Рішення
від 27.12.2019 по справі 603/695/19
МОНАСТИРИСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 603/695/19

Провадження №2/603/378/2019

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" грудня 2019 р. м. Монастириська

Монастириський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Гудкової Ю. Г. ,

серетар судового засідання Смолінчук М.М.,

розглянувши у підготовчому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Гранітненської сільської ради Монастириського району Тернопільської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Гранітненської сільської ради Монастириського району Тернопільської області (далі - Гранітненська сільська рада) , в якому просить визначити додатковий строк тривалістю три місяці для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позовні вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її тітка ОСОБА_2 . Після смерті спадкодавця залишилося спадкове майно, до якого входить земельна ділянка площею 1,24 га, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Гранітненської сільської ради Монастириського району Тернопільської області, згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії Р1 №678430. Спадкодавець ОСОБА_2 дану земельну ділянку заповіла позивачу. Нотаріальною конторою позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину з тієї причини, що у встановлений законом строк не подала заяву про прийняття спадщини. Вважає, що строк для прийняття спадщини пропущено нею із поважних причин, оскільки не знала про існування заповіту.

Позивач ОСОБА_1 , представник позивача ОСОБА_3 у судове засідання не з`явилися, у матеріалах справи наявне клопотання представника позивача про розгляд справи без їхньої участі, позовні вимоги підтримав, просить позов задовольнити.

Відповідач Гранітненська сільська рада не забезпечили в судове засідання явку представника, у поданому відзиві на позов просять розгляд справи здійснювати без участі їхнього представника, позовні вимоги визнали повністю.

Виходячи з наведеного, суд вважає, що рішення у справі можливо ухвалити при проведенні підготовчого судового засідання відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України, в порядку, встановленому ст. 206 ЦПК України.

Судом встановлені такі обставини.

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 17.01.1978 року батьками позивача ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вказано: ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .

При укладенні шлюбу 29.03.2001 року з ОСОБА_7 , який розірвано 21.11.2014 року, позивач змінила дошлюбне прізвище ОСОБА_8 на ОСОБА_9 , що вбачається з даних витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища №00023538049 від 31.07.2019 року.

Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 виданого повторно відділом державної реєстрації актів цивільного стану Монастириського районного управління юстиції Тернопільської області 19.02.2016 року, при реєстрації шлюбу 05.01.2016 року з ОСОБА_10 позивач змінила прізвище ОСОБА_9 на ОСОБА_11 .

Згідно державного акту на право приватної власності на землю серії Р1 №678430 від 15.10.2002 року ОСОБА_2 належала земельна ділянка площею 1,24 га в межах згідно з планом, розташована на території Гранітненської сільської ради, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, до складу якої входять земельна ділянка площею 0,28 га, земельна ділянка площею 0,96 га.

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданого повторно Монастириським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області 31.07.2019 року, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис №1.

Із змісту заповіту, посвідченого 27.03.1997 року секретарем виконкому Гранітненської сільської ради, зареєстрованого в реєстрі за №26, вбачається, що ОСОБА_2 все своє майно заповіла позивачу ОСОБА_1 .

Згідно довідки №225, виданої 05.12.2019 року виконавчим комітетом Гранітненської сільської ради, ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час смерті була зареєстрована одна по місцю проживання.

Встановлено, що приватним нотаріусом Монастириського районного нотаріального округу Пивоварчук О.Є. відмовлено позивачу ОСОБА_1 у вчинені нотаріальної дії у зв`язку з неподанням документів, які підтверджують факт прийняття спадщини, та запропоновано у судовому порядку визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини або встановлення факту проживання із спадкодавцем на час його смерті.

Зі змісту інформаційного листа Монастириської державної нотаріальної контори №724/01-16 від 10.12.2019 року слідує, що згідно даних спадкового реєстру після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкова справа не заведена.

Суд, розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи з такого.

За змістом ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

У силу вимог ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненнями фізичних чи юридичних осіб, поданими відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Таким чином, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.

У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.

Правовий висновок висловлений Верховним Судом у постанові від 26.06.2019 року в справі № 565/1145/17.

Як з`ясовано судом, позивач пропустила встановлений чинним законодавством строк для прийняття спадщини, проте суд приймає до уваги посилання на поважність причин пропуску шестимісячного строку - необізнаність її як спадкоємця про наявність заповіту, складеного на її користь, оскільки спадкова справа після смерті спадкодавця ОСОБА_2 не заведена, й відповідно не були здійснені повідомлення та виклик спадкоємця за заповітом.

Таким чином, зважаючи на викладені обставини, беручи до уваги той факт, що позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом, нею не подано заяви про прийняття спадщини у встановлений законом строк з поважних причин,позов слід задовольнити і визначити позивачу додатковий строк тривалістю три місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Керуючись ст.ст . 13, 200, 206, 259, 263 - 265, 268, 273, 354ЦПК України, ст.ст. 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України,

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_1 до Гранітненської сільської ради Монастириського району Тернопільської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк - три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Тернопільського апеляційного суду через Монастириський районний суд Тернопільської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення . Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .

Відповідач: Гранітненська сільська рада Монастириського району Тернопільської області, місцезнаходження: пров. Горожанський, 6 с. Гранітне Монастириського району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 14052806.

Головуючий суддя Ю. Г. Гудкова

СудМонастириський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення27.12.2019
Оприлюднено29.12.2019
Номер документу86679594
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —603/695/19

Рішення від 27.12.2019

Цивільне

Монастириський районний суд Тернопільської області

Гудкова Ю. Г.

Ухвала від 28.11.2019

Цивільне

Монастириський районний суд Тернопільської області

Гудкова Ю. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні