ВАСИЛЬКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 362/1785/19
Провадження № 2/362/1666/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 грудня 2019 рокуВасильківський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого - судді Ковбеля М.М.,
з участю секретаря судового засідання - Сілецької М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Василькові Київської області цивільну справу за правилами загального позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до Лосятинської сільської ради Васильківського району Київської області, третя особа: ОСОБА_2 , приватне сільськогосподарське підприємство Агрофірма Світанок , про визнання права власності в порядку спадкування,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулась до суду з позовом, в якому просить визнати за нею ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 її чоловіка ОСОБА_3 на Ѕ частину житлового будинку АДРЕСА_1 ; визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 її чоловіка ОСОБА_3 на земельну ділянку по АДРЕСА_1 , загальною площею 0,25 га з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 2.522 га в межах Лосятинської сільської ради.
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер її чоловік ОСОБА_3 , що підтверджується Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 03.07.2018 року. Після його смерті відкрилась спадщина на 1/2 частину вищевказаного житлового будинку та земельні ділянки. Вона являється спадкоємцем першої черги до майна померлого ОСОБА_1 . Інша Ѕ частина житлового будинку належить ОСОБА_2 - брату померлого. Постановою від 26.02.2019 року державним нотаріусом позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок, оскільки в документі, що посвідчує право власності на спірний житловий будинок є помилка в нумерації будинку та є невідповідність з інформацією в реєстрі прав власності на нерухоме майно та інформацією в документі, що посвідчує право власності на житловий будинок та довідці, наданої КП КОР Західне бюро технічної інвентаризації , а тому подальша реєстрація будинку не можлива.
Позивач та його представник в судове засідання не з`явилися, від представника позивача до суду надійшло клопотання про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги підтримали у повному обсязі, окрім визнання за ОСОБА_1 права власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 2.522 га в межах Лосятинської сільської ради.
Представник Лосятинської сільської ради в судове засідання не з`явився, надавши заяву про слухання справи за його відсутності, проти задоволення позову не заперечує.
Третя особа ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про слухання справи за його відсутності, не заперечує щодо задоволення позову.
Представник ПСП Агрофірма Світанок в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про слухання справи за його відсутності, заперечує щодо задоволення позову, оскільки на підставі заповіту від 16.02.2017 року за №151, посвідченого приватним нотаріусом Васильківського районного нотаріального округу Семенцем О.А., ОСОБА_3 заповів ПСП Агрофірма Світанок земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах Лосятинської сільської ради площею 2,5218 га, кадастровий номер 3221484600:04:003:0027 та площею 3,1286 га кадастровий номер 3221484600:06:003:0018.
На підставі ст. 247 ч. 2 ЦПК України справа розглянута за відсутності сторін без фіксування судового засідання технічними засобами.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи наступного.
У відповідності до ч. 4 ст. 25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (ч. 5 ст. 1268 ЦК України ).
У відповідності до ч. 2 ст. 328 ЦК право власності вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
У відповідності до ст. 81 Земельного кодексу України однією з підстав набуття громадянами права власності на земельні ділянки є прийняття спадщини.
Положення ст.ст. 1216-1218, 1258, 1261 ЦК України зазначають, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків від фізичної особи, яка померла, до інших осіб. Спадкування може здійснюватися за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до вимог ст. ст. 1223, 1236 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені в заповіті. Заповідач має право охопити заповітом права та обов`язки, які йому належать на момент складення заповіту, а також ті права та обов`язки, які можуть йому належати у майбутньому.
Згідно зі ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Статтею 1225 ЦК України, передбачено, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Згідно із ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Пунктом 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008 р. визначено, що Свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до ст. 131 ЗК України, громадяни та юридичні особи України, а також територіальні громади та держава мають право набувати у власність земельні ділянки на підставі міни, ренти, дарування, успадкування та інших цивільно-правових угод.
Укладення таких угод здійснюється відповідно до Цивільного кодексу України з урахуванням вимог цього Кодексу.
Згідно зі ст. 377 ЦК України право на земельну ділянку у разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розміщені на ній, переходить до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
Розмір та кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв`язку з переходом права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, є істотними умовами договору, який передбачає набуття права власності на ці об`єкти (крім багатоквартирних будинків).
Судом достовірно встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 , що підтверджується Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 03.07.2018 року Білоцерківським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області (а.с. 4).
Позивач ОСОБА_1 являється дружиною померлого ОСОБА_3 , про що свідчить Свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_2 від 04.03.2003 року (а.с. 6).
Своєю заявою до Другої Білоцерківської міської державної нотаріальної контори №1074 від 04.09.2018 року, ОСОБА_1 прийняла всю спадщину після смерті свого чоловіка ОСОБА_3 (а.с.32).
На підставі заповіту від 16.02.2017 року за №151, посвідченого приватним нотаріусом Васильківського районного нотаріального округу Семенцем О.А., ОСОБА_3 заповів ПСП Агрофірма Світанок земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах Лосятинської сільської ради площею 2,5218 га, кадастровий номер 3221484600:04:003:0027 та площею 3,1286 га кадастровий номер 3221484600:06:003:0018 (а.с. 44) та своєю заявою ПСП Агрофірма Світанок спадщину прийняла (а.с. 45).
Право власності на земельну ділянку по АДРЕСА_1 , загальною площею 0,25 га з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, зареєстроване за ОСОБА_3 , про що свідчить Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (а.с. 7).
Відповідно до Свідоцтва про право власності від 19.06.1990 року, ОСОБА_3 являється власником житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 14).
На підставі договору дарування Ѕ частини будинку від 1996 року, зареєстрованого в реєстрі за №943, ОСОБА_3 подарував Ѕ частину спірного будинку своєму брату ОСОБА_2 (а.с. 15).
Крім того, право власності на вищезазначений житловий будинок, а саме по Ѕ частині за кожним ОСОБА_3 та ОСОБА_2 підтверджується Архівною довідкою КП КОР Західне бюро технічної інвентаризації №32 від 15.01.2019 року (а.с. 52).
Постановою від 26.02.2019 року державним нотаріусом позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок, оскільки в документі, що посвідчує право власності на спірний житловий будинок є помилка в нумерації будинку та є невідповідність з інформацією в реєстрі прав власності на нерухоме майно та інформацією в документі, що посвідчує право власності на житловий будинок та довідці, наданої КП КОР Західне бюро технічної інвентаризації (а.с. 5).
Таким чином, оскільки судом достовірно встановлено та підтверджено зібраними по справі доказами факт належності спадкодавцю - ОСОБА_3 спірної земельної ділянки та Ѕ частини житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 . Враховуючи встановлені судом обставини та положення законодавства, яким урегульовано спірні правовідносини, та приймаючи факт того, що спадщина у встановлений законом порядку, була прийнята позивачем ОСОБА_1 , суд приходить до висновку, що право позивача щодо спадкування підлягають захисту шляхом визнання за ним права власності на спадкове майно, а саме Ѕ частину житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 та земельну ділянку під ним.
Разом з тим, зважаючи на наявність заповіту, за яким спадкоємцем після смерті ОСОБА_3 на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства в межах Лосятинської сільської ради, площею 2,5218 га, являється ПСП Агрофірма Світанок , судом не встановлена наявність законних підстав для визнання за позивачем права власності на зазначене спадкове майно, тому позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст. ст. 11, 15, 25, 328, 377, 386, 1217, 1225, 1233, 1234, 1236, 1268, 1275 ЦК України, ст. 131 ЗК України, ст.ст. 12, 76 - 81, 223, 258, 259, 264 - 265, 268, 280, 354, 355 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов - задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 на Ѕ частину житлового будинку АДРЕСА_1 .
Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 на земельну ділянку по АДРЕСА_1 , загальною площею 0,25 га з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги або по закінченню апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського Апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Суддя М.М. Ковбель
Суд | Васильківський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 24.12.2019 |
Оприлюднено | 28.12.2019 |
Номер документу | 86666290 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Васильківський міськрайонний суд Київської області
Ковбель М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні