними показниками: фосфати - 19,3 мг/дм (при нормі 3,9 мг/дм); відношення ХСК/БСК5 - при нормі _< 2,5 (БСК5 = 98,4 мг О2/дм3, ХСК = 255 мгО /дм3).
Своїм листом від 05.04.2019 р. КП "Кривбасводоканал" повідомило ТОВ "ІТП" про результати хімічного аналізу та перевищення норм допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, які відводяться до міської каналізації, що були виявлені за результатами лабораторного дослідження проб стічних вод взятих з контрольного колодязя КК2.
23.04.2019 р. КП "Кривбасводоканал" направило ТОВ "ІТП" рахунок № 41 про сплату додаткової плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями у систему централізованого водовідведення за період з 29.12.2018 р. по 28.03.2019 р. на суму 29 103,14 грн. Вказаний рахунок був отриманий відповідачем 16.05.2019 р., однак, у строк, визначений п. 3.2 договору, оплачений не був.
Відповідно до п. 6.16 Правил № 79 від 13.02.2019, які діяли на час спірних правовідносин, якщо виробником встановлено факт одночасного скиду до системи централізованого водовідведення кількох забруднень у концентраціях, що перевищують допустимі концентрації (ДК), застосовується коефіцієнт кратності. Додаткова плата за скид споживачем стічних вод з перевищенням ДК, що встановлено контрольним аналізом і підтверджено актом відбору проб стічних вод та протоколом дослідження якості стічних вод, стягується за період від попереднього відбору контрольної проби, проведеного виробником, до дати зафіксованого порушення, але не більше дев`яноста днів (п. 6.17 указаних Правил).
Отже, позивач, встановивши перевищення ТОВ "ІТП" допустимих концентацій забруднюючих речовин при скиданні стічних вод у систему каналізації міста Кривого Рогу, нарахував відповідачу додаткову плату за таке порушення.
Застосування вказаної міри відповідальності до ТОВ "ІТП" суд вважає правомірним.
Доказів того, що відбір проб здійснювався позивачем з порушенням Правил прийняття стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Кривого Рогу та механізму проведення контролю за скиданням стічних вод, встановлених Правилами № 316 від 01.12.2017 р. та Правилами № 79 від 13.02.2019 р., відповідач суду не надав. Водночас, з матеріалів справи вбачається, що акти про відбір стічних вод № 59 від 28.03.2019 р. та № 60 від 28.03.2019 р. були підписані з боку споживача (орендарем ФОП Овсюком О.В.) без будь-яких заперечень та зауважень, при цьому відповідачем не було ініційовано проведення паралельного та арбітражного аналізу контрольної проби стічних вод.
Щодо доводів відповідача про незаконне залучення до відбору проб ФОП Овсюка О.В., який не має жодного відношення до ТОВ "ІТП", суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 4.2.13 договору споживач (відповідач) зобов`язаний забезпечити можливість КП "Кривбасводоканал" у будь-який час доби провести контроль за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та присутність повноважного представника споживача.
Відповідно до п. 3.1.3, п. 4.6 Правил № 79 від 13.02.2019 р. виробник (позивач) повинен контролювати якість, кількість і режим скидання стічних вод споживачами, а відповідно до п. 3.1.5 здійснювати раптовий (не погоджений зі споживачами заздалегідь) відбір контрольних проб.
Відповідно до п. 4.1 Правил № 79 від 13.02.2019 р. споживачі письмово, під час укладання договору, визначають не менше двох представників із зазначенням номерів телефонного зв`язку, уповноважених представляти їх під час відбору проб стічних вод і в подальшому забезпечують присутність таких уповноважених представників на об`єкті споживача беспосередньо під час відбору проб стічних вод виробником.
Відповідно до п.п. 4.7, 4.8 Правил № 79 від 13.02.2019 р. у разі відмови представника споживача підписати акт відбору стічних проб, він може бути підписаний однією стороною (повноважним представником виробника). Також акт відбору проб та інші документи, підготовлені виробником, підписується однією стороною (повноважним представником виробника) у разі зволікання з допуском уповноваженого представника виробника на територію споживача, (більше, ніж 30 хвилин після прибуття представника виробника) або створення представниками споживача перешкод виробнику у відборі проб чи обстеженні об`єкта водопостачання та водовідведення.
Зі змісту указаних норм вбачається, що відбір контрольних проб стічних вод споживачів здійснює уповноважений представник виробника, а представник абонента, в свою чергу, повинен забезпечити присутність свого представника під час відбору, який має підписати відповідний акт чи відмовитись від його підписання.
При цьому суд зазначає, що Правила № 79 від 13.02.2019 р. не дають визначення уповноваженого представника абонента та якими документами повинно підтверджуватись надання таких повноважень. Правилами не передбачено жодного обов`язку представника абонента при здійсненні відбору контрольних проб стічних вод здійснювати якісь дії, які вимагають наявність спеціальних знань чи вмінь у цього представника, натомість, як передбачено Правилами № 79 від 13.02.2019 р., від представника абонента вимагається лише забезпечити свою присутність при відборі проб та підписати відповідний акт.
Як вже встановив суд, 28 березня 2019 року, з метою здійснення контролю за якістю стічних вод, що надходять до системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу, на об`єкт ТОВ "ІТП", за адресою: пр. Металургів, 28а, прибули представники КП "Кривбасводоканал". У той же час, оскільки директор ТОВ "ІТП" Русін О.М. на об`єкті був відсутній, а будь-якого іншого представника відповідач не забезпечив, то відбір стічних вод було здійснено у присутності суборендаря ТОВ "ІТП" - ФОП Овсюка О.В., якому на підставі договору суборенди №14/06-2018 від 14.06.2018 р. відповідач надав у користування нежиле приміщення № 2, загальною площею 234,0 кв.м., розташоване на першому поверсі будівлі ТРЦ за вказаною адресою, що підтверджується актом приймання-передачі № 1 від 14.06.2018 р. Саме орендар (відповідач-2) є фактичним користувачем об`єкта водопостачання та водовідведення за вказаною адресою.
Також, як вбачається з матеріалів справи, 01.07.2019 р. (після контрольного відбору стічних вод) ТОВ "ІТП" у своїй заяві про перерахунок заборгованості, що була нарахована у вигляді додаткової плати за понаднормовий скид стічних вод із забруднюючими речовинами, підтвердило, що ФОП Овсюк О.В. є користувачем каналізаційним колодязем КК2, а тому просило нараховану додаткову плату віднести на його рахунок.
Отже, встановивши фактичні обставини справи, суд вважає, що суборендар ФОП Овсюк О.В. правомірно був залучений до відбору проб та підписав акти контрольного відбору проб стічних вод № 29 та № 30 від 28.03.2019 р.
У той же час, слід зазначити, що наявність або відсутність підпису споживача на актах, складених виробником послуг, не призводить до протиправності цього акту, на підставі якого в подальшому виробником здійснюється розрахунок плати за виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах.
Щодо правильності здійсненого позивачем розрахунку суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 6.8 Правил № 79 від 13.02.2019 р. визначення величини плати за скид стічних вод до систем централізованого водовідведення виробника (Рс) розраховується за формулою: Pc = T Ч Qd + 5Т Ч Qpd + Kk Ч Т Ч Qpz , де: Т - тариф, установлений за надання послуг централізованого водовідведення споживачам, віднесеним до відповідної категорії, грн./м3 ; Qd - об`єм скинутих споживачем стічних вод у межах, обумовлених договором, м3 ; Qpd - об`єм скинутих споживачем стічних вод понад обсяги, обумовлені договором, м3 ; Qpz - об`єм скинутих споживачем стічних вод з понаднормативними забрудненнями, м3 ; Kk - коефіцієнт кратності, який ураховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми. 6.9. У разі виявлення залпового скиду забруднюючої
Відповідно до п. 6.16 Правил № 79 від 13.02.2019 р., якщо виробником встановлено факт одночасного скиду до системи централізованого водовідведення кількох забруднень у концентраціях, що перевищують ДК, застосовується коефіцієнт кратності. Додаткова плата за скид споживачем стічних вод з перевищенням ДК, що встановлено контрольним та/або арбітражним аналізом і підтверджено актом відбору проб стічних вод та протоколом дослідження якості стічних вод (додатки 4, 5), стягується за період від попереднього відбору контрольної проби, проведеного виробником, до дати зафіксованого порушення, але не більше дев`яноста днів. Додаткова плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих споживачем за цей період з певного об`єкта
Перевіривши розмір додаткової плати за перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин, які скидались відповідачем у систему централізованого водовідведення міста Кривого Рогу у період з 29.12.2018 р. по 28.03.2019 р., виявлених за результатами відібрання проб 28.03.2019 р. у ТОВ "ІТП", суд вважає, що позивач вірно визначив суму плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями у сумі 29 103,14 грн., яка підлягає стягненню з відповідача, а відтак - позов КП "Кривбасводоканал" у цій частині підлягає задоволенню.
Окрім указаної суми додаткової плати, позивач просив стягнути з відповідача також пеню у сумі 2 946,99 грн. та 3 % річних у сумі 255,95 грн., нараховані на неї.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Частиною 1 ст. 549 ЦК України встановлено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
У пунктах 5.1.2 договору сторони погодили, що за несвоєчасну оплату послуг водовідведення у термін, визначений п. 3.2 договору, споживач сплачує на користь виробника пеню у розмірі 0,1 % від суми платежу за кожний день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діє в період, за який сплачується пеня.
Крім того, нормами ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Провівши перерахунок заявлених до стягнення сум, суд дійшов висновку, що з відповідача на користь позивача підлягає стягненню пеня у сумі 2 946,99 грн. та 3 % річних у сумі 255,95 грн., тобто у сумах, про які просить позивач.
Отже, позов КП "Кривбасводоканал" підлягає у повному обсязі.
Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору у разі задоволення позову покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 73-79, 129, 236-238, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Комунального підприємства "Кривбасводоканал" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інноваційні Технологічні Продукти" про стягнення 32 306,08 грн. задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інноваційні Технологічні Продукти" (01154, м. Київ, вул. Олеся Гончара, буд. 41, ідентифікаційний код 38995467) на користь Комунального підприємства "Кривбасводоканал" (50027, м. Кривий Ріг, вул. Єсеніна, 6а, ідентифікаційний код 03341316) додаткову плату за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями до системи централізованого водовідведення у сумі 29 103 (двадцять дев`ять тисяч сто три) грн. 14 коп., пеню у сумі 2 946 (дві тисячі дев`ятсот сорок шість) грн. 99 коп., 3 % річних у сумі 255 (двісті п`ятдесят п`ять) грн. 95 коп., судовий збір у сумі 1 921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн. 00 коп.
Повне судове рішення складено 26 грудня 2019 року.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 20-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Суддя Головіна К.І.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 26.12.2019 |
Оприлюднено | 28.12.2019 |
Номер документу | 86658354 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Головіна К.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні