Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06.12.2019 Справа №607/23609/19
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
в складі: головуючого Грицай К.М.
за участю секретаря судового засідання Стус К.І.,
учасників справи: представника позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в м. Тернополі у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Петриківської сільської ради, за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Садівницького товариства Явір про визнання права власності на спадкове майно, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 , ОСОБА_3 звернулись в суд з позовом до Петриківської сільської ради, за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Садівницького товариства Явір про визнання права власності на спадкове майно , а саме просять визнати за ОСОБА_2 право власності на 3/4 частки садового будинку АДРЕСА_1 на території АДРЕСА_2 Явір Петриківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області в порядку спадкування за заповітом та за ОСОБА_3 право власності на 1/4 частки садового будинку АДРЕСА_1 на території АДРЕСА_2 Явір Петриківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської областів порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Обгрунтовуючи даний позов, посилаються на те, що державним нотаріусом Першої тернопільської державної нотаріальної контори Попіль З.З. видано постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій у зв`язку з відсутністю документів, які підтверджують право власності та державну реєстрацію права власності. З врахуванням наведеного, просять суд позовні вимоги задовольнити.
Представник позивачів у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просить їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, однак подав заяву про розгляд справи у його відсутності, проти задоволення позовних вимог не заперечив.
Представник третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору в судове засідання не з`явився із невідомих суду причин, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав:
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 29.10.2018 року.
Після його смерті відкрилася спадщина .
На момент смерті ОСОБА_4 , разом з ним проживала його дружина ОСОБА_3 .
За життяОСОБА_4 21.06.1994 року склав заповіт, за яким заповів ОСОБА_2 належний йому на праві приватної власності дачний будинок з плодо-ягідними і фруктовими насадженнями, що знаходиться в кооперативі Явір с. Петриків Тернопільського району Тернопільської області.
Як вбачається з реєстраційного штампу у технічному паспорті від 20.08.1992 року на житловий будинок індивідуального житлового фонду, земельна ділянка № АДРЕСА_3 № 5, загальною площею 533 кв.м., на підставі рішення виконавчого комітету Тернопільської районної ради від 13.03.1987 року за № 39, зареєстрована за ОСОБА_4 . Крім того, вказане підтверджується інформацією, наданою Садівницьким товариством Явір .
Станом на 01.01.2013 року, державна реєстрація права власності на садовий будинок по АДРЕСА_4 ) в АДРЕСА_5 товаристві Явір на території Петриківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області за ОСОБА_4 в бюро не проведена, що підтверджується інформаційною довідкою № 868 від 25.06.2019 року, яка видана Тернопільським районним госпрозрахунковим бюро технічної інвентаризації.
Як вбачається з довідок № 6 від 26.10.2019 року та № 7 від 05.12.2019 року, які видало Садівницьке товариство Явір , ОСОБА_4 був членом садівничого товариства Явір з 1987 року і мав земельну ділянку площею 0,052 га з будинком в садовому товаристві Явір по АДРЕСА_6 , заборгованості по обов`язкових виплатах немає.
19 вересня 2019 року Державним нотаріусом Першої Тернопільської державної нотаріальної контори винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій у зв`язку з відсутністю документів, які підтверджують право власності та державну реєстрацію права власності .
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
У відповідності до ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
У відповідності до ч. 1 ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно з ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
За нормами ст.1223 Цивільного кодексу України право на спадкування мають особи визначені у заповіті.
Згідно ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Частиною 1 ст. 1270 ЦК України передбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , за життя склав заповіт щодо належного йому майна, спадщину після його смерті прийняла дружина ОСОБА_3 , оскільки була спадкоємцем першої черги та на момент смерті проживала із спадкодавцем та син ОСОБА_2 , який є спадкоємцем за заповітом.
ОСОБА_5 , яка також є спадкоємцем за заповітом, спадщини не прийняв, оскільки звернувся до нотаріальної контори з заявою про відмову від прийняття спадщини. Інші спадкоємці відсутні.
Відповідно до вимог ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
В силу вимог ст. 15 Закону України Про власність член житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані йому в користування, набуває права власності на це майно.
Згідно із ч. 1 ст. 182 ЦК України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Відповідно до ч. 2 ст. Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
З наданих суду документів встановлено, що станом на день смерті ОСОБА_4 будівництво садового будинку було закінчене, воно було здійснене на земельній ділянці, яка належала останньому, однак за життя спадкодавця право власності на нерухоме майно не було зареєстроване в органах технічної інвентаризації.
Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановлені обставини справи, визнання позову відповідачем, а також те, що через відсутність державної реєстрації права власності та правовстановлюючих документів на садовий будинок, позивачі не можуть реалізувати своїх спадкових прав, а тому їх право підлягає судовому захисту, а позов підставний та підлягає до задоволення шляхом визнання: за ОСОБА_2 право власності на 3/4 частки садового будинку АДРЕСА_7 АДРЕСА_6 в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та за ОСОБА_3 право власності на 1/4 частки садового будинку АДРЕСА_7 АДРЕСА_6 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Керуючись ст. ст. ст.ст.4, 12, 13, 81, 200, 263, 265, 352, 354 ЦПК України, ст. 392, 1216, 1217, 1218, 1225, 1268 ЦК України, ст.ст. 81, 125 Земельного кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Петриківської сільської ради, за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Садівницького товариства Явір про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2 право власності на 3/4 частки садового будинку АДРЕСА_1 на території АДРЕСА_2 Явір Петриківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_3 право власності на 1/4 частки садового будинку АДРЕСА_1 на території АДРЕСА_2 Явір Петриківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської областів порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду або через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_8 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Позивач: ОСОБА_3 , місце проживання: АДРЕСА_9 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .
Відповідач: Петриківська сільська рада, місцезнаходження: вул. Шептицького, 118а, с. Петриків, Тернопільського району, Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04393597.
Третя особа - Садівницьке товариство Явір , місцезнаходження: с . Петриків, Тернопільського району, Тернопільської області, код ЄДРПОУ 24638517.
Повне рішення складено та підписано суддею 16 грудня 2019 року.
Головуючий суддяК. М. Грицай
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 06.12.2019 |
Оприлюднено | 29.12.2019 |
Номер документу | 86679972 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Грицай К. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні