Рішення
від 26.12.2019 по справі 550/1385/19
ЧУТІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 550/1385/19

Провадження № 2/550/302/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 грудня 2019 року смт. Чутове

Чутівський районний суд Полтавської області

в складі : головуючого - судді Ланни Я.О.,

за участю секретаря судового засідання - Томас Ю.П.,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в смт. Чутове цивільну справу №550/1385/19 (провадження №2/550/302/19) за позовом ОСОБА_1 до Таверівської сільської ради Чутівського району Полтавської області, ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

у с т а н о в и в:

Адвокат Новицький В.В., що діє на представлення інтересів позивача ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Таверівської сільської ради Чутівського району Полтавської області, ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Позов мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла рідна прабабуся позивача, ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилася спадщина, що складається із права власності на земельну ділянку площею 7,13 га, на яку позивач як спадкоємець за заповітом має право. Однак у визначений законом шестимісячний строк позивач не встигла прийняти спадщину, оскільки перебувала на лікуванні, а про зміни у законодавстві дізналася від нотаріуса, так як вважала, що строки встановлені ст.1270 ЦК України не розповсюджуються на спадкоємців за заповітом. Враховуючи викладене, позивач просить суд задовольнити позов та продовжити їй строк для подачі заяви про прийняття спадщини на 2 місяці.

Ухвалою судді від 10.12.2019 відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче засідання.

Позивач, ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, надала до суду заяву в якій позовні вимоги підтримала повністю, а справу просила розглядати без її участі.

Представник позивача, ОСОБА_4 в судове засідання надав заяву, в якій підтримав позовні вимоги ОСОБА_1 та просив справу слухати без його участі.

Представник відповідача Таверівської сільської ради надав суду заяву в якій просив розгляд справи проводити без їх участі, позовні вимоги ОСОБА_1 визнали повністю.

Відповідач ОСОБА_2 в підготовче засідання не з`явилася, надала заяву в якій позов визнала повністю, просила справу слухати без її участі.

Частиною 3 ст. 200 ЦПК України передбачено можливість суду за результатами підготовчого провадження ухвалити рішення у випадку визнання відповідачем позову.

Згідно ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Суд вважає можливим розглянути справу у відсутність сторін, на підставі наявних у справі доказів.

Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України , у зв`язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Вивчивши письмові матеріали справи, повно та всебічно з`ясувавши всі обставини у справі, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно зі ст. ст. 4 , 5 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.

Вирішуючи справу по суті позовних вимог, суд виходив з положень ст. 81 Цивільного процесуального кодексу України про обов`язок кожної сторони довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Доведенню підлягають обставини, які мають значення для прийняття рішення по справі і по яким у сторін і інших осіб, які приймають участь у справі, виникає спір.

Відповідно до вимог ст.76 ЦПК України доказами являються будь-які фактичні данні, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення сторін та інші обставини, які мають значення для вирішення справи.

Суд встановив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 (а.с.11).

Після смерті ОСОБА_3 , на території Таверівської сільської ради Чутівського району Полтавської області відкрилася спадщина, що складається із земельної ділянки площею 7,13 гектарів наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка згідно державного акту на право приватної власності на землю серії Р3 №648735, виданого Таверівською сільською Радою народних депутатів 25.11.2002 року, належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 (а.с.14).

Позивач, ОСОБА_1 є правнукою померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , що підтверджується наявними у справі доказами (а.с.6-8, 15-17, 22-23).

Позивач ОСОБА_1 та відповідач ОСОБА_2 є спадкоємцями за заповітом після померлої ОСОБА_3 , що підтверджується копією заповіту від 12.02.2016 (а.с.13).

Згідно відомостей Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру №574747711 вбачається, що заповіт складений 12.02.2016 ОСОБА_3 № у спадковому реєстрі 58602801 - чинний (а.с.20).

Із листа приватного нотаріуса Чутівського районного нотаріального округу Полтавської області, Новицька О.В. № 01-16/627 від 05.09.2019 року та Інформаційної довідки із Спадкового реєстру за №57474742, вбачається, що після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 заяв про прийняття спадщини або відмову від спадщини не надходило, спадкова справа не заводилась (а.с.18-19).

У відповідності до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.

В силу ст.ст. 1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), яке може здійснюватися за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст.ст. 1220-1221 , 1223 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою, і саме з нього виникає право на спадкування, а місцем відкриття - є останнє місце проживання спадкодавця.

Згідно із ст.ст. 1268-1270 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. При цьому прийняття спадщини з умовою чи із застереженням не допускається. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має особисто подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України , не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. У разі відсутності такої згоди, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (ст. 1272 ЦК України ).

В той же час, відповідно до ст.ст. 1273-1275 ЦК України - спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 названого Кодексу , подавши нотаріусу за місцем відкриття спадщини відповідну заяву.

Відповідно до ст.ст. 1296-1298 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину, яке видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Виходячи з вищевикладеного, прийняття спадщини як за заповітом, так і за законом є правом спадкоємця і залежить виключно від його власної волі. Пропуск такого строку, позбавляє спадкоємця можливості прийняти спадщину через нотаріальну контору і потребує пред`явлення ним позову про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.

Вищезазначена позиція узгоджується з позицією Верховного Суду України, викладеній у постанові від 6 лютого 2013 року в справі № 6-167цс12.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 вчасно не звернулася до нотаріуса з відповідною заявою про прийняття спадщини. Причиною пропуску строку на прийняття спадщини вказує те, що вона перебувала налікуванні.

У підтвердження перебування на лікуванні ОСОБА_1 надала до суду копії довідок від 07.03.2019, 19.08.2019, 09.09.2019 виданих Таверівським фельдшерським пунктом, а саме, що позивач перебувала на амбулаторному лікуванні з 28.02.2019 по 07.03.2019; з 10.08.2019 по 18.08.2019; з 30.08.2019 по 08.09.2019 (а.с.21).

Відповідно до ч.1 ст. 1270 ЦК України , встановлено що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; ці обставини визнані судом поважними.

Пунктом 24постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування судам роз`яснено, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини 3 статті 1272 Цивільного кодексу України . Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити із того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Отже, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Обов`язок доведення поважності причин пропуску встановленого законодавством строку для подання заяви про прийняття спадщини лежить на позивачу, оскільки відповідно до статей 12 , 81 Цивільного процесуального кодексу України , кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, які мають значення для справи, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.

Встановлені судом та наведені вище причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини ОСОБА_1 суд вважає поважними.

Також, за змістом пункту 1статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Гарантоване статтею 6 Конвенції право на справедливий суд включає в себе принцип доступу до суду, ефективність якого обумовлюється тим, що особі має бути забезпечена можливість звернутися до суду за вирішенням певного питання, і що держава не повинна чинити правові чи практичні перешкоди для здійснення цього права.

При цьому, вирішуючи питання поважності причин пропуску шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 Цивільного кодексу України , для прийняття спадщини суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи.

Принцип пропорційності тісно пов`язаний із принципом верховенства права: принцип верховенства права є фундаментом, на якому базується принцип пропорційності, натомість принцип пропорційності є умовою реалізації принципу верховенства права і водночас його необхідним наслідком. Практика Європейського суду з прав людини застосовує принцип пропорційності як невід`ємну складову та інструмент верховенства права, зокрема, й у питаннях захисту права власності. Цей принцип закріплений і у частині 3статті 2 Цивільного процесуального кодексу України .

Разом з цим, при вирішенні цивільно-правового спору суд також враховує, що одним з проявів верховенства права є положення про те, що право не обмежується лише законодавством як однією з його форм, а включає й інші соціальні регулятори. Справедливість - одна з основних засад права і є вирішальною у визначенні його як регулятора суспільних відносин, одним із загальнолюдських вимірів права.

При вирішенні питання пропуску позивачем ОСОБА_1 строку на прийняття спадщини після смерті прабаби ОСОБА_3 суд застосовує правило встановлення всіх обставин у даній справі з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, яке не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру.

Відповідно до положень ст. 3 ЦК України , яка передбачає загальні засади цивільного законодавства, ними, серед іншого, є судовий захист цивільного права та інтересу, а також справедливість, добросовісність та розумність.

Отже, визнання відповідачами пред`явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, а наявні докази у справі свідчать, що спадкове майно після померлої ОСОБА_3 , зокрема земельна ділянка площею 7,13 га, збереглося в натурі, позивач, яка є спадкоємцем за заповітом після померлої прабаби, у свою чергу, підтвердила пропуск строку на прийняття спадщини з поважних причин, якою є хвороба, а відтак суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову та продовження позивачу строку для прийняття спадщини.

При цьому, суд також враховує ту обставину, що ОСОБА_1 пропустила строк на прийняття спадщини лише на 47 днів, що є незначним періодом, а тому, з урахуванням принципу верховенства права, з метою уникнення надзвичайного формалізму при вирішенні питання про можливість надання позивачу права на судовий захист свого майнового права, суд прийшов до висновку про задоволення позову.

Таким чином, на підставі викладеного та досліджених доказів, суд надійшов до висновку, що причини, на які посилається позивач щодо пропущення строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 є поважними, пов`язані з об`єктивними обставинами, тому у суду є підстави визначити позивачу додатковий строк, достатній для подання нею заяви про прийняття спадщини, тривалістю два місяці, початок перебігу якого вираховувати з дня набрання рішенням суду законної сили.

При цьому суд враховує ту обставину, що факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування.

Суд, з`ясувавши позицію сторін та дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про задоволення позову ОСОБА_1 .

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 1270, 1272 Цивільного Кодексу України ст.ст. 3 , 5 , 12 , 13 , 18 , 258 , 2 59, 26 4-265, 268 , 273 ЦПК України , суд,

в и р і ш и в:

Позов задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання нею заяви про прийняття спадщини, яка залишилась після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 - 2 (два ) місяці, після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Полтавського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Чутівський районний суд Полтавської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 .

Представник позивача - адвокат Новицький В`ячеслав Васильович, адреса: вул. Дружби, 15 смт. Скороходове Чутівського району Полтавської області, п/і 38813.

Відповідач - Таверівська сільська рада Чутівського району Полтавської області, юридична адреса: вул. Кооперативна, 16 с. Таверівка Чутівського району Полтавської області, п/і 38806, ЄДРПОУ 21047218.

Відповідач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .

Суддя Я. О. Ланна

СудЧутівський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення26.12.2019
Оприлюднено28.12.2019
Номер документу86668890
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —550/1385/19

Рішення від 26.12.2019

Цивільне

Чутівський районний суд Полтавської області

Ланна Я. О.

Ухвала від 10.12.2019

Цивільне

Чутівський районний суд Полтавської області

Ланна Я. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні