Справа № 583/4735/19
2/583/1155/19
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 грудня 2019 року суддя Охтирського міськрайонного суду Сумської області Плотникова Н.Б., розглянувши матеріали позовної заяви
ОСОБА_1
до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
третя особа: Охтирська районна державна нотаріальна контора Сумської області
про визнання права власності на спадщину у вигляді селянського (фермерського) господарства Барздова ,
ВСТАНОВИВ:
07.11.2019 року позивачка звернулася до суду із зазначеним позовом, в якому просить визнати на ОСОБА_1 право власності на спадщину за законом, що залишилася після смерті її чоловіка ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вигляді селянського (фермерського) господарства Барздова як цілісного майнового комплексу, реєстраційний номер юридичної особи ЄДР: 10006016719, ідентифікаційний код: 23053128, місцезнаходження: вул. Фурманова (Ю.Бережного АДРЕСА_1 , 29 кв. 1 смт. Чупахівка Охтирський район Сумська область з правом внесення змін до статутних документів із зазначенням ОСОБА_1 засновником, головою, власником та керівником господарства.
Вивчивши матеріали позовної заяви, судом було встановлено, що позовна заява не відповідає вимогам ст.. 175-177 ЦПК України.
Згідно п. 4, 5 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити: зміст позовних вимог, виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Згідно ч.4 ст.177 ЦПК України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Згідно ст. 19 Закону України "Про фермерське господарство" до складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу.
Частиною 1 статті 22 Закону України "Про фермерське господарство" визначено, що фермерське господарство як цілісний майновий комплекс включає майно, передане до складеного капіталу, не розподілений прибуток, майнові та інші зобов`язання.
Відповідно до ст. 23 Закону України "Про фермерське господарство" успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.
Згідно ст. 191 ЦК України , підприємство є єдиним майновим комплексом, що використовується для здійснення підприємницької діяльності. Підприємство як єдиний майновий комплекс є нерухомістю. До складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом.
Виходячи з положень ст. 182 , 1218 ЦК України до складу спадщини входить лише те нерухоме майно, право на яке зареєстроване в органах, що здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.
Право власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду, а також їх окремі частини може бути зареєстровано незалежно від того, чи зареєстровано право власності чи інше речове право на земельну ділянку, на якій вони розташовані.
Однак позивачкою в позовній заяві не зазначено, на яке саме майно фермерського господарства СФГ Барздова як цілісного майнового комплексу вона просить визнати за нею право власності в порядку спадкування.
Також позивачкою не надано доказів на підтвердження зареєстрованого за спадкодавцем ОСОБА_4 права власності на майно СФГ Барздова як цілісного майнового комплексу (свідоцтва про право власності на нерухоме майно, витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про право власності, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо юридичної особи).
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 176 ЦПК України ціна позову визначається у позовах про право власності на нерухоме майно, що належить юридичним особам, - не нижче його балансової вартості.
Позивачкою зазначена ціна позову - 5000 грн.
Постановою Пленуму Верховного суду України Про судову практику у справах за позовами про захист права власності № 20 від 22.12.1995 р . зі змінами та доповненнями від 25.05.1998 р. визначено, що вартість спірного майна визначається за погодженням сторін, а за його відсутності - за дійсною вартістю майна на час розгляду спору.
Під дійсною вартістю розуміється грошова сума, за яку майно може бути продано в даному населеному пункті чи місцевості.
Відповідно до п. 9 Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 25.09.2015 р. судам необхідно не допускати випадків прийняття позовних заяв без визначення ціни позову та без оплати судового збору.
Таким чином, позивачу необхідно було визначити ціну позову відповідно до вимог ст. 80 ЦПК України із посиланнями на відповідні докази, що підтверджують дійсну вартість нерухомого майна та в разі необхідності доплатити судовий збір.
В зв`язку з цим ухвалою суду від 02.12.2019 року позовну заяву було залишено без руху та позивачу надано строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання позивачем ухвали.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху від 02.12.2019 року позивачем отримано 12.12.2019 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
18.12.2019 р. на виконання ухвали Охтирського міськрайонного суду від 02.12.2019 р. від представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Саєнка Б.О. надійшла позовна заява про визнання за позивачем права власності на спадщину за законом у вигляді цілої частки у статутному капіталі ФГ Барздова .
Вивченням вказаної позовної заяви встановлено, що позивачем у наданий ухвалою Охтирського міськрайонного суду від 02.12.2019 р. строк недоліки позовної заяви не усунуті.
Так, позивачкою в позовній заяві не зазначено, на яке саме майно фермерського господарства СФГ Барздова як цілісного майнового комплексу вона просить визнати за нею право власності в порядку спадкування.
Крім того, позивачкою зазначено ціну позову 132983 грн., однак судовий збір сплачено не в повному розмірі.
Згідно п. 9 ч. 1 ст. 176 ЦПК України ціна позову визначається у позовах про право власності на нерухоме майно, що належить юридичним особам, - не нижче його балансової вартості.
Відповідно до Закону України Про судовий збір від 08.07.2011 року встановлена ставка судового збору за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Однак позивачкою додано до позовної заяви квитанцію про сплату судового збору в розмірі 768,40 грн.
Таким чином, у наданий ухвалою суду строк позивачем вимоги ухвали суду від 02.12.2019 року не виконано.
Враховуючи викладене, відповідно до ч. 3 ст. 185 ЦПК України вказану позовну заяву слід вважати неподаною та повернути її позивачу.
На підставі викладеного, керуючись ч. 3 ст. 185, ст. 260 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа: Охтирська районна державна нотаріальна контора Сумської області про визнання права власності на спадщину у вигляді селянського (фермерського) господарства Барздова - вважати неподаною та повернути її позивачу.
Роз`яснити позивачу, що відповідно до ст. 185 ч. 7 ЦПК України, повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.
Ухвала може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду протягом 15 днів з дня її проголошення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Охтирський міськрайонний суду Сумської області
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя: Н. Б. Плотникова
Суд | Охтирський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 27.12.2019 |
Оприлюднено | 28.12.2019 |
Номер документу | 86662425 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Охтирський міськрайонний суд Сумської області
Плотникова Н. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні